Sony VAIO Duo 11 incelemesi Taşınabilir bilgisayar ve tablet melezi.

Microsoft Windows 8'e sahip cihazlar arasından benzersiz tasarımı sayesinde kolaylıkla sıyrılıyor.

CHIP ONLINE Notu
97
  • Etkileyici tasarım
  • Zengin özellikler
  • Sıra dışılığı ne yazık ki fiyatı da biraz etkiliyor.

Sony'nin taşınabilir bilgisayarlarını ve tabletlerini kapsayan VAIO ailesi başarısını Microsoft Windows 8 işletim sisteminden sonra da sürdürmeye devam ediyor. Firmanın VAIO Duo 11 olarak adlandırdığı yeni ürünü melez bir tablet-taşınabilir bilgisayar. Siz nasıl kullanmak isterseniz ona dönüşüyor ve benzersiz bir rahatlık sağlıyor. Standart bir tablete göre biraz daha kalın ve ağır olduğunu kabul ediyoruz ancak donanım açısından da oldukça güçlü. Sony VAIO Duo 11'in sahip olduğu ekran adından da anlaşılabileceği gibi 11 inç –tam olarak 11.6 inç- büyüklüğünde. Etkileyici olansa çözünürlüğün 1920 x 1080 yani Full HD olması. Aydınlatma sistemindeyse LED'ler görev yapıyor. Gerçekten kusursuz bir görüntü söz konusu.

 

Sony VAIO Duo 11 şimdilik tek bir donanım seçeneği sunuyor. Ekrandan bahsetmişken dokunmatik desteği sunduğunu biz söylemesek bile tahmin edebilirsiniz diye düşünüyoruz. İşlemci olarak Intel'in üçüncü nesil Core i5 3317U modeli tercih edilmiş. Kendisini Ultrabook'lardan da yeterince tanıyoruz. Normal şartlarda 1.7 GHz olarak çalışan işlemci, tek çekirdeğe odaklanan uygulamalarda hızını 2.6 GHz'e kadar yükseltebiliyor. Çift çekirdek sayesinde hemen hemen tüm uygulamalardan üstün bir performans elde ediliyor. Seçilmiş olan sistem belleğiyse 4 GB kapasitede ve 1600 MHz frekansa sahip. Desteklenen en yüksek değer doğrudan sunulmuş. Sadece siyah renkle satışa çıkan Sony VAIO Duo 11'in depolama birimiyse 128 GB kapasitede bir SSD. SSD ile sistem arasında SATA 6.0 Gbps arabirimi kullanılıyor. Doğal olarak optik sürücüye yer verilmiyor.

 

Bilgisayarda veya tablette mi denmeli bilemiyoruz ama Intel'in işlemcisine bağlı olarak çalışan HD Graphics 4000 grafik adaptörü görev yapıyor. İnce gövde yapısına rağmen D-Sub ve HDMI görüntü çıkışları atlanmamış. Hatta arka tarafta adaptör girişinin hemen yanında kablolu ağ bağlantısı da göze çarpıyor. Sağ tarafta sunulan USB arabirimlerininse ikisi de USB 3.0 yani yeni nesle uygun. 802.11a / b / g / n kablosuz ağ adaptörüne sahip olan Sony VAIO Duo 11'de Bluetooth 4.0, GPS ve NFC gibi önemli detaylara da yer veriliyor. Kamera sadece ön tarafta var ve 2.07 MP çözünürlüğe sahip. 1920 x 1080 piksel görüntü yakalayabiliyor. Son olarak soldaki bellek karı okuyucunun da hayat kolaylaştıran bir detay olduğunun altını çizelim.

 

Özetle

Sony VAIO Duo 11 için Ultrabook donanımlarına sahip demiştik. Doğru. Ancak fiyat olarak Ultrabook standartlarının üzerine çıktığını tahmin etmesi zor olmasa gerek. Tasarımı düşünüldüğünde aradaki farkı ödemeye değebilir. Ekran kalitesi, kullanımı ve donanımsal gücü olarak Sony VAIO Duo 11'le Microsoft Windows 8'in tadına tam anlamıyla varabilmeniz mümkün.

Sony VAIO Duo 11 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Sony VAIO Duo 11
Ürün Türü Tabletler
CHIP Online Notu 97
Üretici Sony
Firma Sony Eurasia     (216) 633 98 00
İşletim Sistemi Windows 8
İşlemci Intel Core i5 3317U
İşlemci Hızı 1.7 GHz
Ekran Teknolojisi LED
Ekran Boyutu 11.6 inç
Ekran Çözünürlüğü 1920 × 1200 px
Grafik İşlemci HD Grafik Kartı 4000
Bellek (RAM) 4 GB
Dahili Depolama 128 GB
Ön Kamera 2.07 MP
Wi-Fi Var
NFC Var
3G Yok
GPS Var
LTE (4G) Yok
Bluetooth Var
MicroSD Yok
HDMI Var
USB Yok
Boyutlar 199 × 320 × 17.8 mm
Ağırlık 1.3 gr.

Alternatifleri

Sony VAIO Duo 11'in kayan ekranlı tasarımı şu an için ülkemizin ilklerinden biri gibi görünüyor ancak rakiplerin bombaları da yolda. Eğer bu tür bir ürün seçecekseniz biraz daha beklemeniz daha iyi olabilir. Ancak özellik olarak yine Sony'nin ağır basabileceğini unutmamalısınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

İntel işlemcilerinin ısınma problemine çözüm bulmuş mu? Yoksa ben mi teknolojiyi geç takip ediyorum... ;)

@27 Ara 2012 15:31 Alette herhangi bir ısınma olmadığı çok doğru. Intel ısınmaya çözüm bulmamışsa Sony ısıyı elinize dizinize iletmemenin ya da işlemciyi bolca soğutmanın yolunu bulmuştur. Nasılını bilmem ama ısınmadığı kesin.

tek kelime ile muhteşem....

bu tasarım bana n97 den tanıdık geliyor. ilk değil anlayacağınız

@29 Ara 2012 10:45 Ultrabokklarda yeni demek istemiş :)

türkçe klavyemi acaba o??? yoksa ç,ö,ş,ğ,ü gibi harfleri kulanabilecek miyiz.???

@17 Oca 2013 22:53 Türkçe klavye mevcut. Ama benim gibi yurt dışından aldıysanız 5 dolarlık oldukça kaliteli stickerları e-baydan ısmarlayıp kullanabiliyorsunuz. Orjinal gibi olmadığı kesin ama bir iki günde sanki orjinalmiş gibi alışıyorsunuz.

Bu ürün Sony Vaio P Serisinin devamı niteliğindedir. Cihaz kendini oldukça geliştirmiş. Ancak atladığımız bir şey var. Cihaza SIM kart takılamıyor. Oysaki günümüzde, özellikle tablet teknolojisinde SIM kart vazgeçilmez özellikler arasındadır. Ev ve iş yeri dışında bu cihazı nasıl kullanacağız???? Dolayısıyla bu cihaza puan verilirken bu eksik yanı göz ardı edilmemelidir.

@02 Şub 2013 08:52 Artık nerdeyse tüm akıllı telefonlarda zaten wifi yayını yapabiliyorsunuz. Olsa iyi olmazdı demiyorum tabi ki iyi olurdu ama bugün kim gidip ilave sim kart ve data hattı alıyor ki? Herkes cebine tanımlayıp wifiden yayın yapıyor ister laptopta ister desktopta ister tablette ister başka telefonda kullanıyor. Olmazsa olmaz bir özellik değil, demeye çalışıyorum. Selamlar.

kardeşim bilip bilmeden konuşma 4g ve sim kart var....

@10 Şub 2013 13:11 Bu kadar iddialı konuşmadan önce araştırmalısın evet sim veya 3G 4G yok maalesef

Aldım kullanıyorum , sim kart takılmıyor ama alette hiçbir ısınma yada sorun yok , açılma süresi 1 saniye yada belki daha az , bastığım gibi ekran geliyor SSD farkı.

Sen de yorum yaz