Diyalog Pencereleri

Windows ve diğer tüm uygulamalar, sizinle iletişim kurabilmek için özel pencerelere başvururlar.

Kelime işlemcinizde sayfa düzenini ayarlamak (sayfa boyutları, yönlendirme, sınırlar v.b) veya işletim sisteminizin bir komutu gerçekleştirmesini sağlamak için, PC ve kullanıcısı arasında bir iletişim sistemine ihtiyaç duyulur.

Örneğin, eğer farenin sağ tuşuyla bir dosyanın üzerine tıklayıp, "Sil" seçeneğini işaretlerseniz, bunun gerçekleşmesinden önce ekranda bir onay kutusu belirir. İşte bu ve benzeri birçok konuda kullanıcı, bilgisayarla olan iletişimini diyalog pencereleri sayesinde kurar. Windows XP'de bu pencereler, kullanıcı ve bilgisayar arasındaki başlıca iletişim aracıdır.

Diyalog pencerelerinin bazıları basittir; bazılarında ise birçok seçenek vardır. Bu durum, kullanılması gereken işlevlere ve tanımlanacak parametrelerin miktarına bağlıdır. Aşağıda okuyacağınız satırların amacı diyalog pencerelerini genel hatlarıyla size yansıtmak ve içeriklerini daha açık bir şekilde anlamanızı sağlamaktır.

Başlık Çubuğu-Onay Düğmeleri-Resimli Seçenekler

BAŞLIK ÇUBUĞU

Tüm Windows XP pencereleri gibi, diyalog pencerelerinde de bir başlık çubuğu yer alır. Bu başlık çubukları, pencerenin ismini görmenizi sağlar. Çubuğun en sağındaki "X" düğmesi ise pencereyi kapatmak için kullanılır.

Herhangi bir diyalog penceresinde yer alan komutların ne işe yaradığını öğrenmeniz için, kapatma düğmesinin solunda yardım düğmesi bulunur. Bu düğmeyi üzerindeki soru işaretinden tanıyabilirsiniz.

Eğer diyalog penceresinin yerini, başka bir pencereyi görmenizi engellediği için değiştirmek islerseniz, işaretçiyi başlık çubuğuna gelirin ve farenin sol tuşunu basılı tutarak pencereyi sürükleyin. Pencere ekranda istediğiniz yere geldiğinde fare tuşunu bırakın.

ONAY DÜĞMELERİ

Onay düğmeleri, diyalog pencerelerinin temel unsurlarıdır. Genellikle bir komutun gerçekleştirilmesini onaylamak veya iptal etmek için kullanılan dikdörtgen şeklindeki bu düğmeler, görünümleriyle basılacak bir tuşu andırırlar. Her birinde ilgili komuta ait bir sözcük vardır ve fareyle üzerlerine tıklanabilir. Örneğin "Tamam" ya da "Evet" düğmeleri, seçenekleri ve yerleştirilen parametreleri onaylamak içindir. "İptal" düğmesini seçtiğinizde ise değişiklikler onaylanmaz.

Onay düğmelerini kabartma benzeri görünümleriyle kolayca tanımak mümkündür.

RESİMLİ SEÇENEKLER

Diyalog pencerelerinde gördüğünüz tüm seçenekler, mutlaka metinlerden oluşmak zorunda değil. Bazen grafiksel anlatımlarla karşılaşma ihtimaliniz de var. Örneğin Word XP'de sayfanın dikey mi, yoksa yatay mı kullanılacağını belirlemek için grafik seçeneklerinden yardım alabilirsiniz. Küçük kutular içerisindeki sayfa resimleri, yapacağınız seçimin ne anlama geldiğini anlamanızı sağlayacaktır.

Metin Alanları-Sayısal Kutular-Kaydırma Çubukları

METİN ALANLARI

Seçenek için tek bir tıklamanın yeterli olmadığı durumlarda, metin alanları İmdadınıza yetişir. Bunlar pencerenin içeriğine göre şifre girmek veya herhangi bir sözcük yazmak için kullanılabilirler. Görünüm olarak beyaz fonu olan ince ve uzun boşluklara benzerler. Üzerlerine fareyle tıkladığınızda, kelime işlemcilerde olduğu gibi dikey bir çizgi belirir. Dikey çizgi belirdiğinde yazmaya başlayabilirsiniz. İşlemi bitirmek İçin fareyle bu alanın dışına tıklamanız veya "Tab" tuşuna basmanız yeterlidir. "Tab" tuşuna bastığınızda işaretçi, diyalog penceresindeki bir başka seçeneğe kayacaktır.

SAYISAL KUTULAR

Rakamsal değerlerin girildiği kutulardır (yazıcı tarafından kaç adet belge yazılacağı veya sayfa kenarlarının genişliği gibi).

Bu kutuların sağ kısmında biri aşağıyı, diğeri yukarıyı gösteren küçük oklar bulunur. Bu oklar yardımıyla gireceğiniz sayıyı bulabilir, arttırıp azaltabilirsiniz. Diğer bir alternatif de imleci kutunun üzerine getirip tıklamak ve ardından istediğiniz sayıyı klavye tuşları yardımıyla girmek.

KAYDIRMA ÇUBUKLARI

Kaydırma çubukları, genellikle devamlı erişilen bir değeri değiştirmek için kullanılırlar. Örneğin bilgisayarınızın ses seviyesini bu çubuklar yardımıyla belirleyebilirsiniz. Bir çizgi üzerinde hareket eden küçük bir düğme görünümünde olan kaydırma çubuklarını hareket ettirmek için fare ile bu düğmeyi tutmalı ve istediğiniz noktaya sürüklemelisiniz. Düğme, çizginin en üst ve en alt noktaları arasında hareket edebilir.

Birleşik Kontroller ve Erişilemeyen Seçenekler

BİRLEŞİK KONTROLLER

Bazı komutlar birbirlerine bağlı olarak yapılandırılmıştır ve şimdiye kadar tanımlanan araçların bir kombinasyonu gibi çalışırlar. Örneğin, dosya aramak için kullanabileceğiniz "Ara" seçeneğinde doğrudan aradığınız dosyanın adını girebileceğiniz metin alanına yer verilir. Aynı pencere içerisinde seçeneklerin listelendiği ayrı bir bölüm ve dosyanın nerede aranacağını belirtmek için kullanılan açılır menüler de vardır.

Diğer bir kombinasyon da onay kutusu ve metin alanıdır. Bunun en güzel örneği, yazıcı diyalog penceresinde görülür. "Sayfa aralığı" bölümünde "Sayfalar" seçeneğini aktif hale getirdiğinizde, yanındaki metin karesine sayfa sayısını girmeniz istenir. Aynı şekilde, metin alanına bir sayfa numarası girdiğinizde de "sayfalar" seçeneği otomatik olarak aktif hale gelecektir.

ERİŞİLEMEYEN SEÇENEKLER

Görülebilen, ama aktif olmayan komutlardır. Bunlar sadece uygun bir ortam oluştuğu zaman kullanılabilirler. Bunun bir örneğini yazıcı diyalog penceresinde görebiliriz. "Sayfa aralığı" bölümündeki "seçim" opsiyonuna bakın. Önceden yazı içerisindeki bir metin grubu seçilmemişse, bu opsiyonu kullanamazsınız. Seçenek fareyle seçilemez ve gölgeli bir görüntüye sahiptir.

Önizleme ve Hızlı Rehber

ÖNİZLEME

Önizleme, kullanım kolaylığı açısından oldukça önemli bir araçtır. Bazı diyalog pencereleri, yaptığınız değişikliğin sonucu nasıl etkileyeceğini aktif olarak gösteren küçük bir bölüme sahiptir. Bu şekilde son onayı vermeden önce nasıl bir sonuçla karşılaşacağınızı da anlayabilirsiniz.

Önizlemenin en büyük artısı, tüm işlemleri tekrar yapmanıza gerek kalmadan bazı düzeltmelerle işinizi kolaylaştırmaktır.

HIZLI REHBER

Diyalog pencerelerinde, kullanım seçenekleriyle ilgili bilgi almanızı sağlayan faydalı bir özelliktir. Aktif hale gelmesi için başlık çubuğunun sağ kısmındaki soru işaretini tıklamanız yeterlidir.

İşaretçi oklu bir soru işareti haline gelecektir. Bu işaretçiyi bilgi almak istediğiniz alanın üzerine getirip farenin sol tuşuna bastığınızda dörtgen şeklinde bir kutu açılacak ve içinde gerekli bilgiler yer alacaktır.

Faresiz Diyalog Pencereleri ve Hızlı Seçim Tuşları

FARESİZ DİYALOG PENCERELERİ

Diyalog pencerelerinde klavyeyi kullanarak hareket edebilmek için basılacak tuşlar "Tab", "Boşluk" ve "Shift+Tab" kombinasyonudur.

"Tab" tuşunu kullanarak üzerine geldiğiniz seçenek noktalı bir çerçeve içinde gösterilir. Sayısal kutularda ve metin alanlarında ise küçük bir çizgi belirir.

Pencerenin üst kısmında yer alan sekmeler arasında geçiş yapmak için gerekli tuş kombinasyonu ise "Ctrl+Tab"dır. Değişiklikleri onaylamadan pencereyi kapatmak için "Esc"ye basmak yeterlidir. Onaylama işlemi ise "Enler" tuşu yardımıyla gerçekleşir.

HIZLI SEÇİM TUŞLARI

Diyalog penceresine dikkatli baktığınızda, bazı komutlarda bir harfin altının çizili olduğunu görürsünüz. Bu durumda "Alt" tuşuyla birlikte altı çizili harfe (klavyeden) basarsanız, ilgili komutu çalıştırabilirsiniz.

Onay Kutuları-Açılır Menüler-Sekmeler

ONAY KUTULARI

Bazı seçenekler sadece aktif veya devre dışı olarak belirtilebilir. Bu seçeneklerin yanında küçük kare kutucuklar vardır. Bunlara fareyle tıkladığınızda kutu içinde bir işaret belirir ve o satırın aktif hale getirildiğini simgeler. Eğer seçiminizi iptal etmek istiyorsanız, kare üzerine bir kez daha tıklayarak işareti kaldırabilirsiniz.

AÇILIR MENÜLER

Bu kutular bir seçenek listesi sunarlar. Seçenekleri kaydırmak için sağ yanındaki küçük ok kullanılır. Kaydırırken bu oka basılı tutun ve seçiminizi yapınca da oku bırakın. Seçtiğiniz satır beyaz alanda görüntülenecektir. Açılır menüler görünüm açısından metin alanlarına benzer; ama içlerine yazı yazamazsınız.

SEKMELER (KARTLAR)

Bazı diyalog pencerelerinde öyle çok sayıda komut yer alır ki, hepsi birden görüntülenmeye çalışılsa bile ekrana sığmayabilirler. Sekmeler özellikle bunu önlemek için kullanılıyorlar. Bazen kartlar olarak da tanımlanan sekmeler, pencerenin üst kısmına, kitap işaretleyicisi şeklinde dizilmişlerdir. Bunlar bir nevi fiş dolabı şeklindedirler. Birini seçmek için fareyle üzerini tıklamak yeterlidir. Kart ön planda belirecek ve ilgili parametreleriyle tamamen görünür olacaktır. Diğer kartlarınsa sadece çıkıntıları görünecektir.

İşinize Yarayacak Faydalı İpuçları

İPUCU: KLAVYEDEN KOMUT VERMEK

Bir diyalog penceresinde klavyeyle de çalışılabilir. Özellikle fareniz çalışmıyor ya da hareketlerinize doğru tepkileri veremiyorsa bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece "Tab" tuşu ile seçenekler arasında gezmek ve "Boşluk" tuşu ile gerekli seçimleri tamamlamak.

İPUCU: FAYDALI BİR ÖZELLİK

Önizleme, çok sık gereksinim duyulan özelliklerden birisidir. Komutların sonucunu eşzamanlı olarak görüntülemeye yarar. Böylece diyalog penceresi kapanmadan ve dolayısıyla son onayı vermeden, komutların sonucunu görüp buna göre kararınızı verirsiniz.

İPUCU: Eğer fareniz sorun yaşatıyorsa ve klavyeyi kullanmak zorundaysanız, kontrol kutularını aktif hale getirmek için öncelikle "Tab" tuşu ile üzerlerine gelmeli ve daha sonra "Boşluk" tuşuna basmalısınız.

Çeşitli Ek Bilgiler

BİLGİ: KOMUTLAR

Diyalog pencerelerindeki komutlar ve onay seçenekleri farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Bunlar:

• Onay düğmeleri: Çoğunlukla "evet" ve "hayır" seçeneklerini içerir ve bir eylem için onay vermenizi sağlar.

• Onay kutulan (kontrol kareleri): Belli özelliklerin aktif halde olmasını ya da olmamasını belirtmenizi sağlar.

• Açılır menüler: Farklı seçenekler arasında seçim yapmanızı sağlar.

• Metin alanları: Eğer diyalog penceresinde belli bir metin yazmanız gerekiyorsa bu alanları kullanabilirsiniz.

• Sayısal kutular: Eğer belli bir rakamsal değer girmeniz gerekiyorsa, bu işlemi sayısal kareler ile gerçekleştirmeniz mümkün.

• Kaydırma çubuklan: Ses ayarı gibi birtakım seçenekleri kontrol etmenizi sağlar.

BİLGİ: SAYISAL KUTULAR

Sayısal değerleri arttırmak ve azaltmak için, kutunun sağ kısmında yer alan yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanabilirsiniz.

BİLGİ: DİYALOG PENCERESİ BÖLÜMLERİ

Çoğu diyalog penceresini incelediğimizde, farklı kısımlara ayrılmış olduğunu görürüz. Fonksiyon seçeneklerini gruplandıran başlıklı alanların amacı, anlaşılabilirliği artırmak ve kullanımı kolaylaştırmaktır.

BİLGİ: Klavyede biri solda, diğeri de sağda olmak üzere iki adet "Alt" tuşu bulunur. Bazı klavyelerde sağdaki tuş üzerinde "AltGr" ifadesi bulunur. "Alt" tuşuyla ilgili bir tuş kombinasyonu kullanılacağı zaman, genellikle soldaki tuş tercih edilmelidir.

Terimler

... TERİMLER ...

EKRAN GÖRÜNTÜSÜ: Belli bir zaman içerisinde ekranda görülen şekle (program bölümüne, metne ya da belgeye) bu ad verilir. Bu görüntü hafızaya alınabilir veya yazdırılabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 51 Yorum

unutmayın ayrıca stil olarak kullandığınız yazılımlar var ise bunlar görünmeye bilir yani resimleri şekilleri aynı olmaya bilir

pencereler arasında geçiş alt+tab değilmiydi yaaaa

prt scn ile hafızaya alıyorum sonra painti acıyorum yapıstır secenegi aktif olmuyor

Faydalı bir konu.

kozgan biraz geç oluyor cevabım ama.. umarım bana kalmadan öğrenmişsindir... prt scn ile hafızaya alınca paintte ctrl+v yaparsan kopyalama gerçekleşir..

alt-f4 bulundugun programı kapatmaya yariordu (:

daha bilmediğimiz bi sürüüüüüüüüüüüüüüüüüü ( hatta bu üü ler uzatılabilir ) kısayol ve bilmem ne çıkıyor karşımızaaa

çok güzel bir konu ve açıklama teşekkür ederim.

harbi çok güzel anlatmışlar her gün bi saat kursa gider gibi ders alıorm

cokkk ıyı anlamam ama anlarım ıste bu ıslerden bıraz guzel anlatımmıs

Bilgisayar kullanıcıları bu konuların birçoğuna hakimdir zaten ancak yeni başlayanlar için bu konu oldukça yararlı.

kurs sayfaları biraz sadeleştirilirse akış daha hızlı olabilir (mi)?

anlatımlar esnasında pratik yapmak için talimatlar verilseydi va aynı anda gidip uygulama yapabilseydik. açılır menüler örneği

teşekkürler. güzel olmuş. takipteyim

herhangi bi websayfası açıkken ctrl+w yapmamak en iyisi :))

aşırı detay var bunların bir kısmını biliyorum ancak sıfırdan başlayanlar için iyi ve çok yorucu bir konu bunlar

Sadece okuyarak değil,okumadan hemen sonra uygulayarak öğrenebilirim ve herkes için geçerli olduğunu düşünüyorum.

güzel olmuş. sağolun

süper olmuş bu tür eğitimlerin devmını dleriz

ben öncelikle teşekkür ederim bilgiler çok iyi faydalı ve eğlenceli yeni başlayan arkadaşlara tavsiye edrim memnun kalacaksınız

GERRÇEK TEN ANLAŞILIR ŞEKİLDDE

KALİTELİ ÇALIMA OLMUŞ GAYEEET YARARLI ÇALIŞMA HERKES FAYDALANMALI BUNDAN

teşekkür ediyoruz... sanki bir windows kitabı okuyorum. :)

bence bu diyalog pencereleri anlatılırken her bahsedilen pencereyle ilgili resim konulsa daha iyi olurdu.

harika bir çalışma teşekkür ederim sertifikaya ihtiyacım vardı hızır gibi yetişti derler ya aynen öyle oldu sağol chip.

gerçekten bu sertifikaya ihtiyacım vardı antımı son derece anlaşılır
bu bilgilerden herkesin faydalanması gerektiğini düşünüyorum

teşekkürler süper bir anlatım olmuş

Gerçekten öğretici niteliği yüksek bir eğitim serisi. Anlatımı yalın ve açık, konular iyi detaylandırılmış. Çalıştığım bölüme kadar şu hususu
inanarak söyleyebilirim ki, dağdaki okur-yazar bir çoban bile bu kurs
notlarını çalışarak bilgisayar kullanımı öğrenebilir. Ne diyeyim daha başka!

Gerçekten harika ve net bişekilde anlatılmış, emeği geçen tüm chip çalışanlarına ve chip kurucusuna çok teşekkür ediyorum. ..

paylaşim için tşk ederiz saolun

teşekkürlerrrrrrrr

paylaşim için saolun

iyi olmuş

prt scn ile hafızaya alıyorum sonra painti acıyorum yapıstır secenegi aktif olmuyor

kursunuzu çok beğendim ama kusura bakmayın çok sıkılıyorum daha eğlenceli olabilirdi
sevgi ve saygılarını gönderir selin_96

"prt scn ile hafızaya alıyorum sonra painti acıyorum yapıstır secenegi aktif olmuyor" o halde ctrl+v(yapıştır) tuş kombinasyonunu kullanmanı tavsiye ederim.

deyerli bilgiler tabiki önemi yükse benim icin

okuyoruz işte bakalım hayırlısı olur inşlh cümleten :)

kurs başta çok sıkıcı uzun zaman alan bi iş gibi görünsede aslında isteyerek sabırla devam ederseniz aslında çok gerekli bilmedigimiz birçok işlevi ögrenmemiz için yararlı bir uygulama oldugu kanısındayım ve sonuna kadar sabırla devam edecegim.bu kursu düzenleyenlere şimdiden teşekkürlerimi sunarım saygılarımla.....

Çalışmanızı çok beğendim ve ilgiyle okuyorum. Peki chip'in Windows 7 ile ilgili bir eğitim çalışması olacak mı?

ya bı de boyle ingilizce sorup sorupta
evet - hayır yazıyo ya cok sınır oluyorum buna :)

benim merak ettiğim sınavları nasıl oluyo? online mı?

güzel proğram ya da hizmet emeği geçenlere teşekkürler,spas!

bunları bende beğendim teşekkürler

bana pc bakım onarım bölümü konusunda yardımcı olacak arkadaşlarr

Bilgi anlamında herşey çok güzel, bu arada kısa örnek uygulamaları ekran üzerinde okurken okuyan tarafından basitçe uygulanabilirse daha akılda kalıcı olur. Metni incelerken eylemleri örneklemenk çok yararlı olur kanısındayım.

son derece faydalı teşekkürler...

bencede:))

Teşekkür ederim.

dergisini okudunuzmu

teşekkürler şimdi sorunum ortadan kalktı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir