HyperX Alloy Elite RGB İnceleme

HyperX'in çok renkli RGB oyuncu klavyesi Alloy Elite RGB test merkezimizde.

CHIP Online Notu 80
  • Basit, ergonomik tasarım
  • Renkli RGB aydınlatma
  • Oyun profilleri önceden yüklenmiş
  • WASD / 1234 ek tuş takımı
  • Yazılımı geliştirilmeli
  • Yüksek fiyat
  • Plastik bilek desteği

HyperX'ten son dönemde çok sayıda ürün elimize geçti. Bunlardan biri de hatırlarsanız Alloy Elite klavye modeli olmuştu. Bu defa ise Alloy Elite RGB modeli bizlerle. İlk olarak CES 2017'de prototip olarak gördüğümüz Elite RGB, sonunda kanlı canlı bir şekilde elimize ulaşmış durumda. Aslında bir süredir kullandığımız klavye, alt modeli Alloy Elite ile arasında büyük benzerlik taşıyor. Hatta şöyle de diyebiliriz: Alloy Elite RGB'nin tasarımında pek yeni bir şey yok. Bu model için Alloy Elite'in adeta kopyası diyebiliriz. Aradaki en önemli fark ise kuşkusuz sondaki RGB takısı oluyor. Buradan anlayabileceğiniz, bu klavyede RGB ışıklandırmaya yer veriliyor.

HyperX'in pek çok klavye modelinde kırmızı ışıklandırmaya aşinayız. Alloy Elite RGB modeli ile bunu kıran HyperX, böylece oyun severlere geniş ışıklandırma desteği veriyor. Peki, klavye bize başka neler sunuyor? Şimdi daha yakından bakalım.

HyperX Alloy Elite RGB tasarımı nasıl?

HyperX Alloy Elite RGB tasarımı nasıl?

Alloy Elite RGB, elbette mekanik bir klavye; bunu hemen söylemek gerek. Ancak o çok sesli olanlardan değil, tuşlar nispeten daha az ses çıkartıyor. Klavyenin tasarım kısmındaki en önemli özelliği olan mekanik tuşlardan sonra, kuşkusuz hemen üst kısımda fark edilecek olan ışık çubuğu alanına dönüyor gözler. Bu kısımda gökkuşağı şeridi şeklinde bir ışık çubuğuna yer veren HyperX, böylece görselliğe bariz biçimde oynamış diyebiliriz.

Klavyenin dikkat çeken yanlarından biri de tabii ki sağ ve sol köşelerdeki multimedya tuşları oluyor. 1.8 metrelik kumaş kablosuyla yeterli uzunluk sunan klavye, WASD ve 1234 tuşlarına yedekleri de kutu içeriğinde bizlere sunuyor. Ayrıca burada yine bir bilek desteğine de rastlıyoruz. Bu arada klavyenin hemen kenarında USB portunun bulunduğunu da söyleyelim.

HyperX Alloy Elite RGB özellikleri neler?

HyperX Alloy Elite RGB özellikleri neler?

Şimdi gelelim Alloy Elite RGB'nin özelliklerine. Bir kere tuşlar CHERRY MX mekanik tuş anahtarlarından oluşuyor. Performans olarak gayet tatmin edici bulduğumuz bu tuşlara, ayrıca kutu içeriğinde farklı yüzeyden oluşan WASD tuşlarının eşlik ettiğini de tekrar söylemekte fayda var.

Sağ üst kenarda multimedya tuş takımını bulunduran klavye, burada ayrıca ses barına da yer vermiş. Numerik tuş takımı da klavyede yer alıyor ve böylece büyük bir eksikliği kapatıyor. Sol tarafa baktığımızda burada da programlanabilir tuşları görüyoruz. Bunlarla ilgili tüm ayarları klavyenin HyperX NGenuity yazılımı üzerinden yapıyorsunuz.

HyperX NGenuity yazılımı ile klavyeyi rahatlıkla kişiselleştirmeniz mümkün. Bölgeye göre aydınlatma ve efektler ekleyebilir, oyun modunu açabilir, makrolar oluşturabilirsiniz. İnce ayarlar yapmak isteyenlere çeşitli seçenekler sunan yazılım, hazır profilleri de içeriyor. Mesela bunlardan PUBG, CS:GO, Overwatch, League of Legends ve daha pek çok popüler oyun için aydınlatma profilleri hazır durumda. Bunlara ünlü oyuncuların Game Mode kurulumları da dahil. Dilerseniz bunları HyperX'in sitesinden indirebilir ve kullanabilirsiniz.

HyperX Alloy Elite RGB performans notları

HyperX Alloy Elite RGB performans notları

HyperX Alloy Elite RGB, büyük ölçüde plastikten yapılmış bir klavye olmasına karşın, gerek oyun gerek yazım noktasında ihtiyacı fazlasıyla karşılayabiliyor. Bu arada klavyenin elimizde RED anahtarlarla bulunduğunu da söyleyelim. Eğer oyundan ziyade günlük kullanımınız daha yüksek olacaksa, o zaman BLUE anahtarları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Ergonomik tasarımı, oyun profillerinin önceden yüklü olması, yazılımın geniş ölçüde esneklik sağlaması ve elbette daha önce incelediğimiz Alloy Elite'e gelen RGB renk desteğiyle oyun severlerin fazlasıyla beğeneceği bir klavye olmuş diyebiliriz HyperX Alloy Elite RGB için. Ancak yazılımın biraz daha gelişmesi gerekiyor.

Özetle

Sonuç olarak HyperX Alloy Elite RGB, oyuncular için iyi bir mekanik klavye seti. Performansı, konforlu alanı, ışıklandırma seçenekleri, medya tuşları, makro kombinasyonları ve elbette buna taban olan yazılımıyla iyi bir seçenek oluyor. Elbette yazılımının biraz daha geliştirilmesi yararına olacaktır. Klavyenin fiyatı ise biraz yüksek. Şu an HyperX Alloy Elite RGB'yi 700 TL dolaylarında bulabiliyorsunuz.

Kimler Almalı

Basit tasarımlı ve pürüzsüz bir kullanım sağlayan iyi ölçüde mekanik klavye arayan oyun severler HyperX Alloy Elite RGB'den memnun kalacaklar.

Alternatifleri

HyperX Alloy Elite RGB'ye alternatif olarak alt model olan HyperX Alloy Elite'i de tercih edebilir, Corsair K95 RGB Platinum'a bakabilir veya Cooler Master MasterKeys MK750'yi de inceleyebilirsiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli HyperX Alloy Elite RGB
Ürün Markası HyperX
CHIP Online Notu
80
Bağlantı USB
Tip Mekanik
Arka Işık RGB
Işık Efekti 6 adet
Anahtar CHERRY MX RED
Kablo Uzunluğu 1.8 m.
Okuyucu Yorumları