Oynat Doğa İçin Çal! 3 İlk iki video çok ses getirmişti. Üçüncüsü de yayında. Bu sefer şarkılar: Gesi Bağları - Çemberimde Gül Oya - Çayelinden Öteye

Doğa İçin Çal! 3

İlk iki video çok ses getirmişti. Üçüncüsü de yayında. Bu sefer şarkılar: Gesi Bağları - Çemberimde Gül Oya - Çayelinden Öteye

Not: Videoda müzisyenlerin adlarında altında yazan yerler onların doğdukları yerlerdir. Videonun çekildiği yer değildir.

www.dogaicincal.com

Dünya'nın hali ortada. Yerküresiyle, atmosferiyle tehlike sinyalleri verip duruyor.

Küresel iklim değişikliği bir dert; seller, taşkınlar, buzulların erimesi, kıyıların denizler tarafından yutulması ihtimali, kuraklık...

Beslenme başka bir dert; besin bulanlar için GDO'lu ürünler, denetimsiz tarımsal ilaçlama, sakıncalı katkı maddeleri... Bulamayanların sorunu karmaşık değil: Sadece açlık! Enerji savaşları, temiz su savaşları... Yani gidişat iyi değil.

En güçlü ya da yoksul olanların büyük çoğunluğu, kendi küçük ya da büyük çıkarını esas alarak, kendini dünyanın merkezine koyarak yaşıyor. Herkesin mazareti var!

Çok şey sadece günü kurtarmaya yönelik.. Doğayı yok sayarak yapılan her şey, geleceğimizi biraz daha belirsizleştiriyor. Komik olan, korunmak doğanın umurunda bile değil. O nasıl olsa, öyle ya da böyle var olacak... Vay bizim halimize...

İklim değişiklikleri, seller, taşkınlar, bunlar dünya kabuk bağladığından bu yana hep var ama son yüz yılın grafikleri öncekilerle benzerlik göstermiyor, kendi elimizle yaptıklarımızın, bu kötü gidişe direkt etkisi var. Önceleri düşe kalka yaşıyorduk, artık kıçımızın üstünde hızla kaymaya başladık. İşin bilimiyle uğraşan herkes bu konuda hem fikir. Çevreci hareketler, bu gidişi durdurulması gerektiğini herkese anlatmaya çalışıyor.

Agaclar.net olarak başından beri işin neresinden tutacağımıza bakıp durduk. Yaptığımız her şeyde bu amacın izi var. Daha neler yapabiliriz?

Doğa sorunlarının evrenselliği, doğanın insanlara mekan ve kaynak oluşuyla, müziğin evrenselliği ve insanların ortak dili oluşu arasındaki bağ, projenin çıkış noktası oldu.

Müzik; yaygın, eneji dolu, durdurup kendini dinleten ya da arka plana geçip çaktırmadan varolan...

Dünyanın çivisini çıkaranlar kadar, bunu seyretmekle yetinenler de benzer biçimde sorumluysa, çözümler bulmak ve uygulamak zorundaysak, her vesile ile hatırlamalı, hatırlatmalıyız.... Hem değişim gerektiğini bilip, hem "Şöyle yap, böyle yap" laflarını dinlemediğimize göre, "ne yapmalıyım" diye düşünmek gerektiğini her dinlediğinde hatırlatan bir müzik işe yarar mı? En azından konunun farkında olanlar için, arka planda fazladan bir vicdan azabı durumu yaratır mı?

"Birlikten kuvvet doğar" mı? Tek tek düşündüğümüz, anlatmaya çalıştıklarımız, hep birlikte, bir ucundan tutarak ortaya konduğunda verdiği enerji artar mı?

Agaclar.net'ten Fırat Çavaş, doğdukları iller farklı, yaşadıkları mekanlar farklı, zevkleri, yaşama bakış açıları farklı 106 müzisyeni, varolan gerçekleri bir kez daha hatırlatmak için bir araya getirdi: Doğa için çal!

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

gerçekten harika doğaya bu yetenekler yakışır ancak.

tek kelimeyle muhteşem olmuş emeği geçen herkesi sonsuz tşk sunuyorummmm.

çok güzelllllllllllllllllllllllllllllll

gerçekten doğa yı anlatıyorlar ve daha çok sevdiriyorlar müziklerde süper

bu şarkının başlığı biraz olmamış ama şarkı çok güzel

çokgüzel birşarkı bütün söyleyenlere başarılar dilerim

baslıgıyla şarkısıla muhtesem bir şarkı

harika bir şarkı.bütün doğa için çal şarkıları harika süper bence tek kelimeyle harika ben bu şarkıları yani bütün doğa için çal şarkılarını çok sevdim özellikle bunu doığa için çalı çok sevdim .

başları olmamış sanki bence olmuş

senin yazdığın gibi bu şarkı doğa yı anlatıyo haklısın bence çok haklısın sana katılıyorum.

mukemmel bır sarkıozellıkle cemberımde gul oya

çoooooooooooooooooooooooooooooooook güzel olmuş

emeklerine sağlık :)

biz aöl öğrencileri olarak yapılan çalışmayı çok beğendik emeğinize sağlık

biz gülşehir AL öğrencileri olarak bayıldık :)

süper olmuş

Denizli Acıpayam GÖLCÜK YATILI BÖLGE ORTAOKULU olarak beğeniyle izledik.Emeğinize sağlık..

cok guzel bır sarkı :)))

@01 Nis 2013 12:08 kesinlikle katılıyorum

süper ya baYILDIM

insanı dinlendiren duygu yüklemesinin bol olduğu on numara bir şarkı yenice- çanakale

HARİKA SÜPER MUHTEŞEM

Sen de yorum yaz