Gizlilik ve Güvenlik

PC'nizdeki bilgilerin güvenliği için yapmanız gerekenler.

Yerel bir alan ağına ya da internete bağlandığınızda, bilgisayarınız da dış dünyaya açılır. Fakat bu sırada, özel bilgilerinize sizin izniniz olmadan erişilememesi de şarttır. Her dokümanın önem derecesine göre ayrı bir korunma seviyesi olabilir. Örneğin PC'nizde kayıtlı olan bilgilerin çok önemli olmadığını düşünüyorsanız ya da başkaları için değer taşımıyorlarsa, özel bir koruma önlemine ihtiyacınız yok. Ancak belgeleriniz sizin için çok değerliyse ve yanlış ellere geçmelerini istemiyorsanız, birkaç küçük önlemle onları koruyabilirsiniz.

Koruma sistemleri her geçen gün daha da gelişiyor, çünkü hacker olarak bilinen ve bilgi korsanlığı yapan kötü niyetli kişilerin kullandıkları kaçak giriş teknikleri de sürekli olarak değişim gösteriyor. Yine de unutmamalısınız ki, güvenlik sisteminiz ne kadar gelişmiş ya da ne kadar güçlü olursa olsun, eğer başlıca güvenlik kurallarına uymuyorsanız, en güvenilir koruma yöntemleri bile hiçbir işe yaramayacaktır.

Buna bilgisayar dışındaki bir alandan örnek verelim. Örneğin bankamatikten para çekmek aslında güvenli bir işlemdir. Banka yetkilileri her türlü güvenliği sağlamışlardır. Fakat siz eğer bankamatik kartınızı ve şifresinin yazılı olduğu cüzdanınızı kaybederseniz, güvenlik anlamında işin size düşen kısmını yerine getirememiş olursunuz. Bankanın sunduğu güvenlik önlemleri bu noktadan sonra pek bir anlam taşımaz.

Dolayısıyla, PC'lerin ne kadar güvenli olduğu, sadece saldırılara karşı koyabilecek gelişmiş teknolojilerle değil, aynı zamanda kullanıcının üzerine düşen görevleri yerine getirip getirmesiyle de yakından ilgili.

Bilgisayarın Güvenliği ve İnsan Faktörü

BİLGİSAYARIN GÜVENLİĞİ

Kendi kullandığınız bilgisayarın başına başka birinin oturduğunu düşünün. Böyle bir durumda bilgilere doğrudan erişimi engellemek için önlemler geliştirmelisiniz. Bunun en basit yolu, Windows için gizli bir şifre yaratmak. Windows'un kendisi dahil, Windows ortamındaki pek çok program özel şifreler ile başkalarının kullanımını engellemeye uygundur.

Örneğin Word programı belirli dosyalarda yapılacak değişiklikleri sınırlayabilir. Bunun için "Araçlar" menusunu ve ardından "Seçenekleri tıklayın. Üst taraftaki sekmeler arasında "Güvenlik" seçeneğini göreceksiniz. Bu sekmeyi tıkladığınızda karşınıza iki metin kutusu çıkacaktır. Bunlardan ilki belgenin açılması için gereken şifreye, diğeri ise bu belge üzerinde değişiklik yapmak isteyenlerin bilmesi gereken şifreye ayrılmıştır. Bu alanlardan herhangi birine şifre girdiğinizde, artık o şifreyi bilmeyenler belgeyi açamaz ya da üzerinde değişiklik yapamazlar.

Şifre koruması, özellikle ev bilgisayarları için idealdir. Çünkü ofislerde çalışanlar genellikle aynı dosyaları kullanırlar ve bu dosyalara ortak bir erişim sağlanması kaçınılmazdır.

İNSAN FAKTÖRÜ

Eğer insan faktörünü göz önünde bulundurmuyorsanız, burada anlatılanların hiçbir anlamı kalmaz. Güvenlikle ilgili ortaya çıkan sorunların büyük kısmı makinelere değil insanlara bağlıdır. Örneğin şifrenizi unutmamak için bir kağıda yazıp bu kağıdı da monitörün kenarına yapıştırırsanız, şifreleri kesinlikle unutmazsınız. Tabii bu sayede sizin dışınızda şifrenizi kullanabilen pek çok kişi de olacaktır. Asıl yapmanız gereken, biraz zaman ayırıp bilgisayar ve dosya güvenliği hakkındaki yöntemleri ayrıntılı olarak öğrenmek. En önemli nokta şifrelerinizi unutmamanın yollarını bulmaktır, çünkü bir kez şifrenizi unuttuğunuzda yeni bir şifre edinmek oldukça zordur.

Elinizden Geleni Yapın

ELİNİZDEN GELENİ YAPIN

Şimdi biraz da farklı güvenlik yöntemlerine göz atalım... İşe bilgisayarın kendisini nasıl koruyabileceğinizi anlatmakla başlayabiliriz. Ardından dosyaların güvenliği konusuna değineceğiz.

PC'ler oldukça farklı yöntemlerle korunabilirler. En kolayı (ve en risklisi) bilgisayarın açılışına şifre koymaktır. Bu riskten daha önce de bahsetmiştik; eğer şifrenizi unutursanız, bilgisayarınıza siz de giremezsiniz ve bir uzman çağırıp şifreyi kaldırmasını sağlamaktan başka çareniz kalmaz.

Bu şifreyi koymak için pek çok bilgisayarda geçerli olan şu işlemi yapmalısınız: Bilgisayar açılırken (açma tuşuna bastığınız zaman) ekranda "Press Del to Enter Setup" yazısını gördüğünüzde "Del" tuşuna basın. Bu sayede ana kartın hafızasını oluşturan yazılıma, yani BlOS'a (Basic Input/Output System'a) ulaşacaksınız. Karşınıza DOS işletim sisteminin ekranına benzer bir görüntü gelecektir. Buradan güvenlikle ve şifrelemeyle ilgili seçeneği açarak bilgisayarınızın açılış şifresini girebilirsiniz.

Şifreleme yöntemi etkilidir fakat yeterli değildir. Her şeyden önce seçeceğiniz işletim sistemi, saldırılara karşı gerekli güvenlik önlemlerini sunuyor olmalıdır. Örneğin Windows XP, ağ ya da internet üzerinde çalışmak için oldukça uygundur. Windows95, 98 ve ME ise veri güvenliği açısından Windows XP'nin ulaştığı noktaya ulaşamazlar. Windows'a alternatif bir işletim sistemi olan Linux ise, güvenlik konusunda çok çeşitli seçenekler sunar ve bu seçenekler en az Windows XP'nin seçenekleri kadar etkilidir. Piyasada pek çok farklı Linux sürümü bulabilirsiniz. Ancak Linux'un kullanımı genellikle uzmanlık gerektirir.

Verileri Şifrelemek

VERİLERİ ŞİFRELEMEK

Windows XP'nin güvenlik için sunduğu çözümlerden bir diğeri de; dosya ve klasörlerin şifrelenme özelliğidir. Bir dosya ya da klasörü şifrelemek için ilk yapmanız gereken, üzerine sağ tuş ile tıklamak ve açılan menüden "Özellikleri seçmek. Karşınıza çıkan pencereden "Gelişmiş" düğmesini tıklayın, ardından da "Veriyi korumak için içeriği şifrele" kutusunu işaretleyin. Fakat unutmayın ki bu şifreleme özelliğinin kullanılabilmesi için Windows'un çalıştığı sabit diskin NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş olması gerekir. NTFS, Windows'un önceki sürümlerinde kullanılan FAT ve FAT32 formatlarından çok daha gelişmiş bir biçimlendirme sistemidir.

Windows XP'nin sabit disk ünitesini FAT dosya sisteminden NTFS dosya sistemine dönüştürmek mümkün; fakat bu işlemden ilerleyen sayılarda bahsedeceğiz. Çünkü dosya sistemini değiştirebilmek için Windows XP ile ilgili bilgilerinizin biraz daha artması gerekli.

Şifre Seçimine Dikkat

ŞİFRE SEÇİMİNE DİKKAT

Verilerinizi korumak için seçeceğiniz şifreler, bazı kötü niyetli kişilerin merakının kurbanı olabilirler. Bu yüzden seçim yaparken bazı prensiplere sıkı sıkıya bağlı kalmalısınız. Örneğin şifreniz en azından 5 karakter uzunluğunda olmalıdır. Bazı programlar daha kısa şifre seçimlerine izin vermezler. Bununla beraber seçtiğiniz şifreler "aaaaa" ya da "qwerty" gibi çok basit bir yapıda olmamalıdır. Şifrenin içinde küçük ve büyük harfler, rakam veya özel semboller bulunursa güvenliğiniz daha da artacaktır. Doğum tarihi gibi kişisel bilgilerinizi şifre içinde kullanmak son derece risklidir; çünkü kolay tahmin edilebilirler. Sık yapılan hatalardan biri de şifrenizi belirlerken başka insanların (örneğin iş arkadaşlarınızın: yakınında bulunmaktır. Çünkü bu durumda çevrenizdeki herkes şifrenizi görebilir.

Güvenliğinizi riske atmak istemiyorsanız, şifrenizi en az iki ayda bir değiştirmenizde yarar var. Bu belki sizin için pek rahat olmayacaktır ama unutmayın ki şifreleri ele geçirmek isteyenler için de kesinlikle büyük bir rahatsızlık yaratacaktır. Güvenlik konfordan önce gelir...

Parmak Uçlarındaki Güvenlik

PARMAK UÇLARINDAKİ GÜVENLİK

Parmak izlerini güvenlik için kullanmak, Scotland Yard ya da James Bond'un tekelinde değil! Son dönemde geliştirilen yeni masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda görülen bir özellik sayesinde parmak izinizi bir şifreye dönüştürebilirsiniz. Bu tip bilgisayarlar; özel bir donanım sayesinde parmak izinizi tanırlar ve ancak bu parmak izini gördükten sonra kullanıma izin verirler. Parmak izinin kullanılması büyük bir kolaylık; çünkü bir şifreyi hatırlamak her zaman düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Parmak izinizi kontrol eden aygıt, bilgisayarın kasasında, klavyesinde (dizüstü bilgisayarında olduğu gibi) ve hatta faresinde (örneğin Siemens ID fare) yer alabilir, Bu teknolojinin tek dezavantajı fiyatı; ancak sunduğu güvenlik seviyesi de kusursuz.

Hem Sıkıştırma, Hem Koruma

HEM SIKIŞTIRMA, HEM KORUMA

Eğer dosyalarınızı korumak için pahalı programlar kullanmak istemiyorsanız, size ucuz bir alternatif tavsiye edebiliriz. İnternette bulabileceğiniz Winzip'i bu amaçla da kullanabilirsiniz. Winzip. dosyalarınızı daha az yer tutmaları için sıkıştırır ve dilerseniz bu sıkıştırılmış dosyaları bir şifre ile de koruyabilir. Dezavantajı ise, dosyaları sıkıştırmadan bu yöntemi kullanmanızın mümkün olmamasıdır. Eğer gün içinde bilgisayarınızın başından kalktığınızda dosyalarınızın başkaları tarafından karıştırılacağı endişesini taşıyorsanız, bu program siz dönene kadar onlara göz kulak olacaktır. Winzip'i ücretsiz olarak indirmek için www.winzip.com adresini ziyaret etmeniz yeterli.

İPUCU: WINDOWS XP VE 2000

Eğer işletim sistemi olarak hala Windows ME kullanıyorsanız, güvenlik için mümkün olan en yüksek derecede yardımı almıyorsunuz demektir. Bu sistem, güvenliği sadece temel seviyede sağlayabilir. Önemli ve iyi saklanması gereken dosyalarınız varsa, Windows XP ya da Windows 2000 kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu iki sistemde de dosya ve klasör şifreleme fonksiyonu bulunmaktadır; dolayısıyla daha ciddi bir koruma sağlarlar.

Bilgi: Önce Güvenlik

BİLGİ: ÖNCE GÜVENLİK

Piyasada bilgisayar güvenliği ve korunma teknikleri alanında uzmanlaşmış ve bu konularda bilgi veren birçok dergi vardır. Bu dergiler hem yeni başlayanlara, hem de tecrübeli kullanıcılara güvenlik sistemleri ve "davetsiz misafirlerden" korunma konularında tavsiyelerde bulunurlar.

Şifre kullanarak güvenliği sağlamak en kolay ve aynı zamanda en riskli yöntem. Çünkü eğer kullanıcı kendi şifresini unutursa başı dertte demektir; bu durumda kendi bilgisayarını açması bile mümkün olmayacaktır. Ayrıca şifreleme sistemi asla yüzde 100 güvenlik sağlayamaz. En iyisi, birkaç güvenlik yöntemini aynı anda kullanmaktır.

Bilgi: Hacker'lardan Korunmak

BİLGİ: HACKER'LARDAN KORUNMAK

Eğer bilgisayarınızın internet bağlantısı varsa, önlemleri sıklaştırmak oldukça önemlidir; çünkü hacker'larla karşı karşıya kalma riski taşıyorsunuz demektir.

Hacker'lar. ileri teknoloji kullanarak başkalarının bilgisayarlarına sızan bilgi korsanlarıdır. Onlardan korunmak için genel olarak "firewall" (güvenlik duvarı) adı verilen programlar kullanılır. Bu programlar davetsiz misafirleri ayırt edip, engelleme becerisine sahiptir. Ücretli sürümleri de olmasına karşın, bazı güvenlik duvarı yazılımları internetten ücretsiz olarak da indirilebilirler. Ancak kullanımları, çoğu zaman özel bir uzmanlık gerektirir.

Terimler

... TERİMLER ...

FIREWALL: Türkçe'deki karşılığı "ateş duvarıdır. Bu tarz güvenlik araçları, yazılım ya da donanım olarak karşımıza çıkabilirler. Mümkün olan en yüksek güvenliği sunan firewall'lar, hem yetkisi olmayan kullanıcıların bilgisayara erişimini önlerler hem de hacker olarak bilenen bilgi korsanlarına karşı sistemi korurlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 48 Yorum

artık bu tür endişeniz asgari olarak en altta düşüyor nedenmi çünkü artık şifreleme programları var hemde tam size göre

firewall lar kesin çözüm.Kimi zaman ağ bağlantısını bile engelliyor.Ayarlaması size kalmış.

firewall kullanımı mutlak gerekli ben genelde linux kullanıyorum ama windows için firewall kullanımı mutkala ve mutlaka gerekli

firewall sız olmaz

XP de bildiğim kadarıyla klasör şifreleme özelliği yok, nasıl oluyor bu iş?

Klasör için izinleri buldum ama şifrelemeyi bende bulamadım

diskim ntfs formatında ama dosyaya şifre veremiyorum???

iyide zaten şifre koyamazsınız içeriği şifrelemekten bahsediyo yani başka bilgisayardade açılmıyor:)

Banka örneği çok doğru verilmiş.Üzerimize düşeni yapmalıyız.

Firewall lar oldukça etkili olmasına karşın istediğiniz sitelere girememe durumuyla karşı karşıya kalıyorsunuz.Bu da pek iyi değil.

anlatım güzel.. Bakalım bi.

sonra aglamamak için önce güvenlik

ben bilgisayarı kulanıyorum ama bu konularda ana temel yokk
ama çok güzel beğendim

Yani şifreleme mevzusu çok yanlış anlatılmış. Sanki dosya'yı açmak için parola verilebilir imajı verilmiş tıpkı word dökümanı gibi. Oysa ki durum öyle değil; dosya için yukarıda anlatılan şifreleme yani encryption; diğer bir deyişle parola yani password değil. Windows için bir dosyaya parola atmak mümkün değil; bu son işletim sistemi olan Vista için de geçerli. Zaten bunu anlamak mümkün değil; bugun en android cep telefonlarinda bile klasöre parola vermek var iken; bir işletim sisteminde bu neden olmaz anlamak mümkün değil??

kurs girişinde ismi yazdıktan sonra şifre nokta görüntüsünde de olsa otomatik yazılmıi oluyor. şifreyi niye yaptık ki. ne yapmalıyım?

kurs girişinde demem yanlış oldu. sayfaya girişteki durumdan bahsettim

press del to entersetup taki delete tuşu mudur?

şifreleme çok önemli elktornik postalarda websayfalarında şifrelerimi kimseyle paylaşmamalıyız en önemlisi sürekli değiştirmek gerekiyor

sadece şifre elbetteki yetmez, antivirüs veya internet security gibi programlardan birini kurmamız gerekir.

Benim makinada "Veriyi korumak için içeriği şifrele" bölümü aktif değil. Ne yapmam lazım?

Verileri şifrelemek uygulaması için "belgelerim" içinden bir dosya seçtim. Klasör üzerine sağ tıkla,özellikler,gelişmiş,veriyikorumak için içeriği şifrele komutlarından sonra "d o s y a y o k oldu!" Geri dönüşüm Kutusunda da yok. Yorum...?

Yokolan dosyayı, Başlat,Ara komutu ile buldum. Fakat tekrar "belgelerim" e aktaramıyorum.

bölümlerden digerine gecişler cok uzun zaman alıyor neden?

walla benim evdeki torrent gibi ilerliyo bu kurs durumu :)

Mirabeat katılıyorum sana :D port açık hala yavaş :D

nednse kurs çok sıkıcı kusuruma bakmayın özür dilerim

benim pc vista bu kurs benim için ne kadar faydalı olur.

Dersler ileledikçe konular daha anlaşılır olacaktır,zannediyorum.

BU KURS BANA ÇOK FAYDALI OLUCAK

cok faydali olacak.

Aralıksız ve dikkatlice çalışılmak kaydıyle, çok yararlı bir kurs. İlgililere teşekkür ediyorum...

çok yararlı bu...
fikir sahibi insanı saygıyla selamlıyorum...
helal olsun.....

Ya Arkadaslar Konular cok basıt kımsenın temel bılgıısı yokmu ya pc kullanan herkes bunları gozu kapalı bılır :S:S

kurs çok güzel teşekkür ederim.

Okuyorum okuyorsun okuyor =) Az kaldı ha gayret..

bu güvenlikle ilgili bilgi çok süper olmuş teşekkürler

Windows Me mi?Windows 7 yakında çıkacak nasıl kullanıyım onu?:) Yinede gayet iyi yapılmış ellerine sağlık Chip ekibinin :)

Bunca gelişmiş teknoloji ne yazıkki IQ sü yüksek HACKER'ler tarafından bilgi çalınmasının önüne geçmekte aciz kalıyor. Öyle ki Önemli Hacker lara büyük firmalardan yüksek ücretli iş teklifleri bile gelebiliyor. Koskoca ülkeler Güvenli saydıkları istihbarat kurumlarının bile hack lendiğini görebiliyor. Bu iş bir kısır döngü en iyi koruma başarılı bir Hacker in kendi için geliştirdiği bir program olabilir gibi gelior.....!

sanki konular son gelişmeleri yansıtmıyor.konular güncellenirse sevinirim.yinede işimize yarıyor ama.teşekkürler.

CHIP Online'ın notu:
Yeni makaleler ekleyerek devamlı güncel bilgileri sizlere ulaştırıyoruz. Bazı eski tarihli yazılardaki bilgilerin geçerliliğini düşünüyorsanız, sitemizde ana sayfadaki güncel makaleler arasına dalın, mutlaka aradığınızı veya daha iyisini bulacaksınız.

valla şimdiye kadar gayet iyi gidiyor...

dosya şifreleme işlemini denedim;"Veriyi korumak için içeriği şifrele" yi işaretledim;ancak bana şifre oluşturma gibi birşey sormadı.Bende "uygula" yı işaretleyip çıktım.Dosyayı tekrar açtım şifre gerektirmeden;yani olmadı..?

Burada yazılanları dikkate alan birileri var mı bilmiyorum ama word 2007 ve 2010 programlarının 2003ten çok farkı far bu da ayrı bir bölüm olmalı :)

bilgisayar güzel bi icat

comodo firewal kur gireni cikani söylesin

eğitimde windows xp işletim sisteminden bahsediliyor. Windows 7 ve 8 yok. Bilgiler güncel mi acaba.?

@altan36 beğendimmmmmmmmmmmmmmm

çok beğendimmmmmm

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir