Metin ve web sayfalarını okuma

Bilgisayarınızdan baktığınız web sayfasında gerçekten çok ilginç bilgiler mevcut. Fakat acilen metroya binmeniz gerekiyor. Metni iPod'unuzda okuyamaz mısınız? Bu sayede okuma zevkinize devam edebilirsiniz.

Metin ve web sayfalarını okuma
CHIP Online

Aslında bu mümkün. iPod shuffle hariç diğer bütün modeller metin görüntüleyebilirler. Tüm bunlar için tek yapmanız gereken aygıtınızın sabit disk özelliğini etkinleştirmek. Artık istediğiniz metni hâlihazırda var olan "Notes" klasörüne kopyalayabilirsiniz. Hatta daha iyi bir yapılandırma için alt klasörler oluşturabilir ve kategori yapabilirsiniz. Üstelik bu metinlere müziklerinize erişebildiğiniz kolaylıkla erişebilirsiniz.
Fakat burada bir sorun var: iPod sadece 4 KB büyüklüğündeki metin dosyalarını görüntüleyebiliyor. Bu boyut aşıldığında ise cihaz metnin kalan kısmını göstermeyi reddediyor. Bu aşamada dosyayı tekrar açmanız gerekiyor. İşte bu yüzden metinlerinizi 4 KB'lık bölümlere ayırmak gerekiyor. http://makani.pytalhost.de/ adresinden bulabileceğiniz "txt2ipod" adlı ufak yazılım ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yazılımı yüklemenize gerek yok fakat sisteminizde. NET-Framework 2'nin olması gerekiyor.
İlk olarak pencere boyutunu iPod'unuza uygun biçimde düzenleyin. Bunun için Tools / Window size / customize to the iPod nano seçeneğini seçin. Daha sonra isterseniz bilgisayarınızda kayıtlı bir metin dosyasını açabilir isterseniz de internetteki bir metin dosyasını indirebilirsiniz. Sağ üst kısımdaki arama kutucuğuna Wikipedia'da arama yapmayı seçebilir ya da bir web sayfasının adresini girebilirsiniz. [Enter]'a basıp arama komutunu verdikten sonra içerik yüklenene kadar biraz bekleyin, daha sonra File / save for iPod seçeneği ile birbirne bağlı ayrı dosyaları oluşturun. Bunun için pencerede yazan klasöre gidin ve OK tuşuna basın. Yazılım burada bir alt klasör yaratarak birbirine bağlantılı dosyaları art arda isimlendirerek kaydediyor. Eğer iPod'unuz bağlıysa oluşturulan dosyaları doğrudan "Notes" klasörüne kaydedebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir