Samsung 55" Premium Curved Smart 4K İnceleme

2018 kavisli televizyonlarından önemli bir model olan 55 inçlik Samsung NU8500 modeli ne kadar iyi?

CHIP Online Notu 87
  • Görüntü performansı
  • Akıllı özellikler
  • İnce çerçeve
  • Bağlantı ihtiyacı
  • Uzaktan kumanda
  • Hızlı arayüz
  • Dar görüş açısı
  • Yerel karartma bazı senaryolarda zayıf

Bu yılın televizyonları arasında kavisli seçeneklerle kullanıcılara farklı bir bakış açısı sunan Samsung, Premium 8 serisinde sunduğu 55NU8500 modeliyle ofisimize konuk oldu. Tam adıyla 55" Premium Curved Smart 4K UHD TV olarak geçen 55NU8500 modeli, adında tüm özelliklerini zaten sıralıyor gibi görünüyor. Peki, detaylarında neler saklıyor, daha da önemlisi nasıl bir görüntü sağlıyor? Hemen incelemeye başlayalım.

Samsung 55NU8500 tasarım

Samsung 55NU8500 tasarım

Önce tasarımla başlayalım. Samsung 55NU8500 televizyonu, az önce de bahsettiğim gibi kavisli bir model. Kavisli modellere son dönemde ilgi büyük. Televizyon izleme alışkanlığına farklı bir bakış açısı getirdiği aşikar. Özellikle tam karşısındayken görüntünün sizi sarmaladığı gibi bir yanılsamaya düşebiliyorsunuz. Bu da farklı bir tat veriyor doğrusu.

Ekranın kavisli olması, televizyonun dekoratif açıdan da güzel görünmesini sağlıyor. 55NU8500 de güzel görünen bir model. İnce çerçeveli yapısı ve paneli gibi kavisli standı ile masa üzerinde iyi duruyor. TV'yi duvara asmak isteyenleri de geri çevirmediğini söyleyeyim. Ancak bu durumda ekran kavisli olmasından dolayı duvarla arasında kenarlardan mesafe bırakacak. O nedenle duvar için çok uygun olmadığını düşünüyorum.

Samsung 55NU8500, 55 inç boyutunda bir ekrana sahip. Ancak kavisli olmasından dolayı ekran daha küçük görünüyor. Bu önemli zira düz panel 55 inç bir televizyonun yanında sanki 42 inç gibi görünüyor. Kavisli televizyonların en büyük handikabı da bu oluyor diyebiliriz. Buna ilave olarak doğası gereği görüş alanının darlığını da ekleyebiliriz. Bu anlamda geniş oturma odaları için uygun değil.

Televizyonun görüntü özelliklerine geçmeden bağlantılarına da bakalım. Samsung 55NU8500'de 4 adet HDMI bağlantısı bulunuyor. Buna ek olarak USB portlarından da 2 adet karşımıza çıkıyor. Dijital optik ses çıkışı, Ethernet portu gibi gerekli olan bağlantıları sunan televizyon, ayrıca Wi-Fi ile Bluetooth desteği de gösteriyor.

Bu arada televizyonun kumandasının da oldukça küçük ve fazlasıyla fonksiyonel olduğunu söyleyeyim. Kumanda üzerinden ses kontrolü de yapabiliyorsunuz.

Samsung 55NU8500 özellikleri & görüntü performansı

Samsung 55NU8500 özellikleri & görüntü performansı

Samsung 55" kavisli TV, 4K çözünürlüğünde bir ekranın sahibi. HDR 10+ desteği gösteren televizyon, HDR özelliğinden Netflix'te, YouTube'da, Amazon'da faydalanmanıza olanak tanıyor. LED arka aydınlanma kullanılan paneli ile sağladığı görüntü kalitesinin muazzam ölçüde memnuniyet sağladığını da söyleyelim.

Televizyonun kontrast oranı gayet başarılı, parlaklık noktasında da tatmin oluyorsunuz. Yerel karartma performansı ise LED panelin doğasından ötürü hoş değil doğrusu. Ancak bunu genel izleme deneyiminde fark etmiyorsunuz zaten.

Televizyonu gerek Full HD gerek 4K özel içeriklerde ve kablolu yayınlarla değerlendirme şansımız oldu. Her senaryoda da iyi performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Bunda UHD Engine görüntü motorunun ve dinamik kristal renk teknolojilerinin desteği büyük elbette.

Bu arada Samsung 55NU8500 yalnızca genel izleme deneyimi için değil, aynı zamanda oyunlar için de ideal bir televizyon olarak tercih edilebilir. Zira cihazda bir oyun modu yer alıyor ve bununla düşük Input Lag sunuyor. Özellikle HDR destekli bir televizyon arayan konsol oyuncuları için bu iyi haber diyebiliriz.

Samsung 55NU8500, artık televizyonlarda görmeye alışkın olduğumuz akıllı özellikler sunan bir televizyon elbette. Samsung'un Tizen işletim sistemini temel olarak kullanan televizyon, 4 çekirdekli işlemciden güç alıyor ve genel kullanım deneyimiyle iyi bir akıllı televizyon oluyor. Özellikle televizyonlarda can sıkıcı olan arayüz dolaşımının bu televizyonda bilhassa kolay olduğunu söyleyebilirim.

Geniş bir uygulama marketi sunan televizyon, menüde gösterilen reklamlarla ile ise ara sıra can sıkabiliyor.

Özetle

Samsung 55NU8500, genel hatlarıyla fazlasıyla kullanışlı bir televizyon oluyor. Kavisli tasarımıyla farklı bir görünüm kazanan model, özellikle görüntü performansıyla karşısındaki memnun ediyor. HDR film ve video oyunlarındaki performansından son derece memnun kaldığımızı söyleyelim. Özel içerik değil de yerel kanallardan film, spor ve dizi gibi karışık kullanım senaryosunda değerlendirdiğimizde de iyi bir çizgide durduğunu söyleyebiliriz. Arayüz hızıyla da uygulama özellikleri rahat kullanma olanağı tanıyan televizyonun fiyatı ise şu an 5640 TL.

Kimler Almalı

4K çözünürlüğünde görüntüyü kavisli bir ekranda görmek isteyen televizyon severler Samsung 55NU8500 Premium Curved Smart 4K UHD TV'yi gönül rahatlığıyla tercih edebilirler.

Alternatifleri

Samsung 55NU8500 Premium Curved Smart 4K UHD TV'ye alternatif olarak daha uygun fiyatlı 4K ve 55 inç düz panel televizyon arıyorsanız Vestel 55UB6300 modeline de bakabilirsiniz.

Teknik Özellikler
Ürün Modeli Samsung 55" Premium Curved Smart 4K
Ürün Markası Samsung
CHIP Online Notu
87
Ekran Boyutu 55"
Ekran Tipi Kavisli
Çözünürlük Ultra HD (3840x2160)
Arka Aydınlatma Edge-lit LED
İşletim Sistemi Tizen
İşlemci Dört Çekirdek
HDR Desteği Var
Ses Çıkış Gücü 40 W
Ses Özellikleri Dolby
Bağlantılar HDMI (4 adet), USB (2 adet), Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth
Okuyucu Yorumları