18 TB'lık diskler çok yakında geliyor

Her geçen gün büyüyen sabit disk depolama alanları, yeni bir rekora doğru ilerliyor!

18 TB'lık diskler çok yakında geliyor

Helyum kullanan sabit diskler, çok yakın bir gelecekte günümüzün sunduğundan çok daha yüksek kapasiteleri kullanımımıza getirecekler. Daha önce WD'nin dünyanın ilk 10 TB'lık üçüncü nesil helyum diskini görmüştük. Fakat bu kısa bir süre sonra gölgede kalacak gibi. Çünkü ta 18 TB'lık diskler geliyor!

Depolama araştırma şirketlerinden TrendFocus'un yaptığı araştırmaya göre, sürücü üreticileri şu sıralar çok daha geniş depolama kapasitesi sunma üzerine odaklanmış durumdalar. Fakat bunu yapmak oldukça zor, zira her plaka üzerine 1.5 TB veri yazılabiliyor. Bunlardan 9 adedini kullanarak totalde yaklaşık 14 TB'a ulaşılabiliyor ki, gelecek sene bu seviyeye ulaşılacak. Gelen raporlara göre ise 2018 yılında 18 TB'lık diskler hayatımıza girecek.

Elbette bu çözüm son kullanıcılar için gerekli değil. Öte yandan boyut olarak da pek kullanışlı olmayan bu tür diskleri daha çok veri merkezleri ve bulut depolama operatörleri tercih edecek.

SSD tarafında ise şu an dünyanın en geniş kapasitesini Fixstars 13 TB ile sunuyor. Fakat bu noktada Samsung'un da önemli çalışmaları olduğunu ve kısa süre içinde 16 TB'lık SSD'sini sahaya süreceğini söyleyelim.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Yüksek kapasiteli sabit disklerin zamanı çoktan geldi de geçiyor. SSD de veriler manyetik diskler yerine çip üzerine yazıldığından sabit diskleri kapasite olarak bir gün geçeceğine inanıyorum. Üretim maliyetleri de birçok üreticinin rekabeti sonucu eninde sonunda düşecek ve sabit diskler de VHS Beta gibi tarihin tozlu sayfalarında yerlerini alacaklar - umarım.

@13 Nisan 2016 14:41 SSD`lerin yığınla eksiği var ayrıca harddiskler karşısında dezavantaja da sahip bütün bunlardan bihaber şiir yazıyorsun. Siz öyle görmek istiyorsunuz diye gerçekler öyle olmuyor. Tamam SSD`ler çok güzel bende seviyorum ama uçma istersen; o SSD bozulduğu zaman sen ne olduğunu anlamadan verilerin uçup gidiyor kurtarma imkanında yok. C diski olarak SSD diğer sürücülerde harddisk kullanılıyor, bütün bunları bilmeksizin harddisk dönemi bitti kafasında yazmanın manası nedir?

Artik SSD hizinda olmayan HDD ye bakmam bile. Isterlerse 50000 TB ciksin...

@13 Nisan 2016 16:27 bu sizin görüşünüz sadece sizi ilgilendirir.

pc de en geride kalan parça sabit diskler hiç gelişmediler.adamlar hafıza kartına koyuyorlar 1 gb.

1080p filmleri arşivliyorum, yüksek kapasiteli sabit disklere çok ihtiyacım oluyor. Umarım uygun fiyata 10 TB lık sabit diskleri yakında görürüz. 4K teknolojisi de yakında standart hale gelir, yeni monitör alıp keyfini sürerim. Artık seneye mi olur, 2018 de mi olur bilinmez. Bir de oyunlar var tabi, artık AAA kalitesindeki oyunlar dükkanı 50 GB dan açıyor, kendine gamer diyen kişi 40 50 tane oyun kurar, büyük sabit diskler artık bir lüks değil, ihtiyaç.

Eskiden 80 GB kapasiteli HDD görsek çok şaşırdık. Ne büyükmüş bee derdik...

@13 Nisan 2016 23:34 Eğer doğru hatırlıyorsam 98-99 yılında 20 GB harddiskler en büyük boyuttu.

böyle giderse ssd ye geçemeyiz valla

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir