Samsung NX Mini incelemesi Selfie'lere özel NX Mini'yi inceledik!

Tatilde iyi kareler yakalamak isteyenlere ve "selfie"lere özel NX Mini'yi inceledik!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
72
  • İyi görüntü kalitesi
  • Kompakt boyut
  • 180 derece dokunmatik ekran
  • Üçlü otofokus
  • NFC, Wi-Fi desteği
  • Ortalama pil ömrü
  • Sınırlı objektif aralığı

Akıllı telefonların kameralarının sınıf atlamasıyla birlikte iyiden iyiye kullanımı azalan kompakt fotoğraf makineleri, elbette ömürlerini tüketmediler. Halen piyasaya iyi modeller çıkmaya devam ediyor. Samsung da NX Mini modeliyle kompakt fotoğraf makineleri arasında kendine iyi bir yer ediniyor.

Yakından inceleme fırsatı bulduğumuz Samsung'un mini boyutlu NX mini fotoğraf makinesi, deri benzeri malzemeli tasarımıyla oldukça şık görünüyor ve boyutları itibariyle her an yanınızda taşıyabilmenize olanak tanıyor. Diğer yandan son dönemin akımı "selfie" fotoğraflarını da kucaklayan bir yapıda olan NX Mini, yukarıya doğru 180 derece dönebilen ekranıyla selfie tutkunlarına da hitap ediyor.

Özellikle tatil için uygun bir seçenek gibi görünen Samsung NX Mini, dünyanın en ince ve en hafif değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi olarak lanse ediliyor. Üzerindeki lensi basit bir hareketli değiştirebildiğiniz NX Mini, bakalım detaylarında bizlere başka neler sunuyor.

Şık görünüm, kompakt tasarım

Şık bir tasarıma sahip olan ve kompakt boyutlarıyla göz dolduran NX Mini, doğal deri benzeri malzemeli bir gövdeye sahip. Daha önce Samsung'un amiral ceplerinde de gördüğümüz bu malzeme her ne kadar plastik olsa da makineye oldukça şık bir görünüm kazandırıyor. Ayrıca gövde materyallari magnezyum bileşenlerden oluşuyor.

Üzerinde 3.0 inç büyüklüğünde bir ekran bulunduran makine, özellikle yukarıya doğru dönebilen bu ekranıyla kullanıma büyük katkı sağlıyor. 180 derecelik açıyla öne doğru dönebilen bu ekran sayesinde makine "selfie" çekimler için uygun bir platform olabiliyor. Bu arada ekran elbette dokunmatik. Ekranı hassasiyeti ve görselliğiyle beğendik. Ayrıca arayüz Türkçe olduğundan menüler arasında da rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Fotoğraf makinesi üzerinde herhangi bir vizör yok. O nedenle fotoğraflarınızı çekmek için bu ekranı kullanıyorsunuz.

Ekranın yan tarafındaki alanda gerekli menü butonlarını görebiliyoruz. Üst kısımda ise deklanşör, güç butonu, Direct Link düğmesi ve gizli bir kapak altında microUSB bağlantısı mevcut. Lensin hemen yanındaki butona tıklayarak da lensi çevirip yerinden çıkartabiliyorsunuz.

Daha yakından bakalım

Samsung NX Mini, 20.5 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyor. Arka aydınlatmalı CMOS sahibi olan makine, 13,2 x 8,8 mm sensör boyutunun sahibi. Makine 9 mm f/3.5'lik lensi üzerinde bulunduran NX Mini, bu lensle 325 dakika boyunca çekim yapabiliyor. Cihazın pil ömrünü ortalama bulduğumuzu bu noktada söyleyelim.

NX Mini, modları arasında; otomatik, akıllı, program, diyafram öncelikli, deklanşör öncelikli ve manüel modları sunuyor. Diğer yandan elbette manüel çekim yaparken FN tuşunu kullanarak pek çok değiştirilebilir ayar yapmanız da mümkün. Bunlar arasında elbette beyaz dengesi, deklanşör hızı ve diyafram açıklığı bulunuyor. Ayrıca, resim sihirbazı, AF modu, AF alanı, yüz algılama ve flaş ayarları yapmanız da mümkün.

Eğer akıllı çekimler yapmak istiyorsanız Akıllı modu kullanabiliyorsunuz. Burada makine pek çok özelliği sunuyor. Güzel yüz, sıralı çekim, manzara, makro, hareket dondurma, panorama gibi kullanışlı modlar mevcut.

Samsung NX Mini, ayrıca fotoğraf çekimlerini de kolaylaştırmış. Göz kırpmaya veya gülümseye duyarlı çekim özellikleri de bulunan makine, fotoğraf kalitesiyle de hakkını veriyor. İyi kareler yakalayabileceğiniz kamera, video da çekebiliyor elbette. NX Mini ile 30 FPS'de Full HD videolar da çekebilmeniz mümkün.

Selfie'lere özel NX Mini'yi inceledik!

Özetle

Samsung NX Mini, mini sensörü ile son derece kullanışlı bir fotoğraf makinesi. İyi netlik ve detay düzeyi yüksek görüntü kalitesi ile dikkat çekici bulduğumuz Samsung NX Mini, fotoğrafseverler tarafından beğenilebilir.

Samsung NX Mini'nin fiyatı ise  1000 TL civarında.

Kimler Almalı

Kompakt boyutlarıyla dikkat çeken Samsung NX Mini, bu boyutta iyi bir fotoğraf makinesi almak isteyenler tarafından beğenilerek kullanılabilir.

Samsung NX Mini Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Samsung NX Mini
Ürün Türü Kompakt Fotoğraf Makineleri
CHIP Online Notu 72
Üretici Samsung
Firma Samsung     (212) 288 56 38
Teknik Detaylar
Sensör 13,2 x 8,8 mm
Çözünürlük 20,5 megapiksel
ISO 100 – 25.600
Pil Ömrü 9mm: 325 dk. / 650 kare, 9-27mm: 265 dk. / 530 kare
Bağlantılar microUSB, microHDMI, NFC, Wi-Fi
Boyutlar 110,4 x 61,9 x 22,5mm
Ağırlık 196 gram

Alternatifleri

Samsung NX Mini'ye alternatif olarak Panasonic GM1'i veya daha ucuz bir seçenek olarak Nikon S1'i önerebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Fiyat pahalı, bir de samsung olunca insan bir dakika daha düşünüyor. Not: fotoğraf kalitesinde cep telefonları, fotoğraf makinelerinin yerini asla alamayacak.

Bunu alacağıma Sony Nex serisi alırım apsc sensörle direkt döver zaten bunu

Ekranı çok iğrenç görünmüyor güneşte

Vizör yok at çöpe

Ekran her yöne dönebiliyor uydurma 10:38

1.300 tl verip aldım, ilk haftanın sonunda acılısta ekranda donmalar basladı. Acılması için merceği çevirmeniz gerekiyor. 14.gün servise gönderildi. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Alırken 30 gün içinde iadeden bahsetmişlerdi, şimdi servisin görüşüne göre diyorlar. Satış sonrası müsteri memnuniyeti konusuna ve satın aldığım mağazadaki yaklaşıma hiç girmiyorum.

@05 Tem 2014 13:49 benim de donmalar oluyor, acaba sistemsel bir sorun mu? Bir de şu an sanki 3500 fotograf cekmişim gibi görünüyor, ilk foto cektiğimde 3100lerdeydi, siz de böyle bir sorun var mıydı? Aldığım yerde bu makinelerde bu şekilde oluyor dediler, değiştirmediler:(

aynasızların çoğunda vizör yok. bu fiyata da bu kadar oluyor. neden herkes bir havalarda anlamıyorum.

İki yıldır kullanıyorum çok memnunum.

Sen de yorum yaz