Ofis Bilgisayarı

PC'ler şirketler için pek çok görevi yerine getirirken çalışanlara da pek çok avantaj sunuyorlar.

Ev bilgisayarlarıyla kıyaslandığında, ofislerde kullanılan bilgisayarların karakteristik bir farklılığı vardır; birbirlerine bağlıdırlar ve kendi aralarında iletişim kurabilirler.

YAZICI VE ELEKTRONİK POSTA

Ofislerde kullanılan PC ağına "Network" adı verilir. Bu tam olarak şu anlama geliyor; yan masanızda oturan arkadaşınıza veri iletmek için artık bir diskete ya da benzer bir manyetik veya dijital veri depolama birimine ihtiyacınız yok. Yerel Alan Ağı (LAN) da denilen, iki bilgisayarı birbirine bağlayan bir ağ kablosu sayesinde mesai arkadaşınıza bilgileri kendi bilgisayarınızdan doğrudan aktarabilirsiniz. Aynı bilgiler sadece yan masaya değil, şirket dahilindeki tüm bilgisayarlara gönderilebilir. Özellikle büyük şirketler için bu durumun ne kadar zaman kazandıracağını bir düşünün...

Yerel ağ kurmanın şirketler için son derece mantıklı bir yatırım olduğunu yazıcı kullanımından da anlayabilirsiniz. Bir ofisin içinde pek çok yazıcı kullanmak yerine, tüm bilgisayarların bağlandığı tek bir ağ yazıcısı kullanılabilir. Bu güçlü ve hızlı bir çözüm olduğu kadar ekonomiktir de; çünkü her bir bilgisayar için ayrı bir yazıcı almak yerine tek bir yazıcı yeterli olmaktadır.

Peki ya elektronik postanın getirdiği yeniliğe ne demeli? Elektronik posta, bilgisayarlar sayesinde internet üzerinden mesaj gönderip almanın en pratik yolu. Önemli avantajları ise hızı ve tamamen güvenilir olması.

Düzenleme

DÜZENLEME

Ofiste zaman zaman hızlı hareket etmek gerekebilir ve bu da dağınıklığa yol açar. Kimisi elindeki bir kağıdı pencerenin yanında bırakır, kimisi de kahve makinesinin yanında unutur. Tüm bu karmaşaya bilgisayar bir düzen getirebilir. Bunun için bilgisayarda aynı kişinin hazırladığı tüm çalışmaların yer alacağı tek bir klasör açılabilir. Ya da farklı konular için farklı klasörler düzenlenebilir. Böylece bir karışıklığa yol açmadan istediğiniz zaman istediğiniz belgeye ulaşma şansınız olur. Hatta dilerseniz her bir belgenin yazıcıdan çıktısını alabilir ve istediğiniz sayıda kopyalayabilirsiniz.

Elektronik ajandalar da her geçen gün ofis çalışanları arasında yaygın hale gelmektedir. Bunlar küçük ebatları nedeniyle "Avuç İçi" bilgisayarlar olarak da adlandırılırlar. Avuç içi bilgisayarlar randevuları, kişilerin ad, soyad ve adreslerini hafızlarına alabilirler. Yani tam anlamıyla birer elektronik ajanda görevi görürler. Bilgilerin gözden geçirilmesi ve güncellenmesi gibi işlemler için PC'lerle birlikte kullanılabilirler.

Güvenlik

GÜVENLİK

Ofislerde pek çok değerli araç gereç bulunur. Akla ilk gelense tabii ki bilgisayarlar olacaktır. Ama aslında önemli olan bilgisayarın maddi değeri değil, içindeki bilgilerdir. Dosyalanmış birçok önemli bilgiyi çelik bir kasada saklamaktansa bu görevi bilgisayarlarınıza verebilirsiniz. Bilgisayarın standart şifreli koruma özelliğinin dışında özel bazı dosya ve klasörler de koruma altına alınabilir. Bir şifre ile korunan belgelere ulaşabilen kişilerin sayısı, bu şekilde azalacaktır.

Haberleşme

HABERLEŞME

PC'lerin yaygınlaşmasıyla birlikte toplantıların anlamını yitirdiğini ortaya koyan düşünce doğru değildir. PC'ler, aksine bu durumlarda yardımcı olabilirler. Çalışanlar arasında mesaj ve haber iletişimini sağlayabilirler. Bilgisayar üzerinden iletişimin avantajları hızlı olması, kolaylığı ve sağladığı kağıt tasarrufudur. Güvenliği sağlamak için şirket içi bilgisayar ağında her kullanıcıya farklı yetkiler verilebilir. Mesela bazı kullanıcıların bazı mesajları okumaları engellenebilir. Bir başka kullanıcı ise belgeleri okuyabilir ama üzerlerinde değişiklik yapamaz. Bu sayede şirket içindeki önemli bilgilerin paylaşımı ve güvenliği kontrol altında tutulabilir.

Bilgi: Donanım

BİLGİ: DONANIM

Ofis kullanımı için tercih edilen PC'lerin çok güçlü bir işlemciye ihtiyaçları yoktur ama belleklerinin yüksek olması tercih edilir (256 MB bellek yeterlidir ama zaman zaman daha fazlasına ihtiyaç duyulabilir). Bunların yanı sıra, kaliteli bir yazıcı şarttır. Ofis kullanımı için siyah-beyaz bir lazer yazıcı idealdir, renkli lazer yazıcılar ise bir servete mal olabilir. Lazer yazıcılar fiyat açısından inkjet'lere göre daha pahalı olsalar da kartuş gibi işletim giderleri daha düşüktür.

TİPİK KONFİGÜRASYON

Pentium IV
256 MB bellek
AGP ekran kartı
40/ 60 GB'lık sabit disk
17" Monitör
Lazer yazıcı
Fare + klavye

Yerinde Duramayanlar İçin İdeal Çözümler

YERİNDE DURAMAYANLAR İÇİN İDEAL ÇÖZÜMLER

Bu sayfalarda ofis içinde bilgisayar kullanımından bahsedildi. Ama birçok insan bütün gün ofiste oturarak çalışmaz ve sık sık yolculuk yapar. Ya şantiyelere, ya yurtdışına ya da bir ofisten diğerine giderler. İşte o zaman taşınabilir bilgisayarlar imdadınıza yetişir.

Eskiden masaüstü bilgisayarlarla, taşınabilir bilgisayarlar arasında bariz farklar vardı. Ama bu farklar ilerleyen teknoloji sayesinde ortadan kalktı. Her ikisi de artık aynı görevleri yerine getirebiliyorlar. Eğer fiziksel alan açısından bakarsak masaüstü bilgisayarların daha üstün olduğunu görebiliriz. Ayrıca taşınabilir bilgisayarlar daha pahalıdır. Bunun sebebi ise bilgisayarın taşınabilmesi için tüm parçalarının daha dar bir alana sığabilecek kadar küçültülmüş ve aynı şekilde hafifletilmiş olmasıdır.

Taşınabilir bilgisayarlar aynı zamanda kullanımı giderek yaygınlaşan cep telefonlarının hatlarını kullanarak internete bağlanabilir ve e-posta gönderip alabilirler. Sadece ajanda görevi görmesi için taşınan bilgisayarlar da vardır. Avuç içi bilgisayarları bir düşünün. Peki ama ya klavye? Klavyeniz küçük ekranda görünüyor ve ufak bir elektronik kalem sayesinde kullanılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

ve bu donanımları bence bu wepten aynı www.chip.com.tr den takip ederseniz şaşırmanız yada tanımadığınız ürün kalmayacaktır denemesi bedeva

bısı sorcam olusturdugum dosyayı kımsenın gormesını ıstemıorum mesela!nsl sıfre koyabılırm?

günümüzde bizleri şaşırtacak avuçiçi bilgisayarlar (pda lar) var ve insanın kullanası geliyoorrr

transformers arkadaşım dosyanın görünmemesi için hangi klasörü gizlemek istiyorsan üzerinde sağ tıklayıp açılan menüden özellikleri seçiyorsun sonra pencere açılıyor ordan gizli seçeneğini seçiyorsun. Görsel anlatımı için internette arama yapabilirsin. Klasöre yada dosyaya şifre koymak içinde mevcut programlar var ama sakın şifreni unutma dosyanı çıkartamıyosun sonra. bir konu daha var klasörleri programsız kitleme bu konu için görsel anlatım var elimde bana ulaşırsan sana dosyayı gönderebilirim. İyi günler. mail: cetinoflamaz@hotmail.com

Fiyatları bakımından biz öğrencilere pek hitab etmiyor bence.

yerel ağ lan ile ilgili detaylı bilgi kaynağı tavsiyesi alabilirim

transformers dostum word da güvenlik diye bir bölüm olacaktı oradan word sayfanı şifre ile açıp kapatabilirsin

şimdi ne yalan söyleyim dostlarım bugün bana 3,4 işlemci 1 gb ram ve 80 gb hdd yetmiyor bana yavaş geliyor oyun hastasıyım

dosyalarımızı güvenle korumak için şifreleyici programları kullanmak en iyisi teknoloji ileledikçe bakalım daha neler çıkacak

bu kursun sonunda alınan belgenin milli eğitimde geçerliliği var mı?

CHIP: Hayır, öyle bir geçerlilik söz konusu değil.

Kursu %100 tamamladıktan sonra girdiğimiz sınavda başarısız olursak ne olur?

sertifika olayı nasıl olcak peki

Daha önce çok güzel bir anlatım tarzı olduğunu söylemiştim. Ancak 10ncu bölüm (Diyalog Pencereleri bölümü), örneklenmediği için
bilgiler net anlaşılmıyor! Örneklenmesi gerekir diye düşünüyorum!

Henüz bugün başladım derslerinize. 2 saatte ancak %2 ye gelebildim ve çok beğendim. Ellerinize ve bilgiyi paylaşım ruhunuza sağlık.

gerçkten güzel bi uygulama :D

bencede ne olur %"100 tamamlayıp kazanamazsak

süper gerçektennn

sayın arkadaşlar bu kursu ne kadar bir zaman içinde bitirmemiz gerekiyor. konular çok uzun. tek tek okumak zaman alıyor. ve nezaman biteceği konusundada bir fikrim yok. ama mutlaka bu belgeyi almak istiyorum. bir süre kısıtlaması varmı yokmu lütfen bilgi veriniz. sagılarımla. erdal

CHIP:
Süre kısıtlaması yok. Başarılar...

ilk konularla başladım metinler cok başarılı kolay anlaşılır .bilgisayar konusunda bir çok bilgi eksigimiz oldugunu farkettim .şimdiden teşekkür ederim

emegi geçenlere teşekkürler

offfffffff offffffffff daha % 4 bahara dogru biter

bu bilgiler neredeyse 5 yıl önceden kalmış güncellenmesi gerekiyo bence

EMEGİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER

iki gün oldu daha %3 teyim bitirebilecek miyim acaba biraz daha sadeleştirilemez miydi acaba çok sıkıcı ama devam...

yinede böyle bir şey düzenlemeleri güzel

ben bısey sormak ıstıyorum. acaba bu bılgıler guncel mı bazı arkadaslar da guncel olmadıklarını yazmıslar???

yanı serıtıfkalar gecerlı olacak mı bu senede eskı bılgılerle bıtırılmısse bıle merak edıyorum :((

ARKADASLAR PC KURSLARA GITMEK ISTIYENLER BURADA KONULARI BITIRINCE EMIN OLUN HIC BIR ZORLUK CEKMIYECEKLER

kardeş benimde 1 gün olmadı daha ama % 3.13 teyim.hadi gayret edelim şu sertifikayı alalım

Taşınabilir bilgisayarlar artık teknolojinin son noktası olan ^G vb gelişmelerle cep telefonlarının son modelleri ile devrim aşamasında. Yaratıcıları kutlamak gerek. Yakında karşılıklı 3 boyutlu shbetler de olacak.Örneğini Tv. de demo olarak Ana haberlerde görmüştük. Harika bir şey .Sanırım zamanla 3-4 kişi sanal ortamda 3 boyutlu oturup konuşacak. (Eski deyimle "Başımıza taş (mı ?) yağacak.!")

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir