Korku filmi izlemek neden hoşumuza gider? Korku filmi izlemek zararlı mı yararlı mı?

Korku filmi izlemenin insan vücuduna etkisi nedir? Korku filmleri psikolojimizi etkiler mi? Korku filmleri yararlı mı zararlı mı? İşte korku filmi izlemenin insan vücuduna etkisi!

Korku filmi izlemek neden hoşumuza gider? Korku filmi izlemek zararlı mı yararlı mı?

Kimileri korku filmlerini çok sever, kimileri hiç izleyemez. Kısacası korku filmlerini seven çok sever. Peki neden sever? Korku filmlerinin vücuda etkisi ne? Korku filmleri zararlı mı yararlı mı?

İnternette biraz dolaştığınızda insanların korku filmlerini sevmelerinden ziyade, korku filmlerinden ilginç beklentilere bile girebildiklerini görebilirsiniz. Örneğin "korku filmleri kilo verdirir mi", "korku filmleri kalori yaktırır mı" gibi sorulara internette rastlamak mümkün. Korku filmleri kilo verdirir mi verdirmez mi bu başka bir haberin konusu. Bugün biz korku filmlerinin bize faydalı olup olmadığına bir bakış atacağız.

KORKU FİLMLERİ YARARLI MI ZARARLI MI?

Nefesler tutulur, yumruklar sıkılır, gözler yumulur, ayaklar kasılır ve artık tamamen korku filminin etkisindesinizdir. Hem ekrana bakmak istersiniz hem bakmamak. Güzel bir korku olarak nitelendirilebilir bu durum. Peki bunun sebebi ne?

KORKU FİLMİ İZLEMENİN VÜCUDA ETKİLERİ

Korkmak tamamen kişisel bir durumdur. Kimisi için dehşet verici bir kesit, kimisi için sıradan olabilir. Şu sahneyi gözünüzde canlandırın: Korku filmi izlerken önce herkes kasılır ve korkar, ardından topluca gülmeye başlanır. Bu tamamen doğal ve yaygın bir tepkidir. Psikoanalist Steve McKeown'a göre bunun sebebi korkunun, hayatta kalma içgüdümüze etkisiyle alakalı.

Bir şey tarafından korkutulduğunuzda vücudunuz tehdidin gerçek olup olmadığını hemen belirler. Eğer kritik bir durum yoksa, psikolojik ve fizyolojik mekanizmalar sakinleşir ve fazla tepki göstermezsiniz.

Bu durumda vücudunuz hemen "fight or flight" moduna giriş yapar. Yani korku yaratan tehdit karşısında ya savaşmak ya da kaçmak durumundasınızdır. Eğer vücudunuz tehdidin gerçek olmadığını algılarsa korku deneyiminiz halen sürer fakat vücudunuz stres hormonu kortizolünü serbest bırakmak yerine dopamin hormonunu serbest bırakır. Ve bu da kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Sonrasında gelen histerik gülüşün sebebi de budur.

McKeown'a göre kısa süreli korkular vücut için faydalı olabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirme yoluyla bedenin performansını artırabilir. Ayrıca korkudan hoşlanan insanların daha mücadeleci yapıda olma ihtimalleri de mevcut.

Fakat kronik olarak korku ve stres yaşanması ise vücut için sağlıksız. Kalpte aşırı adrenalin ve kortizol olduğunda kalp atışları düzensizleşiyor, kalp arterlerinde sıkışma meydana geliyor. Bu bazı kişilerde kalp krizi ile sonuçlanabilir.

Etiketler:

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play