12K Kamerayla Kaydedilen Büyüleyici Video

New York üzerinden hummalı bir çalışmayla kaydedilen bu video, bilgisayarınız güçlüyse sizi de etkileyecek...

  • Zeynel A. Öztürk
12K Kamerayla Kaydedilen Büyüleyici Video

8K televizyonların bugün gereksiz olduğunu düşünenler var ve muhtemelen haklılar. Ancak sinema fotoğrafçısı Phil Holland, New York'ta çektiği 12K çözünürlüklü videoyla (yayınladığı video 8K olsa da) yüksek çözünürlüğün ne kadar etkileyici olabileceğini gösterdi.

Holland bu iş için üzerinde üç RED Weapon Monstro 8K VistaVision kamera bulunan Shotover K1 Hammerhead adlı özel bir sistemden faydalandı. Kaydedilen videolar 12K, 48fps'lik bir film oluşturmak üzere birleştirildi. Filmin her karesi 100 megapiksele denk geliyor.

Yüksek çözünürlüklü kameraları kullanarak helikopterden görüntü kaydetmek ise ayrı bir zorluk oldu. K1 Hammerhead'in üzerinde kameraları dengeleyecek altı eksenli bir jiroskop bulunuyor. Videoları birleştirme işinin başarılı olması için örtüşen kısımların da doğru biçimde hesaplanması, kameraların RED'in Jetpack SDI modülüyle eşitlenmesi gerekiyordu. Holland, "bu kötü çocuğun maksimum amaçla kullanıldığını aslında ilk kez görüyorum," demekten çekinmedi.

Videoları hizalayıp, birleştirmek, çekim işi kadar zordu. Üç kamera farklı yöne baktığından kayıt üzerinde perspektif düzeltmeleri yapıldı. Ortaya çıkan görüntü, standart DCI 1.9:1 görüntü oranında 12K çözünürlüklü bir video oldu. 12K videoyu göstermenin yolu genellikle olmadığından Holland, çözünürlüğü 8K'ya düşürdü.

Above NYC - Filmed in 12KAbove NYC - Filmed in 12K
Recently Gotham Film Works took delivery of the first SHOTOVER K1 HAMMERHEAD Aerial Camera Array. Over the last several years I’ve been specializing in long form, high resolution, large format aerial cinematography. For the first shoot with this new aerial array we rigged the system with 3X RED Weapon Monstro 8K VV cameras, which once processed creates stunning 100 megapixel motion picture images with a sensor size of approximately 645 Medium Format Film. The resulting 12K by 8K footage is 48.5 times the resolution of HD 1080p and full of captured detail. This is an 8K export of the footage. Best viewed in 4K or 8K full screen.

8K'yı muhtemelen gerçek çözünürlüğünde izleyemeyeceksiniz, ancak güçlü bir PC'niz, 4K veya 5K ekranınız varsa, görüntüleri beğeneceğinizden eminiz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

Turhost