Monster Abra A7 V11.4 İnceleme

Monster'ın RTX 3050 ekran kartı ve 11'inci nesil Intel Core i7-11800H işlemcili yeni dizüstü bilgisayarı Abra A7 V11.4'ü tüm detaylarıyla inceledik.

CHIP Online Notu 91
  • Windows 11 işletim sistemi
  • 144 Hz ekran
  • Tasarım
  • Bağlantı desteği
  • Yüksek performans
  • Ücretsiz bakım hizmeti ve iade seçeneği

Biliyorsunuz Monster Notebook'ta oyuncular için çok sayıda dizüstü bilgisayar seçeneği bulunuyor ve oyun için geliştirilen dizüstü bilgisayar kategorisinde her bütçeye göre bir model muhakkak mevcut durumda. Bunlardan biri de yeni Abra A7 V11.4 oluyor. Yeni nesil Abra modellerinde NVIDIA RTX 3050 ve 3050 Ti ekran kartı seçenekleri ile Intel'in 11'inci nesil işlemcilerinin yer aldığını görüyoruz ve dahası artık bu laptop'larda Windows 11 işletim sistemine güncelleme olanağı yer alıyor ki bizim incelediğimiz modeli de biz Windows 11'e yükseltmiş bulunuyoruz. Hepsinden bahsedeceğiz, oyun performanslarına göz atacağız, ancak önce söze her zaman olduğu gibi tasarımla başlayalım.

Monster Abra A7 V11.4 Tasarımı Nasıl?

Monster Abra A7 V11.4 Tasarımı Nasıl?

Monster Abra A7 V11.4, tasarımıyla oldukça güzel görünen güçlendirilmiş plastik bir kasa yapısına sahip. Her zaman alıştığımız Monster'ın düz siyah kasa yapısını benimseyen laptop'ta arkada yer alan Monster logosu ışıklandırmasıyla göz kırparken, kapağın alt bölmesine baktığımızda da burada işlemeli bir yapıya yer verildiğini görüyoruz.

17.3 inç boyutlu oldukça geniş ekranıyla tam bir gamer platformu olduğunu söyleyebileceğimiz laptop'ta iç tarafta da tek bölgeli RGB aydınlatmalı tam boyutlu bir klavye yer alıyor. Klavyenin bu RGB ışıklandırmalarını Monster Kontrol Merkezi yazılımı üzerinden yönetebiliyorsunuz. Bunun dışında da zaten bu yazılımdan hem mod geçişlerini hem diğer ayarlayı yapabildiğinizi de yeri gelmişken söyleyelim. Mod değişim ekranında ayrıca Turbo fan seçeneğini de göreceksiniz. Bu seçeneği özellikle yoğun oyun seanslarında aktifleştirmenizi öneririz. Böylece laptop'ın her 2 yanına konumlandırılmış olan 3'üncü nesil Xcooling soğutma teknolojisi devreye giriyor ve laptop içindeki sıcak hava dalgası hızla dışarı atılıyor ve bu da kuşkusuz oyunlarda iyi bir performans elde etmenizi sağlıyor. Bu arada mod değiştirmek için tek seçeneğiniz bu yazılıma girmek değil, aynı zamanda güç butonunun yanında yer alan özel tuş ile de oyun ve ofis modu arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Laptop'ın bağlantılarına bakacak olursak, sağ yanda USB 3.1 portları ile tam boyutlu kart okuyucunun bulunduğunu, sol kenara geldiğimizdeyse burada da USB 2.0 portu ile ses girişlerinin olduğunu görüyoruz. Diğer bağlantılara arka kenarda yer verilmiş. Burada USB Type-C portu bulunuyor, ancak bu aynı zamanda DisplayPort olarak görüntü aktarmada da kullanılabiliyor. Öte yandan diğer görüntü aktarabileceğiniz HDMI 2.1 portu da bu bölümde mevcut durumdayken, Gigabit Ethernet portuna yer verildiğini de görüyoruz. Laptop'ın kablosuz bağlantıları arasında ise Wi-Fi 6 desteği ile Bluetooth 5.1 yer alıyor.

Ayrıca bahsetmeden geçmeyelim. Laptop'ta 2 adet 2 watt'lık hoparlörler yer alıyor ve bu hoparlörler Sound Blaster Cinema 6 Plus ile güçlendirilmiş. Hoparlörlerin ses performansını Sound Blaster yazılımı üzerinden ayarlayabiliyorsunuz.

17.3 inç boyutlu bir oyun canavarı olmasına karşın ince profilli bir tasarım anlayışını benimseyen laptop, 30.5 mm'lik kalınlığıyla sırt çantasına rahatlıkla sığabiliyor ve 2.5 kilogram ağırlığıyla da rahatlıkla taşınabiliyor.

İyi bir Oyun Deneyimi için Orijinal Windows 11

İyi bir Oyun Deneyimi için Orijinal Windows 11

Şimdi, bilindiği gibi Microsoft, Windows 11'i kullanıma sundu. Elimizdeki bu dizüstü bilgisayar normalde FreeDos işletim sistemiyle geliyor, ancak satın alım aşamasında laptop'ın pek çok konfigürasyon ögesini değiştirebildiğiniz gibi, isterseniz Windows 11 işletim sistemiyle yüklü olarak gelmesini de sağlayabiliyorsunuz. Monster Notebook'lar Windows 11 ile yenilenmiş durumda. Monster Abra A7 V11.4, bize de Windows 11 ile yüklü olarak geldi ve böylece en güncel işletim sistemi deneyimini de ilk elden bu laptop'ta değerlendirme şansı bulduk.

Windows 11, Windows 10'un tüm gücünü ve güvenliğini, yeniden tasarlanmış ve tazelenmiş bir görünümle sunuyor. Yeni araçlarla, seslerle ve uygulamalarla birlikte yeni dönemdeki yaşam tarzını kolaylaştırmak ve uyum sağlamak için tasarlandı.

Bu noktada önemli bir bilgiye de parantez açalım. Orijinal Windows kullanımı çok çok önemli. Ayrıca orijinal Windows 11, en yüksek hız ve performans gerektiren oyunları en üst seviyede oynamak için önem teşkil ediyor. Çünkü orijinal olmayan işletim sistemi kullanımı olan bilgisayarlarda oyunun takılması ve kesintiye uğraması ile çok sık karşılaşılıyor. Yani özellikle oyun oynamak için böylesi bir dizüstü bilgisayar satın almak istiyorsanız, oyun performansını en üst düzeyde yaşamak için orijinal Windows 11 işletim sistemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu arada bir diğer not: Windows 11'li Monster Notebook'ların 1 aylık Xbox Game Pass Ultimate hediyesi ile beraber geldiği bilgini de paylaşalım.

Monster Abra A7 V11.4 Ekran Özellikleri

Monster Abra A7 V11.4 Ekran Özellikleri

Monster Abra A7 V11.4, dediğimiz gibi 17.3 inç büyüklüğünde geniş mi geniş bir ekranla geliyor. Ekranın ince kenar çerçeveleriyle beraber sunulmuş olması da görüntüye odaklanma kolaylığı sağlıyor. Ekranın üst kenarına bakacak olursak, burada ayrılmış bir alan içinde bir kameranın yer aldığını da görüyoruz.

Geniş görüş açısı sağlayan IPS panelden oluşan laptop'ın ekranı, Full HD çözünürlüğünde görüntü üretiyor ve daha da önemlisi oyuncular için çok mühim olan 144Hz tazeleme hızına sahip olarak geliyor. Böylece özellikle FPS ve yarış türü oyunlarında akıcı bir oyun deneyimi sağlanırken, görsel kalite de korunuyor. Ekranla ilgili bir diğer söyleyebileceğimiz şey, mat malzeme ile kaplanmış olması olacak. Bu da ekranın yansımaları minimize etmesinin önünü açıyor.

Monster Abra A7 V11.4 Teknik Özellikleri Neler?

Monster Abra A7 V11.4 Teknik Özellikleri Neler?

Buraya kadar her şey yolunda. Peki, Monster Abra A7 V11.4'ün teknik kadrosunda neler var? Başta da söylediğimiz gibi bu laptop'ta Intel'in yeni 11'inci nesil işlemcisi kullanılmış. Intel Tiger Lake Core i7-11800H işlemcinin yer aldığı laptop'ta, bu işlemci 8 fiziksel çekirdekli yapıda ve 16 izlek sahibi olmasıyla önem gösteriyor. Sadece oyunlarda değil, aynı zamanda yoğun iş yükü getiren uygulamalarda da bu laptop'ın yüksek performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Kaldı ki aldığımız sonuçlar da bunu doğrular nitelikte.

Yeni işlemciye ek olarak NVIDIA'nın RTX teknolojisiyle donalı ve DLSS teknolojini barındıran GeForce RTX 3050 Max-Performance ekran kartını da bulunduran laptop, 4GB GDDR6 bellekli bu ekran kartıyla beraber Forza Horizon 5, Guardians of the Galaxy, Far Cry 6 ve Resident Evil Village gibi AAA oyunlarda da gayet tatmin edici sonuçlar üretiyor ki bunların detaylarından az sonra bahsedeceğiz.

Laptop'ın teknik kadrosunu tamamlayacak olursak, elimizdeki Abra A7 V11.4'te 8 GB DDR4 RAM yer aldığını ve 500 GB Crutial P2 M.2 SSD'nin konumlandırıldığını söyleyebiliriz. Yine bu ögeleri de satın alım aşamasında istediğiniz gibi konfigüre edebiliyorsunuz. Bu laptop'a 64 GB'a kadar RAM takviyesi yapabiliyor, SSD'yi değiştirebiliyor ve hatta dilerseniz boşta olan 2'inci M.2 SSD portunu da yine listeden seçeceğiniz bir disk ile doldurabiliyorsunuz. Burada tercih tamamen sizlere bırakılmış durumda.

Monster Abra A7 V11.4 Performansı Nasıl?

Monster Abra A7 V11.4 Performansı Nasıl?

Şimdi gelelim performans notlarımıza. Monster Abra A7 V11.4 elimizde olduğu süre içinde pek çok noktada değerlendirme imkanı bulduk ve bunların tabii ki çoğunluğunu oyunlar oluşturdu. Ancak özellikle işlemci gücünün de önemli bir noktayı teşkil ettiğini söylemek lazım, zira bu bir oyun bilgisayarı olduğu gibi, yüksek işlem kapasitesi ile aynı zamanda yoğun uygulamalarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir laptop.

Monster Abra A7 V11.4'e uyguladığımız testler arasında ilk etapta Geekbench'e bakalım istiyoruz. Burada işlemcinin tek çekirdek performansında 1473 puan toplayan laptop, çoklu çekirdek sonucundaysa 6016 puan almayı başarıyor. Grafik tarafında da benzer bir sonuç görmek mümkün. Neredeyse 60 bin barajına dokunan Abra A7 V11.4, net skor olarak bu testte 58 bin 951 puan almayı başarıyor.

Cinebench R23 testine geldiğimizdeyse, yine burada da güçlü bir sonuç ile karşılaşıyoruz. Çoklu çekirdek performansında 9198 puan toplayan Abra A7 V11.4, tek çekirdek testinde de 1516 puan almayı başarıyor. Bu sonuçlarla sentetik test performansında listede de adını önemli bir yere yazdırdığını söyleyebiliriz.

Pek tabii ki diske de bakmadan geçmedik. 500 GB kapasiteli Crucial P2 M.2 SSD'nin CrystalDiskMark'tan aldığı sonuç 2327 MB/s sıralı okuma şeklinde olurken, diskin sıralı yazma performansı da 1166 MB/s gibi oldukça etkileyici bir sonuca ulaşıyor.

Oyun tarafına geldiğimizdeyse, Abra A7 V11.4'te yeni çıkan oyunları denemeye çalıştık. Bunlar arasında Forza Horizon 5, Guardians of the Galaxy, Far Cry 6 ve Resident Evil Village yer alırken, her birinde laptop'ı yüksek grafik detaylarıyla beraber koşturduk.

Bunlardan Forza Horizon 5'te ortalama 70 fps sonuç üreten Abra A7 V11.4, sırasıyla Guardians of the Galaxy'de 70 fps, Far Cry 6'da 60 fps ve Resident Evil Village'ta ise 65 fps sonuçları üretti. Elbette bu tür oyunlarda oyun ayalarını yüksek grafik çizgisine de çekebilirsiniz, ancak en ideal sonuçların yüksek grafik ayarlarında olduğunu söyleyebiliriz. Ha, eğer siz ultra grafik ayarlarında daha yüksek performans almayı amaçlıyorsanız, o halde RTX 3050 Ti'lı olan modele yönelmeniz daha doğru olacaktır kanaatindeyiz.

Özetle

Evet, Monster Abra A7 V11.4 genel hatlarıyla bu şekilde. Pek çok noktasından bahsettik, teknik kadrosunu tanıdık ve performansından bahsettik. Geriye ise fiyat kaldı. Şu an Monster Abra A7 V11.4'ü elimizdeki teknik kadrosuyla beraber 14 bin 399 TL fiyatla satın alabiliyorsunuz. Elbette inceleme süresince de söylediğim gibi, bunu optimize etmeniz elinizde; bazı özellikleri çıkartabilir, yenilerini ekleyebilirsiniz. Bu arada tabii ki konu Monster Notebook olunca, şu 2 önemli noktayı da hatırlamak gerekiyor: Oynayamadığınız oyun olursa ilk 15 gün içerisinde para iadesi ve ömür boyu ücretsiz bakım garantisi. Bunlar da oyun severlerin elini güçlendiren değerler oluyor.

Sponsorlu İçerik

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Monster Abra A7 V11.4
Ürün Markası Monster
CHIP Online Notu
91
Genel
İşletim SistemiFreeDos
İşlemciIntel i7-11800H
İşlemci Hızı2 GHz
Çekirdek Sayısı8
Ekran ve Grafik
Ekran17.3 inç
Ekran PaneliIPS
Çözünürlük1920 x 1080 px
Grafik İşlemciNVIDIA GeForce RTX 3050
Grafik Kapasitesi4 GB GDDR6
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM)8 GB
SSD512 GB
Optik SürücüYok
Bağlantılar
USB 3.12
USB 2.01
USB Type-C1
HDMIVar
DisplayPortVar
VGAYok
EthernetVar
BluetoothVar
Wi-Fi802.11ax
Kart OkuyucuVar
Boyutlar395 x 263 x 30.5 mm
Ağırlık2.5 kg