Commodore 64: Çeyrek asırlık bir çınarCommodore 64

1 / 25

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Bende hala var. 5.15"lik disketleri ve kasetleri hala durur. O zamanlar Commodore için 10-12 sayfa kod dergileri verirlerdi. O kodları 2 gun usanmadan yazardım tabı çalışmazdı. (o zamanlar 12-13 yaşındaydım.)

O kodlarla ben de baya bi uğraşmıştım. Commodore'lu günlerim en güzel günlerimdi. Muhteşem ötesi bir cihazdı. O günlerimi asla unutamam. Özlüyorum. Hakan.

Bende 5 çeyrek 3.5" her bir modelden var neredeyse. Bi tek MPS printerim yok, onu da bulmuştum paraya kıyamadım eşek kafam...

Biz çocukluğumuzda bu aletle sabahlardık.Neydi o günler yaa.Hatırladıkça bende yaşlanmışım artık( :( )

LOAD

PRESS PLAY ON TAPE... ahhh be :) Oyunları yüklemek dakikalar alırdı ve kafa ayarı tutmadığında çıldırtırdı ama o oyunun açılmasını beklemek, beklerken ekranda çıkan renkli çizgileri izlemek bile hayacanlıydı. Hayatımda inanılmaz önemi olan bir alettir. İlk PC'mi aldıktan sonra ihtiyacı olan birisine vermiştim 95 yılında. Çok hayıflanıyorum son birkaç senedir. Keşke vermeseydim...

Yaw o kodlarin hicbiri calismadigi icin annemin almancadan turkceye cevrilmis kod kitabindan oturum nehir yarisi diye oyun yazmistim ilkokul 5 nci sinifta.Sonra liseye giderken ayni siniftaki 2 arkadasim ile commodore 64 icin oyun yazmistik.Ben su an Bilgi islemde Donanima ve databaselere bakiyorum diger arkadaslarimdan biri islami bankalarin birinde bilgi islemden sorumlu muıdur digeri web sayfasi ve e-magaza tasarliyor.Ama su an C64 icin program yazacaz deseler valla kosarak giderim.Ah ulen ne gunlerdi be...Topu kardesime verirdim beni rahatsiz etmesin diye ben oturur C64 un basina 2 gun kod yazardim :))

Hey gidi günler hey :)) o zamana göre fiyatıda ucuz değildi :) oyun almak için Gebze den İstanbul'a giderdik onca yolu.. Arkadaşlarla oyun turnuvası süper olurdu, kasetler çıldırtırdı bazen insanı.. :D

Commodore 64 hayatımda en önemli ikonlardan birisidir. Onun sayesinden bilgisayarı ve bilgisayar programcılığını tanıdım. Ben de herkes gibi oturdum başına
10 Print "Kivanc"
20 Goto 10
RUN yazdım.

Ama orada kalmadım. Acaba başka neler olur, neler yapılabilir dedim. Programcılığa heveslendim. Halen Web tabanlı işlerde programcı olarak çalışıyorum.

Hey gidi günler hey...

Bugün bilgisayar dünyasında sözü geçenlerin büyük çoğunluğunun ilk göz ağrısıdır Commodore. Sayesinde ekmek yiyoruz geri gelmesini bekliyoruz. Her zaman kalbimizde.

bende de vardı ama attım çöpe artık.

şimdi biz buna bakıp vay be teknolojimiz nerden nereye gelmiş diyoruz,kilobyte la çalışan bir sistemden terabytelara kadar geldik,hernekadar kişisel bilgisayarlar gigabyte seviyesinde olsada karşılaştırma yapsak kaç tane C64 bir tane günümüz pc lerinden yapar hesap etmek lazım :)

uzaylı diye birşey varsa teknolojilerinin ne kadar ileri seviyede olduğunu anlamak için dönüp de kendi geçmişimize bakmamız bile yeter bence,şu andaki teknolojiye gülmemiz için 20 yıl geçmesine bile gerek yok artık herşey daha hızlı değişiyor.

çok isteyip alamadığım içimde gıptesi kalmış zamanının o ne be dedirttiği çoçukluk rüyası mucizevi alet..

benim ki hayla duruyor valla

Günümüzün bilgisayar üstadları arasında Commodore 64'ün (ve tabi ki Amiga 500'ün)ayrı bir yeri vardır. İlk göz ağrısıdır. Bilgisayar kullanmaya başlamanın o ilk heyecanını ve sevincini yaşatmıştır bizlere. Daha bir kaç saat önce Commodore 64 ve 1541-2 disket sürücümü, PC'nin yanına kurdum. Bir kaç program yazdım. Her ne kadar orijinalinin yerini tutmasa da, vice emulatörünü de PC'me de kurdum. Sanırım bir kaç sprite animasyon yazıp eskiye dönüş yapacağım. :)

1998-99 yıllarıydı galiba 8-9 yaşlarımdaydım babamın arkadaşı eskidi diye babama vermiş çocuk kurcalasın diye - bilgisayar olduğunun farkında bile değildim :). Televizyona bağlayıp çalıştırmaya çalışmıştım ama becerememiştim.

commodore a nostalji diyoruz ama burdaki yorumlarda nostalji olmuş artık.. şubat 2008 den kalma yorum var.. hey gidi günler.. siz o yorumları yazarken, ben çok uzaklarda, amerikalarda, ülkeme kesin dönüş yapmak üzere bavulumu hazırlıyordum.. bundan ala nostaljimi olur

Benim hic commadore midir ne dersiniz ondan olmadi ama o bankalarda yatay kasa olan onlardan bir tane var su disketi kocaman olandan ha bir de atarim vardi he heyyy pey pey pey:)

Hayatimin en güzel dönemiydi. Cok anilarim var hem programlama hem oyun anlaminda. Keşke satmasaydim :(

Ne yorumlar ama hepsinide yaşamış birileni görmek ne kadar güzel.80 li yıllarda hayat başka güzeldi.bu gün aynı zevki ne yazıkki hiç bir pc ve tablet vermiyor.o günler herşeyin başlangıcıydı ve hayal bile edemiyorduk çoğu şeyi.şimdi ise ışınlama teknolojisi çıksa kimse şaşırmıyor acaba nasıl yapıldı diye.

bende 1978 doğumluyum ankaradaydım ilk commodore64 ü tanıdığımda babam memurdu tabiki satın almamızın imkanı yoktu ama arkadaşımda vardı hergün onlara gider sabahlara kadar proğramı kurmaya çalışırdım... oyunu açmayı başardığızda sanki alice harikalar diyarında gibi yeni bir dünyaya sürüklüyordu bizi... aslında teknoloji bilgisayarmıydı bizi bu denli duygulandıran yoksa çocukluğumuza duyduğumuz özlem mi bilemiyorum... şimdi çocukların elinde tabletler var sanırım onlarda bizler gibihissediyordur

Sen de yorum yaz

Commodore 64

Orjinal kasa 1984 yılında Türkiye'de piyasaya çıktı. Burada gördüğünüz, C64'ün en geniş kullanıcı kitlesine ulaşmış versiyonu.

Resim kaynak: de.wikipedia.org