Western Digital WD Blue WD10EZEX incelemesi Günlük PC kullanımında performans için.

Günlük PC kullanımında performans ve güvenilirliği ön planda tutan Blue serisi altında sunuluyor.

CHIP Test Merkezi Ercan Uğurlu
CHIP ONLINE Notu
90
  • Performansı
  • Sağlamlığı
  • Kutu içeriği

Depolama sorununu ortadan kaldırmak için masaüstü kullanıcılar tarafından tercih edilen markalar arasında bulunan Western Digital, Blue serisi ile günlük bilgisayar kullanımında yüksek performans ve güvenliği bir arada isteyen kullanıcıların beklentilerine cevap veriyor. Blue'nun yanı sıra Green, Black ve Red isimlerinde farklı serilere de sahip olan WD, Blue serisi altında sunduğu WD10EZEX ile 1 TB'lık disk kapasitesi sunuyor. Sunduğu geniş disk alanıyla iyi bir depolama çözümü olan WD Blue WD10EZEX, elbette yalnızca sunduğu kapasiteyle öne çıkmıyor. Disk her şeyden önce Western Digital kalitesini kullanıcılara sunuyor. Western Digital'in ödüllü masaüstü ve taşınabilir sabit sürücülerinde kalitesi kanıtlanan teknolojinin kullanıldığı WD10EZEX, en yüksek güvenlik standartları ile üretilmiş. Bu sayede ihtiyaçlarınızı gerek özellikleri gerekse de kapasitesiyle karşılayabilecek olan disk, içerisinde 7200 RPM dönüş hızına sahip bir plak bulunduruyor. SATA 6 GB/s arayüzüne sahip olan WD10EZEX, 64 MB arabellek boyutuna yani Buffer Size değerine sahip. 150 MB/s aktarım hızı tanımlanan WD10EZEX'in elbette farklı kapasite değerlerine sahip modelleri de bulunuyor.

NoTouch Meyil Yükleme teknolojisinin kullanıldığı WD Blue WD10EZEX, kayıt kafasının disk ortamı ile hiç temasta bulunmamasını sağlıyor. Böylece hem kayıt kafası hem de disk çok daha az yıpranarak sürücünün sağlığına olumlu yönde katkıda bulunuluyor. Üstelik yetkililer yaptıkları uyumluluk testiyle kullanıcıların, WD Blue WD10EZEX'in sistemlerinde çalışmayacağına ilişkin şüpheye düşme olanağını da ortadan kaldırmış. Performansı, güvenliliği, uyumluluğu ve kapasitesiyle dikkat çeken WD10EZEX, daha önce de bahsettiğimiz gibi 1 TB'lık disk kapasitesine sahip. Diskin sunduğu bu kapasiteyi nasıl değerlendirebileceğinizi göz önüne getirebilmeniz için, sürücünün üzerine 200 binin üstünde fotoğraf, 76 saatten fazla video ve 250 bini aşkın şarkı depolayabileceğinizden de bahsedebiliriz.

Özetle

Masaüstü kullanımında beklentileri karşılayacak türde bir disk olan WD10EZEX'ten, geniş depolama alanı ve sağlamlığıyla memnun kaldık.

Western Digital WD Blue WD10EZEX Teknik Özellikleri
Ürün Modeli Western Digital WD Blue WD10EZEX
Ürün Türü Sabit Disk
CHIP Online Notu 90
Üretici Western Digital
Teknik Detaylar
Arayüz SATA 6 GB/s
Kapasite 1 TB
Dönüş Hızı 7200 RPM
Arabellek Boyutu 64 MB
Aktarım Hızı 150 MB/s

Alternatifleri

WD, Blue serisi altında 1 TB'tan farklı disk kapasitesine sahip modeller de sunuyor. 80, 160, 250, 320, 500 ve 750 GB kapasiteli modellerini bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Tavsiye etmiyorum.

Blue serisi yada green serisi bunlar yavaş diskler. Black Caviar serisi çok daha hızlı. Daha üst modelleri söylemedim tabi...

SSD daha iyi

%100 tavsiyemdir

kullanıyorum ve 10 numara tavsiye ediyorum.

Bunu almayı düşünüyordum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. :)

Disk performans açısından düşüktür. Wd nin black (daha üst seviye ürünleride var ancak sıradan kullanıcı düzeyi için bahsedilmiştir) serisi ancak alınabilir. Blue ise ancak depo için kullanılacak veya oyunların üzerine yüklenebileceği ikincil disk için düşünülmelidir. Green serileri ise tam bir hezimet, olsa olsa ancak usb 2.0 ile kullanılabilecek harici disk olabilirler, usb 3.0 ile kullanılacaksa Green serisinden uzak durmakta fayda var..

Sen de yorum yaz