Huawei MateBook D16 İnceleme

Huawei'nin yeni dizüstü bilgisayarı MateBook D16'yı diğer laptop'lardan ayıran noktalar neler, ne gibi özellikler içeriyor ve ihtiyacınızı karşılar mı? İşte Huawei MateBook D16 hakkında bilmeniz gereken her şey!

CHIP Online Notu 90
  • Üst seviye performans
  • Şık ve hafif tasarım
  • Pil ömrü ve şarj yetenekleri
  • Parmak izi sensörü
  • Çoklu Ekran İş Birliği özelliği
  • Ekran
  • Bağlantı çeşitliliği
  • Ses performansı

Huawei yeni dizüstü bilgisayarı MateBook D16'yı geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir basın toplantısı ile tanıttı. Hemen akabinde de şirketin bu yeni dizüstü bilgisayarını deneme ve değerlendirme şansı bulduk. Bu videomuzda, MateBook D16'nın sunduğu özelliklerden ve getirdiği yeniliklerden tüm detaylarıyla sizlere bahsedeceğiz.

Laptop'a geçeceğiz, ancak önce Huawei'nin dizüstü bilgisayar kategorisindeki hızla büyümesine de dikkati çekmek gerekiyor. Şirket, dizüstü bilgisayar kategorisine yakın bir zamanda girdi ancak arka arkaya pek çok önemli modeli tanıttı. Bunlardan MateBook X, MateBook X Pro, MateBook 13, MateBook D14 ve MateBook D15 derken, bugünkü MateBook D16'ya kadar geldik ve pek tabii ki daha pek çok yeni modeli önümüzdeki zamanlarda yine şirketten göreceğiz. Öte yandan sizlerden çokça gelen bir soruya da bu vesile ile cevap vermiş olalım: Evet, şirketin oyunculara özel dizüstü bilgisayarları da gelebilir, bu konuda da hazırlıklı olun diyelim ve şimdi gelelim MateBook D16'ya.

Ekran Yetenekleri

Ekran Yetenekleri

Bu laptop da önceki MateBook D modelleri gibi yüksek performanslı günlük kullanım ve ofis kullanımlarını gözetiyor ve yeni getirdiği özelliklerle beraber güçlendiriyor. Estetik ve şık tasarım detayları ile güçlü teknik kadrosuyla karşımıza çıkan laptop'ın ekranı da önceki modele göre daha geniş.

16.1 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan MateBook D16'da, kenar çerçevelerinin de çok ince tutulmuş olmasıyla ekran – gövde oranı yüzde 90 seviyesine ulaşmış. Ekranın çözünürlüğü Full HD olurken, ekran paneli ise IPS'ten yana tercih edilmiş. Böylece sRGB renk gamutunun yüzde 100'ü karşılanırken, geniş görüş açısı da sağlanmış.

Öte yandan ekranda bir diğer beğendiğimiz nokta ise parlaklık seviyesi oldu. Laptop'ın ekranı 300 nit parlaklığa ulaşabiliyor, bu da yüksek parlaklıkta görüntüleri ve videoları canlı şekilde görüntüleme olanağı tanıyor.

Bu arada daha önceki videolarımızda da söylemiştik. Karşısında uzun süre duracağınız için monitör ve laptop ekranlarında TÜV Rheinland sertifikasını muhakkak arayın. Cihazda bu sertifikanın olması, ekranın gözlere zarar verici mavi ışığın düşük tutulduğuna ve görüntü titreşimlerinin bulunmadığına işaret ediyor. MateBook D16 da bu sertifikaya sahip.

Tasarım, Bağlantılar ve Şarj Özellikleri

Tasarım, Bağlantılar ve Şarj Özellikleri

MateBook D16'nın kasası metalik bir gövdeden oluşuyor. Ekstra dayanıklılık için cihazda alüminyum alaşımlı metal gövde kullanılmış. Ancak yanlış anlaşılmasın, MateBook D16 ağır bir laptop değil. Sadece 1.74 kg ağırlığında. Ayrıca en kalın yerinde 18.4 mm kalınlığında. Böylece evden işe - işten eve rahatlıkla yanınızda taşıyabilirsiniz.

Laptop'ın çevre detaylarına baktığımızda ihtiyaç duyulabilecek yeterli fiziksel bağlantıları bulundurduğunu görüyoruz. 2 adet USB 3.2 Gen 1 portu ile tam boyutlu USB bağlantılarınızı yapabildiğiniz laptop'ta USB–C portları da unutulmamış. Cihazın sol yanına yerleştirilen 2 adet USB-C portuyla beraber hem veri aktarımı yapabiliyor hem de cihazı şarj edebiliyorsunuz.

Şarj konusuna da parantez açalım. Laptop'ın kutusundan çıkan şarj cihazının büyüklüğü neredeyse bir telefon şarj cihazı kadar ve Huawei SuperCharge özelliğini destekliyor. Bu şarj cihazını kullanarak varsa Huawei akıllı telefonunuzu da şarj edebiliyorsunuz. Ayrıca MateBook D16'yı da oldukça kısa sürede şarj edebiliyor. Hatta şöyle söyleyelim: Laptop'ı sadece 15 dakika şarj ederek, 2 saatlik klasik ofis kullanımı için yeterli pil ömrü kazanabiliyorsunuz.

Öte yandan MateBook D16, Huawei'nin pek çok akıllı telefonunda yer alan ters şarj özelliğini de kullanıyor. Böylece laptop yanınızdayken telefonunuz için ayrıca şarj cihazını yanınızda taşımak zorunda kalmıyorsunuz.

Hazır cihazın şarj özelliklerinden bu denli bahsetmişken MateBook D16'nın pil ömrü bilgisini de verelim. MateBook D16, uzun bir pil ömrüne sahip. Tam gün ofis çalışmalarını ve günlük kullanımlarınızı rahatlıkla karşılayabiliyor. Eğer video izleyecekseniz ise tam 9.5 saat boyunca Full HD çözünürlüğünde film izleyebiliyorsunuz. Bu anlamda laptop'ın sağladığı pil ömründen gayet memnun kaldığımızı söyleyebiliriz.

Önemli Çevre Detayları

Önemli Çevre Detayları

MateBook D16'nın çevre detaylarında daha bahsedilmesi gereken çok şey var aslında. Huawei, bu modelinde hoparlörlerin yerini değiştirmiş ve klavyenin sağ ve sol yanına almış. Şirket önceki modellerde de ses özellikleriyle başarılı laptop'lara imza atmıştı. Bu defa da bunu farklı bir şekilde sunuyor.

Burada yer verilen güçlü çift hoparlör ile bölünmüş frekans kurulumunu temel alınmış ve böylece çevresel ses sağlanabiliyor. Ayrıca 4 farklı ses modu sunulmuş. Bunları kullanarak film izlerken veya müzik dinlerken hoparlörlerden daha fazla faydalanabiliyorsunuz.

Sağ taraftaki hoparlörün üstüne baktığınızda ise burada güç tuşu ile birleştirilmiş parmak izi tarayıcının yer aldığını görebiliyorsunuz. MateBook D16 da önceki MateBook modelleri gibi parmak izi yöntemiyle korunuyor. Bu sayede bilgisayarınızı güvenle açabiliyorsunuz.

Laptop'taki ekstra güvenliğe ilişkin bir diğer detay ise, web kamerasında yatıyor. MateBook D16'nın web kamerası da önceki modeller gibi klavyedeki fonksiyon tuşları arasına gizlenmiş. Bu tuşa basarak web kamerasını açabiliyor, kullanmadığınız zamanlarda da kapatarak güvenliğinizi sağlayabiliyorsunuz.

Bu arada klavyenin de arkadan aydınlatmalı olduğunu söyleyelim. Bu sayede gece çalışırken rahat edeceksiniz. Yine klavyenin altındaki tam boyutlu Free Touch alanı da laptop'ıyla ek fare kullanmayanlar tarafından rahat bulunacaktır kanısındayız.

Teknik Özellikler ve Performans

Teknik Özellikler ve Performans

Evet, MateBook D16'yı çevre detaylarıyla uzun uzadıya tanıdık. Peki, laptop'ın içinde neler var? Hemen söyleyelim: Bu bilgisayarı özellikle çalışma hayatında olan kişiler rahatlıkla tercih edebilirler. Ofis kullanımları olduğu kadar performans gerektiren işler için de çok rahatlıkla kullanılabilecek olan MateBook D16, keza öğrenciler için de uygun bir platform. Elbette oyun tarafı için çok değil, daha çok ders çalışma ve projeler için. Dediğimiz gibi, Huawei'nin oyunculara özel bilgisayarları için biraz daha beklememiz gerekiyor. Fakat yine de MateBook D16, hiç oyun açmayacak bir laptop da değil bu arada, zira içinde AMD Radeon grafik işlemcisi yer alıyor.

Huawei'nin daha önceki MateBook modellerinde de çokça AMD ile iş birliğinde bulunduğunu görmüştük. AMD'nin özellikle masaüstü platformda büyük bir sıçrayış yaptığı aşikar, mobil tarafta da ise yeni işlemcileri ile önemli performans kazanımları sağlıyor. MateBook D16'da da bu gelenek bozulmuyor ve laptop'da AMD'nin Ryzen 5 4600H işlemcisi yer alıyor.

6 fiziksel çekirdekten oluşan Ryzen 5 4600H, 12 izlek içeriyor ve bizlere 3.0 GHz taban frekans, 4.0 GHz tavan frekans değerleri sunuyor. Bu arada MateBook D16'nın klavyesinden Fn + P tuşlarına basarak mod değiştirebildiğinizi de söyleyelim. Böylece Performans ve Standart modlara geçiş yaparak, işlem yükünüze göre ihtiyacınız olan hıza erişebiliyorsunuz. Performans moduna geçtiğinizde, Ryzen 5 4600H'nin tüm çekirdekleri devreye giriyor ve dolayısı ile daha yüksek performans sağlayabiliyorsunuz. Standart modda ise daha ılımlı kullanım ve daha uzun pil ömrü sağlanıyor. Laptop'a bu modun yerleştirilmiş olması da, Huawei'nin oyuncu dizüstü bilgisayarlarına bir ısınma turu şeklinde değerlendirilebilir.

MateBook D16'yı 2 farklı RAM kapasitesi ile tercih edebiliyorsunuz. 8 GB ve 16 GB kapasiteli RAM seçenekleri mevcut. Ancak her 2 modelde de değişmeyen bir şey var ki, o da bu RAM'lerin frekansı. Her 2 modelde de 3200 MHz frekanslı DDR4 RAM modülü kullanılıyor. Daha önceki laptop incelemelerimizde de çokça söylediğimiz gibi, RAM kapasitesi kadar frekansı da büyük öneme sahip. O nedenle buna dikkat etmenizde performans açısından büyük yarar var.

Depolama kapasitesinin 512 GB NVMe PCIe SSD'den yana kullanıldığı laptop'ta, grafik işlemci de söylediğimiz gibi 6 çekirdekli AMD Radeon. Bu sayede çok yüksek grafik gücü gerektirmeyen oyunları da MateBook D16 ile oynayabilirsiniz.

Bu adımı kapatmadan önce son olarak laptop'ta yeni Wi-Fi standardı olan 802.11ax desteğinin yer aldığı bilgisini de verelim. Yeni laptop'larda bu önemli bir detay zira yeni satın alacağınız bir dizüstü bilgisayarı en az 5 sene kullanacağınızı düşünürsek, yeni Wi-Fi standardında olmasına dikkat etmenizde yarar var. Wi-Fi 6 ile beraber Wi-Fi 5'e göre 2.7 kat daha yüksek kablosuz veri transferi hızına ulaşılabiliyor.

Çoklu Ekran İş Birliği Kullanımı

Çoklu Ekran İş Birliği Kullanımı

MateBook D16 incelememizi buraya kadar okuduysanız, bu bölüm de ilginizi çekecek diye düşünüyoruz. Zira şimdi, Huawei'nin MateBook modellerini diğer dizüstü bilgisayarlardan ayıran en önemli özelliğinden bahsedeceğiz. Bu da Çoklu Ekran İş Birliği özelliği.

Huawei Multi-Screen Collaboration olarak da bilinen Çoklu Ekran İş Birliği özelliği, Huawei laptop'ları Huawei akıllı telefonları ile bir araya getiren ve bu sayede laptop'ın kullanımını diğer modellerden farklı bir çehreye büründüren oldukça faydalı bir uygulama. Bu özellik ile telefonunuzun ekranını laptop'a taşıyabiliyor ve böylece laptop karşısında çalışırken tüm telefon fonksiyonlarına da erişebiliyorsunuz.

Huawei, laptop ile telefonu birbirine bağlamak için Huawei Share özelliğini ve telefonun NFC özelliğini kullanıyor. Önceki modellerde telefonu, laptop'ın sağ kenarındaki Huawei Share ikonu üzerine dokunduruyorduk, ancak MateBook D16'da bunun yerine Free Touch alanını kullanıyoruz. Telefonu fare alanına dokundurduktan sonra laptop telefona bağlanıyor ve böylece telefonunuzun ekranı, laptop'ın ekranında beliriyor.

Bundan sonrası artık size kalmış. İster telefonunuz ve laptop'ınızdaki dosyaları 2 cihaz arasında sürükleyip bırakarak paylaşabilir, ister telefonunuzda kayıtlı birini arayabilirsiniz. Bu arada MateBook D16 ile gelen bir diğer yenilik de artık 3 adede kadar telefon uygulaması penceresini aynı anda laptop'ta görüntüleyebiliyor olmanız. Böylece çok daha esnek bir kullanım sağlanması amaçlanmış.

Özetle

Evet, sanıyoruz Huawei'nin yeni dizüstü bilgisayarı MateBook D16 hakkında bilinmesi gereken her şeyi sizlere anlattık. Sonuç olarak gerçekten de güzel ve kullanışlı bir model olduğunu söyleyebiliriz. Huawei'nin laptop kategorisine girmesi kuşkusuz yelpazeyi genişletti ve tüketicilerin elini güçlendirdi. MateBook D16 da mobil platformda üst seviyede performans sağlamak isteyenlere gayet uygun bir seçenek olmuş. Peki, fiyatı ne kadar?

Huawei MateBook D16, dediğimiz gibi hem 8 GB hem 16 GB RAM seçeneği ile geliyor ve ikisi de farklı fiyata sahip. 8 GB RAM'li MateBook D16'nın fiyatı 6999 TL olurken, 16 GB RAM seçeneği 7999 TL şeklinde. Bu anlamda mevcut şartları da göz önüne aldığımızda, bu özelliklere sahip en uygun seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Huawei MateBook D16
Ürün Markası Huawei
CHIP Online Notu
90
USB 3.2 Gen 1 2 adet
Genel
İşletim SistemiWindows 10 Home
İşlemciAMD Ryzen 5 4600H
İşlemci Hızı4.0 GHz
Çekirdek Sayısı6
Ekran ve Grafik
Ekran16.1 inç
Ekran PaneliIPS
Çözünürlük1920 x 1080 px
Grafik İşlemciAMD Radeon Graphics
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM)16 GB
SSD512 GB
Optik SürücüYok
Bağlantılar
USB Type-C2
HDMIVar
DisplayPortYok
VGAYok
BluetoothVar
Wi-Fi802.11ax
Kart OkuyucuYok
Boyutlar369 x 234 x 18.4 mm
Ağırlık1.74 kg