Oynat 2,5 dakikada 3D teknolojisi 3D teknolojisinin tarihçesini ve nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? Türkçe altyazılı bu 2,5 dakikalık video her şeyi anlatıyor!

2,5 dakikada 3D teknolojisi

3D teknolojisinin tarihçesini ve nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? Türkçe altyazılı bu 2,5 dakikalık video her şeyi anlatıyor!

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

zenginin teknolojisi, züğürdün çenesini yorarmış :)

alakaya maydanoz...bu da benden sana olsun...

Benim merak ettiğim, bu videoda da gördüğümüz gibi heryerde neden 3 boyutlu gördüğümüzü anlatırken iki gözün iki ayrı görüntüsü beyinde işlenip 3 boyutlu olarak algılanıyor deniyor. Buna göre tek gözümüzü elimizle kapattığımızda 2 boyutlu görmemiz gerekmez mi ?

Zaten bir gözmüzü elimizle kapattığımızda grdüğümüz görüntü 2 boyuttur. 3. boyut olan derinlik yoktur.

panasonik çıkardı 4 as, hapı yuttu matitas.

Aslında tek gözümüzü kapattığımızda gördüğümüz görüntü teorik olarak iki boyutludur. Ancak beynimiz göz merceğinin odaklama miktarına bakarak ikinci bir derinlik algısı geliştirmiştir. Yani kısmende olsa tek gözlede derinlik algısı vardır. Gerçek üç boyutlu görüntü sadece iki gözle elde edilebilir. Yinede tek gözlü insanlar bu sayede otomobil kullanabilirler.

illüzyon.
ben bu durumun göz merceğiyle alakalı olduğuna inanıyorum. merceğin kabarık yapısı bir nesneye ait farklı yönlerdeki ışıkları da yakalayabiliyor. beyin bir miktar rutuş çekip diğer yönlerden gelen ışıkları görüntüye katıyor sonuç 3d.
ben keratokonus hastasıyım. Gözümün retinası konikleştiği için bazı nesnelerin uzaklığını anlayamıyorum. Bazen yakında olan bir şeyi uzakta sanıp uzağa uzanıyorum bazende tam tersi oluyor:) Yorulduğunuz zaman derinlik kavramı tamamen beni zorluyor. Alışkın olmadığınız şeklini ezberlemediğiniz nesneler bir de loş ışık varsa kop kop:) Masanın üstündeki bir vidayı derin bir havya yanığı sanabiliyorum:)

arkadaşlar anlamadınız mı reklam bu panasonic başta bigi verniş ondan sonra kendi plazmalarının reklamını yapmış ve kendi plazmalrındaki 3d yi sinemakinden daha iyi demiş.Imax 3d bütün 3d lere 1000 basıyor ztn readl3d xpand3d bunlar yalan 3d yok sadece ekstradan gözlük takıosunuz birde görüntü kararık :)

Sen de yorum yaz