2013'de bizi nasıl PC'ler bekliyor?

Bildiğimiz "bilgisayarın" tanımı 2013'de değişebilir mi? İşte 2013'de PC'lerin başına gelecekler...

2013'de bilgisayarlar nereye gidecek?

2013, kişisel bilgisayarların daha önce hiç olmadığı kadar şekil değiştirdiği bir sene olacak gibi görünüyor. Dokunmatik özelliklerin tüketici elektroniklerinde giderek daha fazla yer alması ve Windows 8'in birçok ilginç form faktörüne izin vermesi, bu değişimin başlangıcını gösteriyor olabilir. 2013'de "PC" deyince neyi kastettiğimiz de tartışma konusu olacak gibi görünüyor. Örneğin ARM işlemcili bir Surface RT tableti veya bir Chromebook'u gerçek birer PC olarak adlandırabilir miyiz?

2013'ün başında çıkacak olan Surface Pro, Surface'in aksine tam bir PC olacak. Intel Core i5 işlemciyle çalışacak bu "tablet", hem Windows 8'in dokunmatik arayüzünü, hem de sayısız eski uygulamayı destekleyecek. Bu ise iPad gibi tabletlerle karşılaştırdığımızda yepyeni bir şey demek: Tablet boyutundaki son derecede taşınabilir bir cihazla tam bir Windows deneyimi yaşayabileceğiz. Bununla birlikte "küçük" de bir sorun var: Surface Pro'nun fiyatı, laptop'larınkini aratmayacak gibi görünüyor.

Intel'in yeni teknolojisi 2013'de ortaya çıkıyor

Intel'in yeni teknolojisi 2013'de ortaya çıkıyor

Next Unit of Computing veya NUC, kısaca ultra-taşınabilir PC'leri temsil ediyor. NUC, geleceğin PC'lerini tahmin etmekte oldukça önemli, zira NUC'lar SSD depolama, esnek form faktörü, yüksek seviyede entegrasyon gibi temel özelliklere sahipler. Daha da önemlisi NUC'lar, bize gelecekteki PC'lerin gücünü SoC'lerden (çip üzerinde sistem) alacağını söylüyorlar. Yani NUC'lar, işlemci ve ekran kartını ayrı ayrı taktığımız bir sistemin tarih olacağını iddia ediyorlar. Bununla birlikte NUC'lar da Surface Pro ile aynı sorunu yaşıyor: Temel modeller dahi şu an 650 dolardan fazlasına maloluyor (SSD, Wi-Fi ve RAM'e sahip modeller). Haliyle bu fiyat, aynı özellikleri sağlayan laptop'lardan daha yüksek.

2013'ün trendi Haswell

Haswell, CPU hızı bakımından büyük bir adım olmasa da Intel'in önem verdiği çip üzerinde sistem alanında önemli bir adım teşkil ediyor. Henüz herhangi bir rakam yayınlamış olmasda da Haswell grafiklerinin şu anki Intel grafiklerinin performansını ikiye katlaması bekleniyor.

AMD kalıcı mı, gidici mi?

AMD, 2013'de yeni Steamroller işlemci tasarımından çok şey bekliyor. İşlemci devinin ayakta kalıp kalamayacağını muhtemelen 2013'ün sonunda öğrenmiş olacağız.

SSD'ler ve ekranlar

2013'de SSD'lerin aktarım hızları katlanmasa da rastgele erişim hızları iyileşecek ve fiyatları gerileyecek. 

2013 muhtemelen OLED'lerin yılı olmayacak, ancak IPS panellerinin daha çok cihazda, tablette ve cepte görünmesi oldukça muhtemel. Ceplerde görmeye alıştığımız yüksek yoğunluklu ekranların PC ekranlarına da sıçramasını bekleyebiliriz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir