Lenovo Ideapad 700 incelemesi Lenovo Ideapad 700 İncelemesi

Lenovo'nun estetik görünen, güçlü dizüstü bilgisayarı Ideapad 700'ü inceledik.

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
86
 • Kullanım (%40)89
 • Ekran (%15)90
 • Donanım Özellikleri (%15)89
 • Taşınabilirlik (%10)78
 • Fiyat / Performans (%20)80
Satın Al
 • Güçlü performans
 • Şık tasarım
 • Geniş bağlantı desteği
 • Sessiz çalışıyor
 • Isı problemi yok
 • Hoparlörler
 • Pil ömrü 4 saat civarı
 • USB Type-C yok

Güçlü özelliklere sahip olan, öte yandan estetik bir dizüstü bilgisayar arayan kullanıcılar, son dönemde aradıklarını fazlasıyla bulabiliyorlar. Ayrıca bu ikiliyi, esnek kullanım biçimiyle de tercih edebilen kullanıcılar, belki de bu konuda en büyük desteği Lenovo ekibinden görüyor. Özellikle Yoga ürün ailesiyle katlanabilir tasarımlı dizüstü bilgisayarlara bolca örnek veren Lenovo, tasarım odaklı ürün arayanlara da, performansa dayalı dizüstü bilgisayar isteyenlere de uygun modellere sahip. Elbette bunların yanı sıra, bu 3'lüyü farklı kombinasyonlarla birleştirdiği modellere de keza. Bugün inceleyeceğimiz Ideapad 700 de, estetik tasarım ve performansı bir araya getiren bir dizüstü bilgisayar modeli olarak karşımıza çıkıyor.

Beyaz renkli şık tasarım

Ideapad 700, tasarımıyla oldukça şık bir model oluyor. Elimizde beyaz renkli modeliyle yer alan laptop, ayrıca siyah renk seçeneğiyle de bulunabiliyor. Laptop'ın beyaz renkli modeli, siyah renkli olana göre çok daha fark yaratır görünüyor. O nedenle dizüstü bilgisayar ararken özellikle güzel görünen bir laptop arayanların, bu modeli yakından incelemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Dış kaplamasıyla olduğu kadar alüminyum iç yüzeyiyle de güzel görüntü sunan ve bunu geniş klavye ve touchpad alanıyla kullanılabilirlikle aynı potada eritmeyi başaran Ideapad 700, güçlü ekran menteşeleri ve onların kenarındaki JBL hoparlörleriyle de dikkat çekici.

Ideapad 700'ün ekranı da sıradan dizüstü bilgisayarlara göre daha fazla açıyla geriye yaslanabiliyor. Öte yandan ekranda IPS panelin kullanılması sayesinde farklı açılardan bakıldığında görüntü bozulması yaratmayan laptop, mat malzemeli paneliyle ekran yansımalarından da kurtuluyor.

Ekranın altında uzanan klavye ise tam boyutlu olarak sunulmuş. Tuş boşlukları, boyut ve yükseklikleri rahat kullanıma uygun seviyede. Sağ tarafta da numerik tuş takımı kullanıma hazır. Ancak dizüstü bilgisayarda tam boyutlu klavye kullanıma alışkın olmayanlar, numerik tuş takımı ile yön tuşlarının birbirine çok yakın olması sebebiyle zorluk çekebilir. Burada kullanım alışkanlıkları devreye giriyor. Bu arada klavyenin arka aydınlatmalı olması önemli bir detay. Böylece karanlıkta çalışırken zorluk çekmiyorsunuz.

Laptop'ın çevresine baktığımızda geniş bağlantı seçeneği sunulduğunu görüyoruz. Çevrede 2 adet USB 3.0 port bulunduran laptop, ayrıca USB 2.0'a da yer veriyor. Belki bunun yerine bir USB Type-C portu da bulunabilirdi.

HDMI ve RJ45'in yanı sıra 802.11ac kategorisinden Wi-Fi ile Bluetooth 4.0 kablosuz ağ desteği de bulunduran laptop, kart okuyucuyu da kenarında bulunduruyor.

Teknik kadro

Ideapad 700'de, performanslı çalışan bir sistem arayanların beklentisini karşılayabilecek yapıda bir teknik özellik kadrosu yer alıyor. Intel'in 6'ıncı nesil işlemci ailesinden Core i7 6700 HQ'ya yer veren laptop, 4 çekirdekli işlemcisiyle temel olarak 2.60 GHz frekansında güç sağlıyor. Bu işlemci ile 3.5 GHz'e değin güç artışı sağlayabiliyorsunuz. Ek olarak 16 GB DDR4 RAM kapasitesi de bulunan laptop, Intel'in entegre HP Graphics 530 grafik işlemcisiyle de yetinmiyor. NVIDIA GeForce GTX 950M de grafik işleri için hazır durumda.

Windows 10 işletim sistemiyle gelen laptop, depolamada da SSD ve HDD'yi bir arada kullanıyor. 256 GB PCIe SSD depolama çözümü sunan laptop, performansı bu birimiyle arttırırken, geniş kapasite isteyenleri ise 1 TB kapasitesindeki HDD'siyle memnun ediyor.

Laptop'ın ekranı 15.6 inç boyutunda. Böylece ideal dizüstü bilgisayar ekran boyutunu ideal kasa oranıyla ve altındaki teknik birimle bize getiren laptop, 2.3 kilogram ağırlığıyla da pek taşıma sorunu yaratmıyor. Bu arada ekranın Full HD çözünürlük sunduğunu da söyleyelim.

Performans

Ideapad 700'ün gösterdiği performansa bakacak olursak, her alanda aldığımız sonuçlardan ayrı ayrı bahsedebiliriz. Öncelikle mobilite noktasında, 2.3 kilogram ağırlığıyla onu taşıma derdinizin pek olmayacağının açık olduğunu söyleyebiliriz. Ancak elbette boyutu itibariyle, 15.6 inçten küçük ekran boyutlu laptop'lar gibi kompakt bir kullanım sağlamıyor. Yine de onu sırt çantanıza rahatlıkla sığdırabildiğinizi söyleyelim. Bu arada laptop'ın şarj bataryası da oldukça küçük ki bu da önemli bir artı.

Ideapad 700'ün ekranına gelirsek, renk doğruluğu ve parlaklık oranıyla beğendiğimizi söyleyelim. Ekran parlaklığıyla 276 kandela ölçtüğümüz laptop, gayet parlak görünüyor ve renkleri de canlı biçimde görüntülüyor.

Ideapad 700'ün klavye performansından az önce de bahsetmiştik. O nedenle bu kısmı atlayıp ses özelliklerine bakalım. Ideapad 700'de JBL Dolby hoparlörler yer alıyor. Böylece ses konusunda içiniz rahat olsun. Aldığımız sonuç, oyun, müzik ve genel kullanım kısmında gayet tatmin ediciydi. Bunda kuşkusuz hoparlörlerin konumu da önemli. Hoparlörleri ekranın altına, yani laptop'ın iç kısmına yerleştiren Lenovo, bu sayede sesi direkt karşıdan almanızı sağlıyor.

İşlemci performansına yönelik güçten bahsedecek olursak, Cinebench 11'den 7,50 puan sonuçla ayrıldığını söyleyebiliriz. Bununla ASUS N752VX, Acer Aspire V15 ve HP Pavilion 15'ten 9 – 10 puan daha yukarıda sonuç veren laptop, Photoshop performansıyla da bizden 11,40 gibi bir puan alıyor ki, bunda da yine ASUS N752VX ve Toshiba Satellite P50'den iyi sonuç üretiyor. Onu bu anlamda geride bırakan tek modelse HP Pavilion 15 Gaming laptop oluyor.

Grafik tarafına geldiğimizde Ideapad 700'ün 3DMark Cloud Gate'ten 22.217 puan topladığını görüyoruz. Bununla yine az önce saydığımız rakiplerini geride bırakan laptop, SkyDiver'dan aldığı 10.822 puanla onlarla eşdeğer basamaklarda bir sonuca imza atıyor.

Buna bağlı olarak laptop'ın oyun performansı ise, günümüz oyun ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede duruyor. Elbette oyun noktasında had safhada performans almak için bakmanız gereken modeller 10 serisi ekran kartına sahip laptop'lar olacak. Ideapad 700 ve benzeri modeller, günümüz oyunlarında orta grafik ayarlarında iyi performans üretebiliyor. Tomb Raider'da orta grafik ayarlarında 44 FPS aldığımız Ideapad 700, Thief'te 37 FPS, GTA 5'te ise 29 FPS sonuç alıyor. Counter-Strike: Global Offensive ve türevi oyunlarda ise sıkıntınız yok: 1080p'de Full grafik ayarlarında 75 FPS sonuçlara erişebiliyorsunuz.

Son olarak laptop'ın pil ömrü bilgisinden de bahsedelim. Laptop'a uyguladığımız pil testinde 3 farklı senaryo üzerinde durduk. Web dolaşımı sırasında pilini 4 saat 50 dakika içinde tüketen laptop, HD video testimizde 4 saat 17 dakikayı gördü. Testin oyun ayağında ise 1 saat 39 dakika içinde pilin tükendiğini gördük. Bu değerler açıkçası Lenovo'nun verdiği maksimum 4 saatlik pil ömrüyle de uyuşuyor. O nedenle burada tezat bir durum söz konusu değil, ancak elbette pil ömrünün 4 saatin üzerinde olmasını beklerdik.

Özetle

Ideapad 700, hem estetik görünen hem de performanslı çalışan bir dizüstü bilgisayar olarak incelediğimiz dizüstü bilgisayarlar arasındaki yerini alıyor. Kullanımıyla gayet işlevsel bulduğumuz laptop, her açıdan dengeli bir model. Gerek ofis içi çalışmalar için kullanılabilecek, gerek Photoshop ve türevi grafik çalışmalarında rol alabilecek yapıda olan Ideapad 700, öte yandan işin eğlence tarafında da iyi görünüyor. O anlamda dengeli bir dizüstü bilgisayar arayanlar Ideapad 700'ü yakından inceleyebilirler.

Ideapad 700'ün fiyatı ise 4799 TL. Şu an raflarda bulabiliyorsunuz. Ayrıca Ideapad 700'ün siyah renkli modeli de mevcut durumda. Dilerseniz onu da değerlendirebilirsiniz.

Kimler Almalı

Dengeli bir dizüstü bilgisayar arayanlar Ideapad 700'ü yakından inceleyebilirler. Özellikle tasarım ve performansı aynı modelde bulma isteğinde olanlar, bu dizüstü bilgisayarı beğeneceklerdir kanaatindeyiz.

Lenovo Ideapad 700 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Lenovo Ideapad 700
Ürün Türü Notebook
CHIP Online Notu 86
Üretici Lenovo
Firma Lenovo Türkiye     (216) 570 01 00
Genel
İşletim Sistemi Windows 10 Home
İşlemci Intel Core i7-6700HQ
İşlemci Hızı 2.6 GHz
Çekirdek Sayısı 4
Ekran ve Grafik
Ekran 15.6 inç
Ekran Paneli IPS
Çözünürlük 1920 × 1080 px
Grafik İşlemci NVIDIA GeForce GTX 950M
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 16 GB
SSD 256 GB
HDD 1000 GB
Optik Sürücü Yok
Bağlantılar
USB 3.0 2
USB 2.0 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Bluetooth Var
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 384 × 265 × 22 mm
Ağırlık 2.3 kg
Pil Ömrü 4:00 saat
Teknik Detaylar
Wi-Fi 802.11ac
Bluetooth 4.0
Satın Al

Alternatifleri

Ideapad 700'e alternatif olarak HP Gaming Pavilion 15, ASUS N752VX ve Acer Aspire V15 modellerini de inceleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

beyaz ve siyah modellerinide inceledikten sonra siyah modelini satın aldım. beyazın hiç bir estetik fark yaratacak bir görüntüsü yok siyah modelin ise karbon fiber kaplamasıyla çok fark yaratan şık görüntüsü var. siyah modeli şiddetle tavsiye ediyorum tek eksiği ssd mevcut değil kendiniz 400-500 liraya intel 600p veya samsung 850 m.2 ssd alıp taktırabilirsiniz.

En önemlisi de şu insanı deli eden fan sesinin standart kullanımda duyulmaması ve buz gibi bir kasa olması. Tavsiye ederim...

Aynı cihazı kullanıyorum.cihazda nvidea 950m ddr 3 bellekli ekran kartının olması cihaza küfür gibi insan en azından 960m koyar.Dual band wifi mevcut fakat 2.4 ghz modunda maksimum 150 mb/s hız sunuyor.Arkadan aydınlatmalı mad ekran olduğu için yeterince parlak değil ve ışık sızması olabiliyor.m2 ssd alıp takabiliyorsunuz ve o zaman cihaz şaha kalkıyor.Servis ise berbat.Basit basit şeyler için bile kullanıcı hatası diyip ya geri yolluyor ya da para istiyor.

@24 Şubat 2017 11:01 tanıtılanda zaten 256 MB m2 SSD (samsung) var okuma hızı 1000 MB/sn. ekrana haksızlık etmişsiniz bence. cihazın ramlari ddr4 iken gpu ram ddr3 yanlış anlaşılmasın. saygılar.

Kronik sorunları olan bir cihaz, kullanıpta memnun olan görmedim. Almayın tavsiye etmem.

@08 Mayıs 2017 22:13 kardeş gayet güzel alet ama bir sorun çıkarsa teknik servis kötü başka hiçbir sorunu yok

1 yılı aşkın süredir kullanıyorum hiçbir sıkıntı olmadı tavsiye ederim

merhaba bende bu bilgisayarın black modeli var ve çok iyi ama cd yeri yok

@14 Mayıs 2018 15:34 autocad render 3dmax gibi programları kaldırır mi

merhaba öncelikle aynısından var laptopta kapanma sorunu var ilk geldiğinde hiçbir sıkıntısı yoktu ama nedense oyun oynarken felan birden kapanıyor.(bu arada laptopda klavyede fn+boşluk yaparsanız klavyenizin led ışığı yanar)

Sen de yorum yaz