Razer Mamba Hyperflux İnceleme

Mamba HyperFlux, yenilikçi "kablosuz" yapısıyla da dikkat çekiyor. İnceledik!

CHIP Online Notu 88
  • İzleme performansı
  • Ergonomi
  • Son derece hafif
  • Razer Chroma
  • Fiyat

Razer, oyunculara yenilikçi çözümler sunan bir marka. Bunun son örneklerinden birini kısa bir süre önce incelediğimiz Naga Trinity faresinde görmüştük hatırlarsanız. Bu kez de masamızda Mamba HyperFlux var. Ancak yalnızca o değil, bu incelememizde ona özel mouse pad'i Firefly HyperFlux da elimizin altında. Zira bu ikili set olarak geliyor.

Hemen söyleyelim, Firefly HyperFlux sıradan bir mouse pad değil, Mamba'ya güç veren ve böylece kablosuz deneyime farklı bir bakış açısı getiren bir yüzey. Razer, bu ikili ile HyperFlux adında kablosuz güç teknolojisini sunuyor. Bunu bir nevi akıllı telefonlardan bildiğimiz Qi kablosuz şarj pedi şeklinde düşünebilirsiniz. Yani fare, pad üzerindeyken güç alıyor ve böylece sürekli enerji tazeliyor. Böylece hem kablolu kullanımın önüne geçiliyor hem de fareyi şarj etme veya pilini değiştirme gibi dertler ortadan kalkıyor.

Elbette, bunun da bir handikabı var pek tabii. Bu da fareyi, mouse pad olmadan kullanamamak. Her ne kadar Mamba'yı kablo ile bağlamıyorsanız da, Firefly mouse pad'i PC'nize USB üzerinden bağlıyorsunuz. Ve fare yalnızca mouse pad üzerindeyken çalışıyor. Yani elimizdeki Razer Mamba için kablosuz ama mouse pad'li bir fare diyebiliriz kısaca.

Mamba ve FireFly HyperFlux tasarım ve özellikleri

Mamba ve FireFly HyperFlux tasarım ve özellikleri

Şimdi her iki cihazın da tasarım ve özelliklerine ayrı ayrı bakacak olursak, ilk olarak Mamba HyperFlux farenin genel tasarımıyla önceki Razer Mamba'ya oldukça benzediğini söyleyebiliriz. İkili arasındaki fark, yanlardaki şerit çizgilerin bu farede bulunmaması. Diğer ışıklandırmalar ise yerli yerinde duruyor.

Ergonomisi ile ise farenin oldukça başarılı işlenmiş olduğunu düşünüyoruz. Daha önce incelediğimiz Razer Atheris ve Lancehead farelerde yer alan dalgalı yüzeyi Mamba HyperFlux'a getiren Razer, böylece farenin daha sağlam tutulabilmesini sağlamış. Farenin hafifliği ise inanılmaz seviyede diyebiliriz. Yalnızca 96 gram ağırlığında olan Razer Mamba HyperFlux, tabiri caizse tüy gibi hafif. Bu hafifliğe farenin üzerinden 29 gram ağırlığındaki bataryayı çıkartarak ulaşmış Razer.

Chroma LED aydınlatmasıyla gelen fare, elbette konu renk olunca gözleri altındaki Firefly HyperFlux'a çeviriyor. Zira bu mouse pad'in en önemli özelliği her ne kadar fareye güç taşıması olsa da, çevresindeki LED ışıklandırmalarıyla da büyük dikkat topluyor.

İkili bu noktada Razer Chroma aydınlatmalardan yararlanıyor kuşkusuz ve renk konusunda tamamen senkronize çalışabiliyor, bu da ortaya hoş bir görüntü çıkmasını sağlıyor. Fakat mouse pad'deki parlaklık konusunda yanılgıya düşmeyin. Fotoğraflardaki gibi bir parlaklık elde edemeyeceksiniz. Elbette bu bulunduğunuz ortam ışığına da bağlı. Gece oyun seanslarınızda, odanızı kararttığınızda keyifli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yüksek performans arayanlara özel

Yüksek performans arayanlara özel

Farenin kullanım noktasındaki özelliklerine geçerken, mouse pad'in yüzeyiyle kullanımınıza özel seçim sunduğunu da söyleyelim. Firefly HyperFlux, sert ve yumuşak olarak iki farklı yüzey sunuyor. Yüzeyleri, mouse pad'in altındaki çentikten kaldırıp değiştirebiliyorsunuz. Böylece oyun tarzınıza göre uygun yapıda. Daha seri hareket edeceğiniz oyunlarda sert yüzeyi, daha kontrollü oyun tarzı için de yumuşak yüzeyi tercih edebilirsiniz.

Farenin oyunlardaki başarısına gelecek olursak, 16000 DPI 5G optik sensörü kullanan Mamba HyperFlux, Razer Adaptive Frequency teknolojisini de arkasına alarak kablosuz sinyal tutarlılığı konusunda çok rahat ettiriyor. Kullandığımız süre boyunca hiç gecikme ile karşılaşmadık. Tuşların geri bildirim hızı inanılmaz. Bu anlamda profesyonel oyuncular tarafından da rahatlıkla kullanılacağının altını çizebiliriz.

Oyunlara özel kontrol ve ışıklandırma ayarlarınızın tümünü de yine Razer Synapse yazılımı üzerinden yapılandırabiliyorsunuz.

Özetle

Razer Mamba HyperFlux ve ekürisi Firefly HyperFlux fazlasıyla iyi bir ikili ve Razer'ın Naga Trinty faresi gibi oldukça yenilikçi bir anlayışa sahip. Bu anlamda cihazların karşısında etkilenmemek elde değil doğrusu. Farenin ergonomisi ve performansıyla olduğu kadar, yüzeyin de ona eşlik etmesi ve kullanım konusunda seçenek sunması büyük avantaj sağlıyor. Her ne kadar kullanım noktasında kablosuz yapıda tasarlanmış olsa da, fareyi kablosuz şekilde Firefly HyperFlux mouse pad'in dışında kullanmak imkansız. 10 – 15 saniye sonra otomatik olarak kapanıyor. Ha, dilerseniz mouse pad'in kablosunu Mamba HyperFlux'a takarak çalıştırabilirsiniz, ancak bunun bir esprisi yok. Bu anlamda da özel bir cihaz olduğunu söylemek lazım ve herkese hitap etmeyeceği bir gerçek.

Bu ikilinin fiyatı ise 1397 TL civarında. Bu anlamda pahalı bir seçenek.

Kimler Almalı

Razer Mamba HyperFlux ve Firefly HyperFlux, oyun ekipmanı konusunda özel seçenekler arayanların oyun severlerin muhakkak ilgisini çekecektir. Yüksek performans, ışıklandırmalı yapı ve yenilikçi kablosuz kullanım cihazın dikkat çeken yanları.

Alternatifleri

Eğer ışıklandırmalı bir mouse pad ve her ne kadar kablolu da olsa ona uygun bir fare ilgilinizi çekerse XPG Infarex Mou M10 ve R10 mouse pad ikilisini de yakından inceleyebilirsiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Razer Mamba Hyperflux
Ürün Markası Razer
CHIP Online Notu
88
Bağlantı Kablosuz
Sensör 16000 DPI 5G
Işıklandırma Razer Chroma
Tuş 9 adet programlanabilir
Ultrapolling 1000 Hz
Boyutlar 124 x 70 x 43 mm
Ağırlık 96 gram
Okuyucu Yorumları