Virüs Nedir? Nasıl Yayılır?

Virüsler hakkında öğrenmeniz gereken temel bilgiler.

Bilgisayarla ilgili olan herkes, virüslerden bahsedildiğini mutlaka duymuştur. Bazı söylentiler ve dedikoduların aksine, bu tehlikeden korunmak için birkaç küçük önlem almanız yeterli.

Bazı rivayetlere göre, çok tehlikeli virüsler bilgisayarınızın ya da monitörünüzün patlamasına neden olabilir. Gerçekteyse virüslerin yaratabileceği zararlar asla bu boyuta ulaşamaz. Ancak bu durum, virüslerin var olmadığı ya da tehlikeli olmadıkları anlamına da gelmez. Siz hiçbir şeyin farkında değilken bile virüsler pusuda bekliyor olabilirler. Bu yüzden bilgisayarınızda virüslere karşı gerekli önlemleri almalısınız.

Virüsler genellikle yazılımlar aracılığıyla bulaşırlar. Zaten virüs dediğimiz de aslında küçük bir yazılımdır. Bugün karşılaşabileceğiniz tüm virüsler, programcılar tarafından yaratılmışlardır.

Virüsleri Tanıyalım

VİRÜSLERİ TANIYALIM

İnsan vücudundaki virüsler hastalıklara yol açar. Aynı durum bilgisayarlar için de geçerlidir. Bilgisayar virüsü, özünde PC'nize farklı şekillerde zarar vermeye çalışan bir bilgisayar programıdır. Virüslerinin bilgisayara etkileri, aynı insan vücudunda olduğu gibidir. Bir bilgisayar virüsü, durumu giderek daha da kötüleştirebilir ve sonunda PC'nizi kullanılmaz hale bile getirebilir.

Virüs bulaşmış bir bilgisayar, farklı yollarla diğer bilgisayarlara da bu virüsü bulaştırabilir. En yeni virüsler, kendilerini anti-virüs programlarından saklamak için şekil değiştirmeye ve güvenlik sistemlerine karşı bağışıklık kazanmaya başlamışlardır. Bu yüzden anti-virüs programları sürekli güncellenmelidir. Aksi taktirde kesin bir güvenlikten söz etmek mümkün olmaz.

Virüslerin Kaynakları

VİRÜSLERİN KAYNAKLARI

Günümüzde bilinen 70.000 kadar bilgisayar virüsü vardır ve bu rakam hızla artmaktadır. Virüslerin nereden çıktıkları hakkında farklı teoriler vardır. Virüsler, genç programcılar tarafından programlama konusunda bilgilerini ispatlamak amacıyla yaratılmış olabilirler. Diğer bir rivayete göreyse, profesyonel programcılar daha önce çalıştıkları şirketlere olan öfkeleri yüzünden, şirketlerin bilgisayar ağına virüs bulaştırmaktadırlar. En ilginç görünen teori ise virüsleri, ürünlerinin satışını garantilemek amacıyla anti-virüs yazılım üreticilerinin ortaya çıkardığıdır.

Virüsler nereden geliyor olurlarsa olsunlar, milyonlarca sıradan bilgisayar kullanıcısının bilgisayarlarına özellikle e-posta yoluyla bulaştıkları açıkça ortadır. Pek çok kişinin faydalandığı e-postalar, virüsler için en uygun dağıtım ortamına dönüşmüş ve istemeden de olsa pek çok bilgisayara zarar gelmesine neden olmuştur. Sonuç ise çoğu zaman ciddi hasarlar şeklinde karşımıza çıkar.

Elektronik Postaya Dikkat

ELEKTRONİK POSTAYA DİKKAT

E-posta aracılığıyla yayılan virüslerden ayrıca bahsetmek gerekiyor. Eğer birinin size virüslü bir mesaj gönderdiğini düşünüyorsanız, şunu unutmayın ki virüsler genellikle mesajların eklerinde bulunurlar. Bu yüzden e-postalar in izi okurken çok dikkatli olmalısınız. Eğer mesaj sizde şüphe uyandıracak bir başlık taşıyorsa, en İyisi hiç okumadan silmektir.

Bu tip virüslerle ilgili bilmeniz gereken diğer bir nokta da; kullandığınız e-posta programının içine yerleşebildikleri ve siz bir mesaj gönderirken otomatik olarak kendilerini mesaja kopyalamalarıdır. Az önceki uyarımızı bu noktada bir kez daha tekrarlayalım. Gelen e-postalar arasındaki şüpheli başlıklardan uzak durun; çünkü bu mesaj sizi tuzağa düşürmek için oynanan bir oyun olabilir.

Virüs Türleri

VİRÜS TÜRLERİ

Daha önce de bahsettiğimiz gibi virüsler, bilgisayarınıza zarar verecek küçük programlardır. Farklı yöntemler kullanarak, farklı şekillerde bilgisayarınıza girmeye çalışırlar. Virüsler genellikle gizlenmek için varolan bir programa saklanarak, bir anda diğer tüm programlara yayılmayı amaçlayabilirler. Bu küçük ve tehlikeli yazılımları kullandıkları saldırı tekniklerine göre sınıflandırmak mümkün. Fakat virüs türlerinin sürekli olarak değişim göstermesi, bu sınıflandırmayı zorlaştırmaktadır.

Bir Virüsü Nasıl Tanırız

BİR VİRÜSÜ NASIL TANIRIZ?

Bir insanın hastalanıp hastalanmadığını, bazı belirtilerin yardımıyla anlayabiliyoruz. Bilgisayarlar için de benzer belirtilerden bahsedebiliriz. Sisteme bulaşan bazı virüsler hemen anlaşılabilirken, bazıları ise çok gizli bir şekilde çalışırlar ve bilgisayarı içten İçe sona doğru yaklaştırırlar. Daha tehlikeli virüsler ise direkt olarak bilgisayarın çökmesine neden olurlar.

Eğer bilgisayarınıza virüs bulaştığından endişe ediyorsanız, en İyisi bir bilene danışmaktır. Endişeniz yersiz bile olsa, tedbir almak her zaman en mantıklı harekettir. Bazı virüsler hemen değil ama belli bir süre sonra ya da bilgisayarınızı bir kaç kez başlatmanızın ardından faaliyet gösterebilir. Bu yüzden bir virüsün varlığını saptamak her zaman için çok kolay olmaz. Örneğin birçok virüs tipi, sabit diskteki boş alanı yavaş yavaş azaltır. Yaptıkları işlem ise anlamsız veri yaratmak ve sabit diski doldurmaktır. Bu virüsler varolan verilere zarar vermezler; ancak sabit disk dolduğu için bir süre sonra bilgisayar kullanılmaz hale gelebilir.

Bir diğer virüs tipi ise bilgisayarı yavaşlatır. En tehlikeli virüsler ise sabit diskteki bilgilere zarar verenlerdir. Bunlar dosyaları ya da sabit diski bozabilirler. Sabit diskin onarımı çok zor ve zaman alıcı bir iştir. Ayrıca her zaman başarılı olunması da garanti edilmez.

Şakacı Virüsler

ŞAKACI VİRÜSLER

Bir de "şakacı" virüsler vardır. Bunların amacı çalışmalarınızı zorlaştırmak ve canınızı sıkmaktır. Örneğin siz çalışırken ekranda "bana kraker ver" yazısı belirebilir ve kraker sözcüğüne tıklayana kadar çalışmanıza izin verilmez. Tanınmış bir başka virüs türü de yazıları okunmayacak hale getirir. Fakat günümüzde bilgisayarlar, daha çok tehlikeli virüslerle boğuşmaktadırlar.

Kısacası virüs konusunu hafife almamalı ve mutlaka bir anti-virüs programı kullanmalısınız. Ayrıca, ihtiyaç duyduğunuzda sizden daha tecrübeli bir kullanıcıya danışmaktan da asla çekinmeyin.

DİKKAT: Bilgisayarınıza virüs bulaşma risklini hafife almayın. Eğer önemli bilgilerinize virüs bulaşırsa, bu durum geri dönülemeyecek sorunlara yol açabilir.

Antivirüs Yazılımı ve Güncellenmesi Çok Önemli

BİLGİ: Bilgisayarınızın virüslerden etkilenmesini önlemek için, öncelikle iyi bir anti-virüs programına sahip olmalısınız. Bu tip programlar sisteminizi sürekli olarak gözlem altında tutarlar.

İPUCU: İyi bir anti-virüs programı satın alın ve onu sürekli olarak güncel tutmaya özen gösterin. Bu programlan bilgisayar ve yazılım satılan mağazalarda bulabilirsiniz. Ayrıca verilerinizi düzenli olarak yedeklemenizde de yarar var. Böylelikle bilgisayarınıza virüs bulaşsa bile önemli bir veri kaybı ile karşı karşıya kalmazsınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 57 Yorum

BENDE O İLGİNÇ TEORİYE KATILIYORUM PROGRAMLARININ KALİTESİNİ İSPAT ETMEK İÇİN VİRUSLERİ ANTİVİRUS PROGRAMI SATAN FİRMALAR YAYMIŞLARDIR ÇÜNKÜ HEPSİ FARKLI ZARARLILARI TANIYOR KENDİ YAPTIKLARININ İLACINI ÜRETİYORLAR

bazılarıda kendine hobiy olarak bakarlar virüs yapmayı

evet çok doğru virüsleri kendileri yaptı para kazanmak için bana göre bu

bu iş başlı başına bir sektör haline aldı zaten.spy lar ve trojanlar ilk yayılmaya başladığında program satın almamız için bize link veriyorlardı.bunları unutmayalım lütfen.piyasanın büyük çoğunluğu anti-virüs yazılımcılarının elinde yani kendi pazarlarını kendileri yaratıyorlar..saygılar..

Arkadaşlar bir önemli husus da illaki satın almanız değildir.yani bir şirketseniz veya önemli ticari program kullanıyorsanız satın almanızda yarar var ama ev kullanıcısıysanız internette download sitelerinde de birçok ücretsiz tam sürüm yazılımlar mevcut.

ya ben bu site sayesinde ve verdiğiniz çalışmalardan sonra bil.mühendisi olmaya adayım sınavımı sabırsızlıkla bekliyecem......

Bende bir sürü virüs var buluyorum ama program bir türlü temizlemiyor. :(

Dünya döndükçe insanlar oldukça iyileri de olacaktır kötüleri de.

zararlı yazılımların donanımsal sonuçları var mıdır? verileri yedeklemek zarardan kurtulmaya yeter mi?

virüsü neden yapıyorlarki anlamıyorumki ellerine ne geçiyorlar sanki büyük bi iş yapmış gibiler

bence virüs programları virüsler kadar zararlı ben kullanmıyorum en iyisi vürüs bulaştımı format atmak

herhalde programların açıklarını bulmak için virüsleri üretiyorlarki programlardaki açıkları daha iyi hale getirmek amc bu olsa gerek.

Virüs kontrol altına alındıktan sonra tehlikeli ve zarar verici bir nesne olmaktan çıkar. Sistemimizde mutlaka antivürüs olmalı. Daha sonra sistemimizin mutlaka bir yedeğini almalıyız.

Antivirüs Yazılımları biz bilgisayar kullanıcılarını her açıdan web'den gelen tehlikelerden koruyan en önemli yardımcılarımızdır.(G.BÜLENT

virüsler bilgisayardan nasıl çıkıyor acaba onu vermemişler

bilgisayr virüsünü hemde kim yapıyor onuda çok merak ediyorum

heeeeeeeeey size söylüyorum bilgisayarlara virüs nasıl girer

İNSANLARI ÖLDÜREN EN BÜYÜK VİRÜS ZATEN ARKADAŞLARDIR TAM BİLGİSAYAR ARKADAŞIMIZ OLURKEN O DA BİZİ ARKADAN VURUR AMA BİLGİSAYARIN TEK FARKI VAR ONA FORMAT ATILIR BİTER AMA ARKADAŞA NE YAPALIM?
BUNUN CEVABINI BİLENLER SÖYLESİNLER

bazi maillerde mesajin iceriği sizin güvenliğiniz için gösterilmiyor falan diyor o zaman ne yepalim mesaji açalimmi

YA ARTIK PC KULLLANMAKTA ZORLAŞTI GİRDİĞİMİZ HER SAYFDADA BİR GÜVNLİK UYARISI.. İNERNETE GİRİŞİM KISITLANMIŞ OLUYOR.BENCE BÖLYLE BİR ÇAĞDA ARTIK BU SORUNLARADA ÇÖZÜM BULUNMALI.

çokkk güzel olmuş yapanında koyanında eline saglık bravo ödevimede iyi yaradı dogrusu :D bu arada cidden nereye el atsan virüs ....

sayın arkadaşımız bilgisayara virüs zaralı sitelerden, internetteki oyunlardan, indirdiğimiz müziklerden ve mesela başka birinin bilgisayarından cd ye oyun yüklüyoruz eğer onun bilgisayarında virüs varsa ve cd ye bulaşıp kendi bilgisayarımıza cd yi takınca virüs bizim bilgisayarımıza da buaşır bu yüzden çok ama çok dikkatli olmalıyız................

Bİ BİZE BULAŞMADI VİRUS NEDENSE AMAN NAZAR DEĞMESİN VİRUS KELİMESİNİ İŞİTTİĞİMDE ÖRADAN UZAKLAŞIRIM BELKİDE O YÜZDENDİR :)

yavaş yavaş eğlenmeye başlıyorum gerçekten harika bir kurs:)
:D

çok sıkıcı...

bence iyikide böle sey yapmışlar ben bilmedigim seyleri orendım

selin bakıorumda hemen hemen butun konularda yorumun var ne ayak ,:)

kısaca iyi kod yararlıdır kötü kod zararlıdır.

inanırgibi degil virüs denilen şey 70.000 adet varmış hergün yenisi türüyor...vayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

yok yok bu kurs fevkalede,nin fevkinde....

en kısa zamanda bu virüslere çare bulsunlar artıııık....

merhaba arkadaşlar.benim sizin de bir fikriniz varsa sorum olacak.şimdi ben bi virüs programı kullanıyorum fakat silmek istiyrum.karantinaya almak istemiyorum.ancak si dedigimde virüsü degil virüslü dosyayı siliyor.zaten virüsler c nin içine yerleştiklerinden genellikle windows un içindeki SYSTEM32 ayi silerek bilgisayarın dosyaları açmalarına izin vermiyor. sadece virüsün kendisini silen bi program varsa bana söyleyin onu yükleyim.format atmaktan sıkıldım artık.sayın yönetici sizden de bilgi almak istiyorum.teşekkürler.mailime de cevap atabilirsiniz camlica88@hotmail.com

hazırlayanlar, sponsorlar ve tüm emeği geçenlerin ellerine sağlık

GÜZEL AMA ÇOK SADE

merhaba arkadaşlar bilgisayarıma çeşitli virüsler bulaşmış ne yapmalıyım mausum ara sıklıkla donuyor kullandığım norton32 antivirüs programı yardım ederseniz sevinirim teşekürler

Eset Smart Security Busines Edition indir ve dene.

slm mustafa arkadasım sıstem gerı yuklemeyı kapatım kasper sky ile guzelce tarat veya baska programla tara sıstemı kapamanın tek avantajı pc acıldııgında sıstemme tekrardan yuklemesını engelemek

bilgisayarını virüs proğramıyla temizle

benimde bilgisayarıma virüs girmiş nasıl çıkacak bilmiyorum...

arkadaşlar gireceğimiz sayfaya içinde
virüs olduğunu nasıl anlarız.ki ona göre önlemimizi alalım yardımcı olursanız sevinirim.

tabiki anti-virüs üreticileri çıkartıyor. virüs diye bişi olmasa anti-virüse gerek kalmaz ve inanılmaz bir gelir kaybolur

Bir ineternet sitesinde virüs olduğunu sadece antivirüs ile anlamamız mümkün değildir deüğerli arkadaşım ziyaretçi.Bunun için sürekli güncel bir antivirüs yazılımın yanında sürekli olarak güncel bir antispyware programı şart.En önemli unsur ise girdiğimiz sitelere dikkat etmeliyiz.Zira bazen antivirüs programları yada spywareler yeni çıkan ve web sitelerinde kod aracılığı gömülen kötü kodları göremeyebiliyor gördükleri zamana kadarda illaki kurbanlar oluyor.

yararlı bir başlık'

ben sağlık yönünden zararlı olan virüsleri kastetmiştim.sağlığa zararlı virüslerin ne demek olduğunu bilen varsa yasssın lütfen

evet güzel paylaşım

avast! Windows için en iyisi tabi Avira'dan sonra :)

1-Kaspersky 2-Bitdefender Başka sağlam antivirüs programı yok zaten...

iyi bilgisayarımın backupı var

güzel birsey

bencede cok guzel bır sıte cok ısıme yaradaı coooooooooooooooooooooooook sagolun chıp

işime çok yaradı

işime çok yaradı

bence çoooooooooooooooooooook ğüzel

çok güzelmiş ya hepsini yazdım süper

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir