TP-Link TD-W9970 incelemesi VDSL2 odaklı modem router mı arıyorsunuz?

Uygun fiyatlı VDSL2 odaklı modem router'lardan TD-W9970'i inceledik.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
82
  • Performans (%50)85
  • Donanım Özellikleri (%25)81
  • Tasarım (%15)70
  • Kullanım Kolaylığı (%10)90
Satın Al
  • Uygun fiyatlı
  • Performans
  • USB bağlantısı
  • Kolay kurulum
  • Antenler sökülemiyor

TP-LINK'in TD-W9970 modeli VDSL2 odaklı kullanım için geliştirilmiş ve 802.11n teknolojisi ile saniyede 300 Mbps kablosuz veri aktarımı yapabilen bir kablosuz modem. Tasarımından teknolojisine kadar kendisini çok iyi bir şekilde belli etmeyi başaran üründe ADSL, fiber ve kablo tipi bağlantılara da destek veriliyor. Tabii fiber ve kablo tipi bağlantıların modemi farklı olduğu için WAN üzerinden TP-LINK TD-W9970'e bağlanmanız ve kablolu / kablosuz dağıtımı o şekilde yapmanız gerekiyor. Şimdi TP-Link'in bu cihazına daha yakından bakalım, söze kutu içeriğinden başlayalım.

Kutu içeriği ve tasarım

TP-LINK TD-W9970'in kutu içeriğinden garanti belgesi, detaylı açıklamalara sahip kullanım kılavuzu, kurulum CD'si, ağ kablosu, iki adet telefon hattı kablosu, bölücü ve güç adaptörü geliyor. Kurulum için yapmanız gerekenler gerçekten de çok basit. Daha önce hiç modem kurmadıysanız, CD içerisinde size bu işi adım adım anlatan asistanı kullanabilirsiniz. Asistan size tüm aşamalarda yardımcı oluyor ve kurulumu rahat bir şekilde yaptırtıyor.

TP-LINK TD-W9970 tasarımıyla genelde pek sevimli olmayan ağ ürünleri tasarımlarına farklı bir hava katıldığı kesin. Oval hatlara sahip olan üründe 5 dBi gücünde antenler gri renkte sunulmuş. Ön panel aydınlatmalarında da alışkın olduğumuz sarı renk uygulanmış. Beyaz renk her ne kadar kirlenmeye müsait olsa da hoşumuza gittiği bir gerçek.

Kablosuz modemin ön panelindeki LED'ler sol taraftan güç göstergesi ile başlıyor. Devamında internet, kablosuz ağ, WPS, USB ve dört adet kablolu ağ bağlantısının aktivitesini gösterecek şekilde sıralanıyor. 300 Mbps teorik kablosuz ağ hızını günümüzdeki birçok kablosuz cihaz tarafından desteklenen 300 Mbps hızında sunan TP-LINK TD-W9970 ayrıca USB 2.0 bağlantısı gibi bir avantaja da sahip. Böylece depolama cihazlarını veya yazıcıları ağ ortamında paylaşıma açabilmek mümkün hale geliyor.

Neler yapabiliyoruz?

TP-LINK TD-W9970'in 5 dBi gücündeki antenleri küçük çaptaki ev ve işletmelerin kullanımı için yeterli. Yapılan güçlü yayın ile iki katlı ofislerde bile rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz. Bu noktada modemi konumlandırdığınız alan da önem taşıyor. Antenler sökülemeyecek şekilde tasarlanmış. Bağlantılara bakacak olursak en solda VDSL girişi var. Bu bağlantıyı doğal olarak ADSL için de kullanabilirsiniz. İkisi de telefon hattından geliyor. Hemen sağında ilk LAN girişi var. Buraya ethernet üzerinden bir bilgisayar veya medya oynatıcı gibi bir cihaz bağlayabilirsiniz. Bu arabirimin özelliği aynı zamanda WAN desteği sunması. Yani fiber veya kablo modem gibi başka bir kaynaktan alınan internet bağlantısını buraya aktararak TP-LINK TD-W9970 üzerinden kablolu ve kablosuz bir dağılım sağlayabilirsiniz.

Ethernet arabirimlerinin devamında USB 2.0 bağlantısı var. Yazıcılar için yeterli gelse de günümüzde USB 3.0 bağlantısı sunan ağ ürünleri de yok değil. Eğer USB 3.0 arabirimi üzerinden depolama cihazı kullanacaksanız ethernet arabirimlerini de Gigabit olarak tercih etmelisiniz ki tam olarak performans alabilin. Bu arabirim aynı zamanda 3G ve 4G destekli USB modemlerin de kullanılabilmesini sağlıyor. Yani mobil bir internet bağlantısını da TP-LINK TD-W9970 ile yayabilirsiniz.

Özetle

TP-LINK TD-W9970 bir terfi ürünü olarak düşünülebilir. 802.11g destekli bir modeminiz varsa ve artık kablosuz bağlantı hızı sizi kesmiyorsa 300 Mbps'nin tadını almak için TP-LINK TD-W9970'e yönelebilirsiniz. TP-LINK TD-W9970'den daha iyi ürünler piyasada elbette var ancak fiyat odaklı yaklaştığınız zaman TP-LINK TD-W9970'in daha mantıklı bir çerçevede sunulmuş olduğunu anlamaz uzun sürmüyor.

TP-LINK TD-W9970'in fiyatı 179 TL dolaylarında.

Kimler Almalı

TP-LINK TD-W9970, uygun fiyatlı ve 300 Mbps hızında bir modem router arayanlar tarafından tercih edilebilir.

TP-Link TD-W9970 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli TP-Link TD-W9970
Ürün Türü ADSL Modem
CHIP Online Notu 82
Üretici TP-Link
Firma TP-Link     (216) 548 11 32
Teknik Detaylar
Standart 802.11 b/g/n
Hız 300 Mbps
Frekans 2.4 GHz
Bağlantılar WAN, Ethernet (4 adet), USB 2.0
Güvenlik 64/128-bit WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK
Güvenlik 2 x 5 dBi
Boyutlar 195 x 130 x 36 mm
Satın Al

Alternatifleri

TP-LINK TD-W9970'a alternatif olarak ZyXEL VMG3312-B10A modelini de önerebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

şu markayı satın alıp durmayın ya kalitesiz 3. sınıf ürünler. biz aldık pişman olduk yerine airties aldık memnunuz.

@25 Eylül 2015 18:31 Ben yıllardır kullanıyorum bir kez şikayet etmedim sen kullanamamışsındır

@25 Eylül 2015 20:51 Bir arkadaş almıştı TP link'in hangi modeliydi hatırlayamadım 1 senede modem yandı, gitti başka bir tane aldı. TP Link'in ucuz ürünleri çok kalitesiz.

@25 Eylül 2015 18:31 de get... kullanmasını becereme sonra iftira at...

Fiber bağlantı ufukta görünmüşken gidipte böyle ürünlere yönelmek pek mantıklı değil. Hem ayrıca bu saatten sonra 802.11ac destekli ürün tercih sebebi olmalıdır.

@Metinolmetin bu üründe fiber destekli... sorun olmaz...

@GORT fiber desteği var ise neden ayarlanamıyor wan portu ??? airtieste ayarlanabiliyor wan portunu internet olarak işaretlemek yetiyor peki ya bunda maalesef yok. servisi arıyorsun seri no kaydı yaptırın fiber sağlayıcıya ya bizde yedik öncelikle şu içlerinde yer alan apsürük yazılımı kaldırmaları lazım ondan sonra adam gibi bir yazılım yazmaları lazım rakip firmalardaki gibi ancak o şekilde çözülür sorun. 8980 modeli var wan portu var ama maalesef yapılandırıp kullanamıyorum.

@27 Eylül 2015 14:36 wan ayarı var ama airties gibi değil...

@27 Eylül 2015 14:36 airties personelimisin hemen övmeye başladın bu ürün üzerinden yorum yap başka ürün örnekleme

@Metinolmetin Fiber modemlerde öncelikle bir fiber ethernet dönüştürücü arkasına da ethernet girişinden wan bağlantısı kurulan modem kullanılıyor. Artık tüm çıkarılan ürünler bu wan bağlantısını destekliyor. Ayarlamasını bilmek gerek. Onun içinde üreticinin sitesini araştırmak gerekiyor.

Abi TP linki anlatma bosuna, 1 sene içinde sapıtan cihaz yapıyorlar.. Sonra değişim için 40 takla atıyoruz..

8968 var bende kasa aynı şu an yaprak gibi sararmış durumda

bende router modem aldım hala problem tp link iyi sanıyordum enkötü ucuz modemler bile enazından arıza yapmıyo enkötüsü en iyi

@02 Ekim 2015 09:27 o kadar da değil. 5 yıldır modem+router+dış ortam ap kullanıyorum tek bir sıkıntım yok. Alırken iyi araştırırsanız sıkıntı yaşamazsınız, alt seviye ürün alıp markaya laf atmayın. Tp link'İn 50 lirayada ürünü var 300 liraya da. Her seviyedeki kullanıcıya hitap eden ürünü mevcut.

Surekli baglanti kopmalari yasatiyor. Internette ayni dertten muzdarip bir suru insan varmis ben pisman oldum tavsiye etmem

Tplink td w9970 nasıl bişey fiyatı ne kadar yazabilirmisiniz

TPLINK 9970 KURULUMUNU YAPAMADIM YARDIMLARINIZI BEKLER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

Merhaba, 2012 den buyana huwai markada bir mmdem kullanıyorum 26.02.2016 tarihin den itibaren teknosa dan tp-linkW 9970 modem aldım kurulumunu sağlayamıyorum yardımlarınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.

Tp-link çok iyi marka olduğu idda ediliyor evime 1 adet tplınk W 9970 modelinde modem aldım inşallah pişman olmam. :)

güzel modem fakat tt sayesinde tivibu hizmeti çalışmıyor.

Tp link diger modem markalari gibi degil modeminiz yandiginda degistiriyor ayrica modem sararmis demissiniz 7/24 acik tutarsaniz oyle olur en azindan bir yarim saat rahat birakin o size fazlasiyla verir.

Merhaba ben bu ürünü bugün aldım yarın iade edeceğim 8 metre yan odadan wifi 1 diş zor çekiyor . 5 db anten olması sizi kandirmasin etki alanı 5 metreyi geçmiyor .

TP-LINK çok iyi bir marka değil fiyatına göre iyi bir marka, Zyxel'den de Airties'tan da memnun olmayanlar var neyden memnun değiller orası da ayrı bir tartışma konusu. İyi ürün istiyorsanız paraya kıyın cisco, draytek alın. 200TL'lik VDSL modemden 1500TL'lik VDSL modem performansı beklemeyin...

Tp link td-w9970 Pin ? Nasıl bulabiliriz ?

Benim merak ettiğim konu bu ürünlerde hangi ip'nin ne kadar veri harcadığı görülebiliyor mu?

ürünün TD-W9970 v2 sürümünü kullanmaktayım alacak arkadaşlara şunu söylemeliyim, cihazda Qos desteği bulunmuyor, haberiniz olsun.

beş kuruş etmez hepsinde wireless sorunu mevcut

Sen de yorum yaz