Paint ile Resim Çizmek

Bilgisayarınızı sadece hesap için değil; resim çizmek ve boya yapmak için de kullanabilirsiniz.

Başlangıçta herkes, PC'leri daktilonun yerini tutacak gelişmiş bir yazı yazma aracı olarak görür. Ancak bilgisayarın potansiyeli bundan çok daha fazladır. Bilgisayarınızı sadece hesap için değil; resim çizmek, boya yapmak, ve renklerle oynamak için de kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızla kolayca yapabileceğiniz sayısız işlemlerden birisi de kuşkusuz resim çizmektir. Resim çizmek sadece grafikerlere ve ressamlara özgü bir uğraş değildir. Yetenekli olsun ya da olmasın, herkes resim çizmekten zevk alabilir.

Bu zevki PC ile yaşamanızın mümkün olduğunu biliyor musunuz? Üstelik hiçbir uzmanlığa da ihtiyacınız yok. Bize inanmıyorsanız Windows donatıları arasında yer alan Paint uygulamasıyla basit bir resim çizmeyi deneyin. Sonuç belki mükemmel olmayacaktır; ama bu arada fareyle biraz pratik yapma ve bilgisayarla resim çizmenin başlıca kurallarını öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Uygulamayı Başlatmak

1- UYGULAMAYI BAŞLATMAK

Paint'i çalıştırmak için önce "Başlat" düğmesine tıklayın. Daha sonra "Tüm Programlar / Donatılar/ Paint" yolunu takip edin.

Paint tipik bir Windows uygulaması olduğu için, açılışta karşınıza çıkan pencerenin boyutlarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Ekrandaki küçük işaretçiyi pencerenin kenarlarına getirin. Standart ok, çift taraflı siyah bir oka dönüşecektir. Farenin sol tuşunu basılı tutarak siyah oku istediğiniz yöne doğru götürün. Böylece pencere boyutlarını genişletebilir veya daraltabilirsiniz.

Pencereyi tüm ekranı kaplayacak şekilde maksimum boyutlarına getirmek isterseniz, başlık çubuğunun sağ kısmındaki üç farklı simgeden ortada duranı tıklayın. Pencereyi aynı boyuta getirmek için de aynı işlemi yapabilirsiniz. Resim için kullanılacak beyaz alanın boyutlarını da isteğe göre ayarlayabilirsiniz. Her kenarın ortasında ve köşelerde tıklayabileceğiniz noktalar vardır. Bu noktaları fareyle tutup sürükleyebilirsiniz.

Araç Çubuğu

2- ARAÇ ÇUBUĞU

Artık resmimizi çizmeye başlayabiliriz. Başlangıç olarak beyaz alan üzerinde sol tuşa basılı tutarak fareyi hareket ettirmeniz yeterlidir. Sol kısımdaki araç çubuğunda işinize yarayacak çok sayıda çizim aracı bulacaksınız. Örneğin kalem aracı ince çizgiler çizmek içindir. Fırça daha kalın çizgiler çizer. Püskürtme kabı ise renklendirme amaçlıdır. Eğer hangi simgenin hangi aracı temsil ettiğini bilmiyorsanız, işaretçiyi simge üzerine getirip kısa bir süre İçin bekleyin. Küçük bir kutuda aracın adı belirecektir. Ayrıca Paint penceresinin en alt kısmında, üzerinde durduğunuz araca ait kısa bir tanım da görebilirsiniz.

Araç Çubuğu

Renk seçenekleri de yine pencerenin alt kısmında yer alır. İsler kalemle çizgi çizin, isler püskürtme kabıyla boya yapın, ekranda göreceğiniz renk seçiminizle aynı olacaktır.

Kaydetmek

3- KAYDETMEK

Çalışmanızdan memnun kaldığınız takdirde, dilerseniz sabit diskinize kaydedebilirsiniz. Bunun için "Dosya" seçeneğinden "Kaydet" veya "Farklı Kaydet" komutlarını kullanmanız gerekli.

Seçiminizi yaptığınızda yeni bir diyalog penceresi belirecektir. Eğer klasörlerle tanışıklığınız varsa, resmi kaydetmek istediğiniz klasörü buradan seçebilirsiniz. Eğer yoksa, bir dosya adı yazarak "Kaydet" düğmesine basın. Resminiz "Resimlerim" klasörüne kaydedilecektir. İleride istediğiniz zaman resmi tekrar açabilirsiniz.

Resmi Yazdırmak

4- RESMİ YAZDIRMAK

Eğer bir yazıcınız varsa, resminizi hemen kağıt üzerine basabilirsiniz. Bunu yapmak için herhangi bir metin belgesini yazdırırken yaptığınız işlemlerin aynılarını tekrarlamanız yeterli olacaktır.

İpucu: Masaüstünü Renklendirin

İPUCU: MASAÜSTÜNÜ RENKLENDİRİN

Çizdiğiniz resmin basıldıktan sonra artık işinize yaramayacağını mı düşünüyorsunuz? Aslında durum hiç de öyle değil. Eğer resmin ekrandaki görüntüsü hoşunuza gittiyse, onu masaüstünüzde arka plan olarak da kullanabilirsiniz.

Bilgi: Düzeltmeler

BİLGİ: DÜZELTMELER

Paint ile oynamaktan korkmayın. Eğer bir yerde hata yaptıysanız, bu hatayı geri almak için "Düzen" menüsünden "Geri Al"ı seçebilir ya da "Ctrl+Z" tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Unutmayın ki bu özellik Windows uygulamalarının hemen hepsinde çalışır. Bu kombinasyonun hayatınızı ne kadar kolaylaştırdığını zaman içinde gördükçe hayretler içinde kalacaksınız. Bazen çizilen resim pencerenin boyutlarından daha büyük olabilir. Bu durumda onu görüntüleyebilmek için sağ ve alt kenarlardaki kaydırma çubuklarını kullanın. Resim yer değiştirecektir. Böylece çiziminizin boyutları pencereden çok daha büyük olsa bile tamamını görüntüleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 73 Yorum

of ya ben daha kısa bitane istiyorum çünki bu benim performans ödevim kötü not almak istemiyorum ya daha kısa ve daha açık bitane yapsanız daha iii olur

sadece bi resim(daha doğrusu paint de resim çizmek için) için bu kadar anlatım başka bi yerde bulunmaz herhalde

bilmemek değil, sadece merak yeter öğrenmek için.

ama ben başlattan istiyorum nasıl yapabilirim efendim

paintin efektleri olsaydı keşke daha iyi olurdu

benim bilgisayarımda olan paint silinmiş nasıl yükleyebilirim

çok şükür bende paint var

tüm programlara gir sonra donatıları tıklayın orda paint var

arkadaşlar ben şule yorumumdada yazdığım gibi başlattan girebilirsiniz
sonrada donatıları tıklatın orada var çünkü ben oradan giriyorum
haydi kolay gelsin..........

merhaba şule bende merve sana katılıyorum aynı bende oradan giriyorum ama oradanda silinmiş başka nereden girebilirim bioyosan ne olur söylermisin lütfennnnnnnnnnnnn..........

merve ben şule herzaman oradan girdiğim için başka nereden girilir bilmiyorum bulabilirsem veririm ama şuan bilmiyorum hayi hoşçakal
bayyyyyyy

arkadaşlar benim pc de de paint silinmiş.tekrar nasıl yüklenebilir

kaydederseniz başlattan girebilirsiniz

ctrl z olayı paintte sadece son iki hamleyi geri alır worddeki gibi daha fazla değildir. en azından windows xp de öyle

Basit gibi gözükse de kaliteli işler çıkarabileceğiniz ve oldukça pratik kullanımı kolay bir program...

off arkadaşlar benim paintimde boyamada problem var boya kutusu seçeneği çalışmıyo napabilirim

bu
nebicem
şeyyyyy

nasıl birşey
len bu

ya ben donatılar dıye bı sey goremedım

silinen paint yeniden yüklenebilirmi acaba ya

evet silinen paint yükleyebilirsiniz denetim masasını takip ederek program ekle kaldır geliniz orada windows bileşenlerini ekle kaldır görürsünüz ve ona tıkladığınızda donatılar ve hizmet programlarını görürsünüz onu tıklayıp kaldırın ve tekrar aynı işlemi tekrarlayın paint tekrar yüklenicektir hatta sorun oluşmussa paint araçlarında düzelterek sorunsuz bir şekilde kullanmanız için default ayarlara yanis eski haline geri getirmiş olursunuz

amannn boşver

bizim bilgisayardaki paint silindi nasıl geri yükleyebilirim

MERHABA BEN BUSE BİLGİSAYARIMIZDAKİ PAİNT PROGRAMI SİLİNDİ ONU NASIL GERİ YÜKLEYEBİLİRİM YÜKLEMEYE ÇALIŞTIM AMA PAİNT PROGRAMINI BİLGİSAYAROIMIZA YÜKLEMEYEDİM BU PROGRAMI NASIL YÜKLEYEMEDİM???????:)))???????

paint hakatten çok işe yarıyor

bende rabia okula gidiyormusun

buse bence süpersin

henüz açamadım ama yardımcı olursanız açacam lütfen yardımcı olun bana.........

bune la paint açılmıyo be :( sinir oluyom yanıt vermiyor dio :(

oyy ne biçim

benim donatılarda neden gözükmüyo

hasan ben yaptım ama yine yüklenmedi

hasan ben yaptım ama yine yüklenmedi

ben bulamadım?

katılıyorum

bizde var ama işaretler yok

katılıyorum

krispiler ben buldum

çok kötü ve sıkıcı yazılar var. ama resimler güzel.

saçmalama ziyaretçi

panit çok güzel

o ziyaretçi saçmalamış

bbbeen şşuleyii ttanııyom cnm

slm kankilerr

paint çok güzel ya

painti seviyorum

bencede güzel birşey

BENDE PANİDİ SEVİYORUM

PANİT ÇOK GÜZEL YA

BUSE BENCE SÜPERSİN

HENÜZ AÇMADIM AMA YARDIM

paint resimi henüz açamadım.

BENCE PANİY GÜZEL

var bizde fazla girmiyoz

bizdede yuvtube açılıor ziyaretçi

ya arkadaşlar başlata paint yazın youtubeden video da bulun artık tamamdır :)

mal gibi bisey

bayıldım yahu bunu vallahi sizede tercih edrim

@17 Ara 2013 16:23 ah ne salakca

BEN RESİM CİZMEYİ SEVERIM AMA BİR TÜRLÜ BECEREMEM TMM

arkadaşlar bu konumuz paint ile ilgili degil ama sizlere bu bilgiyi vermek istedim eger cuma günleri 80 salavat okuyan bir kişi 80 yılın günahları silinecektir

arkadaşlar benim vecegim bilgi paint ile ilgili degil cuma günleri 80 tane salavat çeken bir insan 80 yıl günahları temizlenecektir

@28 Mar 2014 17:50 işalah okurum

süper olmuş bunlar vay vay vay vay vaaaaaaaaaaaaaaaaayyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

çok güzel süper olmuş resim çizmeye bayılırım...............05.17.2014

güzellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

arkadaşlar ben oyunun nereden açıldığını bilmiyorum

ama ya açılmıyo ki

NASI İNDİRCEM BUNU BEE LPS KURDELE TV KANALIMA ÇİZGİ FİLM YAPCAM OOLMUYOOO

Bir insan sırrına paylaşmalı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir