17 dolarlık akıllı saatte şok dolandırıcılık!

eBay'dan 17 dolara alınabilen akıllı saat, meğer kullanıcılarının altını oyuyormuş!

  • Cenk Atlı
17 dolarlık akıllı saatte inanılmaz dolandırıcılık

Genellikle eBay üzerinden bir tür işporta konseptiyle satılan ucuz akıllı saat modeli U8'in bilinmeyen bir Çinli IP adresine gizlice bağlanan bir arka kapı içeren ve hem Andrid hem de iOS platformunda mevcut bir uygulama kullandığı ortaya çıktı.

Yalnızca 17 dolara satılan ve 1.48 inç'lik bir dokunmatik ekranla gelen bu model, Android ve iOS telefonlarına bağlanmasını ve arama yapma ya da aramalara cevap vermesini sağlayan bir Bluetooth bağlantısına da sahip. Cihazda yer alan Android uygulaması ayrıca kullanıcı rehberine, aramalarına ve SMS geçmişine erişebiliyor.

Mobile Iron yetkilisi Michael Raggo konuyla ilgili San Francisco'daki BSides konferansında yaptığı açıklamada söz konusu akıllı saat modelinin hem bireysel hem de kurumsal güvenlik için bir tehdit oluşturduğunu duyurdu. Yaptıkları analiz sonucunda cihazın Çin'deki rastgele bir IP adresine bağlanmaya çalıştığını belirlediklerini söyleyen Raggo, bunun kesinlikle birçok şüpheli davranış içerdiğini belirtti.

Raggo'ya göre cihazı satın alanlar bu uygulamayı U8'in kutusundan çıkan bir kağıdın üzerine karalanmış IP adresi üzerinden indiriyor. Raggo, ayrıca geliştirdikleri Python adlı bir aracın akıllı saatlerdeki savunmasızlıkları tespit edebildiğini söyledi. Buna göre Samsung Gear 2'de de PIN ve bazı verilerin korumasıyla ilgili güvenlik açıkları mevcut.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Adamlar yapmış sonuçta. Bu saati bu fiyata alacak kişinin bilgilerinin çin e gitmesinde hiç bir problem görmüyorum. Şahsi fikrim açıklama yapan bu kişinin saatin bu fiyata satılmasının istenmemesini istemesidir.

Çin malı tüm cihazlarda aynı tehlike var. Fotokopi cihazı çekilen fotokopileri hafızasına saklayıp Çin e iletiyor. Fax cihazı aynı şekilde. Teefon bile aynı şeyi yapıyor. Çin Malı Lenovo bilgisayarlar haberleri bile defalarca bu sitede yayınlandı. Çin Malı her türlü cihazdan Uzak Durun !

@06 Mart 2016 17:55 ne kullanalım 100% yerli alternatif varmı ?

@06 Mart 2016 17:55 iPhone gibi yüzlerce telefon da Çin'de üretiliyor. Hiçbirini kullanmayalım öyleyse..

@plato Çin de üretilmek, farklı bir şey, Çin Malı farklı bir şey...

O da tehlike mi! Akıllı telefonunuz ile aracınızdaki radyoya telefon görüşmeleri için bluetooth ile bağlanıyorsanız, telefonunuzdaki hacker'lar aracınızın kontrolünü ele geçirebilir. Kısaca aracınızın internete bağlı olmasına gerek yok. Aracınızla otobanda son sürat giderken bir anda hava yastığı açılsa ne yaparsınız?:) Akıllı telefon güvenliğini önemseyin!...

Ucuza satılıyor diye tehlikeli olmuş, yoksa hangi cihaz belli belirsiz IP'lere bağlanmıyor? Belki de sistem güncellemesi arıyor

Tamamen uydurma haber, saat bende bir yıldır var, mediatek işlemci kullanıyor ve mediatekin uygulaması ile sorunsuz çalışıyor. Ayrıca virüs programı bu saate yetki veren uygulamaları zararsız olarak görüyor. Saatin zaten öyle çok özelliği de yok... Ama 10 dolara saat...

@06 Mart 2016 23:56 sende saçmalamışın ziyaretçi . bu yazıda adam sana çalışmıyor diye bir iddia da bulunmuyor, sadece gizli şekilde yani çalışırken arka planda başka adreslere bağlandığını söylüyor, adam test etmiş araştırmış denemiş, kafadan atmamış

Çin abi bu yapmasa ayıp, birşey olmaz şirket ekipmanından uzak tutun Çine gitmeyin sıkıntı olacak birşey yok bu adamlar 3 5 kuruşu çalmak için bu seviyede yazılım ve donanım üretmiyorlar google amca on katını yapmıyor mu bide bizden izin alıyoda yapıyo kaçımız okuyoruz ki terms of sevice satır aralarını bu devirde mükemmel gizlilik istiyorsan o kadar çok uğraşman lazım ki aynı gerçek hayatta mikroplardan uzak durmaya çalışmak gibi pek mümkün değil en iyisi onlarla hayatta kalmayı öğrenmek bence.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost