Lenovo IdeaPad Yoga 11 incelemesi Taşınabilir bilgisayar gibi tablet.

Normal şartlarda bir tablet ancak kanadı açıldığında bir taşınabilir bilgisayara dönüşüyor.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
93
  • Dikkat çekici tasarım
  • Uzun çalışma süresi
  • Tablet performansına sahip.

Microsoft Windows 8'le beraber piyasaya oldukça farklı ürünlerin sunulduğu gözlerden kaçmıyor. Birçok üretici, yeni işletim sisteminin de etkisiyle artık sıra dışı olabilmenin peşinde. Büyük bir pazar payına sahip olan Lenovo'nun da en ilginç ürünlerinden biri hiç şüphesiz IdeaPad ailesindeki yeni modelleri olan Yoga'lar oldu. 11.6 inç'lik ekrana sahip olan Lenovo IdeaPad Yoga 11, NVIDIA'nın Tegra 3 platformuna sahip bir taşınabilir bilgisayar. Aslında bir tablet. Daha doğrusu ekranı tamamen döndürüldüğünde bir tablet haline geliyor ve dokunmatik ekranıyla kullanılmaya başlanıyor. Oldukça sıra dışı değil mi?

Lenovo IdeaPad Yoga 11'in melez bir bilgisayar olduğu bir önceki paragraftan kolaylıkla anlaşılabiliyor. Eğer hem bir taşınabilir bilgisayara, hem de bir tablete ihtiyacınız varsa böylelikle toplam cihaz sayısını teke indirebilmeniz mümkün. Üründe 11.6 inç büyüklüğünde bir LED aydınlatmalı ekran bulunuyor ve desteklenen çözünürlük 1366 x 768 piksel seviyesinde. Sisteme güç sağlayan işlemciyse NVIDIA'nın Tegra 3 platformunda yer alan T30. 1.2 GHz'lik işlemci frekansı rakamsal olarak düşük gibi görünse de Tegra 3'ün ne derece yetenekli olduğunu uzun bir süredir biliyoruz. Microsoft Windows 8 işletim sistemi ve ek uygulamalar 2 GB kapasitedeki sistem belleğinin de etkisiyle akıcı şekilde çalışabiliyor. Yer verilen SSD'nin 64 GB kapasitede sunulması biraz düşük olsa da aslında "tabletten taşınabilir bilgisayara" dönüşen bir ürünle karşı karşıya olduğumuzu unutmamalısınız. Taşınabilir bilgisayardan tablete dönüşenlerse biraz daha ağır olabiliyor ancak bunun karşısında donanımsal ve performans açısından çok daha güçlüler. Çok da uzağa gitmeden Lenovo'nun aynı ailedeki 13.3 inç ekrana sahip olan IdeaPad Yoga 13 modellerinin Intel Core ailesinden işlemci kullandığını örnek verebiliriz.

Üründe Microsoft'un mobil işlemci odaklı geliştirdiği Windows 8 temelli RT işletim sistemi kullanılıyor. Taşınabilir bilgisayar kullanımında klavye ve touchpad'den faydalanabilmeniz mümkün. Monitör kısmı katlandığında ise beş noktayı aynı anda algılayabilen dokunmatik ekrana geçiş yapabilirsiniz. Döndürülme tamamlandığında klavye otomatik olarak devre dışı kalıyor ve işletim sistemini etkilemesi engelleniyor. 1.27 kg ağırlığa sahip olan Lenovo IdeaPad Yoga 11'in 298 x 204 x 15.6 mm'lik boyutları son derece başarılı. Ürünün sağlamlık açısından da birçok Ultrabook'a toz yutturacağını söylemek gerekiyor.

Lenovo IdeaPad Yoga 11'de 802.11n kablosuz ağ bağlantısı ve Bluetooth desteği var. İkili bellek kartı okuyucu, HDMI görüntü çıkışı ve çift USB arabirimi de önemli detayların arasında. Sunulan dört hücreli bataryayla 13 saatlik bir çalışma süresi elde edilebiliyor. Son olarak sunulan kameranın 1.0 MP çözünürlükte olduğunu ve 720p'lik video kaydı yapabildiğini de sözlerimize ekleyelim.

Özetle

Lenovo IdeaPad Yoga 11 başarılı bir bilgisayar. Asıl olarak tablet özellikleri taşıyor ve bir taşınabilir bilgisayar konforunu sonuna kadar yaşatabiliyor. Kullanılan platform da yeterince güçlü fakat biraz uzun çalışma ömrü gibi özellikler de göz önünde bulundurulduğundan değerler abartılmamış. Bir Ultrabook almayı düşünenlerin kalbini rahatlıkla çalabilecek güçte. Yine de 13.3 inç'lik IdeaPad Yoga 13'ü de inceleyip o şekilde karar vermenizi öneriyoruz.

Lenovo IdeaPad Yoga 11 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Lenovo IdeaPad Yoga 11
Ürün Türü Tabletler
CHIP Online Notu 93
Üretici Lenovo
Firma Lenovo Türkiye     (216) 570 01 00
İşletim Sistemi Windows 8
İşlemci NVIDIA Tegra 3
İşlemci Hızı 1.2 GHz
Ekran Teknolojisi Dokunmatik
Ekran Boyutu 11.6 inç
Ekran Çözünürlüğü 1366 × 768 px
Grafik İşlemci NVIDIA ULP GeForce
Bellek (RAM) 2 GB
Dahili Depolama 64 GB
Arka Kamera 1.0 MP
Wi-Fi Var
NFC Yok
3G Yok
GPS Yok
LTE (4G) Yok
Bluetooth Var
MicroSD Yok
HDMI Var
USB Var
Pil Ömrü 6 saat
Boyutlar 204 × 298 × 15.6 mm
Ağırlık 1.27 gr.

Alternatifleri

Tablet ve taşınabilir bilgisayar melezi olan birçok ürünle karşılaşabilirsiniz. Lenovo IdeaPad Yoga 11'in en önemli özelliği bölünmeden bir tablete dönüşebilmesi. Mutlaka satın alma öncesinde bu pratikliği göz önünde bulundurun.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

saçmalığın ve komikliğin de bir sınırı var ve lenovo bu sınırı çoktan aşmış görünüyor.....

sacmalık ve komiklik :) casper exper gibi yapmıyor hiç olmazsa ismini yakışır şekilde üretim yapıyor. ürün pazarında pek bi rand saglarmı o konuda bi şüpem var ama ideal bi konumda avanj olarak bide depolama alanı 64 GB üstünde olsa daha iyi olurdu ama yeni serilenrin de bunu yapıcandan şüphem yok

neden saçma dediğinizi açıklasaydınız yaralı olurdu .bence güzel bir tablet

Alamiyorsaniz saçma sapan yorumlar yapmayın içinizden fesatlik yapmayın harika yapmışlar bence

Özellikle 13 serisi başarılı gözükyor. 11'in windows rt ile geldiğini unutmayın, bu sistem bir bilgisayar isteyenleri tatmin etmeyebilir. Ama 13 windows 8 kullanıyor ki, henüz bu sistemi kullanmasam da diğer windowslardan geri kalır bir tarafı olmadığını sıklıkla duydum.

Yorumlar tabiki kişisel farkındayım... daha yeni lenovo yoga 11s kullanmaya başladım. Herşeyden önce bir bilgisayar kullanmayacağınızı idrak ederek başlamak gerekir. Eğlenceli bir multimedya, yatağınıza yattığınızda elinizde tutmak zorunda olmadığınız zıpır birşey. akıllı telefonunuzun evde ve işyerindeki göz yormayan hali gibi bakıldığında başarılı bile denebilir. pil performansı 3 saat civarında, oynadığım için mi bu böyle bilemedim ama tatmin etmedi diyebilirim.

tabletten daha fazlası denilebilir ama dizüstü bilgisayar olarak ihtiyaçları karşılamıyor, zaten Windows 8 denmesi çok yanıltıcı, Windows rt demek daha uygun çünkü aralarında dünya kadar fark var, exe uzantılı dosya açılmaması ne demektir ya, anlamadım k,

merhabalar bilgisayar aslında çok güzel fakat maalesef her uygulama ve programı bilgisayarıma indiremiyorum bu da beni kısıtlıyor mesela adobe reader kullanarak bir pdf dosyasında form doldurmak istiyorum fakat mağazadaki adobe reader bu ihtiyacımı karşılamıyor.

Sen de yorum yaz