2013'ün sonu da PC devlerine yaramadı!

2013 yılın son döneminde neredeyse tüm PC devleri, adeta dibi gördü. Biri hariç...

2013'ün sonu da PC devlerine yaramadı!

Son dönemde özellikle tablet ve akıllı telefon sektöründe büyüme hızlı bir şekilde devam ediyor. Ancak diğer yandan bu iki teknolojinin yüksek satış rakamlarına ulaşması, PC tarafında kötü bir satış grafiğinin oluşmasına neden oluyor. Buna göre geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde, PC tarafında düşüş yine sürdü. Gartner ve IDC tarafından düzenlenen rapora göre, Lenovo, her şeye rağmen bu düşüşten etkilenmeyen tek isim olarak dikkat çekiyor.

Windows 8'in ardından her ne kadar 8.1 güncellemesi gelse de, bu durum, satışlar açısından büyük fark yaratmadı. Özellikle tablet tarafında büyüme hızla sürerken, PC tarafında bunun tam aksi bir durum yaşanıyor. Yüzde 5.6'lık düşüşle toplam 82.2 milyon sistem satışının gerçekleştiği dördüncü çeyrekte, beklenen düşüş yüzde 6 idi. Yani beklenen kadar olmasa da, önemli bir düşüşün söz konusu olduğu kesin. Düşüşü tüm 2013 yılına yaydığımızda ise, ortaya çıkan oran yüzde 10 seviyesinde...

Dördüncü çeyreğin satış grafiğini döken Gartner ve IDC'ye göre, yüzde 18'i aşan bir oranla, PC pazarının en iyi satış yapan isim Lenovo oldu. Lenovo'nun en yakın takipçisi ise HP. Lenovo geçtiğimiz yıl yüzde 9'luk bir büyümeyle 15.3 milyon ünite ürün satarken, HP ise 13.8 milyon ünite ürün satarak pazarın yüzde 16.8'ine hakim oldu. Dell ise 2013 sonu itibariyle pazarın yüzde 12.2'sine hakim durumda. Onları takip eden markalar arasında ise Acer ve Asus bulunuyor.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

iyi bir cihaz yapamadı hiç birisi

Telefonlar bile daha çabuk ilerliyor laptoplarda bir ilerleme yok.çözünürlükler aynı 1366x768 standart oldu.telefonlarda 4k ya geçildi geçilecek laptop ekranlarında daha full hd yaygın değil..özetle telefon alıyor insanlar daha küçük ekranda daha fonksiyonel kullanılıyor..yeniliğe daha açık mobil tarafta herşey..

bu başarıda start is back uygulamasının payı büyük :))

bir çok bilgisayarda şu saçmalık var. core i7 4xxx haswell işlemci, gt630 - 650 arası ekran kartı, 1366x768 çözünürlük. tamam işlemci süper ama diğerleri hala vasat hala vasat.

İki sene önce aldığım laptop halen tüm işimi görüyor neden yeni laptop alayım? Ama tablet be cepler aynı orantıda iş görmüyor. Bir sene sonra değiştirmen gerekiyor.

Lenovo sağlam dizüstü bilgisayarlar üretiyor çünkü

Lenovo sağlam dizüstü bilgisayarlar üretiyor çünkü

Sonyden sonra Lenovo ya yöneldim çok rahat pratik ve hızlılar ..

@12 Oca 2014 00:58 Lenovo SL500 kullanıyorum. 5 yıllık bilgisayar. 1680x1050 çözünürlük var. değiştirmeyi düşünüyorum ancak hesaplı ve yüksek çözünürlük lü bilgisayar bulamıyorum. o yüzden SSD takıp bozulana kadar kullanacağım. bana bilmem kaç çekirdekli işlemci bilmem kaç gb ram den den filan bahsetmeyin. yüksek çözünürlüklü ekran ve SSD koyun şu aletlere

pc ====> ölü yatırım....

5 yıldır hp laptop kullanıyorum her hangi bir sorun yaşamadım çok şükür.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir