11 maddede Coronavirüs hakkında tüm bilmeniz gerekenler

Coronavirüs nasıl bulaşıyor ve belirtileri neler? Coronavirüsün tedavisi nedir? Çin'de ortaya çıkan Coronavirüs, başta sıradan bir solunum yolu enfeksiyonu gibi görülüyor.

Dünya korkuyla izliyor! Çin'de ortaya çıkan Coronavirüs hakkında bilmeniz gerekenler

Çin'de ortaya çıkan Coronavirüs, tüm dünya tarafından endişe ile takip ediliyor. Peki Koronavirüs ilk nasıl ortaya çıktı? Corona virüs nasıl bulaşır? Koronavirüsün belirtileri nelerdir? Coronavirüs tedavisi nedir?

CORONAVİRÜS NEDİR?

 • Coronavirüs (Koronavirüs) genelde hayvan familyasında bulunan bir virüs türü.
 • Koronavirüs, Çinli bilim adamları tarafından 8 Ocak tarihinde patojeni ölümcül şiddetli akut solunu sendromunun (SARS) aynı ailesinde yeni bir tür olarak tanımlandı.
 • Çin hükümeti tarafından Coronavirüs ile ilgilenmek üzere atanan bir uzman, Çin'de en az üç kişiyi öldüren ve 200'den fazla kişinin hastalanmasına sebep olan Koronavirüsün gizemli bir solunum yolu hastalığı olduğunu belirtti. Uzmanın açıklamasına göre, Coronavirüs insandan insana bulaşabilir. Yeni yıl tatiline girmeye hazırlanan Çin'de salgının tatille beraber artması ön görülüyor.

SAĞLIK PERSONELİ DE ENFEKTE OLDU

 • Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından Coronavirüs'ü araştırmak üzere kurulan ekibin başkanı Zhong Nanshan, insandan insana bulaşma durumunun en az iki vakada görüldüğünü söyledi. Nanshan ayrıca, enfekte olanlar arasında bir de sağlık personeli olduğunu doğruladı.

CORONAVİRÜS NASIL ORTAYA ÇIKTI?

 • Yetkililer daha önce Coronavirüs'ün ilk nasıl ortaya çıktığına dair takip yaparlarken, Çin'de Wuhan'daki bir deniz ürünleri pazarında hayvandan insana geçtiği açıklamasını yapmışlardı. Sonrasında Wuhan'dan yüzlerce kilometre uzakta bile Coronavirüs vakasına rastlandı.

CORONAVİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

 • Yapılan bir başka açıklamada da, Guangdong eyaletinde yaşayan iki kişiye Coronavirüs'ün Wuhan'dan dönen bir aile fertlerinden bulaştığı yönündeydi. Açıklamada "Görülen vakalar insandan insana bulaşma olduğunun kanıtı" dendi.
 • Salgın, virüsün geçtiğimiz ay ilk ortaya çıktığı Wuhan'dan yüzlerce mil uzaklıktaki Pekin, Şanghay ve Shenzen'e de yayıldığı aktarılıyor. Tayland da iki vakaya rastladığını bildirirken, Japonya, Güney Kore de coronavirüs tespit ettiklerini bildirdi.
 • Coronavirüs, şu ana kadar ayrıca Suudi Arabistan, Çin, Katar, Ürdün ve ABD'de de görüldü.

CORONAVİRÜS NASIL BULAŞIR?

 • Corona virüsün bulaşması grip gibi öksürme ve hapşırma sonucu havaya yayılan virüslerin solunmasıyla gerçekleşir. Bu virüslerin bulaştığı eşyalarla temas etmek de Coronavirüs'ün bulaşmasına sebep olur.

CORONAVİRÜS BELİRTİLERİ

 • Coronavirüs'ün belirtileri arasında aşağıdaki maddeler yer alıyor:
 1. Burun akıntısı,
 2. Boğaz ağrısı,
 3. Öksürük,
 4. Ateş,
 5. Bulantı,
 6. Kusma 

CORONAVİRÜS TEDAVİSİ

 • Coronavirüs aslında normalde çok hafif seyredebilen bir hastalık ve yatarak tedavi olmadan atlatmak mümkün.
Etiketler:

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play