Hometech HT BOOK 14 incelemesi Hometech HT BOOK 14 İncelemesi

CHIP ONLINE Notu
76
 • Kullanım (%40)75
 • Ekran (%15)69
 • Donanım Özellikleri (%15)72
 • Taşınabilirlik (%10)76
 • Fiyat / Performans (%20)90
 • Uygun fiyat
 • Uygun performans
 • Sessiz çalışıyor
 • Rahat klavye
 • Hafif ve ince
 • Ekran parlaklığı zayıf
 • Ses performansı
Özetle

HT BOOK 14, günlük bilgisayar kullanımı sağlamak isteyen ve uygun fiyatlı bir cihaz arayanlar için ideal. Şu an piyasada 699 TL'ye bulabildiğiniz laptop, güzel görünümünün yanı sıra ince ve hafif olmasıyla da tercih edilebilirliğini arttırıyor.

Kimler Almalı

Temel işlemleri halledecek, günlük kullanım için bir dizüstü bilgisayar arayanlar, Hometech HT BOOK 14'ü rahatlıkla tercih edebilir.

Bütçe dostu bir dizüstü bilgisayar olan Hometech HT BOOK 14'ü detaylarıyla değerlendiriyoruz.

Piyasada her kategoride dizüstü bilgisayar var, ancak bütçe dostu modeller arasında fazla seçenek yok. Bu arada, bütçe dostu derken, 1000 TL altı fiyat kategorisinden bahsediyoruz. Yani, teknik olarak bir tablet fiyatına bir dizüstü bilgisayar almak mümkün, ancak artıları ve eksileri ile tartışılacak modeller oluyor bunlar genellikle.

Daha önce de bu tip dizüstü bilgisayara pek çok örnek inceleme şansımız olmuştu. Bunlar arasında ekranı klavyeden ayrılabilir modeller gördüğümüz gibi, standart dizüstü bilgisayar formunda olan modeller de yer alıyordu. Elimizdeki HT BOOK 14 ise, standart görünümde dizüstü bilgisayarlar arasına konumlanıyor.

Hemen önce fiyat konusunu halledip, ürünün detaylarına geçelim. HT BOOK 14'ü şu an piyasada 699 TL fiyat etiketiyle bulabiliyorsunuz. Bu fiyat bize firma tarafından verilen önerilen satış fiyatı. Ancak biraz araştıracak olursanız, 550 TL civarında da bu ürünü raflarda görmeniz mümkün olabiliyor. O nedenle fiyatıyla bir hayli avantajlı diyebiliriz bu ürün için. Peki, bu fiyata bize neler sunuyor? Önce tasarım detaylarına bakalım, ardından daha derinlere inelim.

Tasarım

HT BOOK 14, elimizde beyaz renkli modeliyle bulunuyor. Laptop'ın ayrıca siyah renk seçeneği de mevcut durumda. Bazı laptop modellerinde renge göre fiyat farkı görebiliyoruz, ancak HT BOOK 14 her iki modeliyle de aynı fiyattan bulunabiliyor.

HT BOOK 14'ü tartıda ölçtüğümüzde net olarak 1463 gram geliyor. Laptop'ın kalınlığı ise en kalın yerinde 20 mm civarında. Bu da kapak bombesi ve kauçuk ayak başlıkları hesaba katılarak ölçülmüş bir değer. Ancak arkadan öne incelerek gelen bir kasa yapısı olan laptop'ın en ince yerinde 10 mm civarında bir kalınlık sunduğunu söyleyebiliriz. Böylece ağırlık ve kalınlık değerleriyle yanınızda zahmetsizce taşıyabileceğiniz ince ve hafif bir dizüstü bilgisayar olarak değerlendirmek mümkün HT BOOK 14'ü.

Üzerinde 14 inç boyutunda bir ekran bulunduran laptop, nispeten kalın bir ekran çerçevesine sahip. Çerçevenin altında Hometech logosu, üstte ise 0.3 MP seviyesinde bir kamera yer alıyor.

Ekranın altında uzanan klavye rahat yazmaya müsait. Tuşların konumları ve boyutları rahat alışılabilecek türden. Yalnız klavye yüzeyi yazı yazarken biraz esneyebiliyor. Bu fiyat segmentinde yer alan daha önce incelediğimiz modellerde de benzer tabloyla karşılaşmıştık, o nedenle bunun çok mühim olmadığını söyleyebiliriz. Touchpad ise, işini yapıyor; bir sıkıntısı yok.

Laptop'ın çevre bağlantılarına baktığımızda burada bize her iki tarafta birer USB 2.0 portu sunulduğunu görüyoruz. Ayrıca sol kenarda mini HDMI, sağ kenarda da microSD kart okuyucu ile kulaklık girişi görüyoruz.

Laptop'ta bir fan çıkışı yok, zira Intel Atom Bay Trail işlemcisiyle buna ihtiyacı yok. O nedenle bu adımda laptop'ın sessiz çalıştığını söylemek mümkün."

Teknik kadro

Elimizdeki HT BOOK 14, Intel'in Atom Bay Trail işlemcisine sahip. Evet, bu platform artık eskidi ancak halen iş yapabilecek kapasitede. Elbette daha sonra gelen Intel Atom x3, x5 ve x7 serileri ile arasında temel olarak mimari farkı ve dolayısı ile frekans noktasında farklar mevcut. Ancak bu modelleri tahmin edebileceğiniz gibi daha yüksek fiyatta görebiliyorsunuz. Fiyatlar da 1000 TL civarı değişkenlik gösteriyor.

Teknik kadroyu bir arada sıralayacak olursak; HT BOOK 14'te yer alan işlemcinin, Atom Z3735F olduğundan bahsederek başlayabiliriz. 1.83 GHz frekansta çalışan bu işlemci, 4 çekirdekli yapıda. Öte yandan Intel HD Graphics yerleşik grafik birimi de laptop'ta yer alıyor. 2 GB DDR3L RAM ve 32 GB dahili depolama alanının sahibi olan laptop, bu alanı microSD kart ile 64 GB daha arttırmanıza olanak tanıyor. Daha fazla alana ihtiyaç duyduğunuzda ise USB bağlantı noktalarını kullanabilirsiniz elbette.

HT BOOK 14'ün ekranı ise adında da geçtiği gibi 14 inç boyutunda. Ekranıyla bize 1366x768 piksel görüntü sunan laptop, ekranında ise işletim sistemi olarak Windows 10'u görüntülüyor.

Performans

Peki, HT BOOK 14'le neler yapabilirsiniz? Bundan bahsetmek gerekiyor, zira bu fiyata bir dizüstü bilgisayar aldığınızda kullanımın kısıtlı olacağını ve orta halli tablet performansından çok da yukarı çıkamayacağınızı hesaba katmak gerekiyor.

HT BOOK 14, internete bağlanmak, sosyal medya hesaplarını takip etmek ve ofis yazılımlarını kullanmak gibi günlük işleri rahatlıkla halledebileceğiniz bir cihaz. Eğlence tarafında ise elbette film ve müzik gibi multimedya uygulamalarını rahatlıkla kullanabilmenize izin veriyor. Oyun tarafında ise kuşkusuz beklentiye girmemek gerekiyor. Elbette tarayıcı ve uygulama tabanlı oyunları çalıştırmanız mümkün.

Görüntüden bahsedecek olursak, ekran parlaklığını zayıf bulduğumuzu söylemek lazım. Işık altında özellikle yan açılardan baktığınızda görüntü kaybı yaşıyorsunuz. Bunun örneklerini benzer diğer modellerde de görmüştük. Ses ise, tiz ağırlıklı performans veren hoparlörlerden oluşuyor.

Bu arada mini HDMI bağlantısı yoluyla video aktarımı yaparken, cihazın maksimum 1080p/60 kare formatta görüntü iletebildiğini de söyleyelim. Yani daha üst işlemci kullanan modellerde olduğu gibi 4K görüntü aktarımı yapamıyor bu cihaz.

Son olarak pil ömrüne ilişkin bilgi vermek gerekirse, video performansıyla 6 saat civarı bir pil ömrü sunduğunu söyleyebiliriz. Normal kullanımlarda ise günü çıkartabilecek şekilde bir performans gösteriyor.

Hometech HT BOOK 14 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Hometech HT BOOK 14
Ürün Türü Notebook
CHIP Online Notu 76
Üretici Hometech
Genel
İşletim Sistemi Windows 10
İşlemci Intel Atom Bay Trail Z3735F
İşlemci Hızı 1.83 GHz
Çekirdek Sayısı 4
Ekran ve Grafik
Ekran 14.1 inç
Çözünürlük 1366 × 768 px
Grafik İşlemci Intel HD Graphics
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 2 GB
SSD 32 GB
Optik Sürücü Yok
Bağlantılar
USB 2.0 2
HDMI Var
VGA Yok
Bluetooth Yok
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 350 × 236 × 20 mm
Ağırlık 1.4 kg

Alternatifleri

Hometech HT BOOK 14'a alternatif olarak eğer bir üst gömlek işlemci barındıran bir model arıyorsanız Dark Evo N1400'ü de inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 36 Yorum

Cihaza hangi Windows 10 sürümü yüklü?

@26 Ocak 2017 08:38 windows Home

Öğrenciyim ödev , film , internette gezinmek için alınır mı

@26 Ocak 2017 12:39 alınır merak etme

@26 Ocak 2017 12:39 Film ,ödev ve internette gezinmek için yeterli bir cihaz. Ancak daha fazlasını beklemeyin.

@26 Ocak 2017 12:39 zula , gta san andreas vs gibi oyunları akıcı şekilde oynatıyor boş vakitlerde zaman geçirmek için ideal ama ağır işler kesinlikle yapılmaz ama internet konusunda gayet akıcı ve tatmin edici bir cihaz.

Bilgisayar iyi . İnçe hafif 1.4kg , sessiz , içinde dönen parça yok . Pili uzun dayanıyor , internet te gezinmek günü çıkarabilir . Video perfomansı iyi. Bende 1TB Samsung harici dsk vardı onu bağladım gayet te güzel çalışıyor . Windows 10 güzel Asphalt son ver.indirdim oyunu yürütüyor tatminkar, oyunda biraz ısınma yaptı, ekeltrikte değildi belki piden fazla enerji çektiği için. Ben memnunum bu fiyata super. Tavsiye ediyorum. Düşünüyorum Acrobat , Microsoft Ofice yüklemeye eski versiyonlarını.

@28 Ocak 2017 10:31 birşey soracağım da bilgisayarın şarj olduğunu nasıl anlıyoruz ben de hep kırmızı yanıyor da 8 saat şarj oldu hala aynı

Ben 549 tl ye aldim bazi sikintıları var WiFi sürekli bağli kalmiyor ekran uyku moduna geçince gidiyor günde en az 10 defa bağlantıyı kes diyorum sonra tekrar bağliyorum cihazimdan kaynakli olduğunu düşündüm nette biraz araştırdım bu cihazda değil ama diğer wi10 ve w101 modelinin kronik sorunu olarak bircok kişi şikayetçi servise göndermedim şimdilik normal nette gezerken film izlerken de bağlantı kopuyor birde hafıza 32 gb olduğu icin yenı gelen güncelleme ile 12gb alan kaldı

@28 Ocak 2017 22:02 Bende kopma yapmadı hep bağlı , bağlantı stabil

@28 Ocak 2017 22:02 genel olarak memnunmusun peki. ben aşırı film dizi izliyorum pil olarak, ekran kalitesi olarak ve yüksek kalite film oynatmasında problem olmuyor dimi yeterince akıcı mı yani ?

Hdmi uzerinden en fazla 1080p iletebildiginden 4k iletemedigiden bahsetmissiniz. Benim netflix uyeligim ve iyi bir internet baglantim var. hayattaki tek zevkim dizi izlemek ve mumkunse 4k macbookum bozuldu. Ben bu urunle netflix uzerinden 4k video izleyemem mi. Yeni bilgisayar icin butce kisitli. Hele dolar 3.87 iken. 4k video acip kisa bi test yapabilir mi bu urune sahip arkadaslar. Merakla bekliyorum.

@29 Ocak 2017 19:33 bende var işlemci ısınınca pc donuyor resetlemek gerekiyor işlemci çok ısınıyor bir kaç internet sayfası açılınca bir anda donup kalıyor

biosta bir ayar yaptıktan sonra laptop açılmıyor. biosu sıfırlamak için ne yapmam lazım? içinde bios pili tarzı bir şey mevcut mudur veya herhangi bir tuşla yapmak mümkün mü

@02 Şubat 2017 19:47 eğer biosa girebiliyorsan "reset to factory defaults" diye bir seçenekle sıfırlarsın. Biosun pili laptoplarda da mevcut... Normal pili çıkar onun altında vidalı bir bölmeyle bios piline ulaşman çoğunda mümkün... Eğer bulamassan ve tecrübe yoksa kendin komple sök diyemem... Sıkıntılı...

@02 Şubat 2017 19:47 benim elimdede hometech N1401A model laptop var bios tuşu hangisidir yardımcı olur musunuz

hometech 14 inc ekran intel atom quaddd core z33735f 2gb 32 gb Bu cihaza internet baglaniyormu... Vede wifi falan oluyormu teldrn nete baglanmak icin falan

laptobu gunceleme yabtim sesi komple kitti

@18 Şubat 2017 15:23 benimde öyle oldu çozüm bulabildiniz mi acaba yüklü ses çıkış aygıtı yok diyo

pc şarj olunca ışık yeşile dönmüyor mu ya nasıl anlıyoruz ki şarj olduğunu bunun ben de 8 şaat şarj oldu hala kırmızı yanıyor herkeste mi öyle????

@25 Şubat 2017 07:35 sarj olunca sarı renk oluyor 3-4 saat gibi

recovery yaparken sarji bitti. cihaz acilmiyor format atacam boot manager da usb gormuyor

lütfen yardım !!!! bi anda ses gitti yüklü ses çıkış aygıtı yok diyo bir sürü driver yükledim bilgisayarı sıfırladım ama hala düzelmedi çarpı işareti var hala hometech sitesındendende driver yükledim ama çalıştıramadım ne yapmam gerek fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

@26 Şubat 2017 17:58 ayni sorunu bende yaşıyorum

Autocad vs mühendislik programları kaldırır mı sıkıntı olur mu kullanımı

@07 Nisan 2017 13:21 kaldırmaz kardeşim bahsettiğin programlar aşırı grafik istiyor. kendim teknik ressamım

yeni aldım cihazı. eyre varsa paranız daha iyisini alın yoksa hiç bulaşmayın bir sorunu yok ama yinede her an sorun çıkarcakmış gibi his veriyor. 600 tl sonuçta fazlada bir beklentiye girmeyin

lol kaldirirmi sadece bu gerekli

Lol kaldırımı ben sırf bunu istiyor

sakin almayìn 5 para etmez donma kasma herşey kötü 400 daha kuÿun 1.000 milàra temiz va leptpla

Cihazıma şifre koymak istiyorum ama yapamıyor yardımcı olurmusunuz?

Allahini seven uzak dursun

merhabalar. bilgisayarı bugün aldım. fiyatına göre performansı hoşuma gitti. sadece office 365 etkinleştirme yapamadım. ürünün üzerinde bir yıllık ücretsiz yazıyor. bu konuda biri yardımcı olabilir mi ?

Lutfen boyle markalara para kaptirmayin. Tabletten bozma PC yapmislar dayiyorlar afedersiniz..

kesinlikle beni tatmin etmedi bikere en az 500gb depolama lazım bana elimde hdd ssd flash gezdiremem ben ve gittim lenovo ideapad 510 aldım çok iyi açıkçası(i7li olanlar) malzeme kalıtesi tırt berbat bir tabletten çıkma laptop

Cihazi yazıcıya bağlayabikiyor muyuz

Sen de yorum yaz

Turhost