Pentax K-30 incelemesi Macerada sınır tanımayan fotoğraf makinesi.

Sadece darbelere değil toza, kuma ve hatta suya dayanıklı olan yapısıyla farklılaşan modellerden.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
92
  • Doğal koşullara dayanıklı gövde
  • Renk seçenekleri
  • HDMI çıkışı yok.

Pentax K-30, hayatın her döneminde yanınızda olmayı hak eden bir fotoğraf makinesi. DSLR kategorisinde giriş seviyesinde bulunan ancak özellikleri ile orta seviyeye yaklaşan üründe siyaha ek olarak kullanıcılara beyaz ve mavi renklerin sunulması ilk artı notu kazandırıyor. Gövde içinde yer verilen görüntü sabitleme mekanizması ve doğal şartlara olan dayanıklılık da dikkat çeken özelliklerden biri. Makine sadece darbelere karşı değil toza, kuma hatta suya bile dayanıklılık göstererek sınıfındaki benzerlerinin önüne geçmeyi başarıyor. 3.0 inç büyüklüğünde bir LCD ekrana sahip olan Pentax K-30, 16.3 MP çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor. 1080p çözünürlükte video kaydının desteklenmesi de olmazsa olmazlar arasında. Düğmelerin yerini ve makinenin kullanımını oldukça beğendik ancak HDMI çıkışa yer verilmemesi önemli bir eksiklik. Kullanıcı dostu bir fotoğraf makinesi olan Pentax K-30 özellikleri ile size standartlardan daha fazlasını yaşatmaya aday. Üstelik zorlu sahnelerde de sizi yalnız bırakmıyor. 

Oldukça şık bir görünüme sahip olan Pentax K-30'un sağ tarafındaki kapağın içinde bellek kartı yuvası ve kablolu uzaktan kumanda bağlantısı bulunuyor. SD bellek kartı yuvasında ayrıca SDHC ve SDXC standartlarınınd esteklendiğini belirtelim. Sol tarafta ise görüntü çıkışı almak ve bilgisayar bağlantısı kurmak için kullanabileceğiniz arabirimler var. İlginç şekilde makinenin üzerinde mikrofon girişi yok. Yine kabul edilebilir bir durum ancak HDMI çıkışının olmamasına bir anlam vermekte zorlandık. Günümüzdeki en basit makineler bile HDMI çıkışı sunuyor. Pentax K-30'da Li-ion batarya kullanılıyor ancak isteğe bağlı dönüşüm kiti aldığınızda acil durumlarda kalem pille de yola devam etme şansınız var.

Özetle

Pentax K-30 günümüzün zirve rekabetine odaklanmamış olabilir ancak oldukça başarılı bir seçenek. Farklı renklerle gelmesi, ayrıca doğal koşullara sunduğu dayanıklılık makineyi alanında rakipsiz hale getiriyor. Çekim kalitesi olarak da oldukça başarılı bulduğumuzu söylemeliyiz.

Pentax K-30 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Pentax K-30
Ürün Türü DSLR Fotoğraf Makineleri
CHIP Online Notu 92
Üretici Pentax
Firma Pentax     (212) 293 77 17
Teknik Detaylar
Çözünürlük 16.3 MP
Objektif 18-55 mm (3x)
ISO Aralığı 100-25600
Depolama SD / SDHC / SDXC
Boyutlar 130 x 97 x 71 mm
Ağırlık 650 gr

Alternatifleri

Aynı sınıfta Pentax K-30'un birçok rakibi var. Ancak özellikler listelenip kıyaslama yapıldığında, rakiplerine karşı üstünlük sağlamakta zorlanmayan bir makine olduğu görülebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Gercekte.n özellik bakımından coo guzel ancak turkiye de satisi yoku

2008 den beri Pentax K10D kullanıyorum.Gayet yeterli performansı olan bir ürün.Özellikle fiyat/performans kıyaslamasında rakiplerini geride bıraktığını düşünüyorum. erkese tavsiye edebileceğim bir ürün.

Ürün piyasaya sürüleli neredeyse 1 sene oldu ancak gel gör ki ülkemizde bulunmuyor. Ara tara, bul bulabilirsen. Böyle iş mi olur!

fotograf dünyası diye bir site var orada var fiyatı 1 900 oradan alabilirsiniz

yurt dışında özelliklede amerikada tanıdığınız varsa aldırın türkiyede hepsiburada gibi büyük alışveriş sitelerinde 2000 lira. ebay ve amazon.com gibi sitelerde 525 600 dolar arasında oda yaklaşık 1050-1100 lira arasında oluyo yinede seçim size kalmış

bu modelde lens değiştirme var mı varsa türkiye de ulaşabilirmiyim ?

Sen de yorum yaz