Yorulmadan Çalışmak

Yoğun bilgisayar kullanım süreci sonunda sırt ağrısı, göz yorulması gibi sorunlar doğabilir.

Bilgisayarın karşısında saatlerce kalmak, sanıldığından daha sık gerçekleşen bir olaydır, hele de işinizin hızlı temposu yanında oyunlara ve internete düşkünseniz... Ancak bu yoğun kullanım süreci sonunda sırt ağrısı, göz yorulması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yazı yazarken sadece parmaklarımızı kullandığımızı düşünürüz, ama gerçekte bütün vücudumuz bu faaliyete katılır. Bir metin yazmak için bilgisayarın başında oturduğumuzda aslında tüm vücudumuz bir şekilde bu hareketin bir parçası haline gelir. Bu nedenle çalıştığınız pozisyon, duruş ve çalışma masasının üzerindeki objelerin konumu ve kontrol cihazlarının özenle seçilmesi, sağlığımız için çok önemlidir.

Ergonomi, bilgisayar başında rahat çalışma koşullarının sağlanmasıyla ilgili kuralları temsil eder. Ergonomi kurallarını hayatınızın bir parçası haline getirerek yanlış pozisyona bağlı sırt ağrılarının ya da uzun zorlamalardan kaynaklanan baş ağrılarının önüne geçebilirsiniz.

Ergonominin amacı, çalışma esnasında yorgunluğu azaltmak ve çalışma araçlarını bu amaç doğrultusunda uygun şekle sokmaktır. Ergonomi sadece klavye ve farenizi değil, monitörünüzü ve oturduğunuz sandalyeyi de ilgilendirir. Kısacası ergonomi insan bedeni üzerinde araştırma yaparak günlük hayatı kolaylaştırmayı amaç edinen önemli bir konudur.

Çalışma Masası ve Sandalye

ÇALIŞMA MASASI VE SANDALYE

Akşam saatlerine kadar çalışırken yorgunluğunuzu azaltmak için alabileceğiniz birçok önlem vardır. Öncelikle işe çalışma ortamından başlayın. Örneğin düzenli bir masada çalışmak, rahatlığı da beraberinde getirir. Sandalyeniz de ergonomik açıdan uygun ve kaliteli malzemeden üretilmiş olmalıdır.

Ardından klavye ve fareyi masanıza uygun biçimde yerleştirerek yola devam edebilirsiniz. Çalışma masasının çok yüksek ya da çok alçak olmaması son derece önemlidir. Klavyeye ulaşmak için eğilmemeli, ya da kollarınızı çok yukarıda tutmamalısınız. Klavye, sırtınız dik dururken ulaşabileceğiniz bir yerde olmalı ve oturduğunuz zaman size göre yatay pozisyonda durmalıdır.

Eğer çalışma sandalyenizde yazı masası seviyesinde ayarlanmış kolluklar varsa, bunları dirseklerinizi yaslamak için kullanın. Sandalyenin sırt desteği sağlam ve sırtlık açısı ayarlanabilir olmalıdır. Kullanacağınız sandalye masaya göre uygun yükseklikle olmanın yanında, ayaklarınızı düzgün bir şekilde yere basma fırsatı da vermelidir. Eğer ayaklık kullanmıyorsanız oturduğunuzda ayaklarınız havada kalmamalı, masanın altında çapraz bir şekilde durmamalıdır.

Klavye ve Fare

KLAVYE VE FARE

Klavye, her bir tuşa sadece bileklerinizi oyna-tarak erişebilmenizi mümkün kılan bir pozisyonda olmalıdır. Eğer klavyede on par-mağınızı kullanarak yazı yazıyorsanız, ergonomik klavyeler tam size göredir. Ancak bu tip klavyeler sadece iki parmağını kullanarak yazanlar için pek uygun değildir.

Fare şeklinin avuç şeklinize uygun olması, bilgisayarla çalışmanızı kolaylaştırır. Bazı fareler, tıpkı giyimde olduğu gibi S, M, L ve XL gibi farklı ölçülerde satılırlar.

Anatomik şekilli olanlar dışında farklı tipte özel fareler de vardır. Bunların en yaygın tipleri ek bir tekerleğe sahiptir. Üst taraftaki iki tuş arasında bulunan bu tekerlek, sayfalan ileri geri kaydırmaya yarar. Bilgisayarla çalışırken fare, klavyeden çok uzakta tutulma-malıdır. En iyi konum, kollarınızı dirseklerden kaldırmadan farenizi kullanabildiğiniz pozisyondur.

Farelerin çoğu hem sağ, hem de sol elle kullanılmaya müsaittir. Ancak piyasada sağ ve sol elini kullananlar için özel fareler de vardır.

Ayaklı Sehpa

AYAKLI SEHPA

Bilgisayarda yazı yazacağınız zaman, kullanacağınız metni monitör yüksekliğine getirmek en uygunudur. Bunun için piyasada sayfa taşıyıcılar ve ayaklı sehpalar bulabilirsiniz. Bunlardan bazılarında kopyalama işini kolaylaştıran bir cetvel de mevcuttur. Kitabı yada kağıdı masanın üzerine koymayın, zira sürekli kağıttan ekrana başınızı döndürmek zorunda kalırsınız. Bunun sonucunda da boynunuz ve gözleriniz yorulur.

Monitör İçin Doğru Pozisyon

MONİTÖR İÇİN DOĞRU POZİSYON

Bir bilgisayar satın alacağınız zaman, sakin monitör fiyatında kısıntı yapmayın. En iyi görüntü için monitörünüz düşük radyasyonlu ve ekranı yeteri derecede büyük (15 inç veya üstü) olmalıdır. Aynı zamanda monitör bir takım kullanıcı garantisi normlarına da uygun olmalıdır (TC092, TC095 veya Blue Angel gibi). Ancak şunu unutmayın ki; gözlerdeki aşırı yorgunluk sadece kalitesiz monitör kullanımından değil, aynı zamanda kötü ışıklandırmadan ve bunun ekranda yaratabileceği yansımalardan kaynaklanabilir.

Monitörün yüksekliği de çok önemlidir. Monitörünüz öyle bir konumda olmalıdır ki, görebilmek için başınızı ne kaldırmalı, ne de eğmelisiniz. Ayrıca monitör direkt olarak masanın üzerine konmalıdır. Eğer monitörünüz tam karşınızda olursa, başınızı sağa veya sola döndürmeniz de gerekmez.

Ekranla aranızdaki mesafenin ne kadar olması gerektiği monitörünüzün boyutlarına bağlıdır. Yine de bu mesafe hiçbir koşulda 50 cm'nin altında olmamalıdır. Monitörü yerleştirirken pencereden veya lambalardan üzerine yansıma olmamasına dikkat edin. En ideal olanı, loş bir yerde çalışmaktır. Böylece dikkatinizi ekrana odaklayabilirsiniz. Odanız-da elbette ışığa gereksinim vardır, ancak ışık kaynağı monitöre dönük olmamalıdır. En iyi çözüm klavyeye veya monitörün arkasına doğru yönetilmiş masa üstü lambası kullanmaktır.

Eğer monitörünüz eskidiyse, radyasyonu azaltan ve kontrastı düzelten bir koruyucu filtre satın alın. Tabii ki bu, yansımayı önle-yen, kaliteli bir filtre olmalıdır. Filtreniz kaliteli olmazsa faydasından çok zararı olur. Sadece cam filtreler gözlere gerçek anlamda koruma sağlar. Ucuz fiyatlarla satılan kalitesiz filtrelerden uzak durun.

Özetleyecek Olursak

ÖZETLEYECEK OLURSAK

Bilgisayarda çalışan bir insan için doğru pozisyonda oturmak çok önemlidir. Sırtınızı dik tutarak, elleriniz rahat konumda ve ayaklarınız yere basarak oturun. Çalışma yorgunluğu, çoğunlukla basit birkaç kurala dikkat etmek koşuluyla önlenebilir. Yanlış fare kullanımı ellerinizi yorabilir. Bu yüzden farenizin kusursuz çalışmasına özen gösterin. Örneğin kolayca kayması için arada bir temizleyin yada uygun bir pad kullanın. Eğer sağ elinizde ağrı hissederseniz fareyi klavyenin sol yanına yerleştirin. Ekranı iyi göremiyorsanız temizlemeyi deneyin, ama bunu bilgisayar ve monitör kapalıyken yapın. Bunun için uygun kitler ya da basit, nemli bir bez kullanabilirsiniz.

Aksesuarlar

AKSESUARLAR

Çalışma yerinizi ve duruş şeklinizi düzene koyduktan sonra, işinizi kolaylaştıracak bazı araçlara başvurabilirsiniz. Piyasada bilek, dirsek ve ayak yaslamak için çeşitli araçlar mevcuttur. Fareniz için seçtiğiniz pad'in yüzeyi sert ve mümkünse kumaş olmalıdır. Böylece fare topunun dönüşü kolaylaşır. Eğer dar bir alanda çalışı-yorsanız ve çalışma masanızdaki her santimetrekarelik yeri en iyi şekilde değerlendir-meniz gerekiyorsa, size bu konuda yardımcı olacak bazı objeler mevcuttur. Bazı çalışma masalarında klavye, fare ve belgeler için özel bölümler hazırlanmıştır. Bunların oynar çıkıntıları vardır. Eğer klavyeyi her zaman kullanmıyorsanız, çalışma masanızın altına küçük bir çekmece yaptırabilirsiniz. Böylece klavyeyi kullanacağınız zaman ortaya çıkarıp, kullanmayacağınız zaman yerine itebilirsiniz. Masanın üzerine konan yazıcılar için özel taşıyıcılar da vardır. Bunlar hem daha fazla çalışma yeri yaratırlar, hem de kağıdın taşınmasını kolaylaştırırlar. Bu tip aksesuarlar sayesinde PC karşısında çalışırken daha az yorulmanın yanında, daha fazla keyif de alabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

DİKKAT

Çalışırken yemek yemeyin, bunun için daha uygun bir ortam seçin. Böylece hem klavyenizi kırıntılarla doldurmaz, hem de midenizle ilgili sorunların önüne geçmiş olursunuz. Klavyelerin en büyük düşmanının her zaman için küçük kırıntılar olduğunu asla unutmamalısınız.

ARA VERMEK

Eğer bilgisayarla çalışmanın gitgide daha yorucu bir hale geldiğini fark ettiyseniz, bu sayfalardaki tavsiyelerimizin yardımı olabilir. Ancak tabii ki tüm bunlar da yeterli olmayabilir. Çalışma sürelerinizi çok uzatmayın. Her bir saat sonunda, kısa da olsa çalışmanıza ara verin, ayaklarınızı hareket ettirmek için ayağa kalkıp yürüyün ve periyodik olarak gözlerinizi dinlendirin. Bunun için örneğin pencereden bakabilir, göz egzersizi yapabilir veya bir süreliğine gözlerinizi kapatıp farklı şeyler düşünebilirsiniz.

İpucu: Hatırlanacak Bazı Kurallar

İPUCU: HATIRLANACAK BAZI KURALLAR

GÖZLER İÇİN

• Ekrandaki aşırı ışık yansımalarını önleyin. Bunlar hem gözünüzü rahatsız ederler, hem de yanlış pozisyonlarda durmanıza neden olurlar.

• Uzaktaki cisimlere baktığınızda gözlerinizi sık sık kırpıştırın. Böylece hem gözlerinizi nemlendirmiş, hem de göz kaslarınızı rahatlatmış olursunuz.

• Normal ekranda beyaz fon üzerine koyu harfler seçin. Böylece daha az yansıma ve kontrastınız olur.

VÜCUT İÇİN

• Vücut ve bacak pozisyonunuzu sık sık değiştirin.

• Kısa ve sik araları tercih edin.

• Sandalyenin yüksekliğini çok iyi ayarlayın. Omuzlarınız serbest kalsın ve kollarınızın ön kısmı tuşları kullanırken masaya iyice dayansın.

• Eğer telefon konuşması yapmanız gerekiyorsa yerinizden kalkıp rahat bir yere oturmanız daha uygun olur. Zira ahizeyi uzun süre başınızla omuzlarınız arasında tutmak sağlık açısından zararlıdır.

ELLER İÇİN

• Klavyeyi kullanırken, bileklerinizi ve kollarınızın ön kısmını çalışma masasının köşelerine yaslamayın.

• Bileklerinizi gergin tutmayın.

• Klavye ya da fare kullanırken ellerinizle uzun süre üst üste hızlı ve kendini tekrar eden hareketler yapmaktan kaçının.

• Tuşlara fazla sert basmayın ve fareyi çok fazla sıkmayın.

Bilgi: Sağlıklı Tercih İçin

BİLGİ: SAĞLIKLI TERCİH İÇİN

Piyasada daha verimli çalışmanıza yardım edecek ve fazla pahalı olmayan aksesuarlar mevcuttur. Bu aksesuarlarda bulunan bazı ek özellikler, sürekli aynı pozisyonda oturmaktan kaynaklanan ti-pik ağrıların oluşmasını önler. Ayarlanabilir çalışma sandalyesi, ayak yaslama pedalı, monitör için yansıma önleyici filtre, bilek yaslama aparatı, fare pad'i ve sayfa tutacağı gibi aksesuarlar bunlara örnek olarak verilebilir. Bütün bunları ofis ve PC aksesuarları satan dükkanlarda yada büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 99 Yorum

ya kızmayın ama ben bunlara dikkat etmeye çalışırsam vallaha kovulurum aman sizde denemeyin bence :))

Bilgisayarda çalışan bir insan için doğru pozisyonda oturmak çok önemlidir. ve tabi en önemlisi piskolojik durum aman sanalda olsa gülümseyin hep

ya valla ben öyle bir yayılıyorumki ayağımın biri kasanın üstünde diğeri koltuk korumasında :D

monitörle anlaşma imzaladık; O benim gözlerimi bozmayacak, ben de onu fazla açmayıp istediği zaman izin verecem....( LCD arkadaşlığı )

Bazen boyun ağrısından boynumu sağa sola çevirerek rahatlatma gereği duyuyorum. Gerçekten bazen ne kadar bilgisayar başında oturduğumu ben fark-etmiyorum :)

Saatlerce aynı pozisyonda çalışmak doğal olarak göz ,iskelet ve kas sistemlerine zarar vermektedir.Eğer mümkünse belli aralıklarla işe ara verilip , bedeni ve gözleri rahatlatıcı egzersizler yapılabilir.

en iyi bilgi bu olsa gerek çok ihtiyacımız olan bir bilgi. herkesin buna dikkat etmesini temenni ediyorum.HERŞEYDEN ÖNCE SAĞLIK diyorum....

resimdeki gibi oturmaya çalışsam saatlerce, sağlığım daha çok bozulur :)
Elbetteki bilimsel olarak pozisyon doğrudur ancak bize uymaz, ayağımı yerdeki pc kasasının üstüne, diğer ayağımı klavye rafının yanına, sırtımıda sandalyeye dayadınmı al işte en iyi oturma şekli :)

biz sıkıntısını çekmeden bir ögütün kıymetini pek önemsemeyiz. Bence çok yararlı bilgiler var. teşekkürler.

süper yaa

teşekkürler

çoğu zaman yatarak kullanıyorum bilgisayarı:)

tabi bunlar teknik konular aslında kullanıcıların dikkat etmediği unsurlardır ama tekniğini bilip uygulamak sağlık açısından mutlaka çok yararlı.özellikle oyun meraklıları bunlara dikkat etmeli diye düşünüyorum.ama ne olursa olsun siz yine de en az yarım saatte bir ayağa kalkıp birkaç adım atın fazlasıyla yararını göreceksiniz.

çok güzel bilgiler var teşekkürler!

abi bn o pozisyonu hayatta yapamam zaten bn pc nin önünde fazla kalmıomki bnm ekran 19 inç klavye ve mouse de kablosuz geçiom yataama oradan ne yapıosam yapıom :D (biraz enaniyet oldu ama olsun )

o pozisyonu tutturmaya kalksam kesin yandım daada ağrı çekerim ;)

çok süper bilgiler bunları öğrendiğim çok iyi oldu.ama gelin görin ki şuan bu yazıları nasıl okuyorum:)oda darmadağın masa aynı keza iki monitör var masamda monitorun biri çok yüksek biri çok aşağı:)klavyenin biri çok yukarda biri çok aşağıda ben de diyorum neden bu kadar çok yoruluyorum:DTeşekkürler Chip ekibi...Bakalım daha neler öğreneceğiz sayenizde...

bana iyi bi gönye lazım :) (her şeyi düşünmüşsünüz tebrikler) Yalnız göbekli bir insan olunca o 90 dercelik açı biraz daha büyümeli galiba :)

Çok önemli bir konuyu oldukça net bi şekilde anlatmışsınız.Ekibe tebrikler ve teşekkürler:)

ya işte bende bunları anlatıyorum müşterilerime arkadaşım diyorum biraz da aparatlara para harcayın yani. bilgisayarları gibi eski model müşterilerime özellikle ekran filtresi anlatmak zor mesele onlara göre oda filtre buda filtre ne farkı var... gelde anlat :))

gerçekten çok güzel sizlere çok teşekür ederim ve herkese bu programa katılmalarını tavsiye edrim

bu bilgiler çok faydalı olduaslında bunların bir çoğunu ihmal ettiğimiz için yoruluyoruz galiba.

evet bunları uygularsak çok faydalı oluyor,şahsen ben uyguluyorum faydasını çok görüyorum.

Bilgisayarda çalışan bir insan için doğru pozisyonda oturmak çok önemlidir. ve tabi en önemlisi piskolojik durum aman sanalda olsa gülümseyin hep

Çok yararlı bilgi bunkar paylaşım için teşekkür ederim.

sonuçta kısacası söylenecek en güzel şey her zaman doğru pozisyonda oturmalıyız.

İnsanlar oturma ve çalışma poziyonlarındaki yanlışlıklarla çalışmayı nasıl eziyetli bir hale getirdiklerini anlamışlardır sanırım. Sizlere eğitim için teşekkür ediyorum

chip ailesi olarak size çok teşekkür ediyorum gerçekten faydalı bir uygulama.aynı zamanda metinlerin kopyalanabilir olmasıda bilgileriniz kalıcılığının yanında bilgi deposu halinde ramde ihtiyaç olduğunda başvurma olanağıda sağlıyor.böylece eksik kalınan ve önemli görülen yerleri bir word belgesinde kitapçık oluşturmak mümkün.ellerinize sağlık elleriniz dert görmesin. hı bide daha da geliştirseniz bu uygulamayı.mesela bu kursunuza katılıp başarıyla tamamlayıp bitirenler, diğer kursa geçer. diğer kurs daha kapsamlı olur. farklı konularda. teşekkürler

bu bilgiler çok faydalı olacak gerçektend çok teşekkürler

çok yararlı bilgiler çok şey ögrenıyorum sayenızde ögrenmeyede devam edecem sizler sayesinde.

gerçekten önemli bilgiler ihmal ettiğimiz bir konu aslında teşekkürler güzel anlatım

CHIP Online teşekkür ederim. Bilgisayar kursuna katıldım. Çok
faydalı öğretici, güzel anlaşılır bir şekilde izah ediyorlar.Ben çevreme
tavsiye edeceğim.Teşekkürler CHIP Online

ewet bencede cok onemlı bilgiler bunlar benii ve deger arkadaslarımızı bilgilendırdıgınız için tesekkür ediorummmm

sorarak öğrenmek zor ve sıkıcı CHIP online böyle güzel bir hizmeti sundugu hemde ücretsiz çok teşekkürler

çok güzel bi bilgileri çok önemlidir. CHIP Online ye tşk ederiz...

siz siz olun bizleri hic unutmayin bizlerde sizleri tek kelime harikasiniz

TşkleR Chip ailesine

gercekten ipuclerı işe yarıyor...

evet bazen pc de calısmak cok yorucu ve sıkıcı oluyor ama CHIP bunu da düsünmüs thanx;)

genelde sırt agrısı yapıyor

Benim çalışma masam yok ama sehpanın üzerine koyup yerde oturuyorum :D

çok teşekkürler chip ailesi gerçekten çok işimize yarıyor:)

ya walla o acıları tutuurana kadar ınsanın canı cıkar ya :D

birinci satırda; "..., sakin monitör fiyatında kısıntı ....." bölümü;
"...SAKIN monitör fiyatında kısıntı"olarak değiştirilmesi gereklidir.

bir koruyucu filtre satın alın. Tabii ki bu, yansımayı önle-yen, kaliteli
satırında; ÖNLEYEN olmalıdır.

Kısa ve sık araları tercih edin

Sayın Yöneticim,
Bu sayfada bir çok yazım hatası bulunmaktadır.

çalışma alanının geniş ve elektiriksiz ortam olması gerekir bunun nedeni ise evlerimizde veya iş yerlerimizde bulunan her türlü elektirikli esya insna vücudunda bi hazar bırakır. bilgisayar ortamında çalısma yaparken hepimiz muhtemelen uzun süre kalabiliyoruz. göz , el, beyin, bu tür organlar çok çalısır genellikle yogunlaşmadan dolayı çevremizdeki olumsuz esyalarda etkilemektedir. alanın dar olması oturmuş oldugumuz sandalyeden masaya kadar. etkilesim bulunmaktadır. ve bu meslek hastalıgı tabiri ile vücutsal eklem ve göz hastalıklarına yol açmaktadır. Bulundugumuz çalışma alanında en önemli unsur çalışma masası sandalye ve yastık olması sarttır. d: rahat bir çalıpşma yapmak istiyorsak monutör ile göz arasında en az 180 derece mesafede durmak iyidir göz önemli bir orğandır. bel ve sırt agrıları için ise iyibir rahat sandalye vs biseyler kullanmak iyi olur.

saygılarımla

Okuduklarım, bilgisayarla yeni tanışanlara faydalı, genel kültür oluşturacak bilgiler, bilgisayara yakınlaşmayı sağlayacak bilgiler. Bilgisayara ısınma devresi için güzel. İyi çalışmalar.

slm arkadaşlar bu kursu çok begendim

evet haklısın çok güzel kurs

9. sayfada yazım hatası var...

bilgisayar kullanırken nasıl duaracağımızın bir fotoğrafını veya yazısını gösterir misiniz?

yaa lütfen şu reklamlar okuduğumuz yazının üstüne gelmesin ya neolur ya neolur:(

bu tarz steleri her zaman sevmişimdir hedef bilgi toplumu :)

ben daha yenı sayılırım ilerde net ve kesin kararlar verip yorum yapacagım

Kitaptan yazı çalışmasında zorlanıyordum.Ayaklı sehpa aparatı çalışmalarımda bana çok kolaylık sağlayacak.Teşekkür ederim.

Bilgisayarı kapatırken fareyi olduğu gibi bırakıyoruz.2 ay gibi bir zamanda fare kullanılamaz bir hale geldi.Farenin kapatma şekli varmı?Pillerini değiştirmemiz mi gerekiyor?

Diz üstü bilgisayarın ekran ve klavye temizliğini nasıl yapmalıyız?

dizüsttü monitörünü nemli bez leke bırakıyacak şekilde olucak(gözlük cam bezlerini tavsiye ederim)nemlendirip silebilirsin.Klavye temizliğinide tuşları tutan tırnaklar var onları kırmadan çıkararır ve temizlersin alt bölümü ise diş fırçası gibi bir aparatla temizleye bilirsin inş yardımcı olmuşumdur

Yorulmadan çalışmayıda yorulmadan bitirdim hele şükür :)

Ayaklı sehpa aparatı cok ısıme yarayacak

gerçekten emeginize sağlık.böyle bir sertifikalı egitime ihtiyacımız vardı .teşekkürler CHİP ve CASPER AİLESİ

iyi çalışma

insanların bilgi sahibi olması için yapmış olduğunuz çalışmadan dolayı teşekkür ederim

mükemmel bilgiler teşekürler chip casper

Elinize sağlık :)

emeğinize büyük saygı duydum.teşekürler .teşekkürler.layık olmaya çalışacağım..

bugünlük bu kadar yeter. tşkkrlr CHIP Online. eğitimin sonunda umarım sertifika alabilirim:))

sunmuş olduğunuz mükemmel bilgiler için çok teşekkür ederim

çok güzel bi paylaşım sitesi emeği geçen herkese çok teşekkür ederim

iyikide yapmişsınız bu siteyi çok teşekkür ederim

emeği geçen herkese çok teşekkür ederim çok yararlı bi site gerçekten

Ayarlamak zor olcak bu açıları ama deniycez saglıgımız için :)

ewet gerçekten benim bunları yapmam gerekiyor :))

Doğrı gerçekten açı işi

Gerçekten çok doğru

Evet gerçekten çok dogru !

gercekten haklısınız...

hah buişte cok dogru ...admın beli kopyo

arkadaşlar emege saygı lutlen...

evt bncede çok ii olmu gerçekten çok doğru bunlar

Bu bölümde de verilen örneklerdn yola çıkarak söylemek gerekirse artık kablosuz klavyeler mauslar var hatta son aşamada kasa olmadan entegre monitör ve kablosuz klavye ve mausu olan kablo karmaşasından arınmış ürünler var.

EVE bu acşlar uygulaması önemli ne kadar uygulayabilyoruz:)

paylasım için tesekkurler

bence hiçbirini uygulamıyoruz

Teşekkürler.

arkadaşlar bunlara uymazsak ılerde fızıksel agrı ve rahatsızlıklar yasarız.

bu bilgiler bize çok faydalı

yorulmadan çalışmanın bana gör bir yoluda Fe Klavye Kullanmak.

yani yorulmadan çalışma cok önemli pc başındayız sonuçta saatlerce hem işimiz geregi hem evde

gerçekten bilgisayar karşısında saatler harcarken bunların bazılarına dikkat etsek çok iii olcak

Bileğim, sırtım, gözlerim... Beni affedin !!!

ara sıra bir dolaşmak iyidir.

gözlerim çok kötü oluyo benimde acaba şu cam filtreler gerçekten işe yarıyomu aranızda kullanan varmı?

laptop ve ipad ile uzanarak çalışmak sağlık sorunlarının önüne geçebilir düşüncesindeyim masa üstü gerçektende bi zaman sonra çekilmiyor artık :)

Çok sağolun, minnettarım.

Bu güzel çalışmada emeği geçen arkadaşlarımıza teşekür bir borç bilirim.Teşekkürler ellinize sağlık.

Çok verimli, çok uğraşılmış ancak bilgiler çook ama çok eski... :) Emeğinize sağlık...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir