Selçuk İslamoğlu

Teknoloji ve hayat üzerine...

Windows 8.1 ile Microsoft ince görmüş

Windows 8.1 ile oldukça ince rötuşların yanında Windows 8'e sağlam tırpanlar da var.

Öncelikle neler yeni bunlara bir bakalım....

Başlamadan önce tüm bu aşağıda saydığım yenilikleri yorumlarım ve tek tek ekran görüntüleriyle görüntülemek için buraya tıklayarak galeriyi ziyaret edebilirsiniz. 

1. Başlat Düğmesi geri döndü
Başlat menüsü değil, başlat düğmesi geri geldi. Böylelikle Başlangıç ekranına gitmek için sol alt kenara fare ile kasmak zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca Başlangıç ekranı yerine direkt uygulama ekranına da gidebilirsiniz.

2. Charms menüsü fareye yakın
Charms menüsü (sağdaki menü) de artık farenizin gittiği yere daha yakın bir yerde çıkıyor (sabit ortada değil yani), örneğin sağ alt köşeye gittiğinizde aşağıya daha yakın, sağ üst köşede yukarıya daha yakın görünüyor. Fareli bilgisayarlar için bir ufak düzeltme.

3. İsterseniz sabit arkaplan
Artık Samsung'un Android'inde olduğu gibi, masaüstü arka planınız neyse, hem başlangıç menüsü, hem de uygulama menüsü arka planınızı olarak onu ayarlayabiliyorsunuz. Üstelik temanız da, bu arkaplanın rengine göre değişebilir (veya isterseniz sabit kalabilir)

4. Windows Phone ile sıcak temas
Windows Phone ve Android sahipleri ana ekranları ile uygulamalar arasındaki farkı çok iyi bilirler. İşte Windows 8.1 tam da bunu getiriyor. Sol alttaki düğmeye dikkat...

5. Uygulamalar ekranı
Windows Phone 8'de olduğu gibi bir sistem gelmiş, uygulamaların tamamını görmek için Başlangıç ekranının sağ altındaki oka basarak, Windows Phone veya Android'teki gibi tüm uygulamaları göreceğiniz ekrana geçiyorsunuz. Herhangi bir tuşa bastığın anda arama yapmayı çözememişler için bir de Arama kutusu eklenmiş. Ayrıca daha kolay bulabilmek için yüklenen uygulamaları da özelliklerine göre dizebiliyorsunuz

6. Sade Başlangıç ekranı
Yüklediğiniz her uygulama Başlangıç menüsüne otomatik yerleşmiyor. Uygulamalar menüsüne gidip sağ tıkla Başlangıç menüsüne eklemek istediğiniz uygulamaları seçebiliyorsunuz. Böylelikle Başlangıç ekranını yamalı bohçaya dönmüyor.

7. Masaüstüne açılış ve sağ sol menüler...
Nostalji sevenler sistemlerini direkt olarak masaüstüne açılış yapmasını sağlayabilirler. Bunun için öncelikle Görev Çubuğunda boş bir yere sağ tıklayıp özellikler demeli ve daha sonra Gezinti sekmesine gidip, oradan isterlerse sağ ve sol üst köşelerden çıkan menüleri kaldırabilir veya açılışta masaüstünden başlatabilirler.

8. Daha renkli bir Başlangıç ekranı
Artık Metro-stili olmayan uygulamalar bile simgelerinin genel rengine göre arkaplan rengine sahip Başlangıç ekranında...

9. 4 uygulama tek ekranda
Artık sadece bir dar, diğeri geniş olmak üzere sadece 2 uygulama alan ekran, isterseniz 4 uygulamaya kadar izin veriyor. İsterseniz tam ortadan da bölebilirsiniz. 3. uygulama geldiğinde işte böyle dilediğiniz yere uygulamayı yerleştirebiliyorsunuz.

10. Yepyeni bir Mağaza
Windows Mağaza da artık daha modern bir görünüşe sahip, sadece charms menüsünden değil, artık kutucuktan da uygulamalar arasında arama yapabilirsiniz. Tabii ki her zamanki Microsoft geleneği, nedense diğer dillerdeki (örneğin sadece İngilizce) olan uygulamaları bize sunmuyor, onun yerine uygulama yapımcısının uygulamanın içine illa ki Türkçe eklediği uygulamalar sadece görünüyor. İngilizce uygulamarı bulabilmek için tek şansınız ya üreticinin sitesinden mağaza linki, veya Windows'u "yerel" dahil İngilizce dilinde kullanmanız.

11. Denetim Masası artık yeni arabirimde
Windows 8'de bir çok işlemi yine masaüstü Denetim masasından gerçekleştirmek gerekiyordu. Telaşa mahal yok, masaüstü için Denetim masası yerinde duruyor ama Windows 8 arabirimi içine de tam bir denetim masası yerleştirilmiş artık. Çözünürlük dahi Windows 8 arabiriminden değiştirilebiliyor

12. Bu bilgisayar ve kitaplıklar...
Bilgisayarım ve Bilgisayar gidip "Bu Bilgisayar" gelmiş. Ne değişiklik var diye soracak olursanız, eski ve yeni uygulamaların da kayıt için de kullanabileceği şekilde Kütüphaneler ve özel klasörler, artık Bilgisayarım içinden rahatlıkla erişilebilir halde. Ayrıca kitaplık ve Sık Kullanılanları kapatıp açabilirsiniz.

13. Boy boy kutular...
En büyüğünden en küçüğüne iki adet yeni kutucuk boyutu eklenmiş. Eskiye göre dörtlü diyebileceğim büyük bir kutu, ve çok daha küçük, Windows ikonlarını andıran küçük kutu.

14. IE Geliştirici Araçları
Web geliştiricilerin görebileceği en gelişmiş araçlara dönüşmüş olan bu araçlar IE ile F12 tuşuna basarak açılıyor. Tüm JS hız hesaplamalarından, yükleme zamanı grafiklerine, IE'yi istediğiniz mobil ekran boyutunda ve yatay/diken konumdaki hallerini özel olarak görebileceğiniz bu araçlar, her geliştirici için oldukça faydalı olacak.


Peki neler Windows 8'e göre daha kötü?

1. Nerede benim disk görüntüsü alma aracım?
Windows 8'de, "Windows 7 Dosya Kurtarma" adı ile Sistem görüntüsünü alabiliyor ve tüm uygulamalarınızı kurup diskinizin tam bir görüntüsünü alabiliyorduk. Özellikle sık sık yeni yazılım deneyip, sistemini tekrar kurmadan olduğu gibi hazır kurulu sisteme geri dönüştürmek isteyenler için... Şimdi bu uçmuş. Zorlama bir "Sistemi Tazele", "Sistemi Yenile" gibi seçeneklerin yanında, sadece "Dosya Geçmişi" ile geçiştirilmiş. Artık sistemimi tüm uygulamalarını temiz ilk gün kurulmuş gibi haline çeviremiyoruz. En azından 3. parti bir yazılıma ihtiyaç duymadan. Çok ayıp MS... Umarız bu seçenek Windows 8.1'in nihai sürümünde gelir (gerçi pek umutlu değilim, genel olarak Beta'da -- yeni adıyla Önizleme-- nihai sürümde ekleme yapılmıyor)

2. Windows 8'den geçiş
Özellikle Windows 8'in yeni haline alışamamışlar için Windows 8'den 8.1'e güncelleme bir hayli sorunlu. Kurduğunuz eski programlar, eski donanım sürücüleri, sanal bilgisayar yazılımların (VMWare, VirtualBox vb.) ağ kartları güncellediğinizde tamamen sorunlu hale geldikleri gibi, Windows 8 uygulamalarını dahi açamaz duruma gelebiliyorsunuz. Tek çözüm sıfırdan kurmak olacak. Zaten adı Önizleme olduğu için bu tür riskleri aldığımızı kabul ediyoruz ve sadece nihai sürümde bunlarla karşılaşmayacağımızı umut ediyoruz.

3. Zoraki Microsoft Hesabı...
Yerel hesaplar bir çok sistem yöneticisi için hayati. Özellikle kullandığı hesaplarla diğer bilgisayarlara da bağlanıyorsa, özellikle eski Windows sürümlerine. Şimdi Windows 8.1 kurulurken dahi "Yerel hesap" seçeneği yok edilmiş (Windows 8'de bu işlem tercihliydi, yani Yerel Hesapla istersek devam ediyorduk) , bunu aşabilmenin tek yolu Microsoft hesabınızın girilmesi istendiğinde ağ kablonuzu çıkarmanız veya kablosuz bağlantı aygıtını kapatmanız. Başka türlü yerel hesapla devam edemiyorsunuz. Ayrıca yerel hesapla SkyDrive gibi hizmetleri de kullanamıyorsunuz.

Özetle Microsoft'un Başlat düğmesinde yaptığı gibi tercihlere karşı daha saygılı olması gerektiğini düşünüyorum. Yine de Windows 8.1 , Windows 8'in üzerine ilaç gibi gelebilecek bir güncelleme olacağı şimdiden kesin... 

Tekrar hatırlatayım, yorumlarımla birlikte bu özelliklerin ekran görüntüleri için bu galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

mesajlaşma uygulaması vardi oda kalkmış sanırım yada ben bulamadım...?

Desenize Windows 7 den şaşmamak lazım.. Windows 8 bence tamamen deneme bir sürüm.. 8.1 olsa ne yazar 8.5 olsa ne .. Kullanıcı yerse ... Bazıları (tabletçiler) da çok sevmiş bu saçmalıkları.. Onlara diyecek söz yok.. Bu mantıkla giderse Windows Nokia gibi gümbürtüye gider .. ikisi aynı yolun yolcusu olur.. Windows 9 'u bekletecekler bize.. Yazık...

@01 Tem 2013 05:17 engelli misin?....

"... İngilizce uygulamaları bulabilmek için tek şansınız ya üreticinin sitesinden mağaza linki, veya Windows'u "yerel" dahil İngilizce dilinde kullanmanız." Eğer mağazada tercihler bölümündeki "tercih ettiğim dillerdeki uygulamaları bulmayı kolaylaştır" seçeneğini kapatırsanız tüm dillerdeki uygulamalar görüntülenir.

@01 Tem 2013 05:24 Zaten varsayılan olarak bu kapalı geliyor. Örneğin "CNN" diye aratın. Arama listesinde X işaretli (gösterilemeyen) resimler olsa da, yazıp enter tuşuna bastığınızda o uygulamalar gelmiyor. Ayrıca yeni ve en çok indirilen uygulamalarda da İngilizce uygulamalardan eser yok.

@Selçuk İslamoğlu Varsayılan olarak kapalı göründüğü halde bazen işletim sistemi içerisinde saklanan değeri açık olabiliyor saçma ama böyle bir şey var. Bende seçeneği bir aç-kapa yapmak sorunu çözdü ve Japonca - Çince uygulamalar bile görünüyor şu an.

Şimdi Windows 8.1 kurulurken dahi "Yerel hesap" seçeneği yok edilmiş tabiri yanlış olmuş Windows 8.1 kurulumunu yaparken wireless adaptörümün sürücüleri yüklü olmadığı dolayısıyla internete bağlanamadığı için Yerel Hesap şeçeneği ile kurmuştum

@01 Tem 2013 11:41 Evet, dediğim gibi ya sürücüleri yüklememesi, veya kapatmanız gerekiyor Wireless ise... Ama eğer internete bağlıysa (ki hesap oluşturmadan önce bağlantı ayarlarını yaptırıyor artık) tek seçenek kabloyu çekmek

@Selçuk İslamoğlu Yerel hesap olmaması betaya has bir durum olduğunu okumuştum. Windows 8.1 final eklenecek diye okudum

@03 Tem 2013 12:52 Evet, Windows Support forumlarına attığım soruya öyle bir yanıt geldi dün gece...

Apple Bluetooth Wireless klavyeniz varsa eğer, 8.1' de ilginç bir şekilde sisteme tanıtamıyorsunuz. Halbuki standart bluetooth ile her türlü klavyenin bağlanabilmesi lazım. Bu tip kısıtlamalara haliyle uyuz oluyorum

@02 Tem 2013 00:06 madem böyle şeylere uyuz oluyorsun o zaman önizleme sürümü ile işin ne?

@02 Tem 2013 05:29 kardeş sürümü denemeden nerden bilecek adam?

Ayrıca metro animasyon hızları artmış. Ve artık metro uygulamaları yukardan çekip aşağı götürerek kapatsanız dahi kapanmıyor (inanmayanlar görev yöneticisine bakabilir). Bunun yerine uygulama kendini bekleme moduna alıyor. Böylece çok daha hızlı bir şekilde tekrar açılabiliyor.

mağazada ayarlardan sadece yerel dildeki sonuçları göster gibi bir seçenek var. onun işaretini kaldırırsanız arama yaptığınızda yabancı dillerdeki uygulamaları da bulabilirsiniz..

kurtarma özelliklerini kaldırarak Microsoft bindiği dalı kesmiş durumda. bilgi işlem hizmeti sunanlar kıytırık bir başlat menüsü için kurtarma seçenekleri olan 8.0' dan vazgeçmez diye düşünüyorum.

windows 8 de hoşuma gitmeyen şey, kullanıcı hesaplarının hotmail ile bağlanması.. sırf bu yüzden vista veya 7 geri dönücem çünkü, 8 le gelen hava durumu uygulamasını görüntülemek için bile; microsoft hesabında oturum aç diyor.. ne alakaysa adam sırf kişisel bilgilerimize erişmek için böyle bir yola başvurmuş ve hiç hoş değil yerel hesaptan oturum açanlar uygulamaların çoğuna erişebilmeli bence... sonuçta windows 8 pro satın alanlar veya yeni pc ile yüklü gelince parasını vermiş oluyor.. ve o pc kullananı tanımak zorunda değilsin, MICROSOFT..

@01 Ağu 2013 21:46 Markete bağlanıyorsun tüm marketlerde hesap girmek zorundasın.

kardeşim çok haklısın ama başlangıç ekranı>tüm uygulamalar oradan uac``ı(kullanıcı hesap denetimi)devre dışı bırakın yazışma ve market hariç hiçbirşeye hesap istemez

Bence win8 ile Microsoft çok gelişti, win8 çok hoş bir yapısı var. Win8 pro 64 bit kullanıyorum çok memnunum. Ayrıca win7 çok daha gelişmiş diyebilirim.

Yerel Hesap secenegi sadece onizleme surumunde yok(Internet baglantinizi kesmediginiz surece), RTM'e eklenecegi aciklandi.

disk görüntülemeyeye çok aşırı ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. biraz daha iyi olmuş gibime geldi...

windows 8 de 8.1 de hala oturmadı. alışılması baya uun sürecek gibi gözüküyor en iyisi hala win7 en cok yenilik yapılan ve en cabuk alışılan işletim sistemi. windows 8 i yukledim alıştım alışmasına ama grafiklerde ve oyunlarda sistemde milyonlarca bug var tavsiye etmem

Gizlilik namina hicbirsey kalmadi Windows 8 surumleriyle birlikte. Windows7'de olan bir cok ozellik uctu gitti. Belliki 8.3 ile geri getirecekler :)))

@12 Eki 2013 22:36 Windows 8 kullanmadığın o kadar net ki.. Ne söylediğinden haberin dahi yok

Windows 8 çok kötü. Tavsiye etmem. Ama yeni bilgisayar alınca Windows 8'li geliyor ya o çok kötü bir durum...

01 Tem 2013 14:45 En azından senin gibi değil.Yani :bir beyni var ! Akıl sahibi olmadan fikir sahibi olduğunuzu sanıyorsunuz. Önünüze koyulan saman dahi olsa yersiniz . Aslında sizi gördükçe Microsoft'a ve diğer firmalara hak veriyorum. Koyunların etinden sütünden faydalanmaları gayet doğal ! Bilge Baykuş

Yerel hesap kapali falan degil, dilerseniz yerel hesaba geçiş yapabiliyorsunuz. Sağda açılan menüden, Ayarlar > Bilgisayar ayarlarını değiştir > Hesaplar > Hesabınız > Hesap adı altında bağlantıyı kes 'e tıklayın. Adımları takip edin. Yerel hesaba geçmek isteyip, istemediğinizi soracak. Devam edin, yerel hesap oluştururken herhangi bir şifre girmeyin. Ayrıca, Bilgisayar ayarlarını değiştir > Hesaplar > Oturum Açma Seçenekleri > En altta Parola İlkesi var. Değiştire tıklayın. ''Bu Bilgisayarı Uyandırırken Parola Gerekmiyor'' şekline dönüşsün. Bu adımları takip ederek, yerel hesaba geçiş yapabilirsiniz. Bence Windows8 çok iyi, sadece ayarlarını kendinize göre yapabilmek gerekiyor. Biraz karışık evet, ancak biraz araştırmadan sonra gerekli bilgilere ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Başlat tuşu geri gelmiş ancak programlar yok. Onun yerine başlangıç ekranı düşünülmüş olsa gerek. Diğer ayarlara, başlat tuşu üzerinde sağ tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yada, windows8 için hazırlanan klasık başlat uygulamasını kullanabilirsiniz.

windows 8 ve 8.1 denemis biri olarak sunları soylemek mumkun hali hazırda windows 8 gercekten windowsun diger surumlerine gore daha kararlı calısıyor explorer islemlerinin ayrı islem olarak calısması cokmeleri onlemekle beraber bilgisayar daha hızlı cevap veriyor kopyalama aracı gercekten sahane olmus onun dısında klasik bir baslat menusunun olmaması bilgisayar kullananlar icin gercekten can sıkıcı bir durum . windows 8 ile alakalı canı sıkıldıgı zaman kernel hatasına varana kadar ilginc cokme durumları olmasa daha iyi olacak buyuk ihtimal windows 8.1 duzeltmislerdir . yanlız local kullanıcının olmamasi diye bir sey yok internet baglantınızı kapattıktan sonra local kullanıcı olusturabiliyorsunuz . ama yinede windows 8 ile beraber ozellikle yazılım gibi sektorlerde calısanlar icin cok kullanıslı olmayan sacma sapan bir windows surumu diyebiliriz sahsen en azından tablet vb dokunmatik yuzeyler dısında olanlar icin sadece bir masaustu versiyon sunsalar cok daha iyi olurdu bu hali gercekten kullanımı zorlastırıyor

Çok verimli çalışıyor gayet memnunum.

sistem görüntüsü alma yok denmiş ama var. denetim masası-sistem ve güvenlik-dosya geçmiş kısmında en altta. ben de daha önce 8.1'i saatlerce indirmek için beklemiş ama 5 dakika için kaldırmıştım. şimdi baktım da fena değil.

Sen de yorum yaz