"3D Touch"ın Android açılımına hazır olun!

iPhone 6S'in en önemli özelliği 3D Touch, çok yakında Android telefonları da istila edebilir!

3D Touch, Android cihazlara sıkı bir giriş yapıyor

Sanal gerçeklik başlıkları ve 3D Touch gibi önemli teknolojik yeniliklerin kullanıcılar üzerindeki etkisi o kadar büyük oluyor ki, bu özellikler yalnızca onları geliştiren firmalarla sınırlı kalmıyor. Bir telefon üreticisinin bu tarz bir yeniliği tanıtmasının ardından çok geçmeden diğer firmaların da onun kendi sürümlerini sunmaya başlıyor.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ta karşımıza çıkan baskıya duyarlı ekranlar da bu yılın en önemli mobil teknolojilerinden biri. Kullanıcıların ekrana uyguladıkları basınç düzeyine göre ekstra işlevselliklere erişmesini sağlayan bu yenilikçi özelliği geçtiğimiz aylarda çoktan bir başka telefonda, Huawei Mate S'te de görmeye başlamıştık.

GizmoChina'da yer alan bir habere göre asıl 3D Touch fırtınası daha yeni başlıyor. Zira Çin menşeili Xiaomi, Meizu, Oppo ve Vivo gibi önde gelen firmalar da Android cihazlarla bu trende dahil olmaya başlıyor. Söz konusu firmalar iPhone'daki 3D Touch'ın bir benzeri üzerinde çalışıyor.

Aynı haberde ayrıca HTC'nin bu yıl Google için üreteceği Nexus cihazında da benzer bir teknolojiye sahip baskıya duyarlı ekranlar yer alacak. Elbette bu şu an için bir dedikodu ama gerçeğe dönüşürse de bir sürpriz olmayacak.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Çok büyük bir ekskiklik değil olmasada olur.

Jailbreak yapılmış iPad 2 de dahi bu özelliği kullanabildim.Tabi biraz performans yetersizliği olabiliyor.

@09 Mart 2016 15:03 uzun basma ile force touch aynı şey değil ki ?

SONRASINDA KİM NE YAPARSA YAPSIN İLK APPLE YAPTI YİNE YENİDEN

Apple herkese 'ilham kaynağı' oluyor galiba?

3d touch diyip cok önemli bişimiş gibi abartmaya gerek yok aynı işlev uzun basmayla da yapılabilir. 6s'e hiç bişey katmadı bence. Boş yere en çok inceliğini sevdiğim iphone nu kalınlaştırdılar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir