Yönetici hesabına erişmek

Şifre burada, erişim kodu orada - uzun süre kullanılmayan Admnistrator hesabının parolasını unutmak gayet normal bir durum. Her ne kadar diğer hesaplarınız yönetici yetkilerine sahip olsa da bu hesaplar üzerinden yönetici hesabınızı kurtaramıyorsunuz. Windows eski kodu sormaya devam ediyor.

Yönetici hesabına erişmek
CHIP Online

Administrator hesabına ufak bir hile ile erişebilirsiniz: farklı bir kullanıcı hesabına ile yönetici hakları ile giriş yaparak. Bunun için Başlat / Tüm Programlar / Donatılar / Komut Satırı'nı açın ve komut satırına aşağıdaki komutu girin:

net user administrator <şifre>
<şifre> kısmına istediğin şifreyi girin ve Enter'a basın. Windows bu sayede eski doğrulama kodundan vazgeçecektir.

Not: İşletim sisteminiz kurduktan sonra önlem olarak "Parola sıfırlama diski" diye adlandırılan ve parolanızı unuttuğunuzda kullanıp parolanızı sıfırlayabileceğiniz bir kurtarma diski oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun için yönetici haklarıyla sisteme giriş yapın, daha sonra Denetim Masası'ndaki Kullanıcı hesapları bölümüne girin. Daha sonra sol kısımdaki "Unutulan parolayı önle" seçeneğine tıklayın. "Unutulan Parola Sihirbazı" açılacak ve size parolama sıfırlama diski oluşturma konusunda yardımcı olacaktır. Burada Windows'un disket yerine USB bellekler gibi diğer depolama birimlerini de desteklemesi büyük kolaylık sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir