1TB'lık optik disk 2015'de geliyor

25 GB'lık Blu-ray diskleri unutun; bu yeni disklere, dünyaları yazabileceğiz!

  • Zeynel A. Öztürk
Fujitsu'nun 1TB'lık optik diski, 2015'de hazır

Yaklaşık iki sene sonra 1TB'lık optik disklerle tanışabiliriz...

Bugünkü Blu-ray diskler 25GB'lık veriyi tek bir diskte depolayabiliyor. DVD'ler en fazla 8GB, CD'ler ise 700MB'lık veriyi kabul ediyor. Fujifilm ise 2015'de hazır edeceği optik diskine 1TB'ı (1024GB) sığdırmayı planlıyor. Şirket, bu tarihte 15TB'lık disklerin de bize çok yakın olacağını söylüyor.

Fujitsu'nun yeni diskleri, özel "iki foton emme teknolojisi"nden ve diğer üretim yeniliklerinden faydalanarak 25GB'lık katmanları üzerinde taşıyabiliyor. Her yüzde bu katmanlardan 20'ye kadarının taşınabildiği söyleniyor. İşin bizi en çok ilgilendiren yanı ise bu disklerin bize maliyeti olsa gerek: Fujitsu, yeni disklerin Blu-Ray'lerden daha ucuza üretileceğini iddia ediyor. Yani Fujitsu'nun bu dediği doğru ise, 1TB'lık optik diskler hazır olduğunda Blu-ray disklerden daha hesaplı olmalılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Yazıcısı 250-400 lira, kendisi 7-70 lira... Bir sabit disk, USB disk, Flash Disk ya da MicroSD bellek bile Blu-Ray'den daha ekonomik... Blu-Ray'in sonu çöplük gibi gözüküyor, paranızı düşünerek harcayın derim...

2015'de değil, 2015'te olacak o. Ş harfi sert sessiz bir harftir. Yayın organları bâri güzel kullansın dilimizi.

blue-ray göremedik hala çok pahalı.

6 tane blu-ray 70 tl benim 500 gb hardisk 150 tl ucuza olcaksa daha 6 tane 6TB 60 tl olsa harici hardisk almaya gerek yok :)

cd mi kaldı artık..25 gb blu-ray 10-15 lira ayrıca gayet kalitesi.. teknolojisi gereği mavi ısıkla yanı cok daha kucuk dalgaboylu ısıkla yazıldıgı ıcın hucrelerınde o denlı kucuk ve daha cok zarar gorebılır yapıda..hepsının yanında 25 gb'ı pcye kopyalamak ıstesen 10mb\s okuma ya da daha yavas yazma hızı ıle bu iş işkence halini alacak...flash belleklerde artık işlem görülmeli... kaldı ki pc nın es yavas buyuk hantal ve bozulası bileşeni cd-romlar ama gel gor compac disk üreticileri piyasayı para ugruna süründürüyorlar..

bir de silinebilir olursa ...

diskler tarih oldu kardeş çok kullanışsız bir kere.. ssdler fora

Böyle haberlerin altına bir de Türkçe yorumcuları çıkıyor ya hayranım arkadaş. Sen haberini oku illa entellik yapacaklar !

16gb flaş bellek 15TL iken disk mi kullanılır

2009 yılında çıkan haberlere göre Bilkent Evrenkenti'nde buna benzer bir şey geliştirilmiş. Acaba bu konuda son durum nasıldır? Bence Allah bilir bunu da engellemşlerdir.

Daha Blu-ray elimeze geçmedi ki unutalım yazıcıları dünya para

HDD'ler bu kadar ucuzken hala niye disk teknolojisini sürdürmeye ısrar ediyorlar ki? 1 tb disk yapcağına ssd'ler üstüne çalış; onlar bilgisayarlarda hdd'lerin yerini alsın, hdd'lerde disklerin. Hem silinebiliyor hem hafıza kısıtlaması yok hem de daha güvenli ama dünyada her şey para demek ya. Floppy diskler gibi bu da gider durur.

Haber de tam detay verilmemis bazi onemli noktalarda. - Birincisi bu diskler tek yazimlik degil, ozel bir yapiya sahip ve ust limit 1 TB, flash disk gibi kullanilabilmesi amaclaniyor. - - Ikincisi konsol ve oyun piyasasi icin bir cok engelin kalkmasina sebep olacaktir bu yuzden yazma aninda sifreleme ozelligini beraber getirebilir. - - Yine film sektorun de boyle bir koruma sistemi arandigi icin tercih sebebi olmasi muhtemel. - - Toshiba HD-DVD ile kaybettigini geri kazanmak icin pes etmeyecektir ki Sony ve diger ortaklardan bir cevap yok. - - Blu-Ray tek katmanli olsa dahi limit 1 disk icin 25 gb degil 50 gb bu cift katmanli oldugunda 100 gb cikabiliyor. -

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play