Next Minix HD Black incelemesi En küçük uydu alıcı ile tanışın.

CHIP ONLINE Notu
99
  • Küçük boyutlar
  • PVR ve HD medya oynatıcı özellikleri
  • Ek ses çıkışı yok.
Özetle

Yer kaplayan eski uydu alıcınızı rafa kaldırmanın zamanı geldi de geçiyor bile.

Hiçbirimiz salonumuzda elektronik eşya kalabalığı olsun istemiyoruz ve çoğu zaman kumandaların sayısından şikayet ediyoruz. Televizyon üreticileri de durumun farkında ve artık uydu alıcısı içeren modelleri az da olsa üretmeye başladılar. Peki, iyi bir televizyonunuz varsa ve uydu alıcınız hatırı sayılır bir yer kaplıyorsa ne yapacaksınız? Küçük odanızdaki televizyon için de aynı durum geçerli. Duvara astığınız bir televizyonun uydu alıcısını nereye saklayacaksınız? İşte bu gibi durumlar için Next'in Minix HD Black uydu alıcısı var.

Next Minix HD Black, oldukça küçük boyutlara sahip ve televizyonunuzun arkasında tam anlamıyla kayboluyor. HD yayınlara ve çoklu çanak sistemlerine destek veren ürünle beraber, Full HD bir monitör kullanarak küçük odanız için yeni bir televizyon oluşturabilme şansınız var. Next Minix HD Black'in güç ihtiyacı bir adaptör yardımı ile sağlanıyor. Televizyon veya monitör gibi görüntüleme cihazlarına aktarım içinse sadece HDMI arabirimi destekleniyor ve kutu içeriğinden özel bir HDMI kablo da geliyor. Ucu eklemli olarak tasarlanan HDMI kablo ile kalabalığı en aza indirgeyebilirsiniz. Ürünün üzerinde anten girişi, adaptör bağlantısı ve HDMI çıkışına ek olarak USB bağlantısı ve IR göz girişi de göze çarpan detaylar arasında. IR göz girişi ile kutudan gelen alıcı gözü cihaza bağlayabilir ve uzaktan kumandaların kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Alıcı göz yapışkan bandı sayesinde kolaylıkla istenilen yere tutturulabiliyor. Kutudan iki adet uzaktan kumanda gelmesi de önemli bir avantaj. Kumandalardan biri daha büyük boyutta ve ayarlar için daha fazla sayıda tuş içeriyor. Diğer kumandaysa günlük kullanım düşünülerek tasarlanmış ve daha sade.

Siyah ve oldukça şık tasarlanmış olan uydu alıcının kutusundan duvara asma aparatı da geliyor. Aparat sayesinde televizyonunuzun çevresinde hiçbir kalabalık olmuyor. Monitörle beraber kullanacak kişilerse mutlaka monitörlerinin dahili bir hoparlör sistemine sahip olduğunu kontrol etmeli. Uydu alıcının üzerinde doğrudan bir ses çıkışı yok ve bu nedenle hoparlör içermeyen monitörlerde zorluk yaşayabilirsiniz. HDMI'lı monitörlerde 3.5 mm'lik ses çıkışı durumu kurtarabilir ancak bunun da hoparlör kalabalığı yapabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Next Minix HD Black, gerçekten de etkileyici bir ürün. Üzerindeki USB bağlantı sayesinde bir HD medya oynatıcı olarak da kullanılabiliyor. MKV, XviD, MOV, MP4, VOB, DAT gibi birçok video türüne hatta daha fazlasına destek sunuluyor. FLAC, MP3 gibi ses dosyaları da destekleniyor ve dilerseniz filmleri altyazılı olarak izleyebilme şansınız da var. USB arabiriminin bir avantajı da ürünün PVR özelliğini aktif hale getirmesi. USB bağlantısına takabileceğiniz bir bellek veya harici diske zaman programlamalı veya isteğinize bağlı olarak HD çözünürlükte kayıt gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz bu kayıtları sonradan bilgisayarınıza alarak izleme şansınız da bulunuyor. USB arabirimi aynı zamanda uygun bir kablosuz ağ adaptörü sayesinde Next Minix HD Black'in internete de bağlanmaya hazır hale gelmesini sağlıyor. Kablosuz ağ adaptörü kutu içeriğinden gelmese de sonradan temin edilebiliyor veya destekleyen bir model (RaLink 5320) kullanılabiliyor. İnternet bağlantısından sonra YouTube'a girebilir, son haberleri anında okuyabilir (RSS), anlık hava durumunu görüntüleyebilirsiniz.

Next Minix HD Black Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Next Minix HD Black
Ürün Türü Uydu Alıcı
CHIP Online Notu 99
Üretici Next
Teknik Detaylar
Standart DVB-S / DVB-S2
Çözünürlük 1920 x 1080
Görüntü Çıkışı HDMI
USB Arabirim Var
PVR Özelliği Var

Alternatifleri

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Aşırı ısınma sorununu çözmüşler mi? 70 dereceye çıkınca kanalların geçiş hızının 10 katına çıktığını niye yazmıyorsunuz?

Kanal geçişleri ve açılması çok aşırı yavaş hatta şöyle diyeyim bizim evde 90'larda alınmış ve hala kullandığımız TOPFIELD marka bir uydu alıcısı var ondan 5 kat daha yavaş açılma ve kanal geçişleri.

Isınma olayını bilmiyorum ama açılışta uzun bir süre bekletiyor. Yazılımsal olarak çözümü yokmu acaba? Ayrıca kanal geçişleride o kadar hızlı değil. Bende şu an mevcut olan Next CX 2000 Super Plus var ve geçişler çok hızlı ve açılıştada problem yok. Next minix için bunlar eksi bir durum. Ayrıca ethernet bağlantısı sayesinde youtube videoları izlenebiliyor ama 1080p çözünürlükteki videoyu en fazla 360p gösteriyor. Bu yüzden görüntü kalitesi çok bozuk, insanın gözünü bozacak derecede. Bununda yazılımsal bir çözümü olsaydı çok daha iyi olabilirdi.

Böyle antik kuntik şeylere bütçe ayırmayınız. Next firmasının hastalığıdır, ürünün stoklarını bitirdilermi yeni piyasaya çıkaracakları ürünler için mevcut yazılım desteğinide yavaş, yavaş bitirirler. Neredenmi biliyorum, ben antenciyim. :)) Uydu hastası biriyseniz ve şifreli yayınlarda esnek çalışan bir ürün arıyorsanız en iyi çözüm DVB-S2 kart almaktır. Mevcut PC'nizi uydu alıcısına çevirir. DVBDream, ProgDVB, DVBViewer, Alt DVB popüler DVB oynatıcıları marifetiyle tv izler, kayıt yapar, timeshift (zaman kaydırma) yapar. DVB oynatıcılarına plugin vasıtasıyla şifreli kanalları izleme olanağınız vardır. Bütün bunlara ilaveten offline download olayı var tabi, uydulara kanca atmak :) Birde üstüne alırsınız CCcam paylaşımı bakarsınız keyfinize, işi bilenler ne demek istediğimi çoktan anladılar bile. :))

@21 Ara 2012 02:05 peki ya yazılım?

Kardeş anlattıkların güzel de senin kadar boş vaktimiz yok be bizim de başka işlerimiz var eve geldiğim 3 saat böyle saçmalıklara vakit ayıramıyorum.

arkadaşlar next minix hd ile cool modeli arasındaki farklar neler bilginiz var mı ? bugün yarın alıcam ikisinden birini hangisini almalıyım karar veremedim bitürlü

eskiden uydu alıcısına ses sistemi bağlıyordum mini uydu alıcı aldım ses sistemimi taakamıyorum çünki minede takılacak yeri yok bence almayın derim.

arkadaşlar trt şifreli kanalları niye çözmüyor bir türlü anlam veremedim daha önce çözüyordu next yeni yazılım yükle dedi bir daha çözmez oldu

1 ay oldu alalı çok memnunum

Kendim NeXT'in firmasında çalışıyorum , başarılı ürünlerimiz var ama beş para etmez ürünlerde var NeXT' mini gibi ya amigo yada Gold Master ranger plus tercihiniz olsun

Sen de yorum yaz

Turhost