3COM WebSite X5 Evolution 9 incelemesi HTML5 destekli

Göze hoş görünün web siteleri yaratmada iddialı olan WebSite X5 Evolution 9'a göz atıyoruz.

CHIP Test Merkezi
CHIP ONLINE Notu
85
Günümüzde artık web sitesi yamak için çok sayıda hazır servis var. Magneto, Joomla, Wordpress ve Drupal bunlardan sadece birkaçı. Öte yandan biraz daha özgün işler çıkarmak istediğinizde hazır şablonları bir kenara bırakıp elinizi taşın altına, daha doğrusu farenin üstüne koymanız gerekiyor. Fakat piyasadaki farklı web tasarım araçlarının en büyük sorunu, kullanımlarının roket bilimi gerektirmesi. Karmaşık menüler dolayısı ile basit bir web sitesi yapmak dahi işkenceye dönüşebiliyor. İşte WebSite X5 Evolution 9 bu işkenceye son vermeyi amaçlayan bir yazılım.

Özgür tasarım

Web tasarım yazılımları genelde beraberinde bir yığın şablon ile gelir ve bu şablonlardan birini seçip üzerinde değişiklik yapmanız istenir. Bu, kullanıcıların yaratıcılığını engelleyen ve sonuç olarak tek tip siteler oluşturmanıza neden olan bir işlemdir. Üstelik saatlerce uğraşıp tasarımı bitirip sitenizi yayına aldıktan bir hafta sonra internette aynı tasarıma sahip onlarca site bulma ihtimaliniz hiç de az değil. WebSite X5 ise belirli bir şablona bağlı kalmadan, sitenizi farklı şablonlardan beğendiğiniz bileşenler ile oluşturmanıza izin veren yapısı ile hem kolaylık hem de özgünlüğü bir arada sunuyor. 1,500'den fazla hazır şablonu olan yazılımda tek yapmanız gereken şablonlardaki beğendiğiniz özelliği sayfanıza sürükleyip bırakmak. Üstelik bu bileşenleri ihtiyacınıza göre şekillendirebilmeniz de büyük bir esneklik sunuyor. Sonuç olarak benzersiz bir web sitesini kısa sürede hazırlamış oluyorsunuz.

Sürükle bırak

WebSite X5 Evolution 9 ile basit web sayfalarından karmaşık portallara kadar uzanan geniş bir yelpazede tasarım yapabiliyorsunuz. Yine kişisel Blog'unuzu tasarlayabiliyor, hatta alışveriş siteleri bile yapabiliyorsunuz. Öncelikle bir site haritası oluşturuyor ve ardından da gerekli sayfaları bu omurgaya bağlıyorsunuz. Ardından sayfalarınızı isteğinize göre organize edip her birinin önceliğini belirliyorsunuz. Akabinde yazılım sizin için ana sayfada gerekli değişiklikleri yapıp bağlantıları güncelliyor. Böylece arama motorları sitenize geldiğinde sitenizin bütün sayfaları sorunsuz bir biçimde indeksleniyor. Öte yandan sayfalarınıza farklı içerikler eklemek istediğinizde tek yapmanız gereken bunları sürükle bırak yöntemi ile söz konusu sayfaya taşımak. Metinler, tablolar, resimler, Flash ve Javascript galerileri, videolar, sesler, Flash animasyonları, e-posta formları, widget'lar ve ürün listeleri gibi daha birçok içeriği sürükle bırak yöntemi ile sayfalarınıza kolayca ekleyebiliyorsunuz.

HTML5 desteği

2014'te tamamlanması beklenen ve hâlihazırda Chrome, Opera, Firefox ve Internet Explorer gibi tarayıcılar tarafından desteklenmekte olan HTML5, webin geleceğini belirleyen bir standart. Oluşturacağınız web sitesi için en iyi koda sahip olmanızı amaçlayan WebSite X5 Evolution 9 da bu standardı destekleyen bir yazılım. Arama motorları tarafından daha iyi indekslenip Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemlerine sahip mobil cihazlarda en iyi görüntüyü sunmak için WebSite X5, HTML5 + CSS 2.1/3 kodlarını kullanıp aynı zamanda JavaScript jQuery kütüphanesini de kodlarınıza dahil edip bunları UTF8 biçiminde kaydediyor. Bu işlem, sitenizin farklı masaüstü tarayıcılarla da sorunsuz bir şekilde görüntülenmesini garanti ediyor. Sitenizin tasarımı ve kodlaması bittiğinde ise WebSite X5 Evolution 9 içinde yer alan FTP istemcisi ile sayfaları doğrudan sunucuya gönderebiliyorsunuz.
Özetle

Kolay kullanımı, en son standartları desteklemesi ve tasarım konusunda kullanıcıyı özgür bırakması ile beğenimizi kazanan başarılı bir yazılım.

3COM WebSite X5 Evolution 9 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli 3COM WebSite X5 Evolution 9
Ürün Türü İnternet ve Web
CHIP Online Notu 85
Üretici 3COM
Teknik Detaylar
Sistem Gereksinimleri
Yazılım boyutu 64 MB
Dil desteği İngilizce, İtalyanca, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Polonyaca ve Flemenkçe
İşletim sistemi desteği Windows XP (SP3), Vista, 7

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bu gibi programlarda yaratıcılık ön planda değildir

yaratıcılık dediğin şey değişken web site x5 in tüm sürümlerini kullandım ve birçok site yaptım ve yapmaya devam ediyorum hem müşterilerim hemde çevrelerinden aldığım yorumlar gayet olumlu kod yazmakla sabaha kadar uğraşmak yerine pratik ve seni uğraştırmadan site sahibi yapıyor site işinde milyarlar konuşuyor herkesin bir bütçesi vardır ve bu program verilen bütçenin çok üstünde hizmet sağlıyor.

Hazır temaların sayısı çok az daha doğrusu yetersiz. 6000 den fazla hazır tema diyor ürün tanıtımlarında. Ücretiz olanlar 100 civarında. Şişirildiği kadar verimli bir program değil. Ama amatör ihtiyaçlar için yeterli gibi.

bide türkçesi çıksa iyi olur

şimdi derginizde tam sürümü verildi ancak programı kurduğumda lisans anahtarı istedi yardımcı olurmusunuz

merhaba arkadaşlar. Ben de internete yükleme sorunu yaşıyorum. FTP adresini FTP.websitex5.com diye girdim. User name email adresimi girdim ama yükleme yaparken User name ve şidreme hatalı diyor. yardımcı olurmusunuz? Teşekkürler şimdiden

ftp adresini domain için aldığın hosting paketiyle gelen mailden alarak kullanmalısın. web site x5 e yükleme yapamazsın onların şifresi sende olmaz.

Deniyces Bakalım Teşekkürler Kadim Dostum Chip

Pingrow tercihimdir, paralı ama hakkını veriyor.

Sen de yorum yaz