3COM LG GSA-H62N incelemesi DVD Yazıcılarda SATA Devri

LG'nin SATA arabirimini kullanan yeni DVD yazıcısı GSA-H62N fiyatı ve perfromansı ile göz dolduruyor.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
85
  • Tüm biçimleri destekliyor
  • Sata arabirimi
  • Uygun fiyat
  • Erişim süresi
Aynı fiyata daha iyi performans, daha az yer, daha iyi kasa içi hava dolaşımı mı arıyorsunuz? O zaman bu incelmemizi dikkatle okuyun. Anakartlardan IDE arabiriminin yavaş yavaş çıkarılmaya başlanmasından sonra SATA arabirimine sahip sürücülerin gelmesi tam zamanında bir gelişme oldu diyebiliriz. Düşünün ki SATA sabit disklerle yapabildiğiniz her şeyi artık DVD yazıcılarla da yapabileceksiniz. Bunların en başında ise sistem çalışırken artık DVD sürücünüzü çıkarıp takabilmeniz geliyor. Bu işlem o kadar kolay ki yapmanız gereken tek şey sistem tepsisindeki simgeye sağ tıklayıp "Donanımı Güvenle Kaldır" seçeneğini seçmeniz. Artık cihazı doğrudan sökebilirsiniz. Optik sürücü piyasasının lideri olan ve kaliteli ürünler sunan LG'nin bu 18x yazma hızına sahip GSA-H62N modeli DVD veya CD'lerinizi asla tost yapmayacak şekilde tasarlanmış. Bunun için üründe 2 MB ön bellek ve Superlink koruması mevcut. Fazla vakit harcamadan ürüne ter döktürtmeye başlayalım dedik ve SiSoft Sandra 2005 ile başladık testlere. Erişim süresi yüksek olsa da H62N söz konusu aktarım hızı olduğunda şimdiye kadar test ettiğimiz bütün sürücüleri geride bıraktı. Nero CD Speed ile yaptığımız CD yazma/okuma testlerinden ise ortalama sonuçlar elde ettik. İş DVD+RW yazmaya gelince LG gayet iyi sonuçlar verdi. Son olarak çift katman bir DVD+R DL yazmak istediğimizde H62N yerleştirdiğimiz diskin 2.4x yazma limitini bir kenara kendi yazma limit olan 10x'i bile aşarak testi tam olarak 12.35x yazma hızı ile tamamladı ve üstün bir performans sergiledi. Ayrıca sisteminizdeki bütün cihazlar SATA olursa BIOS'tan IDE portlarını kapatarak sistem açılışını en az 3 saniye hızlandırabilirsiniz. Kısacası son zamanlarda DVD yazıcınız verdiğimiz 8 GB'lık DVD'leri okumakta sorun yaşıyorsa veya DVD yazıcınız bir nedenle değiştirecekseniz tercihinizi SATA bir DVD yazıcıdan yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
3COM LG GSA-H62N Teknik Özellikleri
Ürün Modeli 3COM LG GSA-H62N
Ürün Türü DVD Sürücü
CHIP Online Notu 85
Üretici 3COM
Teknik Detaylar
Arabirim: S-ATA
Tampon bellek: 2 MB
DVD yazma hızı : 10x (DVD-/+R DL), 18x (DVD+R), 18x (DVD-R), 6x-12x (DVD-RAM)
CD yazma hızı: 48x (CD-R
Boyutlar (GxUxY): 146 x 165 x 41.3 mm
Garanti süresi: 2 yıl
15/10/2007 Tarihli Fiyatı: 30 $ + KDV

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Şimdi bu fiyat ve özelliklerin üzerine bir de BlueRay ve HD-DVD de okuyup yazabilse daha bi iyi hoş ve de güzel olurdu bence.

Hele de dolar düşükken bu fiyata kaçmaz! Üstelik te LG farkıyla. Optik sürücülerde tercihim hep LG olmuştur. Bir ara sadece CDROM sürücülerinde sorun yaşamıştım. Optik yazıcıların lensi, sadece okuyucu olanlarına göre bana daha hassas gibi geliyor.

tam benim aradığım dvd yazıcı süper saolun
combo sürücüm bozulmuştu 10dk da 1dvd yi açamıyordu :D 5 aydır dergiden aldığım dvd ler de birikmişti bu çok iyi oldu

erişim süreleri her dvd yazıcıda düşük zaten ama artıları alınır gösteriyor bu ürünü

bunlar güzelde yeterli diil.hem 20x ,hem light scribe,hem secure disk,hemde sata olan bir dwd writer istiyorum...markasıda lg olsun diyorum ama herşeyin öncüsü koskoca lg hepsini koyuyorda tutup malı ide yapıyo hiç yakışmadı lg ye..
bi an önce satasını bekliyorum..............byneon

benim gördüğün lgler dvdleri çiziyor okurken dikkat etmek lazım

lg marka arkadaşlar almayın hiçbir şekilde zarar görmemesine ragmen cdleri çizmekle kalmayı bırakın üstünde çizim ögreniyo gibi eger sizde bir tasarımcıyım derseniz alın deneyin çok güzel desenler atıyor

LG kesinlikle optikte en yisidir. Arkadaşa sahte LG satmışlar sanırım :D

Sen de yorum yaz