Windows ve Sistem Özellikleri

Bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmeniz için sadece birkaç tıklama yeterli.

Bilgisayarınızın tüm özelliklerinden haberdar mısınız? Eğer değilseniz, öğrenmek için bilgisayarınızın kasasını açmanıza gerek yok.

Bir bilgisayarın hızını iki faktör belirler; işlemci ve bellek. Piyasada bulabileceğiniz işlemciler Intel veya AMD gibi farklı markalara sahip olabilirler. Asıl önemli olan işlemcinin, yani CPU'nun hızını bilmektir. Geçmişte megahertz (MHz) değeri ile ölçülen bu hız, gelişen teknoloji sayesinde gigahertz (GHz) seviyelerine ulaştı. Günümüzde 2-3 Ghz'lik işlemci ile donatılan bilgisayarlar pek çok ev kullanıcısı tarafından kullanılıyor. Daha hızlı işlemciler ise, şimdilik profesyonel kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

En çok tercih edilen işletim sistemi olan Windows XP, Pentium III 733 Mhz işlemci ve 128 MB'lık bellek ile çalışabilir. Fakat hiç durmadan gelişen teknoloji göz önünde bulundurulduğunda, böyle bir bilgisayarın artık tam anlamıyla yeterli performans sunamayacağı da ortaya çıkıyor. İş yerlerinde kullanılan bilgisayarlar, ofis yazılımlarının özelliklerinin artması ve grafik öğelerin ağırlık kazanması nedeniyle daha yüksek sistemlere ihtiyaç duyuyorlar. Bunların yanı sıra özel görsel efektlere sahip yeni bilgisayar oyunlarını oynamak da, bahsettiğimiz bilgisayar ile mümkün değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

siteniz çok güzel ve bilgi severler için son derece mükemmel

bigisayarımızı verimli kullanabilmemiz için bu konuyu iyi öğrenmeliyiz

bilgisayar ın temel verimlililği açısından önem arz eden konu.bilinmesi gerekli bir konu.

Bu ve benzeri sayfaların gelişen teknolojiye paralel olarak güncellemesinin yapılması gerektiği kanaatındayım. Yukarıdaki bilgiler ancak basılı bir ansiklopedinin eski bir baskısı kadar yararlı!..

512 Mb rammi one yaw bu bilgilerin biraz güncellenmeye ihtiyacı var. insanlar artık 1 gb nin altında bahsetmiyor bile. En sıradan bilgisayar için dahi. hahhhh 128 mb ise değiştirinmiş. Atın o pc yi yaw.. :))

ewet haklısın mvalgur katılıyorum sana atın o 128 Mb pc yaw...:)ama herkes ihtiyaçları doğrultusunda ne yapması gerektiğini bilir heralde diye düşündüm şahsennnnnn...

bu konular çok önemli dikkaetle okumalıyız

çok güseel bunlarrrrrrrr

512 ram var pentium d 2.66 Ghz 533 Mhz 256 intel ekran kartı bana yetiyo ilerde vistaya geççem 1gb ram daha taktırcam

(kullandığım işletim sistemi:Xp Home Sp2)

Vista 8 Gb ram bile yetmez çok ram'den yiyor xp service pack 3 forever :)

en iyisi wimdows 7 söyle söyleyim vistanın daha az bellek harcayan ve gelişmiş versiyonu diyebiliriz microsoft busefer dersine iyi çalışmış ve vistadaki hataları iyi kapatmış

benim sistem tam 9 yaşında özellikleri intel pentium 4 2.40 GHZ 512 MB ram var 128 MB ekran kartı işletim sistemi windows xp pro sp3 (yükseltmeli)bide 60 GB harddisk var ben xp den memnunum başka işletim sistemi de düşünmüyorum..

@13 Oca 2012 22:00 k.bakmada o pcnin özellikleri ile zaten diğer işletim sistemlerinden fayda alamazsın

win 8 çıkınca win 7 nin modası geçer bence

Ya bişe sorcam Win 7 sistem özelliklerinde bilgisayarın markası yazmıyor neden bunun programı felan yokmu veya programsızmı cevabınızı bekliyorum güzel kardeşler

Güzel yorumlar olmadığı için beğenmedim

bencede gecer

Abi Sence Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırırı İntel Core İ3 4160 3.60 GHz AMD Raedon R5 220 Ekran Kartı 64 Bit İşletim Sistemi 4 GB Ram Soğutucu Yok 2 Milyar Casper Masaüstü Başka Vermeme Gereken Bilgi Var Mı Teşekkürler :)?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir