Programları Otomatik Başlatma

İstediğiniz bir programın Windows açıldığında otomatik olarak başlatılabileceğini biliyor musunuz?

Programları çalıştırmak için, simgelerinin üzerine çift tıklamanız gerektiğini daha önce öğrendiniz. Peki ama istediğiniz bir programın Windows açıldığında otomatik olarak başlatılabileceğini de biliyor musunuz?

Bilgisayarı kendi istekleriniz ve tercihleriniz doğrultunda kişiselleştirmenin sınırı yoktur. Örneğin görünümü değiştirebilir ya da açılış seslerini zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Fakat kişiselleştirme kavramı, sadece görsel ve işitsel konularla sınırlı değildir.

Bir bilgisayar kullanıcısı, Windows'un her açılışında istediği program ya da programların otomatik olarak açılmasını sağlayabilir. Bu bölümde, programların otomatik olarak nasıl başlatılabileceğini öğreneceksiniz.

BAŞLANGIÇ KLASÖRÜ

1- Windows başladığı anda hemen çalıştırılması gereken programlara ait kısa yollar, bu klasör içinde yer alır. Klasörün içeriğini görmek için, ilk olarak "Başlat" düğmesine tıklayın. Buradan "Tüm Programlar "opsiyonunu seçin ve açılacak olan menü-den "Başlangıç" satırının üzerine gelin. Bu sayede otomatik olarak başlatılan tüm programlar, bir dörtgen içinde karşınızda belirecektir. Otomatik olarak başlamasını istediğiniz başka programlar varsa, onların kısa yollarını da bu klasöre dahil etmelisiniz.

Hesap Makinesinin Otomatik Olarak Başlatılması

HESAP MAKİNESİNİN OTOMATİK OLARAK BAŞLATILMASI

2- Başlat menüsünden "Tüm Programlar / Donatılar" yolunu takip edin ve hemen ardından, işaretçiyi "Hesap Makinesi"nin üzerine getirin. Farenin sağ tuşuna basarak açacağınız menüden "Kopyala" komutunu seçin.

3- Tekrar "Başlat' menüsüne geri dönün. "Tüm Programlar" menüsünde yer alan "Başlangıç" satırının üzerine gelin ve farenin sağ tuşuna basın. Yine küçük bir menü açılacaktır. Burada "Aç" komutunu tıklayın. Böylece "Başlangıç" klasörünün içeriğine ulaşacaksınız. İşaretçiyi pencerede boş bir alana getirin ve bir kez daha sağ fare tuşuna basın. Açılan menüden "Yapıştır" komutunu seçin.

4- Böylece hesap makinesi için kopyaladığınız kısa yolu klasör içine yerleştirmiş oldunuz. Şimdi simge üzerine sağ tuş ile tıklayarak "Özellikleri seçin.

Kısayol Özellikleri

5- Bu şekilde, açılacak olan programın Özelliklerini ayarlayabilirsiniz. Örneğin gördüğünüz simgeyi değiştirmeniz mümkün.

6- "Özellikler' penceresinden "Kısayol" sekmesine tıklayın. Burada "Çalıştır" isimli bir bölüm göreceksiniz. Bu bölümdeki açılır menüden "Simge durumuna küçültülmüş" ifadesini seçin. Eğer "Tam ekran" seçeneğini işaretlerseniz, program başlatıldığında tam ekran olarak açılacaktır. Tabii ki hesap makinesi gibi özel programlar tam ekran olarak başlatılamaz. Eğer ayarları doğru olarak yaptıysanız, bundan sonraki her Windows açılışında hesap makinesi de otomatik olarak çalışacaktır.

Eğer uygulama çubuğuna göz atarsanız, "Hesap Makinesi" ismini görebilirsiniz. Bu isme tıklarsanız, hesap makinesi anında ortaya çıkar ve gerekli hesaplan yaparsınız. Bir programı simge halinde başlatmanın en büyük yararı, masaüstünü serbest bırakmaktır. Sonuçta program her zaman açık kalır ve kullanılmaya hazır olarak sizden gelecek komutları bekler.

Bir İpucu

İPUCU: Bu sayfalarda, Windows'un hesap makinesi programının otomatik olarak nasıl başlatılabileceğini öğreneceksiniz. Ancak hesap makinesi dışında kalan herhangi bir program da, Windows açılışında otomatik olarak başlatılabilir. Bunun için hesap makinesi simgesi yerine ilgili programın simgesini kullanmanız yeterli olacaktır.

Bilgi: İstenmeyen Programları Başlangıçtan Silin

BİLGİ: Bazı programlar, siz istemeseniz bile kendilerini "Başlangıç" klasörüne kopyalayabilirler. Herhangi bir programın her Windows açılışında otomatik olarak çalışmasını istemiyorsanız, yine "Başlangıç" klasörünün içeriğine ulaşmalı ve bu programa ait kısayol simgesini silmelisiniz. Ancak bunu yaparken dikkatli hareket etmenizde yarar var; aksi halde gerekli bir uygulamayı istemeden kapatmış da olabilirsiniz. Bu durumdan Windows'un çalışması bile etkilenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

iide siz sadece başlangıctan bahsetmıssınız sagolunda ben msconfig e nasıl atılıyo onu sorcaktım
oda aynı bilgisayar basladıgında acılan programların ayarları falan var bildiginiz gibi..

arkadaşımızın dediği doğru bilgisayarımızın arka planında çalısan programlar oluyor gereklı gereksız onlara nasıl mudahele edicez bazen pc bile yavaşlatıyorlar bunları anltsanız teknık olarak sayın chıp dergisi
ÇALIŞTIR>"msconfig" burdan başalangıç war orda butun çalısan programalr yazıyor ama hangilerini iptal etmeliyiz hangileri pc mizin çalışma düzenin bozar acıklarsınız sevinirim

GERÇEKTEN ÇOK DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA OLMUŞ EMEĞİ GEÇEN HERKESİ YÜREKTEN KUTLAARIM

Çok faydalandım.Tşkler.

mesenger programının kısayolu basangıcta olmamasına ragmen acılısta otomatık acılıyo neden?? programın kendı özellıgınden kaynaklanıyosa bunu nasıl kaldırabılırım

ewet mesenger pc açılışında karşımıza çıkıyo bu da programın kendisinde war olan bişiy galiba

Arkadaşlar başlangıçtaki proğramları ayarlamak, bilgisayardaki gereksiz dosyaları silmek ve kayıt defteri yani regedit ayarlarındaki hataları düzeltmek için size CCleaner proğramını tavsiye ederim. Kullanımı müthiş kolay bir proğram ve ücretsiz. Deneyin Pişman Olmazsınız.

bunuda bilmek çok iyi oldu

arkadaşlar,messengerin başlangıçta çalışmaması için seçenekler menüsüne girip,windows başlangıcında çalıştır yazan yerdeki tiki kaldırmanız yeterli.bir daha çalışmayacaktır.

yaa ne is bana oyun kurmak için bi programlazım

@04 Mar 2008 14:28 benim pc yavas nedeni bilgisayarın acılır acılmaz calıstırması gereken programlar bunları biyerden kapatıyoduk adı biseydefteriydi ama atırlayamadım yardımcı olrmusunuz

Word de yazı yazarken bazen, sola yanaşmış satırı sağa doğru kaydırmak istediğimde kadıramıyorum. Nedendir? Bilenin bana yardımcı olmasını dilerim.

yahu bırarkın bunları yaaa.......
bunları falan bilmiyorsanız atın kendinizi efendim
herkese saygılar

CHIP Online Notu:
CHIP Online her seviyeden kullanıcıya, onların ihtiyaç duyabilecekleri konuları aktarmayı hedeflemektedir. Bilgisayar ile yeni tanışan ve öğrenmeye yeni başlayan kullanıcılar için bu tip bilgilerin faydalı olacağına inanıyoruz.

Bilgi sayarim cok yavasladi.Havizasi dolmus olmali.Nasil silinir bilmiyorum. baska bir sebepten de olabilir mi? bana yardimci olursaniz memnun olurum.

Ramazan_243 biliyosan anlatırsın ama bilmiyosan da aşağılayıcı kelimeler kullanmazsın.İlla yorum atcam diyosan da bi problemin varsa atarsın ;)

bir video dosyasını otomatık calıstırmak için ne yapılır

mantıklı bir şeye benziyor

peki bu olay win8 de nasıl yapılıyor.Biiliyorunuzki win8de öle seçenekler yok.Anlatabilirmisiniz win8 içinde bir anlatım koymanızı isterim

@02 Eki 2013 22:10 kardeş sende görev yöneticisini açıp başlangıç ekranından yapcaksın iyi günler :)

Team viewer da bi işe yaramıyor

teşekkürler çok teşekkürler saolun

xp de her açılışta otomatik olarak oluşan paylaşımları nasıl iptal edebilirim bir kaç farklı şey denedim hiç birisi olmadı her açılışta el ile paylaşımları kapatmak gerekiyor

Team wieveri açılırken açmasını söyledim ama evet demem gerekiyr bunu nasıl otomatik açabilirim evet basmadan

bence otomatik hesap makinesi çok güzel ve çok süper herkese tavsiye ederim denemeniz gerek çok sevdim sizde işallah seversiniz ben çok beğendim bana göre deneyin çok beğenirsiniz

Bilgisayarımı açtığımda Skype her zaman için kendiliğinden açılır ve çevrimiçi(yeşil) gözükürdü. Bir süredir açılışlarda "Uzakta" ikazı için sarı olarak açılmakta. Eski haline nasıl getirebilirim.

başlat ve görev cubuğu nasılacılır

PEKİ WİNDOWS 10 DA NASIL OLUYOR???

Ben Başlangıcı Bulamıyorum Help Me Please

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir