10 gigabit internet, yakında Minneapolis'te!

Bize gelmediği doğru, ancak burada yaşayanlar yakında dünyanın en hızlı internetine kavuşacaklar!

En hızlı internet yakında Minneapolis'te!

Amerika Birleşik Devetleri'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kenti, dünyanın en hızlı internetine kavuşmak için gün sayıyor. Süper hızlı internet bağlantısının hızı, saniyede 10 gigabit'e (10.000mbps) ulaşıyor.

10 gigabit internet hızı, bir filmi bir saniyeden daha kısa bir sürede indirebileceğiniz anlamına geliyor. Ancak Minneapolis'te yaşayan herkes, bu hızdan faydalanamayacak. Bağlantının sadece 30.000 eve dağıtılacağı söyleniyor. Bağlantıyı dağıtan firma US Internet, şimdiye kadar Minneapolis'in sadece küçük bir bölümüne fiber hattı döşemiş durumda.

US Internet CEO'su Joe Caldwell, yüksek hızlı internetin "herkes için olmadığını", ev-ofislere ve küçük şirketlere göre olduğunu söylüyor. Bu hıza sahip olmanın maliyeti ise ayda 399 dolar. Bu ücret size pahalı geldiyse, firmanın 1 gigabit'lik bağlantıyı ayda sadece 65 dolara sunduğunu söyleyelim.

ABD, ülke çapında ortalama 30 megabit olan internet hızıyla tüm dünyada 40. sırada yer alıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

TTNET reklamlarını izleyin bi tarafınızla gülün "FIBER"net. İngiltere de yanıltıcı reklam verirssen bir süre men ve para cezası bilinç altı mesaj vermkete yasak. Bizimkilerde istedikleri gibi kandırsınlar.

@25 Ara 2014 13:50 dostum kullanıcılarımızda afedersin MAL. biraz kullanıcılarımızda bilinçlense ttnette bu kadar dalga geçmez.

ttenet'in işi gücü para. Reklamlara no kadar parayı vereceğine, alt yapısına bakıp yatırım yapsın.

Eğer her ülke kendi sınırları içerisinde kendi intranetini kurarsa, uygun altyapı ile beraber intranet içinde istediği gibi hız aşırtma yapabilir. Örneğin dünyada 1 Gbps veya daha altı ile internete bağlanılırken 80 milyonluk Türkiye'de dışdünya bağlantılı intranet sayesinde yurtiçinde 10 Gbps download hızı kullanılır. Üstelik de çok ucuza; çünkü yurtiçi ip'ler bedava olacaktır. Tabii ki yurtiçi domain'ler de. Şu anda her ip, her domain için ABD'ye para ödüyorsunuz. Üstelik de tüm bilgileriniz yurtdışına aktarılıyor. Amerika aktarmalı paket alışverişi yapmanın anlamı var mı? Örnek olarak Türkiye verildi ama Türkiye'ye diyecek birşeyim yok. Bu projenin birer örneğini Rusya ve Çin gerçekleştirebilir... <Cleverman>

Olaya bak ya ... Ttnet de bizi soguslesin anca

65 dolar 1 gigabit burda 1000 tl en ucuz interneti kullanıyoruz

bize gelmediği doğru , 10 20 yıl gelmeyeceğide doğru

bizde 16 mbps için 50-60 lira ödüyoruz. 8 mbps yi bile göremiyoruz. Şu TTnet beni sinirlendiriyor arakadaş.

Ttnet ve turksat gibi turkcellsuperonline gibi internet hizmeti veren firmalar 15 mbps interneti 59 liraya veriyor. Gigabitlere cikarsa hızımiz mazzallah tum maasimizi vermek zorunda kaliriz:)

Ttnet kendini 3g ile kiyasliyor. 3g nin upload hizi ttnet download hizini gecer.

100 yıl sonra anca gelir buraya 10 gig.P

Ora ameriga gardaş

Ttnet 8mbit acesspoint(kablosuz) 250mbit ne anladım ben bundan.

10 gigabit tr ye gelse ne olacak : 10 gigabit adil kulanım 75gb veya 4 gb paketlerle gerisini siz düşünün.

neyimize 10 gb temiz 100 mb alabilsek çok bile

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir