Linux için 7 nedenDonanım

1 / 7

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 Yorum

Bir neden daha linux yüklerken internete girip dolaşablirisiniz veya chat yapsınız. 10 dk yükleme zamanı olduğunuda söyliym (dağıtıma göre değişir)

linuxdada oyun oynaya bilsek süper olurdu onun için pc imde 2 işletim sistemi war :D

2 yıllık bir linux kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki, linux zor değil ama farklıdır. Nasıl windows ve mac in kendine has kuralları ve belirli varsayılan uygulamaları varsa doğal olarak linux ta da durum böyle. Fakat bence hiç bilgisayar bilmeyen insanlar ilk adımı linux ta atarlarsa bir çok sebepten dolayı bilgisayarla daha barışık yaşarlar. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise şu: Windows xp den beri ama özellikle vista sürümüyle daha çok Unix/Linux tarzı bir yapı ve kullanım sunmaktadır. Macos zaten X serisinden bu yana Unix/BSD tarzı bir çekirdek üzerinde çalışır. Yani yaygın her işletim sistemi şöyle veya böyle unix türevi bundan dolayı linux benzeridir. Ve gelecekte de öyle olacaktır.

Linux'u değil, MacOS X'i denemeyi düşünüyorum.

Hic Linux kullanmadım. Aslında merakta ediyorum çok birşey kaçırmışmı olurum acaba

arkadaşlar evet linux un kendine has özellikleri olabilir yalnız bunlar microsoft un işletim sistemlerinde bulunan özelliklere benzemesin diye cok sacma hale getirilmiş kullanılacak bir yanı olduğuna inanmıyorum yani xp ve vista gibi kolaylıklar varken neden geçeyim linux a parasını veririm rahat rahat kullanırım pc mi

Hoca ben leptopta pardus kullanıyorum ve windows orogramlarını prdusta çalıştırabiliyorum onun için wine diyebil program var pisi paketinde olur omu kurarsın windowsda ne kullanıyorsan
pardustada onu kullanırsın cs fifa da oynarsın :D selametle

ben de linux kullandım yalnız bana çok zor geldi mesela zip li bir dosyayı açabilmeniz için üzerine 2 kere tıklamanız yetmiyor xterme girip unzipve dosya adını yazmalısınız ki zipli dosyaya ulaşabilesiniz.mesela tar.gz yi açabilmeniz için xterme girip tar-zxvf ve dosya adını yazacaksınız. ben sadece bunları öğrendim daha bunlardan yüzlerce var. mesela prog indireceksiniz linuxu destekleyen programı indirseniz bile kurulmayabiliyor. çok yorucu ve usandırıcı aynızamanda hiç de görsel değil benim kullandığım linux maalesef böyleydi.

Bence siz iki üç sene önce denemişsinizdir yada pardus vb. yeni geliştirilmeye başlamış projeleri denemişsinizdir. Ben Ubuntu-Linux kullanıyorum görsellikte "Beryl" Vistanın "Aero"suna bin basar. program kurarken ekle kaldırdan istediğiniz programı hiç zorlanmadan kurabilirsiniz. sıkıştırılmış dosyaları sağ tıklayıp buraya aç demeniz yeterlidir... ve Ubuntu-Linux %95 Türkçe'dir. her hangi bir konuda yardım isterseniz. Kullanıcı topluluklarından yardım alabilirsiniz ücretsiz.
ayrıca xp ve vistada yenilik diye getirilen bir çok şey zaten linux türevlerinde ve açık kaynak yazılımlarda yıllardır mevcuttu.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Hic Linux kullanmadım. Aslında merakta ediyorum çok birşey kaçırmışmı olurum acaba
-----------------------------------------------------------------------------------
Çok şey kaçırıp kaçırmadığın tamamen görüş açısına bağlı. Ben yaklaşık 10 yıldır aralıklarla linux kullanıyorum. Şu gün için bazı zorunlu nedenlerden dolayı çalıştığım yerde (iş yerimde) xp kullanmak durumundayım. Evimdeki pc'de Linux-Pardus ve XP yüklü. Çok gerekmedikçe XP kullanmıyorum.
Deneyin, size uygun olan sürümü, memlun kalacaksınız. Üstelik birçok windows uygulamasını wine ile sorunsuz çalıştırabileceksiniz.

sen para ver vista xp kullan içinde özelin görünsün bilgiler yok olsun virüs bulassın ben bedava linux kullanıorum daha saglam bence belej yazılım varken neden para yada neden korsan kullanımki herkes istedini yapar ve kullanır arkadaslar ama bir şey solerken soledimizi bilip konusalım insan özgürdür ve bende özgürüm dien linux kullansın benim tavsie bu kimsenin boynuna yapısıptı zorla linux kullan dien yok

Windowsa alışanlar için Linux çok farklı geliyor. Fakat Linux bence daha kullanıcı dostu. Türkçeleştirme de windowsa göre gayet başarılı. Windowsta Türkçe kullanımı ingilizceden çevrildiği için, aslında çok garip bir Türkçe. Fakat alıştığımız için normal geliyor. Başlat kelimesi bile aslında ne kadar kullanımı zor bir kelime. ilk defa linux ile bilgisayar öğrenenler bence daha kolay kavrayacaklar.

Opensource OS'i bende kullanmak isterim ama kahrolası donanımlarım sürücü olarak desteklemiyor bunu :@

Desteklese 1 dakika durmam... Yine bedava kullanıyorum
( fakat yasal değil )

Evde yaklasık 6 ay Linux kullandım. Geçişte karşılaştığım en büyük problem "acemilik" oluyor. ilk başta 3-4 önce yeni Windows kullanmaya başlamış kullanıcı kadar acemilik çektim.

Lafı suraya getiriyorum ki "Bilgisayar kullanabiliyorum" diye bir deyim var. Tamamen yanlış bir deyim. Bizim "Bilgisayar kullanabiliyorum" dediğimiz lafın esası "Windows kullanabiliyorum" oluyor.

Bir neden daha linux yüklerken internete girip dolaşablirisiniz veya chat yapsınız. 10 dk yükleme zamanı olduğunuda söyliym (dağıtıma göre değişir

hatta bazıları yüklenmeden ve bilgisayarınızda hiç bir değişiklik yapmadan açılabiliyor örnek:ubuntu 8.10

ben de ayrı bi işletim sistemi kurmak istiyorum ama kullansak kaynak bulmak o kadar güç ki windows ile ilgili her bilgiyi her yerden bulabiliyoruz oysa

Herşey iyi hoş da, ben mesela açık kaynak kodlu yazılım taraftarıyım, ancak windows kullanıcısı olarak merak edip uğraşayım öğreneyim dediğim linux tabanlı işletim sistemlerini kurmamla beraber bisürü problemle karşı karşıya kaldım. Yani anladım ki linux profesyonel işi, windows'u ise çocuklar bile kullanıyor.

windows ve linuxu beraber kullandığım zamanlarda kendimi windowsa bağımlı hissediyordum. windows çökünce, kızdım ve sistemimde sadece linuxu bıraktım, bir nevi kendimi biraz mecbur tuttum. artık iyice alıştım. bin dolar verseler vindovsa geçmem :) ha, çok gerekirse kurun virtualboxu, ihtiyacınızı karşılayın.

Oyun , Program v.b gibi uygulamaların da Linux desteği arttıkça çok uzak olmayan bir zaman diliminde Linux kendini daha da fazla gösterecektir...

Son kullanıcının yüzde 25 lik bir kısmının Linux'u kullandığını gördüğümüz gün ,Windows bilmem kaç versiyonu şu ankinin yarısının yarısı fiyatına inecektir :)

merak etmeyin linux'ta paralı olacak o denli güçlendiğinde ve ayrıca açık kaynaklı kod kullanmanında oluşturabileceği tehditleride farketmek pekte zor değil

@28 May 2009 09:46:27

Linux nasıl paralı olacak ?? xD

Bence Linux nedir, ne değildir? Onu araştır ve öyle yorum yap. Komik duruma düştüğünün farkında olmanı isterim.

Linux'tan kastın distro ise zaten para ile satılan distrolar var. Ama bizim Linux dediğimiz şey sadece çekirdek ve bu çekirdektir. Bu çekirdeğin geliştirilmesi, kullanılması vs vs özgürdür, herkes istediği gibi kullanıp, derleyebilir ve kimse buna karışamaz.

Açık kaynak kod kullanmanın oluşturacağı tehditlerden bahseder misin? Benim durugörü yeteneğim yok, ben geleceği göremiyorum. Benim için o tehditleri görmek son derece zor.

Linux linux diyorsunuz 7 neden diyorsunuz birçok linux sürümünü kullandım ama yine windowsa geçmek zorunda kaldım şimdi de windows 7 olacak..daha çok geliştirmeleri gerkiyor özellikle şuı görüntü olayları ve pardusta ses kalitesi acayip derecede düşüyor..Daha çoook çalışmaları lazım...Linux kullanıtken bbir kerre bir programı bilr tıkla çalıştır kur yapamıyoruz bunu yapamadıktan sonra en basitinden ben ne yapayım ayrıca linux da mavi ekran olmasa da siyah ekran oluyor.(şaka değil!!! :D)..yok ekranı kaydırabiliyorsun yok ekran kare haline geliyor yok yağmur yağdırabiliyorsun bunların hepsini yaptım ama bir halta yaramıyor..

10 üstünden 4 veriyorum.

en stabil çalışan linux pardus ve ubuntudur. komutsuz program açma sistemleri vardir.,*.pisi, *.deb gibi oyun çalıştırması kaldı sadece oda olacak yakında inş opengl alt yapılı oyun yapılabilir ama paragöz oyun firmaları yapmıyor

KEmalist7

Linux'ta ses kötü diyen arkadaşım, benim Creative 7+1 ses kartım var, fiyatı Windows 7 Ultimate'den daha pahalı. Sürücü güncelleştirmelerime rağmen bir yarım yamalak çalıştı, iki zorluk çıkardı. Bir kere surround dinletmedi. Donanım ayarlarımı engelledi değiştirdi. Aynı şeyi Avermedia TV kartımda yaşadım, onun da fiyatı Windows 7 Home kadar. Bir Windows 7 güncellemesinden sonra TV programı açılmaz oldu. Madem uyumlu değildi de bir saat öncesi nasıl çalışıyordu? Üstelik bu donanımlar iki bilgisayarımda da var ve dördü de taş gibi sağlam. Windows 7 bu dört donanımından daha değersiz olduğu için haliyle çöpe gitti. Pardus 2009 kurdum. İlk defa üç boyutlu 7+1 surround müzik dinleyebildim ve TV görüntüsü de cam gibi. Microsoft'un hatırına hem yeni donanım hem uçuk fiyatlı Windows 7 alacaktım öyle mi? 2.5 milyar lirayı sokakta bulsam yine vermem. Bu vesileyle Linux ile tanışmaktan çok mutlu oldum. Hiç korktuğum gibi zor değilmiş. İlk bir kaç gün eski programlarımı özler gibi oldum, eski alışkanlıklarım yüzünden bocaladım. Windows'tan kopamam sanırken Linux bağımlılık yaptı bırakamıyorum ve Microsoft ürünlerine dönmeyi hiç istemiyorum. Pardus'ta her gün yeni donanım bilgisi ve programlar güncelleniyor. Belki sizin denediğiniz zaman sürücüler yetersiz idi. Bahsettiğiniz kara ekranı hiç görmedim. Bir de Pardus'u kurmaya çekindiğim laptopum vardı (HP 530), donanım hatasız kurulması bende büyük bir hayranlık ve şaşkınlık yarattı. Yani o günden bu güne hızlı değişimler ve gelişmeler olmuş olabilir. Bir ara bir daha denersiniz umarım. Saygılar, sevgiler.

Linux açık kaynak kodlu olduğu için virüs yüklenmesi ÇOK KOLAY

Sen de yorum yaz

Donanım

Önceki senelerle karşılaştırdığımızda, Linux'a olan donanım desteğinin göreceli olarak arttığını söyleyebiliriz. Artık donanım pazarında Linux işletim sistemini destekleyen birçok işlemciye, sürücüye, ekran kartına ve diğer önemli donanım bileşenlerine adım başı rastlayabilirsiniz.

Linux'un ilk zamanlarında donanımla ilgili Linux'un ciddi problemleri vardı. O zamanlar donanım desteğinden yoksun olan Linux, bugün itibariyle bu problemden kurtulmuş gibi görünüyor.