Aero Glass olmadan saydam pencere kullanımı

Vista'nın Aero Glass özelliği işletim sisteminin arayüzünün daha güzel görünmesini sağlayan saydamlık efektleriyle geliyor. Düşük performanslı bilgisayarlarda ve daha önceki Windows sürümlerinde de pencerelerin saydam görünmesini sağlayabilirsiniz.

Aero Glass olmadan saydam pencere kullanımı
CHIP Online

Windows Vista, işletim sistemine daha hoş bir görünüm kazandırmak için yüksek performanslı bir ekran kartı talep ediyor. Ancak farklı bir yoldan da pencereleri saydam hale getirebilirsiniz. Bu görünüm için Glass2k adlı ücretsiz yazılımdan yararlanabilirsiniz. Windows 2000'le de çalışan bu yazılım, pahalı bir ekran kartı gerektirmiyor. CHIP DVD'sinde yer alan ve http://chime.tv/products/glass2k.shtml adresindeki Download bağlantısından da indirebileceğiniz Glass2k dosyası, kurulum gerektirmiyor ve doğrudan çalıştırılabiliyor. CHIP-Code ?GLASS2K Aero efektinin çalıştırılamadığı Vista yüklü bilgisayarlarda bu yazılımdan yararlanmak mümkün.

Yapılandırma: Yazılımı başlattığınızda, karşınıza öncelikle yapılandırma penceresi geliyor. Aracın işletim sistemiyle başlatılmasını istiyorsanız, Auto-Load Glass2k every time Windows starts seçeneğine onay işareti eklemelisiniz. Ayarların sonraki oturumlarda da geçerli olması için ise Auto Remember every window's Transparency Settings'i de işaretlemelisiniz. Pencerelerden her biri için saydamlık düzeyini değiştirmek için ise [Ctrl]+[Shift]+[0]...[9] tuş bileşimini kullanabilirsiniz. Bu bileşimleri farklı bir şekilde kontrol etmek için tuş bileşimlerini Keyboard Shortcuts alanından Disasbled'ı işaretleyerek devre dışı bırakabilirsiniz. Sonrasında pencere çubuğuna sağ fare tuşuyla tıkladığınızda Glass2k menüsüyle birlikte normal Windows bağlam menüsü de ekrana gelecektir. Bu durumdan rahatsızsanız Transparency Popup satırındaki ayarı değiştirmelisiniz. Örneğin +Ctrl'yi seçerek Glass2k'nın yalnızca sağ tık ve [Ctrl]'ye tuş bileşimiyle etkinleşmesini sağlayabilirsiniz.
Görev çubuğunu da saydamlaştırma şansına sahipsiniz. Bunun için tıpkı bir ayar çubuğu gibi kullanabileceğiniz Taskbar Transparency alanını kullanabilirsiniz. Bu çubuğu sola doğru sürüklediğinizde, görev çubuğunun saydamlık derecesi artacaktır. Save'e tıklayarak değişiklikleri kaydedebilirsiniz.
Kullanım: Pencere saydamlığını etkinleştirmek için sağ fare tuşuyla başlık çubuğuna tıkladıktan sonra belirlediğiniz ek klavye tuşuna tıklayın. Açılan bağlam menüsünden saydamlık için bir yüzde değeri belirleyebilir ya da No Glass-Effect seçeneğiyle bu özelliği tümüyle devre dışı bırakmayı yeğleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play