Misfit Flash incelemesi Misfit Flash'ı kolumuza takıyoruz!

Akıllı bileklikler bu kadar revaçtayken Misfit Flash'ı da denemeden geçmedik!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
62
 • Kullanım (%30)60
 • Tasarım (%20)69
 • Özellikler (%30)60
 • Fiyat / Performans (%20)63
Satın Al
 • Dikkat çekici tasarım
 • Otomatik uyku takibi
 • 6 aylık pil ömrü
 • 30 metreye kadar suya dayanıklı
 • Plastik yapı
 • Sabitlemek zor
 • Uyku grafiklerini okumak zor
 • Dayanıksız malzeme

Giyilebilir teknolojiler artık moda sektörünü de zorlamaya başladı. Bu işi en iyi beceren şirketlerden Misfit'in adeta bir moda aksesuarı gibi görünen fitness takipçisi Misfit Shine'ı geçen yıl incelemiştik. Misfit bu kez daha uygun fiyatlı, daha spor görünümlü ama benzer özelliklere sahip Misfit Flash'la karşımızda. Tıpkı Shine gibi Flash da gün içinde attığınız adımları sayma ve uyku düzeninizi izlemeye odaklanıyor. Şimdi Flash'a daha yakından bakalım.

İlk bakış

Yaklaşık 1 TL büyüklüğündeki Misfit Flash, kutudan çıkan bilekliğe takılarak tıpkı bir kol saati gibi taşınabiliyor. Alternatif olarak kutudan çıkan klipsi kullanarak kemer, cep, çorap gibi görünmeyen bir yere de takabilirsiniz.

Flash'ın üzerinde herhangi bir ekran yok. Düz, tek renkli bir düğmeye benziyor. LED göstergeleri yakmak için ortasına basmanız gerekiyor. Öte yandan hatırlayacak olursak Misfit Shine'da sadece dokunmak yeterli oluyordu.

Flash'ın üzerine bastıktan sonra yanmaya başlayan 12 LED ışık size saati ve günlü hedefinizin ne kadarını tamamladığınızı gösteriyor. Saati okumak ilk etapta zor gelebilir ama anlaşılmayacak bir şey değil ve havalı görünüyor.

Flash'ı kolumuza takıyoruz

İncelemeye gelen turkuaz renkli Flash'ı kolumuza taktığımızda birçok arkadaşımızın dikkatini çektiğini söyleyebiliriz. Shine oldukça şık ve dikkat çekici görünüyor, "O nasıl saat?" veya "O ne?" gibi soruları doğuruyor. Öte yandan, bu şık görüntünün kaliteli malzemeyle tamamlandığını söyleyemeyeceğiz. Geçen yılki Shine modeli anodize alüminyum kaplamaydı. Flash ise maliyetli düşürmek için termoplastik poliüretan/polikarbonattan üretilmiş. Kısacası plastik hissi veriyor.

Fazla para harcamak isteyen, spor görünümlü bir ürün arayanlar düşünüldüğü için bunu affedebiliriz ama daha büyük bir kusur var ki bunu affetmemiz zor: Flash'ı bilekliğe takarak sabitlemek epey zor. Biz bunu başardık ama sadece bir hafta sonra çerçevenin birkaç yerden çatladığını gördük. İnternette biraz araştırınca benzer sorun yaşayan birçok kullanıcı yorumuyla karşılaştık. Flash'ı iyice sabitlemeyenlerse ürünün bileklikten düşmesinden şikayetçiydi.

Bu sorun dışında aslında bilekliği beğendik. İnce bileklere bile rahatlıkla oturuyor. Misfit Flash'ın kendisi gayet dayanıklı. 30 metreye kadar su geçirmez olduğu için banyoda veya yüzerken çıkarmanıza gerek yok. Yere düşmeden de etkilenmiyor.

Teknik detaylar ve uyumluluk

Misfit Flash'ın içinde üç eksenli bir ivmeölçer var. Attığınız adım sayısını, yaktığınız kalori miktarını, kat ettiğiniz mesafeyi, uyku sürenizi ve kalitenizi ölçebiliyor. Adım sayısının genellikle diğer takipçilerle tutarlı olduğunu gördük. Shine, uyuma ve uyanma saatlerinizi hareketlerinize bakarak tespit ediyor. Yani yatmadan önce bir düğmeye basmanıza gerek yok. Bu konuda oldukça başarılı olduğunu gördük.

Misfit Flash, iPhone 4S ve üstü modeller ile Android 4.3 ve üstü yüklü Android telefonlarla uyumlu. Telefonla haberleşmek için Bluetooth 4.1 teknolojisini kullanıyor. Windows Phone desteği henüz yok.

Misfit'in mobil uygulaması Türkçe destekli. Günlük ve haftalık adım ve kalori değerlerinizi, uyku alışkanlıklarınızı görebileceğiniz sekmeler var. Ayrıca ağırlığınızı da her gün uygulamaya kaydederek takip edebilirsiniz. Misfit kullanan başka arkadaşlarınız varsa onları ekleyip "yarışabilirsiniz".

Uygulama, hangi saatlerde kaç dakika yürüdüğünüzü veya koştuğunuzu anlıyor ama yüzme, futbol, bisiklet gibi etkinlikleri kendiniz düzenlemeniz gerekiyor. Uyku grafiklerini okumak ise biraz zor: Kaç saati uyanık, hafif uykuda veya dinlendirici uykuda geçirdiğinizi görebilirsiniz ama çubukların hangi saatlere denk düştüğü net değil.

Özetle

Sonuç olarak Misfit Flash şık görünen ama yakından bakınca bileklikteki "kusurları" belli olan, uygun fiyatlı bir aktivite takipçisi. Çok ayrıntılı istatistikler sunamıyor. O yüzden sporcular için değil de günlük kullanım için daha uygun.

Misfit Flash'ın fiyatı ise 175 TL civarında.

Kimler Almalı

Daha çok sporcular için değil de günlük kullanım için uygun olan Flash, bir fitness takipçisi arayanlara hitap ediyor.

Misfit Flash Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Misfit Flash
Ürün Türü Akıllı Bileklik
CHIP Online Notu 62
Üretici Misfit
Teknik Detaylar
Şarj Yok
Ekran LED
Batarya CR2032 pil
Pil Ömrü 6 aya kadar
Su Dayanıklılığı 30 metre
Boyutlar 28 x 8 x 28 mm
Ağırlık 6 gr.
Satın Al

Alternatifleri

Misfit Flash'a alternatif olarak daha önce incelediğimiz ve gayet memnun kaldığımız Misfit Shine'ı edinebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Merhaba bu konulara asina degilim o yuzden htc one mini 2 ile uyumlulugu hakkinda bilgi alabilir miyim

makaleye koyduğunuz fotograflara baktım da saati kayışa üstten değil alttan takmayı denerseniz ne kayışın yuvarlak kısmı kırılır ne de saat düşer yanlış hatırlamıyorsam kullanım kılavuzunda yazıyordu

Misfit flashımın çerçevesi 1 ayda çatladı ve kırıldı. Kaldı ki suya karşı dayanıklı olmasına rağmen suya temas bile ettirmedim. Çok dikkatli kullandım. Şimdi nereden yedeğini alacağımı bile bilmiyorum. Tavsiye etmiyorum açıkçası.

Sen de yorum yaz