Monster Abra A7 V9.2.1 incelemesi Monster Abra A7 V9.2.1 İnceleme

CHIP ONLINE Notu
87 Satın Al
  • Fiyat/performans
  • Bağlantı zenginliği
  • Mat ekran
  • 802.11ac ve Bluetooth 5.0 desteği
  • Kullanışlı klavye
  • Tasarımı her oyuncuya hitap etmeyecek
Özetle

Monster için, oyun severleri fiyat/performans oranlarıyla iyi dizüstü bilgisayar modelleriyle buluşturmaya devam ediyor diyebiliriz. Monster Abra A7 V9.2.1, gerek sahip olduğu teknik bileşenleri, gerek bunların performansa yansımasıyla fazlasıyla başarılı bir dizüstü bilgisayar oluyor. Abra A7'nin sade görünümü herkese hitap etmeyebilir belki, fakat iyi bir fiyat/performans dengesi ayaran ve 17.3 inç boyutunda ekran isteyen oyuncuların en azından yakından incelemesi gerek diye düşünüyoruz.

Son olarak Monster Abra A7 V9.2.1'in fiyatını tekrar verelim. Şu an bu modeli 5199 TL fiyatla bulmanız mümkün.

Kimler Almalı

Fiyat/performans dengesiyle iyi duran 17 inç boyutlu bir oyun bilgisayarı isteyen oyun severler, Monster Abra A7 V9.2.1 modeline sahip olmak isteyebilirler.

Monster Abra A7 V9.2.1 incelemede! Bakalım Monster Abra A7 V9.2.1 nasıl performans gösteriyor...

Geçtiğimiz ay Monster'dan uygun fiyata canavar gibi bir dizüstü bilgisayar incelemiştik hatırlarsanız. Abra A5 V13.4 modelinden sonra bu kez de Abra A7 modellerinden V9.2.1 modeli bizlerle. Bu incelememizde Monster'ın bu dizüstü bilgisayarınızı enine boyuna değerlendireceğiz.

Dizüstü bilgisayarın hemen tasarımına ve performansına ilişkin notlarına geçmeden önce kısaca anahtar özelliklerinden bahsedelim. Monster Abra A7 V9.2.1 modeli, bir önce incelediğimiz modelle hemen hemen benzerlik gösteriyor. En büyük farkı ise kasa ve ekran boyutuyla bizlere gösteriyor diyebiliriz.

Monster Abra A7 V9.2.1, 17.3 boyutunda bir ekranın sahibi. Intel'in 8'inci nesil işlemci ailesinden Core i7 işlemci sahibi olan laptop, NVIDIA GeForce GTX 1050Ti ekran kartıyla geliyor. Bu da onu nispeten uygun fiyatlı bir laptop yapmaya yetiyor diyebiliriz. Bu arada hemen laptop'ın fiyatını da söyleyelim. Monster Abra A7 V9.2.1, şu an piyasada 5199 TL fiyatla bulunabiliyor. Bu fiyatıyla muadil ürünlerden daha ucuz olduğu açık.

Monster Abra A7 V9.2.1 tasarım notları

Dizüstü bilgisayarın detaylarına geçmeden önce tasarımına yakından bakalım. Açıkçası Monster Abra A7 V9.2.1, bir önce incelediğimiz Abra A5 V13.4'e göre daha sade bir tasarıma sahip. Tasarım ve görsellik zevki kullanıcıdan kullanıcıya göre değişiklik gösterebiliyor. Bu modelinde agresif çizgilerin dışında duran Monster, sade bir kasa tasarımına imza atmış. Bu da sade tasarım çizgisini beğenenlerin hoşlanacağı bir laptop olmasını sağlamış diyebiliriz. Ancak yine de bir oyun bilgisayarı için biraz fazla sade olduğu açık.

Monster Abra A7 V9.2.1, 17.3 inç boyutunda bir ekranın sahibi olduğu için kasa boyutları da biraz geniş bir model oluyor. Bu anlamda 15.6 inç laptop'lara nispeten taşıması biraz daha zahmetli elbette. Fakat bunun karşılığında size daha geniş bir görüş alanı sunduğunu da göz önünde bulundurmak lazım tabii ki. Ancak 2.9 kilogram ağırlığı ve 27 mm kalınlığıyla sırt çantasına atılabilecek bir model olduğunu da söyleyelim.

Monster Abra A7 V9.2.1, klavyesiyle rahat bir kullanım sağlıyor. Harflerin aralarındaki boşluklar ve yükseklikleri kullanıma elverişli. Ayrıca bir numerik tuş takımı bulundurması avantaj. Numerik tuş takımı alanında Fn kombinasyonu ile isterseniz klavye ışıklandırmasının seviyesini ayarlayabiliyorsunuz. Evet, LED aydınlatmalı bir klavyeye sahip olan Monster Abra A7 V9.2.1, LED ışıklandırmayı istediğiniz gibi optimize edebilmenize olanak tanıyor pek tabii. Control Center 2.0 yazılımı üzerinden klavyenin tamanının renklerini ayarlamanız mümkün. Bu yazılım üzerinden ayrıca sistem monitörü ve bazı ek ayarlara da erişebiliyorsunuz.

Monster Abra A7 V9.2.1'in bağlantıları arasında ise çokça seçenek mevcut durumda. Bunlar arasında tam boyutlu 1 HDMI'ın bulunması yanında, özellikle iki farklı mini DisplayPort sunulmuş olması avantaj sağlıyor. 4 farklı standartta USB seçeneğinin de bulunduğu laptop, öte yandan Ethernet, ses çıkışları ve SD kart gibi alanlara da sahip. Kablosuz bağlantılar arasında ise cihazda 802.11 ac desteğinde Wi-Fi'ın yer alması ve Bluetooth 5.0'a destek verilmiş olması dikkat çekici.

Son olarak Monster Abra A7 V9.2.1'in hoparlörlerinin 2x2W gücünde ve Sound Blaster Cinema 5 destekli olduğunu söyleyelim. Bu ikisinin bir araya gelmesi, dizüstü bilgisayarının ses performansını oyuncular için ideal hale getirebiliyor. Ancak bu modelde Abra A5'te yer alan Subwoofer yer almıyor.

Monster Abra A7 V9.2.1 performansı nasıl?

Bildiğiniz gibi Monster Abra A7 V9.2.1'in farklı versiyonları da var tabii ve her birinde konfigürasyon değişiyor. Elimizdeki modelde konfigürasyon olarak selef modele benzerlikler görüyoruz. Bunlardan işlemci seçeneği bu modelde de 8'inci nesil Intel Core i7-8750H oluyor. 2.2 GHz taban frekansta çalışan 6 fiziksel çekirdekli bu işlemci, TurboBoost ile 4.1 GHz değerlere erişebiliyor. Bu da yalnızca oyun noktasında değil, tüm senaryolarda yük altında iyi performans almanızı sağlıyor diyebiliriz.

Bu yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürülen Core i7-8750H, Intel UHD Graphics 630 yerel grafik birimini laptop'a kazandırıyor, fakat Monster Abra A7 V9.2.1'de ayrıca NVIDIA seçeneği de mevcut pek tabii. NVIDIA GeForce GTX 1050Ti ekran kartı ile oyunlara hazır olan Monster Abra A7 V9.2.1, böylece uygun fiyata iyi performans sağlamanız için donatılmış.

Monster Abra A7 V9.2.1'in RAM hanesine baktığımızdayine 8 GB kapasitesinde DDR4 belleklerin kullanıldığını görüyoruz. Fakat bu modelde belleklerin frekansı daha yüksek, 2666 MHz kapasitesinde. Bunun da performansa kuşkusuz olumlu katkısı bulunuyor.

Disk kapasitesine gelecek olursak, laptop'ta 256 GB kapasitesinde M.2 SATA SSD'nin kullanıldığını görüyoruz. Performans sonucu ise açıkçası Abra A5'e göre oldukça yüksek. Yaptığımız CrystalDiskMark testinden fazlasıyla iyi bir sonuç almayı başarıyor Monster Abra A7 V9.2.1.

Başta da söylediğimiz gibi Monster Abra A7 V9.2.1, 17.3 inç boyutunda bir ekrana sahip. Ekranın mat panelden oluşması önemli bir avantaj. Zira böylece yansımalardan kaçınabilen ekran, ışıklı ortamlarda da keyifli bir oyun deneyimi sunabiliyor. 1920x1080 piksel çözünürlükte olan ekranda gördüğümüz işletim sistemi ise Windows 10. Ancak laptop satın alım aşamasında FreeDos ile geliyor, bunu da belirtelim.

Laptop elimizde olduğu süre boyunca elbette yine oyun performansını da deneyimledik. Bu defa halen popüler olarak oynanmakta olan Battlefield 1'de değerlendirdiğimiz dizüstünü, ayrıca Mass Effect Andromeda ve son dönemin keyifli oyunu Unravel Two'da da koşturduk. Her bir oyunu elbette yine üst grafik değerlerinde çalıştırdık. Peki, şimdi bakalım Monster Abra A7 V9.2 bu 3 oyunda bize nasıl bir performans gösteriyor...

Monster Abra A7 V9.2.1 gerçek zamanlı oyun testlerini, hemen yukarıdaki videomuzu izleyerek görebilirsiniz.

Monster Abra A7 V9.2.1 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Monster Abra A7 V9.2.1
Ürün Türü Notebook
CHIP Online Notu 87
Üretici Monster
Genel
İşletim Sistemi FreeDos
İşlemci Hızı 2.20 GHz
Çekirdek Sayısı 6
Ekran ve Grafik
Ekran 17.3 inç inç
Çözünürlük 1920 × 1080 px
Grafik İşlemci NVIDIA GeForce GTX 1050Ti
Grafik Kapasitesi 4 GB
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 8 GB
SSD 256 GB
Optik Sürücü Yok
Bağlantılar
USB 3.0 1
USB 2.0 1
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Yok
Bluetooth Var
Kart Okuyucu Var
Boyutlar 418 × 288 × 27 mm
Ağırlık 2.9 kg
Teknik Detaylar
USB 3.1 Type-A 1 adet
USB 3.1 Type-C 1 adet
Satın Al

Alternatifleri

Yine fiyat/performans dengesi iyi olan ve biraz daha agresif hatlara sahip 15.6 inç boyutunda bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, o halde Abra A5 V13.4'ü de beğenebileceğinizi söyleyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz