Mercusys MR70X İnceleme

WiFi 6 standardında en uygun fiyatlı gigabit router Mercusys MR70X'i inceledik!

CHIP Online Notu 95
 • WiFi 6 desteği
 • Çok uygun fiyat
 • Geniş özellikler
 • İyi performans
 • Kolay kurulum ve geniş seçenekler
 • Gigabit portlar
 • USB portu yok

Bugün konumuz internet. Evet, artan kablosuz ve akıllı ev cihazları, artık önceki WiFi standartlarının sınırlarını zorlamaya başladı. Ofisler bir yana artık evlerimizde de internete bağlı cihazların sayısının bir hayli arttığı günümüzde, artık yeni bir modem ya da router satın alınacağı zaman aranması gereken standart kesinlikle WiFi 6. Zira WiFi 6, yoğun kullanıcı ortamlarında kullanıcı başına ortalama veri çıkışını artırmak, daha fazla eşzamanlı bağlantı sağlamak, WiFi aralığını genişletmek ve güvenilir veri iletimini sürdürmek için tasarlanmış bir standart olurken, yüksek performanslı kablosuz internet bağlantısının da kapısını aralıyor. Elbette WiFi 6'nın bulunduğu ağ cihazlarının fiyatları selef standart olan WiFi 5'e göre daha yüksek. Fakat bugün yakından bakacağımız masamızdaki Mercusys MR70X, en uygun fiyatlı gigabit router olmasıyla çok cazip bir teklif oluyor.

Mercusys, ürünleriyle uygun fiyatlı ancak performanstan da ödün vermeden ağ çözümü elde etmek isteyenlere özel olarak TP-Link'in yarattığı bir marka. TP-Link'in bütçe dostu olarak tanımladığı yeni ağ markası Mercusys'in daha önce de farklı cihazlarını incelemiştik. Bu defa ise gerçekten de flaş bir ürünle karşımıza çıktı, zira bugün yakından bakacağımız Mercusys MR70X, en uygun fiyatlı WiFi 6 standardında gigabit router olmasıyla fark yaratıyor.

Mercusys MR70X Satın Almak İçin 4 Neden?

Mercusys MR70X Satın Almak İçin 4 Neden?

Mercusys MR70X'in uygun fiyatlı bir çözüm olmasının yanında öne çıkan, bu cihazı satın almak için 4 nedeni şöyle sıralayabiliriz;

 1. WiFi 6 ve yüksek performans desteği
 2. Gigabit Ethernet bağlantı noktaları
 3. Birçok ayara sahip kullanıcı dostu kontrol paneli
 4. 3 yıl garanti süresi

Mercusys MR70X Tasarımı Nasıl?

Mercusys MR70X Tasarımı Nasıl?

Mercusys MR70X, yalnızca sahip olduğu özellikleriyle değil, tasarımıyla da şaşırtıcı derecede güzel görünen bir cihaz. Bir oyuncu router'ını andıran tasarımıyla Mercusys MR70X, detaylarına baktığımızda da mat ve parlak yüzeyleriyle işçilikten kaçınılmadan tasarlandığını gösteriyor. Elbette cihazın gövdesi tamamen plastik yapıda, fakat bu da uygun fiyatı düşünüldüğünde bir eksiklik değil.

Mercusys MR70X'in üst ve altında havalandırma yuvaları var. Böylece cihazın gayet serin ve bu sayede uzun kullanımlarda stabil çalıştığını söyleyebiliriz.

Cihaz, üzerinde 4 adet antene yer veriyor. Bu antenlerin her biri 5 dBi gücündeyken, 180 derece dönebilen ve 90 derece eğilebilen bir mekanizmaya sahipler. Böylece istediğiniz gibi yönlerini ayarlayabiliyorsunuz.

Ön tarafta LED göstergesini, arka tarafta ise bağlantı yuvalarını görebiliyoruz. Bu bağlantı yuvalarının hepsi gigabit destekli ki bu cihazı öne çıkaran en önemli noktalarından birini oluşturuyorlar.

Mercusys MR70X Kurumu Nasıl Yapılıyor?

Mercusys MR70X Kurumu Nasıl Yapılıyor?

Mercusys MR70X'in kurulumu oldukça kolay. Herhangi bir uygulamaya veya hesaba bile ihtiyacınız yok. Yönlendiriciyi modeme bağladıktan sonra bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan http://mwlogin.net adresine giriyor ve kurulum sihirbazının yönergelerini takip ederek kurulumu kolayca yapabiliyorsunuz. Kurulumdan sonra arayüz üzerinden de çok sayıda seçeneği bir arada bulabiliyorsunuz. Ebeveyn denetimleri, misafir ağı kurulumu, VPN seçenekleri konusunda burada pek çok seçenek yer alıyor. Arayüzden aradığınız her ayarı bulup cihazın kontrolünü kolayca ele alabiliyorsunuz.

Mercusys MR70X Özellikleri Neler?

Mercusys MR70X Özellikleri Neler?

Şimdi gelelim özelliklere ve performansa. Mercusys MR70X'te gerçekten önemli özellikler yer alıyor. Toplamda 1800 Mbps'e kadar internet performansı sağlayabilen cihazda çift bant desteği var. 2.4 GHz frekans bandında 574 Mbps'e, 5 GHz frekans bandında ise 1201 Mbps teorik hızları destekleyebilen cihazda, başta da söylediğimiz gibi WiFi 6 desteği mevcut durumda. O nedenle bu cihaza WiFi 6'lı cihazlarınızı da bağlayabiliyor ve böylece üst gömlek internet performansı sağlayabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra cihazda OFDMA ve MU-MIMO teknolojileri de mevcut. OFDMA teknolojisi, Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklama anlamına geliyor ve bu da çok sayıda taşıyıcı frekans ile dijital verilerin kodlama yöntemini uyguluyor. Daha yalın şekilde açıklayacak olursak bu cihaz, kendisine bağlı olan kullanıcıların veri akış ihtiyacını ve aciliyetini kendisi ölçüp tartıyor ve bant genişliğini buna uygun şekilde ayarlıyor. Özellikle pek çok cihazın bağlı olduğu, yoğun kullanımlarda bu senaryo pratikte çok işe yarıyor.

Aynı anda birden çok cihazla veri iletişimi yapabilen router'larda MU-MIMO özelliği de önemli bir role sahip. MU-MIMO özelliği sayesinde, router'ların birden fazla cihazla iletişim kurmaları hızlanıyor. Artık evimizde de yalnızca tek bir cihazdan internete bağlanmadığımızı düşündüğümüzde, bu tür router'larda aranması gereken özelliklerin başında geldiğini söyleyebiliriz.

Öte yandan cihazda TP-Link'in ürünlerinden de aşina olduğumuz Beamforming, yani hüzmeleme teknolojisi yer alıyor. Bu, özellikle evdeki WiFi sinyalinin kapsamını artıran ve router'a bağlı olan cihazların veri iletişimini daha iyi forma sokan bir teknoloji. Böylece Mercusys MR70X, ona bağlı olan cihazlarınızın yerini algılıyor ve kablosuz sinyal gücünü onlara doğru yoğunlaştırıyor, bağlantı kalitesini daha kararlı hale getiriyor.

Kullandığımız süre içinde cihazda bulunan bu teknolojilerin her birinin tıkır tıkır işlediğini gördük. Büyüklüğü yaklaşık 100 m2 ve içinde 10 metrelik uzun bir koridorun olduğu evde yaptığımız test sonucunda WiFi sinyalinin tüm evi tamamen kapsadığını söyleyebiliriz. Böylece ekstra bir WiFi menzil genişleticiye gerek kalmadan evin her odasında internet altyapımızın desteklediği 100 Mbps'lere çok rahat şekilde ulaşabildik. Altyapı daha fazlasına izin verse, zaten cihazın üst sınırı bunu da karşılayacak ölçüde.

Bu arada yalnızca kablosuz bağlantı değil, cihazın dediğimiz gibi kablolu bağlantı yetenekleri de gigabit standardında. Arkasında yer alan 3 adet gigabit destekli portlar ile cihazlarınızı kablolu olarak da bağlayabilirsiniz. Özellikle bilgisayarda internet üzerinde oyun oynuyor ya da bilhassa yayın yapıyorsanız, bu şekilde çok rahat bir performans elde edeceksiniz.

Mercusys MR70X'te aslında daha çok özellik var. Mesela bunlardan Akıllı Bağlantı özelliği, 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarını tek bir WiFi SSID'de birleştiriyor ve cihazlarınızın daha güçlü bir sinyal ve daha yüksek hıza sahip mevcut en iyi bant üzerinden bağlanmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra IPTV desteği, IPv6 desteği, daha az WiFi paraziti desteği, WPA3 düzeyinde güvenlik koruması gibi önemli özellikler de router'da mevcut durumda.

Özetle

Evet, sonuç olarak toparlarsak Mercusys MR70X gerçekten şahane bir router olmuş. Sahip olduğu özellikleri bu fiyat düzeyinde sunması da ona bizden ödül getiriyor. Özelliklerinden bunu performans noktasına yansıtmasına kadar her yönüyle beğendik. İyi bağlantı hızı sağlaması, gigabit desteğini bulundurması, kolay kurulum ile geniş kullanım seçenekleri içermesi ve tüm bunları WiFi 6 standardında olup bir de 599 TL gibi bu tip ürünler arasında en uygun fiyatı vermesi, gerçekten çok kıymetli. O nedenle eğer şu sıralar bu gibi bir ürüne ihtiyaç duyuyorsanız, değerlendirmenizde fayda olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Mercusys MR70X
Ürün Markası Mercusys
CHIP Online Notu
95
StandartIEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax
ArabirimGigabit WAN Port, Gigabit LAN Port (3 adet)
Frekans2.4GHz, 5GHz
Anten5 dBi (4 adet)
Bağlantı Hızı574Mpbs (2.4GHz), 1201Mpbs (5GHz)
ButonReset, WPS