120 yaşındaki hesap makinesi böyle çalışıyor!

1895'in antika hesap makinesi, çalışma şekliyle kendisine hayran bırakıyor!

Oynat 120 yaşındaki hesap makinesi böyle çalışıyor! 1895'in mekanik parçalardan oluşan hesap makinesi, çalışma şekliyle kendisine hayran bırakıyor!

Transistörler ve diğer elektronik parçalar icat edilmeden çok daha öncesinde hesap makineleri, hesap işlemlerini bir dizi mekanik parçayla yerine getiriyordu. Bu cihazlardan birini eline geçirmeyi başaran Numberphile, mekanik hesap makinesinin nasıl çalıştığını yeni videosunda gösterdi.

İsviçreli mühendis Otto Steiger tarafından tasarlanan "Millionaire" adlı cihaz, 1895'de satışa sunulmuş. IBM arşivlerine göre 1900'lerin başlarında 2.000 makine kullanılırken en son makine, 1935'te satılmış. Toplamda 4.655 Millionaire satıldığı söyleniyor.

Videoyu sunan gökbilimici ve bilgisayar güvenlik uzmanı Clifford Stoll, makinenin kollarla ve düğmelere nasıl çalıştığını bizlere gösteriyor. Videonun başında makinenin işlevlerini, sonuna doğru nasıl işlediğini görebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bu aleti tasarlayan müheendis napolyon bonaparte dönemini görmüştür. birde alet elektrikle mi çalışıyor? videonun sonunda elektrik kablosu sürükleniyor gibi geldi.

@29 Şubat 2016 18:08 Evet kabloya benziyor ama portatif arabaya bağlamak için lastik türü bir şey sanırım.

@29 Şubat 2016 18:08 abicim gosterdi ya adam icini hersey mekanik ve kolu cevirmenle alakalı hem 120 yıl once adamlar onu hangi prize takacaktı :D :D:D:D:D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir