PhysX nedir, ne işe yarar?

PhysX desteği olmayan bir kartla oynadığınız oyunlar, artık yarım oyun mu sayılıyor? Araştırdık...

PC kullanıcıları bir adım önde PhysX, Borderlands 2, Nvidia, ekran kartı, fizik
PC kullanıcıları bir adım önde
Ertuğrul Süngü

Günümüz oyunculuğu artık gerçeğe yakın grafik kalitesi sunuyor, orası aşikar. Fakat halen birçok oyuncunun şikayet ettiği ya da oyunları gerçekten "oyunluktan" çıkartamayan bir sorun var: Fizik modellemeleri... Oyunlarda bulunan karakterlerin tıpkı bir insan gibi hareket etmesinden, dışarıdan gelen etkilere ne şekilde tepki vereceğine kadar detaya inen fiziksel özellikler, artık en çok dikkat çeken hususlar arasında yer alıyor.

Özellikle son birkaç yıldır üretilen yeni fizik motorları ile insan vücudunun tepkilerini çok daha farklı bir şekilde oyunlara aktaran yapımcılar, karşımıza daha önce görmediğimiz kadar gerçekçi modellemeler ve çevre detayları ile çıkıyorlar. Pek tabii fizik denildiği zaman akla sadece insansı modelleme değil, tüm çevre detayları gelmeli ki iş çoktan bu noktaya geldi. Evet, belki bu teknoloji üretildi ama peki son kullanıcı fizik detayları bu kadar gelişmiş bir yapımı, binlerce lira vermeden ne şekilde kullanabilecek?

DEVAMI:CPU ve GPU arasındaki en önemli bağ
Dikkat! İçerik, fiyat veya bağlantılar değişmiş veya güncellenmiş olabilir.
 • belliki nvidia dan kart kalmış : D

  Ziyaretçi
  21 Kas 2013 16:30

 • bunu indirince ekran kartı driverini indirmeye gerek kalmıyomu

  Ziyaretçi
  04 Şub 2013 11:04

 • 1.256 TL ye ikinci el araba var

  Ziyaretçi
  29 Kas 2012 12:56

 • bu özelliği ben yükledim ve ati ekran kartım var ben bunu kullnıyorum, bir çok kişi bilecektirki yüksek grafikli oyunların içinde bu uygulama yükleme için mevcuttur, cünkü yüksek krafikli oyunlar için son teknolojiyi herkes satın alamaz. ama iyileştirme mümkün, bunu da bunun gibi desdekli yazılımlar sayesinde yapılıyor, ben nfs shift calıştırmada sorun yaşamıştım ki cözüm arayışını girdim, bir cok bilgi inceledim cözüm dendim, oyuna girdiğim halde tam yarışa gireceğim sırada oyundan atıyordu bunun cözümü herkese göre farklıydı ama hepsini denedim olmadı, öyleki hem xp hem de win7 üzerinde denemeler yaptım, xp sonuc aldım gibi hatırlıyorum emin olmamakla birlikte ama win7 de ayunu actım oynadım kapattım ertesi gün daha acamadım sonraki araştırmalarımda bu yugulamayı yabancı kaynaklardan buldum ve yükletim, uzun zamandır acmadığım oyun yok, ve hepsini keyifle oyunuyorum, söylemek istediğim bu ürün bir markanın geliştirmesiolmasna rağmen ati tarafından da kullnıylıyor. ve ayrıca bu şekilde geliştirmeler ati tarafından da mevcutdur. ati görülenen ve yorumlanana aksine oldukca başarılı ve piyasada hayal edilemiyecek ekran kartlarıvardır, buda ati nin aslında ne kadar iyi bir yerde olduğunu gösderiri, tabi tercihler hep farklıdır...!

  Ziyaretçi
  21 Kas 2012 19:13

 • Aslında olay grafik işlemcisini üreten firmaların oyun firmalarına yatırdıkları maddi destekle kendi kartlarında daha iyi performans vermesinden başka birşey değil. Ortada olan tek gerçek ise ATI kendi başına iken (yani amd satın almamışken) bu işi gerçekten götürüyor olmasıydı. Ne demek bu? Çok açık ve net bir şekilde şunu söyleyebiliriz. NVDIA zamanında ati ye rakip bile olamadığı için böyle teknolojileri satın alıp göz boyamak istedi, oyunlara yatırdığı parayla sanki daha iyiymiş gibi gösteriliyor. Bu arada burası gerçekten reklam kokuyor.

  Ziyaretçi
  21 Kas 2012 14:48

Siz de yorumunuzu yazın

EN ÇOK SATANLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows XP'nin hikayesi!Microsoft tarafından artık desteklenmeyen efsane Windows XP'nin hikayesi... İçeride...

33 yeni duvar kağıdı!Haftanın duvar kağıtları: Masaüstünüze renk katacak yepyeni kareler, galerimizde sizi bekliyor!

BİZİ TAKİP EDİN

CHIP-GALERİTüm Galeriler

CHIP-TVTüm Videolar