SSD satın alırken dikkat etmeniz gerekenler!

Mekanik bir sabit diskten SSD'ye geçme vakti geldi diyorsanız, bu rehberimiz sizin için...

  • Ercan Uğurlu
SSD satın alırken dikkat etmeniz gerekenler

Son yıllarda büyük çıkış yakalayan SSD'lerin, sabit disklerin (HDD) yanında sahip oldukları üstünlükleriyle gelecek yıllarda daha geniş kitleler tarafından tercih edilecekleri aşikar. Hızları, sessiz çalışma tempoları, düşük güç tüketimleri, ısınma problemlerine son vermeleri ve dayanıklılıklarıyla her kulvarda sabit disklerden iyi durumda olan SSD'ler, sıra fiyata gelince ise ne yazık ki kullanıcılar için en büyük handikabı yaratıyor diyebiliriz. Geçmişte daha yüksek olan fiyatları günümüzde daha ulaşılır seviyeye geldi, ancak hala yüksek kapasite seçenekleriyle HDD'lerin yanında cep yaktıkları da bir gerçek. Yine de pek çok kullanıcı tarafından SSD'ler sundukları özelliklerle tercih ediliyor. Peki ama SSD'leri bu kadar özel yapan nedir? Neden SSD satın almalıyız? SSD satın alırken dikkat edilmesi gereken adımlara değinmeden önce bu soruyu cevaplandıralım.

Peki, neden SSD?

SSD'ler pek çok konuda HDD'leri geride bırakmayı başarıyor. Özellikle HDD'lerde olduğu gibi içinde hareket eden mekanik parçaları bulundurmayan SSD'ler, böylece HDD'lerin aksine düşmelere, çarpmalara ve sarsıntılara karşı daha dayanıklı yapıya sahip. SSD'lerin mekanik parçalara sahip olmaması bir yandan dış etkilere karşı dayanıklı olmalarını sağlarken, diğer yandansa performans anlamında daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Zira bir veriye ulaşmanız gerektiği anda, HDD'lerde olduğu gibi diskin dönmesini ve iğne ile veriyi bulmasını beklemek zorunda olmayan SSD, size gerekli olan bilgiyi hemen getirebiliyor.

Herhangi bir mekanik aksama sahip olmadığı için HDD'lere kıyasla neredeyse tamamen sessiz çalışan SSD'ler, diğer avantajlarını ise güç tüketimi ve boyut alanlarında yaratıyor. 2.5 ve 3.5 inçlik HDD'lere kıyasla çok daha hafif olan SSD'ler, aynı zamanda boyutlarıyla da bunu gözler önüne sermeyi başarıyor. Diğer yandan HDD'lere göre neredeyse iki kata yakın daha az güç harcadıklarını da söyleyelim. Ancak her alanda HDD'lerden daha iyi performans gösteren SSD'ler konu fiyat olunca elbette bu avantajlarının karşılığını almayı da ihmal etmiyor. Eskisine nazaran daha uygun fiyatlara sahip olduğunu söyleyebileceğimiz SSD'lerin, zamanla daha cebe uygun olacağı kanaatindeyiz. Şimdi SSD seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken adımlara geçelim.

Ne kadar kapasiteye ihtiyacınız var?

SSD satın almadan önce hangi ihtiyaca yönelik kullanmak istiyorsanız elbette o yönde kapasite seçeneğine yönelmeniz gerekiyor. Piyasada 16 GB ila 500 GB kapasitesi arasında farklı SSD modelleri rahatlıkla bulabilmeniz mümkün. Piyasada en yaygın olarak kullanılan SSD kapasite seçeneklerini ise 64, 128 ve 256 GB oluşturuyor. Zira kapasite yükseldikçe SSD fiyatları da yükseliyor. Bu sebeple SSD'leri bir süre daha küçük boyutlarda seçip, işletim sistemi ve sık kullanılan programları çalıştırmak için kullanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Ayrıca HDD'lerin boyutlarına baktığımızda TB'larca veriyi depolayabilen modelleri bir arada görebiliyoruz. Fiyatlarıyla da SSD'lere göre çok daha ucuz olmaları nedeniyle halen depolama alanı olarak HDD'lerin tercih edildiği bir gerçek. Eğer bütçeyle ilgili sıkıntınız yoksa elbette depolama alanı olarak kullanmak üzere 256 GB ve üstü kapasite seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ama bizce bunun için gerek yok, aynı işi çok daha ucuza HDD'ler de yapabiliyor. Diğer yandan işletim sistemi kurup sisteminizi hızlandırmak istiyorsanız 32 GB / 64 GB'lık bir seçenek size yetecektir.

İnce, daha da ince...

HDD'lere kıyasla bir hayli ince ve hafif yapıda olarak tasarlanan SSD'ler, önceki nesilde 9.5 mm kalınlıkla karşımıza çıkıyordu. Ancak yeni nesille birlikte yalnızca 7 mm'lik inceliğe bürünen SSD'ler böylece kasa içinde adeta kaybolan forma kavuştular. Elbette yalnızca masaüstü bilgisayar kullanıcılar değil, eğer bir dizüstü bilgisayar sahibiyseniz de sisteminizi SSD'ye terfi ettirebilirsiniz. Sahip oldukları incelik nedeniyle daha hafif bir dizüstü bilgisayara kavuşmanızı sağlayacak olan SSD'ler arasından 9 mm'likten 7 mm'liğe de geçebilirsiniz elbette. Piyasadaki bazı modeller beraberinde bu kalınlık farkını tolere edecek türde 2.5 mm'lik bir çerçeveyle birlikte sunuluyorlar. Böylece 7 mm'lik SSD'niz, kasanızda 9 mm'ye uygun olarak hazırlanmış bölümlere tam olarak oturabiliyor ve kasanızın içinde daha sağlam şekilde durabiliyor. Satın alım aşamasında bu ayrıntıya dikkat edebilirsiniz.

Ayrıca inceliği ve hafifliği nedeniyle taşınabilir olarak rahatlıkla kullanılabilecek olan SSD'lerin, tıpkı HDD'ler gibi taşınabilir harici modellerinin bulunduğunu da söylemeliyiz. Ancak bu tür SSD'ler arabirim olarak genellikle USB bağlantı noktalarını kullanıyor ve özel bir kasa yapısına sahip oluyor. Kasa içinde kullanılan SSD'ler ise arabirim olarak SATA arabirimini kullanıyor.

SATA II mi SATA III mü?

Hazır arabirim konusuna değinmişken bu konuyu biraz daha açalım ve ilk olarak yeni nesil SSD'lerin SATA III olarak tanımlanan ve 6 Gbps standardı benimsediğini söyleyelim. Eski nesiller 3 Gbps'lik arabirim kullanırken gelen güncellemeyle birlikte SSD'lerin hızları da ikiye katlandı. Ancak yeni nesil SSD'lerin elbette eski standartlara uyum gösterdiklerini hatırlatmamızda fayda var. Yani bilgisayarınızda SATA II portu varsa ve SSD'niz SATA III arabirimini kullansa da, bilgisayarınızda SATA III portu varsa ve SSD'niz SATA II arabirimini kullansa da elinizdeki SSD'nizi kullanabilirsiniz. Bu durumda yalnızca veri transfer hızınız SATA II standartlarında olacaktır. Eğer SATA III standartlarının nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız hem bilgisayarınızdaki portun hem de SSD'nizin SATA III olması gerekmekte. Peki, aradaki fark ne? Hemen söyleyelim. SATA II standardı 280 MB/s dolaylarında veri transfer hızı sunarken SATA III'de bu 550 MB/s değerine ulaşabiliyor. O sebeple SSD satın alırken artık eski nesil bir model tercih etmenizin pek anlamı yok. Siz şimdiden SATA III alın, geleceğe yatırım yapın.

Daha iyi performans

SATA III arabirimiyle birlikte hızlanan veri transfer miktarıyla daha avantajlı konuma gelen SSD'ler arasında, artık 500 MB/s'nin üzerinde okuma ve yazma hızı bulunan modelleri görmek mümkün. Ancak kapasitede olduğu gibi transfer hızının artmasıyla birlikte fiyatlarda da yükselme olacağını söylememiz gerekmiyor sanırız. SSD seçimi yaparken yazma ve okuma hızlarını elbette dikkate almanız gerekiyor. Ancak bunun yanında performansı etkileyen başka noktalar da mevcut. Bunlardan biri SSD ön belleği. LPDDR2 birimde ifade edilen değerle, elbette geniş boyutlu olanın diğerine kıyasla daha yüksek performans vereceğini söyleyebileceğimiz ön belleğin yanında yine dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, kontrolcü veya diğer ismiyle kontrol yongası.

Kontrolcü seçimi

Kontrolcüler arasında en çok dikkat çeken isim Sandforce. Eğer yüksek performanslı bir SSD arıyorsanız Sandforce kontrolcüye sahip modelleri yakından inceleyebilirsiniz. Zira Sandforce, okuma ve yazma hızını doğrudan etkileyen veri sıkıştırma konusundaki başarısıyla öne çıkıyor. Sandforce'a en yakın performans gösteren isim ise Marvell. Daha pek çok isimde farklı kontrolcülere sahip model bulunuyor. Ancak yüksek performans için Sandforce ve Marvell'i tercih edebileceğinizi söyleyebiliriz. Piyasaya baktığımızda zaten bu iki kontrolcünün pek çok SSD'de kullanıldığını görüyoruz. O sebeple seçim yapmakta pek zorlanmayacaksınız.

Garanti süresi

Yazının sonuna gelirken SSD satın alım aşamasında bir diğer dikkat etmeniz gereken adımdan daha bahsedelim. SSD'ler her ne kadar içlerinde mekanik bir aksam bulundurmasalar ve uzun bir ömre sahip olsalar da yine de sisteminizle alakalı bazı elektriksel sorunlar nedeniyle bozulabilirler. Çok düşük ihtimal olduğu için firmalar ürünleri için uzun garanti süresi sunuyor. Genellikle üç yıl civarında garanti süresi sunan firmalar arasında bu süreyi beş yıla çıkartanlar da bulunuyor. O sebeple satın alma aşamasında SSD'ye biçilen garanti süresine dikkat etmenizde fayda var. Unutmayın, ne kadar uzun garanti süresi, o kadar uzun ömür demek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 60 Yorum

hala almamakla direniyorum. 3. nesillerin çıkmasını bekliyorum çünkü SSD'ler ne kadar hızlı olsada ne kadar sağlamki. bence biraz daha geliştirilmesi gerek.

@17 Oca 2014 11:33 yazıda demiş ya. mekanik aksamları olmadığından normal HDDlerden daha sağlam.

@17 Oca 2014 11:33 zekasızmısınız?....

Mssd leride inceleyebilir misiniz ? Asıl hız orada

Yahu benim c diski olarak işletim sistemine ayırdığım alan 100 gb iken benim gibi bir kullanıcı bu fiyata nasıl ssd alsın değil mi :/

alacaksanız intel ssd lerinden şaşmayın derim. diğerleri hem çabuk bozuluyor hem de yeterli performansında çalışmıyor...

3 yıldır SSD kullanıyorum arıza falan yok artı hız hıza kattım...

team x2 120 gb kullaniyorum. bana mısın demiyor. windows 7 tam 15 sn de açılıyor. en hantal açılan photoshop bile 2 sn de karşımda. daha ne isterim?

@17 Oca 2014 19:57 ubuntu 10 saniyede açılıyor havamı atıyon?

@18 Oca 2014 17:01 os x Mavericks 6-7 saniyede açılıyor havan kime (o değil de önemli olan bilgisayarın hızlı açılmasımı yoksa performansının yüksek olmasımı)

@18 Oca 2014 17:01 Ne hava atacak. Windows'un en büyük sorunu gec acilmasi. Ben yalnizca usb uzerinde calisan HTPC'ye OpenELEC kurdum oda 10-15sn aciliyor ama is yapacaksan Windows kullaniyorsan 1.30dk Windows'un acilisi icin beklemek istemiyorsun. WIndows 8 kullaniyorum ve yer degistirdigim zaman WIFI'ye baglanmasi icin yeniden baslatmamam gerekiyor HDD olsa günde 5 dk. yalnizca yeniden baslatmalara gidecek.

@18 Oca 2014 17:01 Windows 8.1 Industry Pro 2sn'ye de karşımda. 10 Senelik sistemde Windows 8 8 saniyede karşımda. Problem ? Ayrıca SSD alıpta Windows 7 kullanmak saçmalıktır.

@SypeR54 Win 7 kullanmanın Neyi saçmalık ? Eli mause tutan bilgisayarcı kesildi. Teknik detaylarını araştır da gel evlat. Win7 Home Prem. ORJİNAL LİSANSLI kullanıyorum 64 bit. En geç 7.2 saniyede açılıyor. Dediğim gibi EN GEÇ 7.2 saniye. Profesyonel olarak ölçüm yapılmıştır. 1 2 3 diye sayarak değil.

Bir sistem en zayıf bileşene göre çalışır. Yıllardır, hem -eski- bir bilgisayar satış bayiisi olarak hem de bir bilgisayar öğretmeni olarak zaman geçtikçe bilgisayarda upgrade yapma ve yaptırma gereği duyardım. RAM'i 2 katına çıkartıp eh işte denilecek hız artışına ulaşırdık.SSD ile gerçek hızı gördüm. Eski makinanızı atmayın...SSD takın ve bana dua edin.

@18 Oca 2014 13:33 Niye sana dua edelim kardeş, takan benim parasını veren benim. SSD'nin hızlı olduğunu senden değil rehberden öğrendik.

@28 Mart 2014 20:09 Yukarıda hoca bir katkıda bulunuyor. Hocanın aydınlatıcı yazısına karşı senin yanıtın hiç yakışık almadı. Böyle katkı sağlayan yazarlara saygılı olmalı, kırmamalı. Her şey para değil. Para ile malzeme alırsın ama, onunla mutlu olmak, yukarıda yanıt verdiğin Bilgisayar Öğretmeni gibi insanların fikirleri ile yola çıkarak mutlu olunur, para verdiğin malın hayrını görürsün. Saygısızca yazışmalar, davranışlar toplumumuzu sadece bencil, para bende güç bende, haline getiriyor.

Malisef ise yaramayan hp mi ssd kart takamadan kirdim attim kismet degilmis .

bilgisayarın hızlı açılmasından ziyade açıldıktan sonra kendine gelmesini beklemeye gerek olmuyor=) masaüstü gelir gelmez on tane program açın hemen açılır =) en çok bu olayı sevdim ssd de=)

açılışa takılan arkadaşlara buradan diyecceğim iki klime o program zaten açılacak bana oyunlardan bahset kasıyor mu? kasma vardı oyunu hangı sevıyede oynuyordu bunlar yorum sayılır bos bos yer kaplıyorsunuz.suan SSD takmış arkadaşlardan ricam takıldıktan sonra oyun performansları ne derecede win7- veya ubuntu zaten 45 sn sonrada olsa açılacak sorun oyunlar cunku bunu alınca cogu kısının sorusu bu oyunlar kaldıracak mı? söyle bi ornek vereyim dd2 1gb ekran kartı olan ortlama 2.5 ghz cift çekirdek işlemci 4 gb ram 120gb ssd ddr3 demiyorum suan pc standartı bu sevıyede kaldı en cok sıstem bu sekılde ddr3 zaten cogu oyunlarda medıum sevıyesınde ddr2 de bu oyun low sevıyesınde veya aşırı kasmada sorumu anlamıstırsınız ınsallah

@20 Oca 2014 19:10 benim senin gibi saçma sapan oyunlara harcayacak vaktim yok belki. Benim icin önemli olan cok acil bir işim oldugunda bilgisayarın hemen açılmasidir. O yüzden sırf kendi ihtiyaclarına göre konuşma. Herkesin ihtiyacı farklı olabilir. Bu nedenle herkes farklı konuda yorum yazabilir.

Hmmm güzelmş denemedm ama aklımda denerm

22.01.2014 14:48 galiba sen nükleer santrale çalışıyorsun :d ssd yı her pc ıster ama tutup adam ddr 128mb ran tek cekırdek 1.2 ghz lı pc de ne işe yarar zatn elındekı telefon ondan daha akıcı olacağı garantı onerılerınız varsa dedım açılışa takarsan kafayı son sızstem pc topla haa yok ben açıl dedıgımde açılacak dıyorsan o zman ekranı kapalı tut :D daha hızlı acılr onu acınca admın yayınla cevabı zor yazdım emeğe teşekkür

sata3 hdd anakartta sata3 destekliyse hdd performans ve fiyat olarak yeterli. ssd ler şu an için çok pahalı.

Malesef ki OCZ artık yok..

bir yıldan fazladır corsair ssd kullanıyorum size deneyimimi söyle özetleye bilirim performans tarif edilmez, Windows açılış hızı saniyelerle sınırlı uygulamaların açılışı çok hızlı bekleme yok gibi oyunlarda sorun yaratmıyor ssd in performansı bunun yanında ekran kartının gücü oyun akışını etkilediğini herkes bilir ekran kartı iyise mükemmel sonuçlar alınabiliyor tek sorun kapasitenin sınırlı oluşu ve fiyat .. ssd konusunda kapasite ve fiyata bakarak satın alma tercihi oluşturmak bir noktaya kadar mantıklı fakat bu cihazlar üzerinde bir işlemci barındırdığını ve kapasite ne olursa olsun bu işlemcinin kalitesine göre performans verdiğini iyi öğrenmek gerek, şu an kullandığım corsair force 3 üzerinde sandforce işlemci bulunuyor ssd almayı bu ayrıntıları düşünerek ve iyi araştırma yapmaları gerek kısacası kaliteli ssd ile oyunlar şahane:)

@24 Oca 2014 21:51 ewet kardeş bekledıgım tarzda bı yorum pc me sayılı oyun kurarım fıfa11 olmazsa olmazlarımdan oyunların akıcı olması programların hızlı açılması hız olarak % değer gırmek gerekırse bu oran %40 hızlanma yeterlı olcak herkes yenı sıstem toplama sansı yok bu tıp donanım yukseltmelerı ve sıstem gelıstırmelerı yapacaklar tahmını 250 tl gıbı bır fıyete neredeyse oyun oynatmaz dedıgımız bırcok pc 2011-12 sezonunun oyunlrını akıcı hala getırebılır. orta sınıf pc ıcın süper bır seçenek SSD ler

arkadaşlar depolama iiçin ssd almak saçmalık ama sistem için ayrı ssd, depolama için ayrı hdd alın. bende 120gb sdd var birde 2 tb hdd var. Ssd çooook hızlı ama ömrü çook kısa. yazma silme ve hatta okuma işlemi ne kadar çok olursa o kadar hemen bozuluyor.

@24 Oca 2014 23:04 Nasil kisa? Kingston dahil bir cok ssd'nin ömrü 1 milyon saatin üzerinde. 1.000.000/24/365=15 yil demek. SSD'lerde doluluk orani artinca performans düsuyor. Tikabasa doldurmayin. Sürekli ayni performansta kullanirsiniz. 3 yildir dizüstünde kullaniyorum performansindan memmunum.

@24 Oca 2014 23:04 depolamak icin ssdnin sacmalik olmasinin nedeni omrunun kisa olmasi degil. Pahali olmasi ve herhangi bi sorunda data kurtarma sansinin olmamasi. ve yinede yedekledigin data turune gore degisir. Eger film muzik gibi seyler yedekliceksen tabiki gerek yok. Ama editing yaptigin raw filelarda kesinlikle gerek var

@25 Oca 2014 09:33 15 yıl olayı kesinlikle doğru değil , eğer 15 yıl olsa firmalar 15 yıl garanti verirdi. ancak garantiler 3 -5 yıldır , ssdlerin ömrü 4 -5 yıl civarıdır

ssd'ye defrag yaparken bile programlar uyarı veriyor. "sende ssd var ben bunu yaparım ama ömrü kısalır" diye mesaj veriyor.

@24 Oca 2014 23:06 Çok merak ediyorum ssd diske neden defrag yapılır. Hayır yaptın bunu bi hataymış ömrü kısaymış gibi gelip niye yorum olarak yazıyorsun.

@24 Oca 2014 23:06 ssd'ye defrag mı ? Neden ?

@24 Oca 2014 23:06 SSD'ye defrag gerekmez. Uydurmuşsun.

@24 Oca 2014 23:06 SSD disklere defrag kesinlikle yapmayınız!!!

@24 Oca 2014 23:06 SSD 'de defrag işlemine gerek yok ki. Mekanik disk mantığıyla çalışmadığı için defrag yapılmaz.

@24 Oca 2014 23:06 evet ömrü kısalır. ama yinede HDD lerden uzun ömürlüdür

@26 Oca 2014 09:55 ssd ile hdd arasında bir fark yok defrag konusunda. Neden bu yorumu yaptınız anlayamadım. harddiskler ( ssd yada hdd demiyorum , genel olarak şuan kullanılan bütün ikincil bellekleri kastediyorum) verileri sizin verdiğiniz sırayla kayıt eder. daha sonra siz aradan bir dosya silersiniz bu dosya tam olarak silinemez sadece başına burası aslında yok manasına gelen bir işaret koyar arada yeterince alan açılınca oraya başka bir dosya kayıt edilir ama bu anlaşılacağı gibi arada boşluklara sebep olur bu sebeple ssdlere de defrag gereklidir bu ssd nin ömrünü kısaltır. bu bir hatadır diyemeyiz ancak ssd nin bir eksisidir diyebiliriz.

şayet bu denilenler doğruysa ssd ye hiçmi hiç gerek yok 1o000 rpm lik hdd beklerim daha iyi veya hibrit alırım o da aynı

Laptopta sesin hep fandan geldiğini zannederdim. SSD sonrasında sebebin HDD olduğunu öğrendim. Ufak da olsa rahatsız edici bir ses yok. Performansını zaten arkadaşlar anlatmışlar..

Kinston HyperX 3K 240GB SSD'imi geçtiğimiz hafta servise verdim. Tam garantisi bitmeye yakınken arızalandı(2 yıl). Arıza öyle böyle bir arıza değil! İşletim sistemi ve 2-3 oyun vardı üzerinde bir gece bilgisayarı kapatırsın, sabah power bastığında boot hatası alırsın işletim sistemi çöktü zannedersin fakat öyle değildir. Bios üzerinden bağlı Disklere bakınca durum anlaşılır ki;240GbKingstonHyperX3K nalları dikmiş. bakalım ürün servise yeni gitmiştir yakınca neticelenir.

@10 Haz 2014 18:38 Konu neticelendi arkadaşlar, arıza onarıp yollamak yerine birebir değişim yapılıp sıfır(kapalıkutu) ürün yollamışlar. 2 Yılın sonunda sil baştan kullanmak güzel bir duygu umarım 2 yıl sonra tekrar yaşamam. Kingston ürününün arkasındaymış yormadı

@10 Haz 2014 18:38 HDD ler daha çabuk nalları dikor

@15 Eylül 2014 14:19 12 senedir 120 gb harfdisk kullanıyom hiç bir yavaşlama belirtisi yok (win2000)

ssd bence hala pahalı biraz ve bi ömrünün olmasıda kötü bence yok defrag yapmıcan çok dosya yazıp silmicen falan aldığım birşeyin bana kolaylık getirmesi gerekir daha çok sorumluluk değil :d. Lakin + ve - ler karşılaştırıldığında değer mi değmez mi cevap veremiyorum şuan kullanmama rağmen. Lakin türk milleti olarak sabırsızıs 90 sn windows açılımı ne demek demi :D. Sıf bundan kurtulmak için alınır :d. ssd alıp win7 kullanmak saçmalık denmiş ne alaka diyeceğim benim ssd de win7 64 bit ultimate var gayet iyi çalışıyor bekleme nedir unuttum. 10 sn de açılıyor max ssd nin %70 i dolu şuan.

laptopa ssd takınca wwan modülü ve webcam donanımını algılamıyor. bunun sebebi ne olabilir ? laptop vaio ...

işte size bir slogan. Ekran Kartı lükstür, SSD ihtiyaçtır...

SSD şu an kullanılacak gibi değil hızdan başka bir özelliği yok. Ömrü kısa, boyutu düşük ve gereksiz pahalı. O kadar para verip 3, 5 dosya yazmalık ömrü olan diski ben ne yapayım? Mekanik diske devam.

@27 Eyl 2014 16:33 Mekanik disklerin ömrü SSD den kısadır. nerden çıkarıyorsunuz bunu anlamadım.

@27 Eyl 2014 16:33 pahalı desen anlarım ama. Ömrü kısa yalanı nereden kafanıza kazınmış anlamadım. galiba belli bir yazma ömürleri olduğu için böyle bir kanat var. 3, 5 dosya yazmada nedir ya. 3 5 dosya yazmalık ömrü olsa daha Windowsu kurarken işi biter.

@27 Eyl 2014 16:33 SSD li bir pc kullansaydınız eminim bu yorumu yazmazdınız.

@17 Kas 2014 11:58 mekanik disklerin ömrü kesinlikle ssd den kısa değildir. mekanik bir disk iyi kullanılır ve zarar almazsa 20 yıl bile çalışır bizzat kullandığım 14 senelik bir mekanik disk var bu konuda insanları yanlış bilgilendirmeyin lütfen. ssd lerin ömrü mekanik disklerden kısadır , ancak bu kısalık tabiki 3,5 yazmayla bitecek derece de değil. ssd de yaz sil yaptıkça flash hücrelerinin ölmesi sebebiyle ömrü tükenir. Eğer windowsun içinde bulunan disk birleştirme uygulamasını kapatmazsanız ssd niz kısa sürede kullanılamaz hale gelir. bu birleştirme işlemini kapatırsanız ssd nin ömrü 2 kat uzar. ssd nin ömrü normal bir kullanım ile 4 - 5 yıl civarıdır. Bu ömür çok kısa bir ömür değildir zaten pek çoğumuz biliyoruz ki 5 yıl önce aldığımız parçaların şuan yüzüne bakmıyoruz . Ssdlerin ömrü kısa değildir ancak ömürleri mekanik disklerden kısadır.

@26 Kas 2014 19:06 bir yerde okumuştum. tam hatırlamıyorum. ama özetle şu şekilde idi. Bir sunucu sistemin istatistiklerine göre en dayanıklı HDD ler WD markalı olanlardı.ve ortalama ömürleri iki buçuk yıl idi.

Geçen hafta 120GB Kingston SSD disk aldım kutusundan çıkan belgede SSD disk ömrünün 1 milyon saat olduğu yazıyor. SSD ile Windows çok hızlı açılıyor ve çok hızlı çalışıyor performans oyunlara da yansıyor SSD disklerin ömrü kısa diyenlere pek inanmayın...

- SSD, disket sürücülerden bu yana dönerek okuma/yazma yapan bilgisayarların başına gelen en güzel şeydir. İçinde mekanik parça olan herşeyin ömrü sabit olandan daha kısadır. SSDlerin 1 milyon okuma-yazma işlem sınırı Harddisklerde bad sector olarak karşımıza çıkar. Evet harddiski 15 yıl kullanırsınız ama HD Benchmark ile tarama yapınca bir çok yerinde bad sector olduğunu görürsünüz. - SSD alırken SandForce chipli olan alınır. Zaten diğerlerinde sadece okuma hızını verirler, sandforce'da ise okuma-yazma hızı birbirine yakındır. - SSDyi işletim sistemi ve programları kurmak için kullanacağımız için 32 yeterli olur. Depolama için 500 GB SSD alıp kullanmak israf olur. - "Harici USB SSD Disk" USB veriyolunun darboğazı nedeniyle saçmalıkötesi birşey olacağı için hakkında yorum bile yapmıyorum.

@14 Ara 2014 00:36 Yorumun çoğuna katılıyorum. Harici USB SSD disk konusunda bir yere kadar haklı olabilirsin. ama çok önemli bir veriyi mekanik diskte asla saklamam. yani hızdan ziyade güvenlik söz konusu ise USB SSD kullanmak gayet mantıklı.

ssd disk kullanıcıya hem hız hemde güvenlik sağlar, hdd ye oranla pahalı olabilir ama buna değer özellikle hız konusu muhteşem diyebilirim .

OCZ ARC 100 ARC100-25SAT3-120G the best ;)

Son yıllarda büyük çıkış yakalayan SSD'lerin, sabit disklerin (HDD) yanında sahip oldukları üstünlükleriyle gelecek yıllarda daha geniş kitleler tarafından tercih edilecekleri aşikar. Hızları, sessiz çalışma tempoları, düşük güç tüketimleri, ısınma problemlerine son vermeleri ve dayanıklılıklarıyla her kulvarda sabit disklerden iyi durumda olan SSD'ler, sıra fiyata gelince ise ne yazık ki kullanıcılar için en büyük handikabı yaratıyor diyebiliriz. Geçmişte daha yüksek olan fiyatları günümüzde da

Ürün satın alırken öncelik hız ve fiyat. n11'de Longline ssd lerin fiyatı gayet uygun. 2 aydır kullanıyorum, işimi görüyor, çok memnunum. Yerli olması daha iyi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play