TP-Link TD-W8970 incelemesi TD-W8970 incelemede.

Hem ADSL modem hem Router olarak kullanılabilen yeni TP-Link'i inceledik!

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
88
  • Ağ performansı
  • Çift USB bağlantısı
  • Yazılım desteği
  • Çift bant desteği yok

İki farkı bağlantı tipine ihtiyaç duyanların bu yöndeki ihtiyacını karşılayan TP-Link, yeni modeli TD-W8970'te hem ADSL hem Ethernet WAN bağlantısı sunuyor. ADSL2+ Modem ve Router olarak kullanılabilen TD-W8970, aslında teknik detaylarından önce tasarımıyla bir hayli ilgi çekici görünüyor. Zira siyah renkli tasarımı ve üzerindeki dev antenleriyle oldukça güçlü bir duruş sergileyen cihaz, bakalım bize neler sunuyor.

Dev anten desteği

Siyah renkli geniş bir gövdeye sahip olan router, üç adet sökülebilir dev antene sahip. Her biri 5 dbi gücünde olan bu antenler sayesinde böylece özellikle geniş etki alanı yaratılabiliyor. Router'ın ön yüzünde tipik olarak ışıklandırmalar yer alıyor. Burada cihaz üzerinde yapılan tüm işlemlerle ilgili bildirim LED'i görebiliyorsunuz. Böylece geri bildirim konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Bağlantılar elbette arka yüzeyde konumlanmış. Burada dört adet Ethernet bağlantısı görüyoruz. Bu çıkışların hepsi gigabit desteği gösteriyor. Böylece dosya transferlerinde önceden yaşadığınız sorunları unutabilirsiniz. Ayrıca bunlardan biri WAN olarak kullanılabiliyor. Ayrıca yine burada iki USB portu görüyoruz. Özellikle son dönemde bu tip cihazların üzerinde sıkça USB portu görmeye başladık. Fazlasıyla kullanışlı olduğu açık. Böylece sabit diskinizi modeme bağlayıp NAS gibi kullanabiliyor veya yazıcınızı ağa açabiliyorsunuz. FTP Server ve Media Server için de kullanabileceğiniz USB portlarından iki adet sunması da cihazın büyük artılarından.

Yine bağlantılar arasında bir Wi-Fi açma kapama butonu görebiliyoruz. Bu buton sayesinde Wi-Fi bağlantısını kullanmak istemediğinizde kapatabilmeniz mümkün.

802.11n ile 300 Mbps

300 Mbps kablosuz hız sunan TD-W8970, performansıyla gayet tatmin edici. Bunda elbette menzili genişleten yüksek antenlerin de büyük katkısı var. Böylece özellikle HD video akışlarında ve online oyunlarda performans almanız mümkün.

802.11b/g/n standartlarını destekleyen cihaz, yeni nesil standart olan 802.11ac'yi arayanları eli boş çeviriyor. Zira TP-Link ürün ailesinde bu bağlantı çeşidini destekleyen farklı modeller var. Archer C7 bunlardan biri.  TD-W8970, kendi alanında yol alıyor ve bunda da gayet başarılı.

Diğer yandan yalnızca çalışma temposuyla değil, aynı zamanda arka planı, yani yazılım tarafıyla da beğendiğimiz TD-W8970, diğer TP-Link ürünleri gibi gayet kullanışlı bir arabirimin sahibi. Böylece kolay bir kurulum gerçekleştirebiliyorsunuz. Son olarak TD-W8970'in kutu içeriğinde iki telefon kablosu ve bir Splitter getirdiğini de söyleyelim.

Özetle

802.11n bağlantı desteği ve 300 Mbps hızı sunan TD-W8970,  özellikle uzun antenleriyle geniş menziller için geliştirilmiş bir cihaz. Hem ADSL modem, hem Router olarak kullanabileceğiniz TD-W8970, oldukça kullanışlı.

Kimler Almalı

802.11n standardında 300 Mbps'ye kadar bağlantı hızına erişmek isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek olan TD-W8970, geniş menzile ihtiyaç duyanların da beklentisini karşılayacaktır.

TP-Link TD-W8970 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli TP-Link TD-W8970
Ürün Türü ADSL Modem
CHIP Online Notu 88
Üretici TP-Link
Firma TP-Link     (216) 548 11 32
Teknik Detaylar
Standart 802.11 b/g/n
Frekans 2.4 GHz
Hız 300 Mbps
Bağlantılar LAN (4 adet), RJ11, USB 2.0 (2 adet)
Boyutlar 243 x 160.6 x 32.5 mm

Alternatifleri

TD-W8970'e alternatif olarak TP-Link'in 802.11ac standardını destekleyen Archer C7 modelini tavsiye edebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

güzel ve güçlü bir ürün gidip airtesin standart modemlerinde dünya para vermektense bunu almak çok daha mantıklı hem kurulumu kolay hem de kullanımı yüksek hızlardaki adsl bağlantılarında mükemmel sonuç veriyor ilk gigabit portlu modem olması da ayrı bir özellik.

Merhabalar; Tp-Link Teknik Destek Chip üzerinden Network kullanıcılarına destek vermeye devam etmektedir. Tp-Link ürünleri ile ilgili tüm sorularınızı mesaj yoluyla bizlere iletebilirsiniz. İyi günler dileriz. Saygılarımızla TP-LINK TURKIYE

Aldim, guzel. Bİr de USB 3.0 olsa idi dadindan yinmezdi. Ama yine de fiyatına gore oldukca basarili.

Aldim, guzel. Bir de USB 3.0 olsa idi dadindan yinmezdi. Ama yine de fiyatına gore oldukca basarili.

selamlar şimdi bu cihazı almak istiyorum ve modemlerde mac adresi filtrelemesi yapıyorum ancak mac adres filtreleme sayısı bu cihazda kaç adettir.? son bozulan tp link modemimde 8 adetti. (o da lan bozuldu wifi çalışıyor. garantisi bittiğinden atacağım.) eğer 20 - 30 adet ise bundan alacağım. malum evde nete bağlanan cihaz sayılarında bir hayli artış oldu. sırf benim cihazlarım tv falan 6 adet. kardeş ana baba derken 20 ancak yetecek. tp link extender da kullanıyorum memnunum. 5 -6 marka denedim en güzeli tp link. yardımcı olacaklara teşekkür ederim. osman.

@20 Mar 2014 23:11 Bu cihazı kullanmaktayım. Bu cihazın 2 modeli var: 3 antenli V1 modeli ve 2 antenli V3 modeli. V1 modeli artık üretilmiyor. V1 modelinde 32 adede kadar MAC filtre desteği var.

Ben İstanbulda Bir Butik Otelin Teknik görevlisiyim Otelimizde 40 Adet oda sayısı var internetimiz metro fiber 10 Mbps şimdi her katta ayrı ayrı fiber modemden ethernet kablosuyla hatlar çekili ben her kat iki adet TP-Link TD-W8970 takıp ip atamalarını yapacağım wifi olarak tabii en iyi ve kaliteli wifi yayınını nasıl elde edebilirim bunun için ayarları hakkında resimli geniş bilgi verilmesini rica ediyorum saygılar

selam arkadşlar birde sölesinde Tp-Link bu modemlerin menüsü türkçe olsun modemler güzel laf yok lakin menülerini türkçe olmaması kulanımı zorlaştırıyo saygılar

tplink td-w8970 v1 üç antenli, 2 usb portlu cihazı hem yazıcımızı paylaşmak, hem medya server için kullanmak, hem 3g modem internetimizi yayabilmek hem de normal adsl hattımız için almıştık. ancak cihazı kurduğumuzda büyük bir hayal kırıklığı yaşadık.. cihazı satın alırken yazıcı uyumluluk listesi gibi bir liste ile karşılaşmadık. cihazı alınca da bizim yazıcıyla uyumlu olmadığını fark ettik. cihazı satarken her şey ile uyumlu diyorlar fiyasko. 3g modem kısmı da fiyasko. k3770 cihazını görmedi

bu modemlerin hepsi farklı mı kimisi 3 anten kimisi 2 antenli bunların arasındaki fark nedir

Bende TP-Link TD-W8970 V1 modeli var 3 antenli olan ama şimdi yazılım yükseltmek için siteye girdiğimde 2 antenli olarak görülüyor. WiFi chipseti inceledim AR9380 kullanılmış 450Mbps destekliyor 3. antenle; burada bir sorun var. Bana ne sattınız? Anladığım kadarıyla antenlerden biri gereksiz feyk denen cinsten mi? Yazılımı antenlerden birini desteklemiyor sanırım. Türkiye' ye gelene kadar da ekmeği çoktan yenmiş 2014 te yazılım desteği bitmiş.

@20 Kasım 2016 12:19 v3 2 antenli, v1 3 antenli

Sen de yorum yaz