Huawei MateBook D15 (2022) İncelemesi

Huawei'nin 2022 model yeni dizüstü bilgisayarı MateBook D15'i tüm detaylarıyla inceledik.

CHIP Online Notu 90
  • Mobilite odaklı tasarım
  • Parlak ve iyi görüntüleme performansı
  • Multi-Screen Collaboration deneyimi
  • Uzun pil ömrü ve hızlı şarj desteği
  • İyi performans
  • Rahat klavye kullanımı
  • Parmak izi sensörü

Huawei'nin 2022 model MateBook dizüstü bilgisayarları gelmeye başladı. Şu an masamızdaki model, MateBook D15 adıyla anılıyor ve şu an iyi bir dizüstü bilgisayar satın almak isteyenlere önemli özellikler sunuyor.

Laptop'ın 6 kilit noktası var. Bunlardan ilk kalbinde AMD Ryzen 5 5500U işlemci bulundurması olurken, bir diğeri 1920x1080 piksel çözünürlüğünde IPS parlama önleyici ekrana sahip olması. 3'üncüsü, çok şık ve ince metal gövdeden oluşması; 4'üncüsü, kullanımı kolaylaştıran ve güvenlik sağlayan parmak izi okuyucuyu içermesi; 5'incisi, Huawei Share ve Multi-Screen Collaboration özelliği ile çok platformlu çalışmayı desteklemesi ve 6'ncısı, tam 65 watt gücünde şarj hızı sunan adaptör ile birlikte gelmesi. Daha detaylı şekilde anlatacağız, o halde hazırsanız başlayalım.

Huawei MateBook D15 Tasarımı Nasıl?

Huawei MateBook D15 Tasarımı Nasıl?

Huawei, MateBook D15 ile yine çok şık bir tasarıma imza atmış. Gündelik kullanımda her an yanınızda olması için hafif ve ince tasarım çizgisine bağlı kalınarak üretilen laptop, bu kompakt yapısıyla mobilite kolaylığı sağlıyor. Üzerinde 15.6 inç boyutunda bir ekran olduğu için ağır bir laptop olduğunu sanabilirsiniz, ancak göründüğünden çok daha hafif; yalnızca 1.63 kilogram ağırlığında. Ayrıca laptop'ın inceliği ise sadece 16.9 mm.

Taşınabilirlik faktörü göz önünde bulundurularak tasarlanan kasası metalik yapıda hazırlanan MateBook D 15'in sağ tarafında yer alan güç tuşu aynı zamanda parmak izi sensörü vazifesi görüyor. Böylece laptop'a güvenli giriş yapabiliyor ve tüm dosya ve dokümanlarınızı güven altında tutabiliyorsunuz.

Kolay mobil kullanım ve üretkenlik için tasarlanan bir laptop olduğu için MateBook D 15'in avuçlarınızı dayadığınız palm rest bölgesi bir hayli geniş tutulmuş; buna geniş yapıda bir touchpad ve kullanımı kolay bir klavye ile destek sağlanmış. Klavyede Enter, Shift, Backspace gibi tuşların tam boyutlu olarak yerleştirilmiş olması hızlı ve doğru yazı yazmak için önemli noktalar olurken, klavyenin fonksiyon tuşları arasında ise gizli bir kameraya yer verilmiş. F6 ve F7 tuşları arasında bulunan tuşa bastığınızda, altından kameranın çıktığını göreceksiniz. Bizi izleyenler ve Huawei'yi takip edenler bilir; bu yöntem daha önceki Huawei MateBook modellerinde de var, MateBook D15'te de kullanılmaya devam ediyor. Bu sayede hem kamera güvenliği sağlanıyor, hem de kamera ekrandan alan çalmamış oluyor.

MateBook D15'in çevresine bakmaya devam ettiğimizde, bağlantıların sağ ve sol kenara yerleştirildiğini görüyoruz. USB-C portunun yanı sıra 1 adet USB 3.2 Gen 1 portu ve 2 adet USB 2.0 portunun yer aldığı laptop'ta böylece USB konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ayrıca tam boyutlu HDMI bağlantısı bulunuyor ve 3.5 mm kulaklık girişi de laptop'ın sağ tarafında sunuluyor.

MateBook D15, kablosuz bağlantı tarafında da Wi-Fi 6 desteği mevcut durumda, ayrıca Bluetooth 5.0 da yer alıyor.

Huawei MateBook D15 Ekran ve İşletim Sistemi

Huawei MateBook D15 Ekran ve İşletim Sistemi

MateBook D15, 15.6 inç büyüklüğünde geniş ve gayet iyi görünen bir ekrana sahip. 1920x1080 piksel çözünürlüğünde olan bu ekran, yüksek çözünürlüklü ve 178 derecelik geniş görüş alanı sağlıyor. Ekran kenar çerçevelerinin oldukca ince tutulmuş olması, laptop'ın ekran / gövde oranına da yansımış: Yüzde 87 ekran / gövde oranına sahip olan MateBook D15, böylece karşısına geçtiğinizde 15.6 inç ekrandan daha büyük bir çerçeveye baktığınız hissine kapılmanızı sağlıyor.

Ekranın renk gamını ve kontrast oranını bir hayli sevdik. Ayrıca parlaklık seviyesi de bir hayli yüksek. Tabii ki karşısında uzun soluklu çalışacağınız ve özellikle gece ekran başında olacağınız zamanlarda göz konforu modunu devreye alan ve böylece mavi ışığı azaltan gece modunu açmanızı öneririz.

Bu arada MateBook D15, en taze işletim sistemi olan Windows 11 ile çalışıyor. Windows 10'dan sonra hem tasarım hem de özellik bakımından işletim sistemini geniş çapta güncellemeye alan Microsoft, ortaya yüksek performans almanızı sağlayan yeni işletim sistemi Windows 11'i kısa bir süre önce kullanıma sunmuştu. MateBook D 15'te de bu kullanılıyor.

Huawei MateBook D15 Özellikleri Neler?

Huawei MateBook D15 Özellikleri Neler?

MateBook D15, teknik kadrosuyla da güçlü bir dizüstü bilgisayar. İçeriğinde AMD Ryzen 5 5500U işlemci bulunduran laptop, bu işlemcisiyle 6 fiziksel çekirdek ve 12 iş parçacığı sunuyor ve bunlarla birlikte 2.1 GHz taban frekans, 4.00 GHz tavan frekans hızlarına erişiyor. İşlemci performansıyla gayet tatmin edici sonuçlar üreten laptop, grafik tarafında da Radeon Vega 8 Graphics GPU ünitesini beraberinde getiriyor. 8 GB DDR4 RAM ile güçlendirilen dizüstü bilgisayarda, bu RAM modülü tek kanallı mod ile karşılaştırıldığında yüzde 50 oranında daha iyi sonuç üretebiliyor.

Bu arada ne kadar fark edilmese veya görmezden gelinse de konu dizüstü bilgisayar olduğunda performansa ilişkin en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri aslına bakarsanız soğutma sistemi. Zira işlemci ne kadar iyi performans gösterirse göstersin, GPU ünitesi ne kadar güçlü olursa olsun, eğer cihazda iyi bir havalandırma sistemi bulunmuyorsa, iyi performans beklemek pek de mantıklı olmayacaktır. O nedenle dizüstü bilgisayar satın alırken, sahip olduğu bileşenlerin yanı sıra soğutma sistemine de dikkat etmek bilhassa önemli. Bu noktada MateBook D15'e baktığımızda, soğutma sistemi olarak Huawei Shark Fin Dizayn 2.0 fan sisteminin bulunduğunu görüyoruz. Cihazda hem performansı iyi yönetmek hem de fan sesini minimuma indirgemek için soğutma sisteminde daha ince ve böylelikle daha sık fan kanatlarının kullanıldığını görüyoruz. Önceki nesle göre yüzde 33 oranında artırılan fan kanatları böylece yüzde 27 oranında daha iyi fan performansı ve yine yüzde 27 oranında daha iyi hava akışı sağlıyor.

Huawei MateBook D15 Pil Ömrü Ne Kadar?

Huawei MateBook D15 Pil Ömrü Ne Kadar?

MateBook D15'in pil performansı da uzun kullanımları gözetecek şekilde geliştirilmiş ve daha da önemlisi laptop'tan farklı alanlarda eşit performans elde edilebilmesi dikkat etilmiş. Bu laptop'ı ofis çalışmaları için kullandığınızda 6.6 saatlik performans elde edebilirken, video izleyeceğinizde aralıksız 6.3 saatlik performans sağlayabiliyorsunuz. Sadece internette dolaşacağınızda da yine 6.2 saatlik bir zaman dilimi sunabiliyor. Bu anlamda da oldukça dengeli bir model olmuş kanısındayız.

Şarj konusu ise başta da söylediğimiz gibi laptop'ın en iddialı olduğu yanlarından. 65 watt gücünde şarj adaptörüyle -ki bu şarj adaptörünün boyu neredeyse bir akıllı telefon şarj cihazı kadar- 30 dakika içinde dizüstü bilgisayarının pilini yüzde 53 oranında şarj edebiliyor. MateBook D15'in bağlantılarından bahsederken dikkatinizi çektiğimiz USB Type-C portu da bu konuya hizmet ediyor. Bu laptop'a bağlayacağınız telefonunuzu da SuperCharge desteği ile hızlı şekilde şarj edebiliyor.

Multi-Screen Collaboration Deneyimi

Multi-Screen Collaboration Deneyimi

Sizlere hemen her Huawei dizüstü bilgisayar incelememizin bir noktasında çok önemli bir özellikten bahsediyoruz: Huawei Çoklu Ekran İş Birliği'nden. Bilhassa Huawei ekosisteminin genişlemesi ile beraber bu özellik de her geçen gün kullanım alanını artırıyor ve gelen güncellemelerle eklenen özelliklerle daha işlevsel hale bürünüyor.

Huawei Çoklu Ekran İş Birliği olarak da bildiğimiz ve Huawei Share altyapısı ile cihazları kolayca birbirine bağlayan teknolojiden yeni MateBook D15 de yararlanıyor. Hatta yeni gelen güncellemerle beraber bu özellik artık daha işlevsel hale gelmiş durumda. Çoklu Ekran İş Birliği; laptop, tablet ve akıllı telefon arasında kablosuz olarak dosya göndermenize ve almanıza olanak tanıyor. Tabii ki bu faydadan yararlanabilmek için tüm bu cihazların Huawei olması lazım ve bu özelliği desteklemesi lazım -ki artık yeni çıkan hemen her Huawei cihazında bu özellik mevcut.

Mesela Huawei akıllı telefonunuzu laptop başındayken ayrıca kontrol etmenize gerek yok, zira telefonu Huawei Share yoluyla MateBook D15'e bağlayabiliyor ve direkt buradan yönetebiliyorsunuz. İsterseniz telefonunuzu bilgisayardan yönetin, isterseniz telefondaki dosyalarınızı MateBook D15'e sürükleyip bırakarak burada düzenleyin, tercih tamamen size kalmış durumda. Sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz ki bu da MateBook D15'in rakiplerinde bulunmayan en önemli özelliklerinden biri oluyor.

Özetle

Sonuç olarak MateBook D15, tasarımından performansına, uzun pil ömrü sağlamasından üretkenlik uygulamalarına kadar çok yönlü bir dizüstü bilgisayar olmuş demek mümkün. Yeni bir laptop satın almak isteyenler kullanım noktasında gayet rahat edeceklerdir kanaatindeyiz. Fiyatı da açıkçası geldiğimiz şu dönem için çok yüksek değil. MateBook D15'i şu an 9 bin 699 TL gibi gayet akıllı telefon satın almak için ihtiyacınız olan bir bütçe ile satın alabiliyorsunuz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Huawei MateBook D15 (2022)
Ürün Markası Huawei
CHIP Online Notu
90
USB-A 2 adet
Genel
İşletim SistemiWindows 11
İşlemciAMD Ryzen 5 5500U
Çekirdek Sayısı4
Ekran ve Grafik
Ekran15.6 inç
Çözünürlük1920 x 1080 px
Grafik İşlemciAMD Radeon Graphics
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM)8 GB
SSD512 GB
Optik SürücüYok
Bağlantılar
USB Type-C1
HDMIVar
DisplayPortYok
VGAYok
BluetoothVar
Wi-Fi802.11ax
Kart OkuyucuYok
Boyutlar357 x 229 x 16.9 mm
Ağırlık1.63 kg